Рішення від 16.09.2025 по справі 916/2757/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/2757/25

Господарський суд Одеської області у складі судді Гута С.Ф.,

секретар судового засідання Борисова Н.В.,

за участю представників сторін:

від позивача: Єрашов І.Є.,

від відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Акціонерного товариства "ХЕРСОНСЬКА ТЕПЛОЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ" до відповідача: Фізичної особи-підприємця Семенової Наталії Володимирівни про стягнення 173215,63 грн заборгованості,

зазначає наступне:

1. Зміст позовних вимог Позивача:

Використовуючи систему “Електронний суд» Акціонерне товариство "ХЕРСОНСЬКА ТЕПЛОЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ" (надалі - АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ", Позивач) у липні 2025 року звернулось до Господарського суду Одеської області із позовною заявою про стягнення з Фізичної особи-підприємця Семенової Наталії Володимирівни (надалі - ФОП Семенова Н.В., Відповідач) 173215,63 грн заборгованості.

2. Обґрунтування позовних вимог:

Фактичними підставами звернення із позовом до суду АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" визначено неналежне виконання ФОП Семеновою Н.В. умов укладеного на підставі рішення Господарського суду Херсонської області від 13.05.2014 у справі № 923/293/24 договору № 515 про надання послуг з централізованого опалення в частині своєчасної та остаточної оплати вартості наданих впродовж 01 листопада 2021 - 31 березня 2025 року послуг.

Зазначає, що умови укладеного договору передбачають пролонгацію на наступний рік у випадку відсутності письмової заяви про відмову від договору.

Наводить розрахунок обсягу та вартості поставленої та спожитої ФОП Семенової Н.В. теплової енергії упродовж спірного періоду.

Правовими підставами позову визначено приписи частини 1 статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», статті 1 Закону України «Про теплопостачання» та статей 526,530,632 ЦК України.

3. Обґрунтування позиції Відповідача:

ФОП Семеновою Н.В. реалізовано право на подачу відзиву на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог.

Обґрунтовуючи підстави, які суд має врахувати при ухваленні рішення у справі, посилається на те, що відпала потреба у користуванні послугами АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ", у зв'язку чим здійснено відключення приміщення від внутрішньодомової системи опалення, що встановлено у справі № 923/863/16; те, що приписи Закону України «Про житлово-комунальні послуги» наділяють правом на відключення від центрального опалення; те, що відключення відбулось із дотриманням приписів Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води. При цьому, як зазначає Відповідач, представники Позивача не прибули для оформлення відповідного акту про відключення, втім акт разом із пропозицією про розірвання договору надіслано останньому засобами поштового зв'язку.

Відтак, ФОП Семенова Н.В. зазначає про відсутність правових підстав для стягнення заявленої заборгованості у зв'язку із неможливістю споживання наданих АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" послуг.

Додатково зазначає про представлення дублікату акту про відключення разом із доказами його надсилання АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ".

4. Обґрунтування позиції Позивача у відповіді на відзив:

АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" із посиланням на приписи Закону України «Про теплопостачання», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Правила користування тепловою енергією, Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення зазначає про недотримання ФОП Семеновою Н.В. вимог законодавства, встановлених для процедури відключення від централізованого опалення.

Зазначає, що у процесі розгляду справи № 923/863/16 встановлено, що відключення без дотримання приписів профільного законодавства не звільняє від обов'язку виконувати зобов'язання за діючим договором.

5. Обґрунтування позиції Відповідача у запереченнях (на відповідь на відзив):

ФОП Семенова Н.В. зазначає про дотримання приписів законодавства, встановлених для процедури відключення від централізованого опалення; те, що договір № 515 є розірваним в односторонньому порядку після надсилання відповідної угоди про розірвання та відсутності заперечень з боку АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ".

Зазначає, що в межах справи № 923/863/16 встановлено факт відключення приміщення, у той же час правова оцінка суду надавалась на підставі чинного законодавства. При цьому у березні 2020 року здійснено відключення приміщення із дотримання приписів законодавства.

6. Обґрунтування позиції Позивача у додаткових поясненнях:

АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" зазначає, що представлені ФОП Семеновою Н.В. докази надсилання документів засобами поштового зв'язку не відповідають приписам Правил надання послуг поштового зв'язку.

7. Процесуальні питання, вирішені судом:

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Одеської області від 14.07.2025 позовній заяві АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 916/2757/25 та визначено суддю Гута С.Ф. для її розгляду.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Верховною Радою України Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який в подальшому відповідними затвердженими Верховною Радою України Указами Президента України було продовжено.

Згідно розпорядження Верховного Суду від 18.03.2022 № 11/0/9-22 відповідно до частини 7 статті 147 Закону України “Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ Господарського суду Херсонської області на Господарський суд Одеської області.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.07.2025 прийнято позовну заяву АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/2757/25, у відповідності до приписів частини 5 статті 12 ГПК України справа є малозначною, постановлено її розглядати за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 14 серпня 2025 року.

