Справа № 126/2116/24
Провадження № 3/126/1179/2025
"22" вересня 2025 р. м. Бершадь
Суддя Бершадського районного суду Вінницької області Рудь О. Г.
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Відділу поліції № 1 Гайсинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності не притягувалася ,
за ч.1 ст. 130 КУпАП,
До Бершадського районного суду Вінницької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія № 000000 від 17.08.2024, складеному відносно ОСОБА_1 , останній проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Судом здійснювалися виклики ОСОБА_1 , шляхом направлення судових повісток на вказану в протоколі адресу, проте судові повідомлення повернулися на адресу суду без вручення адресату із відміткою "адресат помер".
В зв'язку з вищенаведеним судом було надіслано запит до Бершадського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Згідно відповіді начальника Бершадського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) ОСОБА_2 № 649-28.8-35 від 03.10.2024, в архіві Бершадського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відсутні актові записи про смерть на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .. Однак виявлено актовий запис про смерть № 13 від 27.04.2009, складений виконавчим комітетом Тернівської сільської ради Бершадського району Вінницької області на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ..
На запит Бершадського районного суду Вінницької області Джулинська сільська рада надала відповідь № 246 від 18.12.2024 в якій зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території Джулинської територіальної громади Гайсинського району Вінницької області не зареєстрований.
27.05.2025 адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП було повернуто до ВП № 1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області для доопрацювання, а саме для встановлення місця проживання особи стосовно якої складено матеріал.
На виконання вказаної постанови суду до матеріалів справи долучено рапорт поліцейського СРПП ВП № 1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області сержанта поліції Максима Устименка, в якому останній зазначає, що під час неодноразового відвідування за адресою проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , останній був відсутній за вказаною адресою. Староста села Тернівка під час телефонної бесіди повідомив, що гр. ОСОБА_1 в с. Тернівка протягом останнього часу не проживає.
Згідно наданої на запит суду інформації Бершадського відділу УДМС у Вінницькій області № 0515-738/0515.1-25 від 19.06.2025 інформація щодо документування паспортом громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутня.
Згідно наданої на запит суду інформації Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Вінницькій області № ЕП1089 від 03.09.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не значиться.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце розгляду справи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання; посада, прізвище і ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення правопорушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушником заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до статті 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) частина 1 статті 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення відповідно до статті 245 КУпАПє своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин справи, її вирішення у точній відповідності до закону.
Таким чином із норм чинного законодавства вбачається, що при складенні протоколу про адміністративне правопорушення органами, які його виявили, мають бути внесені точні відомості про час, місце та суть правопорушення, за яке особа притягується до адміністративної відповідальності, а також відповідні відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відсутність відомостей для ідентифікації особи в матеріалах справи є суттєвим недоліком, який унеможливлює подальший розвиток справи в напрямку притягнення винної особи до відповідальності.
Суд чи інший орган, що розглядає справу, не може ухвалювати рішення про вину без чіткого встановлення винної особи та застосувати покарання (адміністративне, цивільне чи кримінальне).
Наявність правопорушення без вказівки на конкретного виконавця означає, що склад правопорушення не доведений належним чином.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно п.7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи закінчились строки, передбачені ст. 38 КУпАП.
Враховуючи, що на момент чергового розгляду справи з дня вчинення адміністративного порушення пройшло більше одного року на протязі якого можливе накладення адміністративного стягнення, відповідні відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності в адміністративних матеріалах відсутні, вважаю за необхідне провадження по справі закрити, в зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч. 2 ст. 38 КУпАП.
Керуючись ч. 2 ст. 38, ст. 247, ст. 252, 284, 294 КУпАП,-
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 130 ч. 1 КУпАП - закрити із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Бершадський районний суд Вінницької області на протязі десяти днів з дня її винесення.
Суддя О. Г. Рудь