Рішення від 10.09.2025 по справі 922/1507/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" вересня 2025 р. Справа № 922/1507/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Байбака О.І.

при секретарі судового засідання Пугачові Д.І.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Харківського окружного адміністративного суду (адреса: 61022, м. Харків, м.-н Свободи, буд. 6; код ЄДРПОУ 34390710)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохелат-пром-буд-десіжн" (адреса: 02141, м. Київ, вул. Руденко Лариси, буд. 6-А; код ЄДРПОУ 36225400)

про зобов'язання вчинити певні дії

за участю представників сторін:

позивача - не з'явився;

відповідача - не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Харківський окружний адміністративний суд (далі - позивач) звернувся до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохелат-пром-буд-десіжн" (далі - відповідач), в якій просить суд:

1) зобов'язати ТОВ "Бренд-Корвет" в особі Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохелат-пром-буд-десіжн" внести до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва проектно-кошторисну документацію по об'єкту "Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, м.-н Свободи, буд. 6" (коригування) відповідно до договорів № 43 від 26.12.2017 та № 51 від 18.12.2018, укладених між позивачем та ТОВ "Бренд-Корвет";

2) зобов'язати ТОВ "Бренд-Корвет" в особі Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохелат-пром-буд-десіжн" підписати акти готовності об'єкта до експлуатації за договорами підряду № 43 від 26.12.2017 та № 51 від 18.12.2018 відповідно до постанови КМУ "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" № 461 від 13.04.2011.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що на виконання умов укладених між сторонами договорів № 43 від 26.12.2017 та № 51 від 18.12.2018 відповідач виконав реставраційно-ремонті роботи які в подальшому передав позивачу за актами приймання-передачі.

Однак, при цьому між сторонами, всупереч вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності" та «Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» затвердженого Постановою КМ України від 13.04.2011 №461 не було підписано актів готовності об'єкта до експлуатації, підписання якого є завершальним етапом у прийняти в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, а відповідачем також не було внесено до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва проектно-кошторисну документацію по об'єкту "Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, м.-н Свободи, буд. 6". При цьому позивач зазначає, що його неодноразові звернення з цього приводу відповідач ігнорує.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 05.05.2025 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк з дня вручення копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви, попереджено про наслідки не усунення недоліків.

Позивач звернувся до суду з заявою про усунення недоліків позовної заяви (вх. № 11865 від 16.05.2025).

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 16.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 16.06.2025; встановлено сторонам строк для подання заяв по суті спору.

Підготовче засідання неодноразово відкладалось.

В процесі розгляду справи на стадії підготовчого провадження відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву в порядку та строк, встановлені ухвалою від 16.05.2025.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 30.06.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 28.07.2025.

У судовому засіданні 28.07.2025 відкладено розгляд справи по суті на 12.08.2025.

Позивач надав суду клопотання (вх. № 17733 від 31.07.2025), в якому просив суд повернутись до розгляду справи № 922/1507/25 на стадію підготовчого провадження та призначити судове засідання в межах підготовчого провадження.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.08.2025 за клопотанням позивача повернуто справу на стадію підготовчого провадження; долучено додаткові докази до матеріалів справи.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.08.2025, як занесено до протоколу судового засідання відкладено підготовче засідання на 25.08.2025.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 25.08.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 10 вересня 2025 року о 14:00 год.

У судове засідання 10.09.2025 сторони своїх представників не направили, хоча належним чином повідомлені про час та місце проведення засідання (про що, зокрема, свідчать залучені до матеріалів справи довідки про доставку судових ухвал до електронних кабінетів позивача та відповідача в системі «Електронний суд»).

Відповідач про причини неприбуття представника суд не повідомив.

Позивач надав суду клопотання (вх. № 13844 від 11.06.2025), в якому просить суд здійснювати розгляд справи без участі його представника.

Оскільки неявка на судове засідання представників позивача та відповідача не перешкоджає розгляду справи, суд вважає за необхідне здійснювати такий розгляд за їх відсутності, за наявними в матеріалах справи документами, як це передбачено ст. 202 ГПК України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані суду докази та доводи, суд встановив.