Надіслана ФОП Семеновій Н.В. на зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресу копія ухвали про відкриття провадження у справі повернулась неврученою із відміткою поштової установи про відсутність адресата за вказаною адресою.

13 серпня 2025 року ФОП Семеновою Н.В. використовуючи систему “Електронний суд» представлено клопотання про розгляд призначеного на 14.08.2025 судового засідання за відсутності представника.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 14.08.2025 відкладено розгляд справи на 16 вересня 2025 року.

Відповідно до сформованих автоматизованою системою діловодства Господарського суду Одеської області довідок 14.08.2025 до електронних кабінетів АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" та ФОП Семенової Н.В. підсистемою “Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в автоматичному режимі доставлено ухвалу про відкладення розгляду справи на 16 вересня 2025 року.

16 вересня 2025 року ФОП Семеновою Н.В. використовуючи систему “Електронний суд» представлено клопотання про розгляд призначеного на 16.09.2025 судового засідання за відсутності представника.

У призначене на 16.09.2025 представник ФОП Семенової Н.В. або особисто Відповідач не з'явився.

Частиною 6 статті 242 ГПК України передбачено, що днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Приписи частин 4 та 5 статті 6 ГПК України визначають, що Єдина судова інформаційно-комунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Пунктом 42 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21 із змінами, передбачено, що засобами ЄСІТС в автоматичному режимі здійснюється перевірка наявності в особи зареєстрованого Електронного кабінету. У разі наявності в особи Електронного кабінету засобами ЄСІТС забезпечується надсилання до автоматизованої системи діловодства підтвердження доставлення до Електронного кабінету користувача документа у справі. В іншому випадку до автоматизованої системи діловодства надходить повідомлення про відсутність в особи зареєстрованого Електронного кабінету.

В свою чергу, пункт 37 Положення визначає, що підсистема "Електронний суд" забезпечує можливість автоматичного надсилання матеріалів справ в електронному вигляді до Електронних кабінетів учасників справи та їхніх повірених.

Приписами частини 4 статті 120 ГПК України передбачено, що ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п'ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії.

Враховуючи наявність сформованої автоматизованою системою діловодства Господарського суду Одеської області довідки про завчасну доставку до електронного кабінету ФОП Семенової Н.В. підсистемою “Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в автоматичному режимі постановлених у справі ухвал, остання належним чином повідомлена про судове провадження та призначенні засідання.

Окрім того, як зазначалось ФОП Семенова Н.В. зверталась із клопотанням про розгляд справи за відсутності представника.

Ухвалами Господарського суду Одеської області забезпечено право участі представника АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" у призначених судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду після звернення із відповідним клопотанням.

В процесі розгляду справи представник АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" підтримував заявлені позовні вимоги та наполягав на задоволенні заявлених вимог в повному обсязі.

В ході розгляду даної справи Господарським судом Одеської області, у відповідності до пункту 4 частини 5 статті 13 ГПК України, створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

16 вересня 2025 року в судовому засіданні судом проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

8. Стислий виклад обставин справи, встановлених судом:

Приписами статті 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Рішенням Господарського суду Херсонської області від 13.05.2014 у справі № 923/293/24 визнано укладеним договір від 04.10.2013 № 515 про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води (Договір) між ФОП Семеновою Н.В. (РНОКПП НОМЕР_1 ) (Споживач) та Публічним акціонерним товариством "Херсонська теплоелектроцентраль" (Код ЄДРПОУ 00131771) (Виконавець) на умовах поданого публічним акціонерним товариством "Херсонська теплоелектроцентраль" проекту договору від 04.10.2013 № 515 з дня набрання рішенням законної сили, наступного змісту:

Виконавець зобов'язується надавати Споживачеві з початку по кінець опалювального періоду, встановленого рішенням виконкому Херсонської міської ради, відповідної якості послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором (пункт 1).

Суб'єкти користування послугами: власник (наймач, орендар) приміщення _ м. Херсон, пр. Ушакова, б. 79 (39) (пункт 2).

Характеристика об'єкта надання послуг: опалювальна площа (об'єм) приміщення __69,7_ кв. метрів; норматив теплоспоживання згідно Рішення виконкому Херсонської міськради від 20.01.2008 № 38 на опалення 0,02228 Гкал/мІ /місяць або 0,0000306 Гкал/ мІ/годину; теплове навантаження____0,002133____ Гкал/годину; у тому числі: на опалення _0,002133__ Гкал/годину, на гаряче водопостачання ___-----___ Гкал/годину;

Норма витоку мережної води __0,00007_ тн/годину.

Межа експлуатаційної відповідальності ___внутрішня система опалення займаного приміщення__ (пункт 3).

