Справа №: 297/2971/25
22 вересня 2025 року м. Берегове
Суддя Берегівського районного суду Закарпатської області Ільтьо І. І., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, громадянина України,
за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ №007846Е від 21.08.2025 року, вбачається, що 21.08.2025 року, о 19:15 год. прикордонним нарядом «СПНППр» в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Лужанка» на напрямку «В'їзд» з території Угорщини в Україну, було виявлено особу, який надав паспорт громадянина Італії для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Своїми діями ОСОБА_3 порушила вимоги ст. ст. 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 01.10.2016 року, визначених п. 2 Правил перетинання державного кордону України, затверджених Кабінетом Міністрів України у Постанові від 27.01.1995 року № 57, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_3 не з'явився. При цьому, згідно заяви, яка міститься в матеріалах просив розглянути справу без його участі.
Перевіривши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Диспозицією статті 204-1 КУпАП передбачена відповідальність за перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу чи без дозволу відповідних органів влади.
При цьому посадова особа ДПС, яка склала протокол про адміністративне правопорушення вважає, що ОСОБА_3 як громадянин України не вправі був подавати паспорт громадянина Італії, і таким чином дійшов висновку, що ОСОБА_3 намагався перетнути кордон України без відповідних документів, чим вважав, що ОСОБА_3 скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Суд не може погодитися з таким висновком і вважає, що трактування вимог закону про вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП є помилковим та необґрунтованим.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 248 КУпАП визначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин.
Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_3 їхав через державний кордон України на підставі документів, які надають йому право в'їзду/виїзду, а саме закордонного паспорту громадянина Італії.
З наданих суду документів вбачається, що ОСОБА_3 є громадянином Італії, має паспорт громадянина Італії, зазначеним паспортом користується як громадянин Італії.
Отже, 21.08.2025 року ОСОБА_3 при перетині кордону подав належний правовстановлюючий документ.
Таким чином, висновок, що ОСОБА_3 намагалася перетнути кордон України без відповідних документів не ґрунтується на фактичних обставинах справи.
Також суд звертає увагу, що тлумачення громадянства із запереченнями його множинності суперечить принципам Європейської Конвенції "Про громадянство" від 06.11.1997 року (ратифікованою Україною Законом від 20.09.2006), згідно якої Україна зобов'язалася гарантувати права громадян із множинним громадянством, зокрема, ст. 17, відповідно до якої, визначаючи права та обов'язки, пов'язані із множинним громадянством: громадяни держави-учаcниці, які мають інше громадянство, мають на території держави учасниці, в якій вони проживають, ті самі права та обов'язки, як і інші громадяни держави-учасниці.
З наведених підстав, суд приходить до висновку про відсутність складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, тому провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 247 КУпАП, -
Провадження в справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня винесення постанови через Берегівський районний суд до Закарпатського апеляційного суду.
Суддя Іван ІЛЬТЬО