Як свідчать матеріали справи, між позивачем, як замовником, та ТОВ «Бренд-Корвер» (код ЄДРПОУ 36225400, нині має назву ТОВ "Агрохелат-пром-буд-десіжн", тобто відповідач у даній справі) укладено договір про закупівлю робіт (договір підряду) 26.12.2017 № 43 «Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 6» (далі - Договір № 43), а також договір «Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 6» від 18.12.2018 № 51 (далі - Договір № 51).

Відповідно до пункту 1.1 договорів за результатами проведеної процедури відкритих торгів, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», підрядник зобов'язується за завдання замовника виконати відповідно до проектно-кошторисної документації та технічної специфікації тендерної документації: «Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 6» (коригування) (код ДК 021:2015-45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація), а замовник зобов'язується передати підряднику дозвільну документацію, проектно-кошторисну документацію, доступ до об'єкта реставраційно-ремонтних робіт, (далі - об'єкт), здійснювати контроль і технічний нагляд за ходом виконання робіт на об'єкті, прийняття закінчення роботи і оплатити їх.

Пунктом 1.3 договорів, передбачено, що основні параметри, склад та обсяги робіт, які є предметом цього договору визначаються на підставі тендерної документації.

Згідно з п. 2.2 договору № 43, ціна робіт, що виконується підрядником на об'єкті є динамічною та складає: 47949000 гривень 00 копійок( сорок сім мільйонів дев'ятсот сорок дев'ять тисяч гривень 00 копійок), у томі числі ПДВ: 7991500 гривень 00 копійок. Уточнення договірної ціни за узгодженням з замовником можливе лише у випадках, передбачених діючим законодавством.

Згідно з п. 2.2 договору № 51 ціна робіт, що виконується підрядником на об'єкті є динамічною та складає: 19481000,00 гривень 00 копійок (дев'ятнадцять мільйонів чотириста вісімдесят одна гривня 00 копійок), у томі числі ПДВ: 3246833,33 грн. Уточнення договірної ціни за узгодженням з замовником можливе лише у випадках, передбачених діючим законодавством.

Відповідно до п. 3.4.4 договорів, підрядник зобов'язаний вести виконавець документацію, передбачену цим договором та передати її замовнику у встановлений строк, оформлювати акти виконаних робіт за формою № КБ-2в.

Згідно з п. 3.4.9 договорів, підрядник зобов'язаний передати замовнику у порядку передбаченому законодавством та договором підряду, закінчені роботи (об'єкт будівництва).

Пунктом 3.4.10 договорів встановлено, що підрядник зобов'язаний забезпечити ведення та передачу замовнику в установленому порядку документів про виконання договору.

Підрядник зобов'язаний виконувати належним чином інші зобов'язання, передбачені договором, цивільним і господарським кодексами України, та іншими актами законодавства (пункт 3.4.20 договорів).

Відповідно до п. 9.4 договорів, документи, що оформлюються при здаванні робіт, мають відповідати будівельним нормам і правилам та іншим нормативним актам з будівництва, які діють на території України. Роботи приймаються замовником до сплати, разом з двома комплектами виконавчої документації, складеної підрядником.

Згідно до п. 9.5 договорів замовник приймає у підрядника виконані роботи шляхом підписанні акту приймання-здачі виконаних робіт (форма № КБ-2в) та довідки про вартість виконаних робіт та витрат (форма № КБ-3), які надаються підрядником замовнику щомісячно, не пізніше 25 числа кожного місяця. Замовник перевіряє реальність наданих документів у частині фактичного виконаних обсягів робіт і в разі відсутності зауважень, протягом 14 днів з моменту повідомлення підрядником замовника про готовність робіт до здачі, підписує акти та оплачує їх з урахуванням плану фінансування, при наявності та в межах коштів, які зараховано на рахунок замовника по об'єкту на дату підписання актів.

По закінченню всього комплексу робіт підрядник направляє замовнику загальний акт приймання-здачі виконання робіт. В акті зазначається перелік робіт, виконання яких підтверджується актами форм: № КБ-2в, № КБ-3.(пункт 9.6 договорів).

Відповідно до п. 10.1 договорів підрядник забезпечує повне, своєчасне і якісне ведення виконавчої документації, передбаченої діючими нормами, і визначає осіб, відповідальних за їх виконання.

Згідно до п. 10.2 договорів під час здавання виконаних робіт уповноважений і компетентний представник підрядника особисто прибуває до замовника для здачі обсягів фактично виконаних робіт, зазначених у формі № КБ-2в з передачею всієї виконавчої документації згідно з діючими нормативами.

Пунктом 10.3 договорів встановлено, що у випадку втрати чи псування виконавчої документації підрядник зобов'язаний вжити невідкладних заходів до її відновлення. У разі невиконання цієї умови вартість робіт, не підтверджених виконавчою документацією, до оплати замовником не приймається.

В подальшому, додатковою угодою №1 від 25.07.2018 до Договору № 43 від 26.12.2017 строк виконання робіт продовжено до 22.12.2019.

Додатковою угодою № 3 від 18.12.2018 до Договору № 43 від 26.12.2017 строк виконання робіт було знову змінено та визначено до 31.12.2018.

Як зазначає позивач, на підставі зазначених договорів відповідачем виконано відповідні реставраційно-ремонті роботи; передача виконаних підрядником робіт і приймання їх позивачем оформлені актами про виконані роботи. Однак при цьому відповідачем не було підписано Акт готовності об'єкта до експлуатації, підписання якого є завершальним етапом у прийняти в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

11.02.2021, на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва від 02.02.2021 у справі № 757/5209/21-к про огляд та вилучення оригіналів документів, у позивача було проведено вилучення оригіналів документів які стосуються виконання робіт за договорами № 43 та № 51.

У вказані ухвалі вказано, що відповідно до матеріалів наданих Головним управлінням по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України станом на 20.10.2020 роботи за договорами № 51 «Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою м. Харків, майдан Свободи, б» від 18.12.2018, а також| договором № 43 «Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою м. Харків, майдан Свободи, б» від 26 12.2017 не виконані в повному обсязі та виявлено невідповідність фактично виконаних будівельних робіт наявним актам виконаних робіт.

У зв'язку з викладеним, 15.10.2020 процесуальним керівником у кримінальному провадженні призначено комплексну будівельно-технічну експертизу.

З огляду на викладене, вилучені документи 01.12.2020 передані позивачем до Національного наукового центру «Інституту судових експертиз ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України для проведення будівельно технічного дослідження по об'єкту «Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи. 6» (коригування) відповідно до договорів № 43 від 26.12.2017 та №51 від 18.12.2018, укладених між Харківським окружним адміністративним судом та ТОВ «Бренд-Корвет».

Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України виконав відповідне експертне дослідження та надав висновок експертів № 19425/21669/22907/23472/3216-3313 яким надав наступні відповіді на поставлені питання:

1. Виконані будівельні роботи на об'єктів «Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи 6» (коригування), відповідають проектній документації та вимогам нормативних актів у галузі будівництва.

2. На підставі результатів обстеження об'єкта в натурі, наданої на дослідження виконавчої документації встановлено, що фактичні обсяги робіт, що виконані на об'єкті «Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи 6» (коригування), відповідають обсягам робіт, які зазначені звітною документацією. Визначити вартість робіт за договорами № 43 від 26.12.2017 та № 51 від 18.12.2018 не виявляється можливим.

3. Первинна звітна документація об'єкту відповідно до договору № 43 від 26.12.2017 та до договору № 51 від 18.12.2018 за порядком складання відповідає вимогам нормативних актів у галузі будівництва.

4. Якість виконаних будівельних робіт на об'єкті відповідає вимогам нормативних документів в галузі будівництва.

5. Станом на час проведення обстеження, за оцінкою технічного стану об'єкту після проведення реставраційно-ремонтних робіт, приміщення Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи 6, придатні для експлуатації за функціональним призначенням.

