Справа № 143/891/25
Іменем України
22.09.2025 року м. Погребище
Суддя Погребищенського районного суду Вінницької області Бойко А. В., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліції №4 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч.3 ст.154 КУпАП, -
встановив:
19.09.2025 до Погребищенського районного суду Вінницької області надійшов протокол про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.154 КУпАП, в якому зазначено, що 18.08.2025 було виявлено факт порушення правил утримання собак ОСОБА_1 , що призвело до нанесення шкоди здоров'ю людини, чим ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.3. ст154 КУпАП.
У відповідності до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи; наявність матеріальної шкоди.
Ч.1 ст.154 КУпАП передбачає відповідальність за утримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, утримання незареєстрованих собак, приведення їх у громадські місця, вигулювання собак без повідків та намордників (крім собак, породи яких не внесені до Переліку небезпечних порід собак) чи в не відведених для цього місцях, а також неприбирання власником тварини її екскрементів під час перебування тварини у громадському місці (крім вигулювання у спеціально відведених для цього місцях) .
Ч.3 ст. 154 КУпАП передбачає відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, що спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людини або її майну і тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварин.
Разом з тим, ст. 154 КУпАП є бланкетною нормою, яка відсилає до відповідних нормативно-правових актів, що стосуються правил утримання собак та котів, які затверджуються відповідним рішенням органу місцевого самоврядування, однак в протоколі немає посилання які саме правила порушено ОСОБА_1 .
У протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАД №670513 від 12.09.2025, вказано, що ОСОБА_1 порушив правила тримання собак, унаслідок чого заподіяно шкоду здоров'ю людини.
Викладена суть правопорушення в протоколі не розкриває об'єктивної сторони ст. 154 КУпАП.
Окрім того, відповідальність за наведеною статтею несе власник собаки, який встановлюється за ветеринарним паспортом встановленого зразка. Проте, документ на тварину в матеріалах справи відсутній, а стаття передбачає конфіскацію тварини, а це можливо тільки при встановленні всіх даних про собаку.
З огляду на наведене, вищевказані порушення вимогст.256 КУпАП, неповнота, допущена при зібранні матеріалів адміністративного провадження, позбавляють суд можливості забезпечити належний розгляд даної справи та постановити по ній законне і обґрунтоване рішення, а тому протокол слід повернути для належного оформлення.
Крім того, суд зауважує, що відповідно до Закону України № 1684-ІХ від 15.07.2021 статтю 154 КУпАП викладено в новій редакції. Зокрема, статтю 154 КУпАП доповнено частиною третьою. Дана стаття в редакції вище вказаного Закону введена в дію з 08.11.2021.
Внаслідок прийняття Закону № 1684-IX від 15.07.2021, який виклав ст.154 КУпАП в новій редакції, набрав чинності та введений в дію 08.11.2021, законодавцем не внесено змін до ст. 221 КУпАП, яка визначає категорію справ про адміністративні правопорушення, які розглядаються судами, оскільки станом як на 08.11.2021, так і на даний час, в переліку таких справ відсутні справи, передбачені ч. 3 ст. 154 КУпАП, судами розглядаються лише правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 154 КУпАП.
Відповідно ч. 1 ст. 214 КУпАП, - адміністративні комісії при виконавчих органах сільських, селищних, міських рад вирішують усі справи про адміністративні правопорушення, за винятком віднесених цим Кодексом до відання інших органів (посадових осіб).
Вищенаведене слід врахувати при належному оформленні протоколу та вирішенні питання про направлення для розгляду за підвідомчістю.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.256 КУпАП,-
постановив:
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.154 КУпАП повернути до ВП № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя