Справа №534/2476/25
Провадження №3/534/514/25
23 вересня 2025 року м. Горішні Плавні
Суддя Горішньоплавнівського міського суду Полтавської області Малюк М.В., перевіривши матеріали справи, що надійшли із Головного управління ДПС у Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 155-1 КУпАП,
До Горішньоплавнівського міського суду Полтавської області із Головного управління ДПС у Полтавській області надійшли матеріали про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 155-1 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення №10817 від 10.09.2025 зазначено, що в ході проведення головним державним інспектором відділу фактичних перевірок УПА ГУ ДПС у Полтавській області Качапутом О.О. фактичної перевірки магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що належить ФОП « ОСОБА_2 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено, що продавець ОСОБА_1 вчинила порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: не забезпечено використання режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів, чим порушила пп.11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР у редакції Закону від 01.06.2000 №1776-ІІІ із змінами та доповненнями.
Перевіривши матеріали справи, доходжу висновку, що справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 155-1 КУпАП необхідно повернути до Головного управління ДПС у Полтавській області для належного доопрацювання, зважаючи на таке.
За змістом статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, серед іншого, питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення. Суд має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення.
У відповідності до частини першої статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
У розумінні статті 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення разом із долученими до нього матеріалами про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Частиною першою статті 155-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
У відповідності до пункту 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що продавець ОСОБА_1 вчинила порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: не забезпечено використання режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів.
Однак в порушення вимог частини першої статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено: суть адміністративного правопорушення, а лише вказано загальну інформацію: «не забезпечено використання режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг)…», без конкретизації операції під час якої допущено порушення, не надано доказів на проведення операції, не надано доказів, що особа є працівником магазину «Оптовичок» (суб'єктом).
Означене не узгоджується з вимогами статей 256 та частини першої статті 257 КУпАП, згідно з якими питання наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення суд вирішує лише в межах протоколу, складеного відносно конкретної особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Тому без усунення означених недоліків розгляд справи є неможливим.
Наголошую, що суд не може перебирати на себе обов'язки сторони обвинувачення та збирати самостійно докази у справі про адміністративне правопорушення, позаяк відповідний обов'язок згідно з приписами статті 251 КУпАП покладено на посадову особу, якою складено протокол про адміністративне правопорушення.
За змістом статей 7, 246 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності і його порядок визначається КУпАП та іншими законами України.
Норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, у разі якщо наведені вимоги до нього не дотримані, й про це, зокрема, наголосив пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у пункті 12 постанові від 17.10.2014 № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Зважаючи на те, що посадовою особою органу ДПС при складанні протоколу про адміністративне правопорушення разом із матеріалами про його вчинення та направленні їх до суду наведені вимоги не дотримані, а суд не може самостійно збирати фактичні дані щодо питань, які у відповідності до статті 280 КУпАП належать з'ясуванню при розгляді справи, суддя доходить висновку про повернення Головному управлінню ДПС у Полтавській області матеріалів справи стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 155-1 КУпАП для належного доопрацювання.
Зважаючи на викладене, керуючись ст ст. 7, 246, 251, 256-257, 278, 283-284 КУпАП, суддя,
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 155-1 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у Полтавській області для належного доопрацювання.
Постанова набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Марина МАЛЮК