Разом з тим, позивач також наголошує на тому, що відповідачем після виконання робіт не було внесено до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва проектно-кошторисну документацію по об'єкту "Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду та не підписано підписати акти готовності об'єкта до експлуатації за договорами підряду № 43 від 26.12.2017 та № 51 від 18.12.2018 відповідно до постанови КМУ "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" № 461 від 13.04.2011, та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», внаслідок чого позивач фактично позбавлений можливості закінчити процедуру введення в експлуатацію приміщень Харківського окружного адміністративного суду в яких відповідачем проводилися роботи згідно з умовами договорів № 43 та № 51.

Позивач зазначає, що його неодноразові звернення до відповідача з цього приводу останнім ігноруються.

З цього приводу суд констатує факт направлення позивачем на адресу відповідача претензії № 03-16/50224/24 від 12.11.2024 в якій позивач зазначає, що на підставі договорів підряду від 26.12.2017 № 43 та від 18.12.2018 № 51 укладеними між Харківським окружним адміністративним судом та ТОВ «Бренд-Корвет» останнім були виконані роботи за об'єктом «Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 6 (коригування)». Як зазначає позивач, етап завершення Реставраційно-ремонтних робіт має бути підтверджено підписанням Акту готовності об'єкта до експлуатації та просить відповідача негайно оформити та підписати акт готовності об'єкта до експлуатації. Отримання зазначеної претензії відповідачем підтверджується залученим до справи поштовими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Однак, як зазначає позивач, відповіді на зазначену претензія відповідач на надав.

Обставини щодо зобов'язання відповідача внести до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва проектно-кошторисну документацію по об'єкту "Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду та підписати акти готовності об'єкта до експлуатації за договорами підряду № 43 від 26.12.2017 та № 51 від 18.12.2018 відповідно до постанови КМУ "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" № 461 від 13.04.2011 та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» стали підставою для звернення позивача до суду з позовом у даній справі.

Надаючи правову кваліфікацію існуючим між сторонами правовідносинам суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 ЦК України та ст.174 ГК України. Названі норми передбачають, що господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

За змістом ст. 193 ГК України та ст. 525 ЦК України одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.

На підставі ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з ст. 193 ГК України та ст. 526 ЦК України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно із частиною першою статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування (частина друга статті 5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 3-1) отримання права на виконання підготовчих та будівельних робіт у випадках, визначених цим Законом; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 4-1) державна реєстрація спеціального майнового права на об'єкт незавершеного будівництва та майбутній об'єкт нерухомості у випадках, визначених законом; 4-2) проведення контрольного геодезичного знімання закінчених будівництвом об'єктів (крім об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (CС1)) та здійснення їх технічної інвентаризації (крім об'єктів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування); 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об?єктів; 6) державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом та прийнятий в експлуатацію у випадках, визначених цим Законом, об ект (його складову).

Відповідно до частини другої статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об?єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об?єктів з середніми (CC2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об?єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку. визначеному Кабінетом Міністрів України.

Акт готовності об'єкта до експлуатації підписується замовником, генеральним проектувальником, генеральним підрядником або підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), субпідрядниками, страховиком (якщо об'єкт застрахований).

Наведені вище положення статті 26, 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» свідчать, що отримання сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є завершальним етапом у прийнятті в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів і такому етапу передує певна послідовність вчинення дій замовником будівництва.

Механізм прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - об'єкти) унормовано відповідно до постанови КМУ "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" № 461 від 13.04.2011 (далі - Порядок).

Пунктом 23 Порядку передбачено, що Сертифікат видається органом державного архітектурно-будівельного контролю з використанням Реєстру будівельної діяльності (крім об'єктів, на які поширюється дія Закону України “Про державну таємницю»).

Пунктом 24 Порядку також передбачено, що Для отримання сертифіката замовник (його уповноважена особа) подає до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта та видачу сертифіката, до якої додається акт готовності об'єкта до експлуатації та документ або інформація (реквізити платежу) про внесення плати. Заява про прийняття в експлуатацію об'єкта та видачу сертифіката щодо об'єктів, на які поширюється дія Закону України “Про державну таємницю», подається до ДІАМ у паперовій формі із дотриманням вимог Закону України “Про державну таємницю» за формою, визначеною в додатку 6 до цього Порядку, до якої додається акт готовності об'єкта до експлуатації за формою згідно з додатком 7 до цього Порядку, та реєструється в журналі реєстрації заяв про видачу сертифіката. До заяви замовником додаються результати технічної інвентаризації об'єкта.

