Справа № 369/16390/25
Провадження № 3/369/7959/25
Іменем України
22.09.2025 року м. Київ
Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Гришко О.М., за участю прокурора Боярського відділу Фастівської окружної прокуратури Київської області Саєнка С.О., розглянувши матеріали Управління стратегічних розслідувань в Київській області ДСР Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого в Національному науковому центрі «Інститут землеробства Національної академії аграрних наук України» на посаді наукового співробітника, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , обіймаючи по 15.08.2021 посаду директора Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України (далі - Інститут картоплярства НААН України або інститут), являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, згідно з пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону №1700-VII та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-УІІ, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 розділу VII та п. 2-7 розділу XIII Закону №1700-VІІ, несвоєчасно 08.04.2025, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за минулий 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП визнав.
У судовому засіданні прокурор вважав доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, відносно якої складено протокол, думку прокурора, вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та додані матеріали, приходжу до наступного висновку.
Так, встановлено, що ОСОБА_1 перебував на посаді директора Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України з 16.08.2016 по 15.08.2021.
Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичної особи публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Статтею 1 вказаного Закону встановлено, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень пов'язаних з корупцією, відповідно до примітки приміткою ст. 172-6 КУпАП.
Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України « Про запобігання корупції » визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до абз. 1 п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до наказу президента Національної академії аграрних наук України від 06.07.2021 №260-к ОСОБА_1 звільнено з директора Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України з 15.08.2021.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, після звільнення з посади 15.08.2021, зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік, не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік, ОСОБА_1 подав лише 08.04.2025, тобто несвоєчасно.
Доказів поважності причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 у визначений законом строк декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік, у судовому засіданні здобуто не було.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №3985 від 01.09.2025; копією наказу №135-к від 16.08.2016 про призначення ОСОБА_1 на посаду директора Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України; копією наказу №260-к від 06.07.2021 про звільнення ОСОБА_1 з посади директора Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України; роздруківкою з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якої ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (щорічну) 08.04.2025.
У зв'язку із зазначеним, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Обставин, що пом'якшує та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
Відповідно до ст. 40-1 КпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Оскільки, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю II групи, то судовий збір стягненню не підлягає.
На підставі викладеного, Закону України « Про запобігання корупції » та керуючись ч.1 ст. 172-6, ст.ст. 276, 283-285, 287-289 КУпАП України, Закону України "Про судовий збір", суддя -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме 850,00 грн. (вісімсот п'ятдесят грн. 00 коп.) на користь держави.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення до виконання - три місяці з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф вноситься порушником в установу банку України, документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, вказаного вище, надсилається порушником до Києво-Святошинського районного суду Київської області.
У разі примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Суддя Олександр ГРИШКО