Справа № 461/7063/24
Провадження № 1-кс/461/5816/25
про тимчасовий доступ до речей і документів
23.09.2025 року місто Львів
Слідчий суддя Галицького районного суду міста Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області капітана поліції ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей і документів,
Слідчий СВ Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області капітан поліції ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024140000000155 від 10.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, погодженим прокурором першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ЄДРПОУ НОМЕР_1 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та пов'язані із перетином державного кордону України депутатами вказаної сільської ради, з можливістю ознайомлення та вилучення оригіналів та копій документів, а саме:
- інформації про депутатів ІНФОРМАЦІЯ_2 , які виїжджали за кордон України у службові відрядження, та вказати прізвище, ім'я, по батькові, країну, мету службового відрядження та кількість днів (період) перебування у відрядженні в період з січня 2023 по даний час;
- оригіналів звернень, запрошень, заяв чи інших документів депутатів ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо виїзду за кордон України, в тому числі у закордонні службові відрядження в період з січня 2023 по даний час;
- розпоряджень та інших документів про службові відрядження, які надавали право депутатам ІНФОРМАЦІЯ_2 перетинати державний кордон України, а також документи на підставі який такі розпорядження видавались з січня 2023 по даний час;
-документів про розмитнення товарів та ввезення їх на територію України впродовж 2023-2025 років депутатами ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- інформації та підтверджуючих документів, щодо нарахування грошових коштів депутатами ІНФОРМАЦІЯ_2 за службові закордонні відрядження в період з січня 2023 по даний час;
- інших документів, які мають відношення до службових закордонних відряджень депутатів ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Подане клопотання мотивує тим, що з метою виконання завдань кримінального провадження, а також у зв'язку із необхідністю проведення почеркознавчих експертиз, зважаючи на наявність достатніх відомостей, які вказують на те, що перелічені в клопотанні документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, існує можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаних речей та документів з можливістю їх вилучення.
У зв'язку із реальною загрозою зміни або знищення таких речей та документів, слідчий просить розгляд клопотання, з урахуванням ч. 2 ст. 163 КПК України, провести без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі та документи.
У клопотанні слідчий просив проводити розгляд справи за його відсутності.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, та у відсутності слідчого та прокурора.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, приходжу до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженні за № 42024140000000155 від 10.07.2024 за ознакам кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, за фактом можливого сприяння незаконного переправлення через державний кордон України службовими особами органів місцевого самоврядування.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно рапорту оперуповноваженого Львівського РВ УСБУ у Львівській області встановлено, що депутати ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі недостовірних документів та видання відповідних розпоряджень про відрядження сільським головою, перетинали державний кордон України та всупереч службовій меті відряджень перебували у Арабській Республіці Єгипет, Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії, Республіці Австрія, Федеративній Республіці Німеччина, Об'єднаних Арабських Еміратах та Швейцарську Конфедерацію.
При цьому виїзди за кордон депутатами ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснено з метою вирішення особистих справ та відпочинку, в порушення діючих заборон, встановлених правовим режимом воєнного стану, введеного Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану у Україні» № 2102 - IX від 24.02.2022 та постанови КМУ «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» № 57 від 27.01.1995, в частині заборони виїзду за межі громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років.
У зв'язку із вище наведеним, в ході досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ЄДРПОУ НОМЕР_1 , знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема щодо документів на підставі яких депутати вказаної сільської ради перетинали державний кордон України.
Інформація, що міститься у вказаних документах має істотне значення для встановлення обставин у цьому кримінальному провадженні, її встановлення та вилучення надасть інформацію необхідну для розслідування вказаного провадження, встановлення та підтвердження факту вчинення протиправних дій, підтвердження умислу та корисливих мотивів, осіб, які можуть бути причетними до вчинення вказаного кримінального правопорушення, встановлення відомостей щодо законності проведення договірних відносин.
Крім того, відомості, що містяться у вказаних документах самі по собі та в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, що підлягають доказуванню.
Окрім цього, встановлення та вилучення саме оригіналів документів надасть можливість встановити осіб, які причетні до вказаного кримінального правопорушення, шляхом проведення на підставі таких документів почеркознавчої, технічної експертизи документів, що дасть інформацію необхідну для розслідування вказаного кримінального провадження та прийняття таким чином законного процесуального рішення.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Частиною 6 ст.163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, враховуючи, що означена документація може надати органу досудового розслідування та суду можливість отримати речові докази та забезпечити проведення повного, швидкого та неупередженого розслідування, а тому, вважаю, що клопотання про надання тимчасового доступу до речей та документів є підставним.
Керуючись ст.ст. 162-166 КПК України, слідчий суддя ,-
клопотання задовольнити.
Надати слідчому СВ Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області капітану поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_5 , слідчому спеціальної поліції відділу СУ ГУНП у Львівській області майору поліції ОСОБА_6 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_7 , старшому слідчому в ОВС відділу СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_8 , слідчому відділу СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_9 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_10 , старшому слідчому в ОВС відділу СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_11 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_12 , слідчому відділу СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_13 , слідчому СВ ВП № 2 ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області ОСОБА_14 , слідчому СВ ВП № 1 ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області ОСОБА_15 або іншому слідчому, який входить до групи слідчих у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024140000000155 від 10.07.2024 року тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ЄДРПОУ НОМЕР_1 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та пов'язані із перетином державного кордону України депутатами вказаної сільської ради, з можливістю ознайомлення та вилучення оригіналів та копій документів, а саме:
- інформації про депутатів ІНФОРМАЦІЯ_2 , які виїжджали за кордон України у службові відрядження, та вказати прізвище, ім'я, по батькові, країну, мету службового відрядження та кількість днів (період) перебування у відрядженні в період з січня 2023 по даний час;
- оригіналів звернень, запрошень, заяв чи інших документів депутатів ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо виїзду за кордон України, в тому числі у закордонні службові відрядження в період з січня 2023 по даний час;
- розпоряджень та інших документів про службові відрядження, які надавали право депутатам ІНФОРМАЦІЯ_2 перетинати державний кордон України, а також документи на підставі який такі розпорядження видавались з січня 2023 по даний час;
-документів про розмитнення товарів та ввезення їх на територію України впродовж 2023-2025 років депутатами ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- інформації та підтверджуючих документів, щодо нарахування грошових коштів депутатами ІНФОРМАЦІЯ_2 за службові закордонні відрядження в період з січня 2023 по даний час;
- інших документів, які мають відношення до службових закордонних відряджень депутатів ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали становить два місяці з дня її ухвалення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_16