Згідно з п 25 Порядку, Орган державного архітектурно-будівельного контролю приймає подані замовником заяву, акт готовності об'єкта до експлуатації та вчиняє дії у межах законодавства щодо з'ясування питання достовірності відомостей у поданих документах, відповідності об'єкта проектній документації, вимогам будівельних норм, стандартів і правил на основі чек-листа за результатами виїзного огляду об'єкта будівництва на місцевості з фотофіксацією об'єкта під час прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, який виготовляється з використанням Реєстру будівельної діяльності.

Під час такого огляду посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю з'ясовує наявність виконавчої документації в обсязі, передбаченому державними будівельними нормами, та матеріалів технічної інвентаризації згідно з чек-листом за результатами виїзного огляду об'єкта будівництва на місцевості з фотофіксацією об'єкта під час прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, а також здійснює фото- та відеофіксацію.

За результатами розгляду документів, поданих для прийняття в експлуатацію об'єкта та видачі сертифіката, складається довідка, яка виготовляється з використанням Реєстру будівельної діяльності (крім об'єктів, на які поширюється дія Закону України “Про державну таємницю»).

В даному випадку, згідно з умовами Договорів про закупівлю робіт (договір підряду) від 26.12.2017 № 43 та від 18.12.2018 № 51, позивач здійснює функції замовника будівництва об'єкта та в силу положень чинного законодавства (положень частини п'ятої статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку) має обов'язок відповідно до законодавства та в межах своєї компетенції отримувати або сприяти підряднику в отриманні у компетентних органах дозвільних документів на виконання підготовчих та будівельних робіт по будівництву об'єкта та після завершення будівництва об'єкта в межах своєї компетенції здійснити дії, віднесені законодавством до функцій замовника щодо прийняття об'єкта в експлуатацію.

Разом з тим, відповідно до п. 3.4.4 договорів підрядник зобов'язаний вести виконавець документацію, передбачену цим договором та передати її замовнику у встановлений строк, оформлювати акти виконаних робіт за формою № КБ-2в.

Згідно до п. 3.4.9 договорів підрядник зобов'язаний передати замовнику у порядку передбаченому законодавством та договором підряду, закінчені роботи (об'єкт будівництва).

Пунктом 3.4.10 договорів встановлено, що підрядник зобов'язаний забезпечити ведення та передачу замовнику в установленому порядку документів про виконання договору.

Відповідно до п. 9.4 договорів документи, що оформлюються при здаванні робіт, мають відповідати будівельним нормам і правилам та іншим нормативним актам з будівництва, які діють на території України. Роботи приймаються замовником до сплати, разом з двома комплектами виконавчої документації, складеної підрядником.

Згідно до п. 9.5 договорів замовник приймає у підрядника виконані роботи шляхом підписанні акту приймання-здачі виконаних робіт (форма № КБ-2в) та довідки про вартість виконаних робіт та витрат (форма № КБ-3), які надаються підрядником замовнику щомісячно, не пізніше 25 числа кожного місяця. Замовник перевіряє реальність наданих документів у частині фактичного виконаних обсягів робіт і в разі відсутності зауважень, протягом 14 днів з моменту повідомлення підрядником замовника про готовність робіт до здачі, підписує акти та оплачує їх з урахуванням плану фінансування, при наявності та в межах коштів, які зараховано на рахунок замовника по об'єкту на дату підписання актів.

По закінченню всього комплексу робіт підрядник направляє замовнику загальний акт приймання-здачі виконання робіт. В акті зазначається перелік робіт, виконання яких підтверджується актами форм: № КБ-2в, № КБ-3.(пункт 9.6 договорів).

З матеріалів справи вбачається, що відповідач виконав свої зобов'язання за договорами в частині виконання Реставраційно-ремонтних робіт приміщень Харківського окружного адміністративного суду та передав результат робіт позивачу за відповідними актами.

Як вбачається з висновку експертів № 19425/21669/22907/23472/3216-3313 Виконані будівельні роботи на об'єктів «Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи 6» (коригування), відповідають проектній документації та вимогам нормативних актів у галузі будівництва; первинна звітна документація об'єкту відповідно до договору № 43 від 26.12.2017 та до договору № 51 від 18.12.2018 за порядком складання відповідає вимогам нормативних актів у галузі будівництва; якість виконаних будівельних робіт на об'єкті відповідає вимогам нормативних документів в галузі будівництва; станом на час проведення обстеження, за оцінкою технічного стану об'єкту після проведення реставраційно-ремонтних робіт, приміщення Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи 6, придатні для експлуатації за функціональним призначенням.

Однак, станом на дату винесення даного рішення відповідач не вніс до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва проектно-кошторисну документацію по об'єкту "Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду та не підписує акти готовності об'єкта до експлуатації за договорами підряду № 43 від 26.12.2017 та № 51 від 18.12.2018 відповідно до постанови КМУ "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" № 461 від 13.04.2011, Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Внаслідок зазначених обставин позивач фактично позбавлений можливості закінчити процедуру введення в експлуатацію приміщень Харківського окружного адміністративного суду в яких відповідачем проводилися роботи згідно з умовами договорів № 43 та № 51, та відповідно отримати Сертифікат про готовність об'єкта до експлуатації, що передбачено наведеними вище положеннями чинного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів зокрема може бути примусове виконання обов'язку в натурі.

За наведених обставин, позовні вимог підлягають задоволенню, а порушені права та інтереси позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії, а саме внести до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва проектно-кошторисну документацію по об'єкту "Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, м.-н Свободи, буд. 6" (коригування) відповідно до договорів № 43 від 26.12.2017 та № 51 від 18.12.2018, укладених між позивачем та відповідачем, та зобов'язати відповідача підписати акти готовності об'єкта до експлуатації за договорами підряду № 43 від 26.12.2017 та № 51 від 18.12.2018 відповідно до постанови КМУ "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" № 461 від 13.04.2011.

З урахуванням вимог ст. 123, 126, 129 ГПК України, за наслідками розгляду справи з відповідача на користь позивача також підлягає стягненню судовий збір в сумі 6056,00 грн.

Згідно з ст. 26 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства в умовах воєнного стану забороняється.

При цьому, згідно Рекомендацій прийнятих Радою суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану, при визначенні умов роботи суду у воєнний час, рекомендовано керуватися реальною поточною обстановкою, що склалася в регіоні. У випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, враховуючи поточну загострену обстановку, введення особливого режиму роботи, обстріли м. Харкова, суд при виготовленні повного тексту рішення був вимушений вийти за межі строку, встановленого статтею 233 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. ст. 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 232-233, 237-238, 240-241 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрохелат-пром-буд-десіжн" (адреса: 02141, м. Київ, вул. Руденко Лариси, буд. 6-А; код ЄДРПОУ 36225400) внести до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва проектно-кошторисну документацію по об'єкту "Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, м.-н Свободи, буд. 6" (коригування) відповідно до договорів № 43 від 26.12.2017 та № 51 від 18.12.2018, укладених між Харківським окружним адміністративним судом та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бренд-Корвет".

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрохелат-пром-буд-десіжн" (адреса: 02141, м. Київ, вул. Руденко Лариси, буд. 6-А; код ЄДРПОУ 36225400) підписати акти готовності об'єкта до експлуатації за договорами підряду № 43 від 26.12.2017 та № 51 від 18.12.2018 укладеними між Харківським окружним адміністративним судом та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бренд-Корвет" відповідно до постанови КМУ "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" № 461 від 13.04.2011.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохелат-пром-буд-десіжн" (адреса: 02141, м. Київ, вул. Руденко Лариси, буд. 6-А; код ЄДРПОУ 36225400) на користь Харківського окружного адміністративного суду (адреса: 61022, м. Харків, м.-н Свободи, буд. 6; код ЄДРПОУ 34390710) 6056 грн. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в строки та в порядку визначеному ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Повне рішення складено 23.09.2025

Суддя О.І. Байбак