Тарифи на послуги становлять: 1) на момент укладення договору з централізованого постачання гарячої води та опалення для потреб інших споживачів тариф становить 1199,88 грн/Гкал (з ПДВ); 2) при зміні тарифів на послуги з теплопостачання взаєморозрахунки виконуються по тарифам, затвердженим (погодженим) державними органами, органами місцевого самоврядування та іншими органами, які мають право на встановлення або зміну тарифу; 3) про зміну тарифів Виконавець повідомляє Споживача листом або в засобах масової інформації (пункт 5).

Розмір щомісячної плати за надані послуги розраховується відповідно до фактичного споживання теплової енергії згідно з нормативами (нормами) та тарифами, діючими на момент споживання, та затвердженими (погодженими) державними органами, органами місцевого самоврядування та іншими органами, які мають право на встановлення або зміну тарифу (пункт 6).

Плата за надані послуги за наявності засобів обліку теплової енергії справляється за їх показаннями згідно з пунктами 9-13 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води (пункт 7).

Розрахунковим періодом є календарний місяць.

У разі застосування щомісячної системи оплати послуг платежі вносяться не пізніше _20__ числа місяця, що настає за розрахунковим.

У разі застосування авансової системи оплати послуг платежі вносяться за ____місяців у розмірі _____ гривень.

Розрахунки за спожиті послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання виконуються за тарифами, діючими на період надання послуги (пункт 8).

Послуги оплачуються готівкою або у безготівковій формі (пункт 10).

Споживач несе відповідальність згідно із законодавством і цим договором за: 1) недотримання вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг; 2) несвоєчасне внесення платежів за послуги - шляхом сплати в безспірному порядку, крім суми основної заборгованості, передбачених п. 12, штрафні санкції, інфляційні витрати та 3% річних; 3) втручання у роботу засобів обліку води і теплової енергії; 4) порушення зобов'язань, встановлених договором або законодавством (пункт 18).

В разі встановлення в будинку засобу обліку теплової енергії та гарячої води, облік теплової енергії здійсняється на межі балансової належності теплових мереж Виконавця і Споживача, або, за домовленістю сторін, в іншому місці обліку (пункт 20.1).

У разі порушення Виконавцем умов договору Споживач викликає (письмова заява) представника Виконавця для складання та підписання акта-претензії Споживача, в якому зазначаються строки, види порушень. У повідомленні зазначається прізвище, ім'я та по батькові, точна адреса проживання споживача, а також найменування виду неналежно наданої або ненаданої послуги. Повідомлення споживача обов'язково реєструється представником виконавця у журналі реєстрації заявок споживачів. Представник виконавця зобов'язаний повідомити споживачеві відомості про особу, яка прийняла повідомлення (прізвище, ім'я та по батькові), реєстраційний номер повідомлення та час його прийняття.

Представник Виконавця повинен з'явитися на виклик Споживача не пізніше двох робочих днів.

Акт-претензія складається Споживачем та представником Виконавця і скріплюється їх підписами. У разі неприбуття представника Виконавця у визначений договором строк або необґрунтованої відмови від підписання акт-претензія вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два представника Споживача (пункт 21).

Спори між сторонами розв'язуються шляхом переговорів або у судовому порядку (пункт 24).

Виконавець припиняє постачання теплової енергії Споживачу зокрема у разі інших дій Споживача, передбачених законодавством, які є підставою для припинення подачі теплової енергії (підпункт 8 пункту 25).

Цей договір укладається на строк до 31.12.2014 і набирає чинності з дня його укладення. Договір вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення його строку однією із сторін не буде письмово заявлено про розірвання або необхідність перегляду (пункт 30).

Договір може бути розірваний достроково за взаємною згодою сторін у разі: зникнення потреби в отриманні послуги або відмови Споживача від користування послугами Виконавця; переходу права власності (користування) на приміщення до іншої особи; невиконання умов договору сторонами договору (пункт 31).

Відповідно до відображеної в Єдиному державному реєстрі судових рішень інформації, рішення Господарського суду Херсонської області від 13.05.2014 у справі № 923/293/14 набрало законної сили 27 травня 2014 року.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 04.04.2017 у справі № 923/863/16, на яку сторони посилаються у заявах по суті справи, встановлено наступне:

«На підтвердження обставини відключення від мереж централізованого опалення ФОП Семенової Н.В. надано суду копію акту від 29.09.2015р. (а.с.101) (який підписаний трьома мешканцями будинку № 79 по пр-ту Ушакова у м.Херсоні) в якому зазначено, що за результатами обстеження житлового приміщення, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 встановлено наступне:

- у цьому приміщенні відсутні відгалуження від стояків центрального опалення, стояк заізольваний термоізоляційним матеріалом;

- опалення житлового приміщення здійснюється за допомогою кондиціонера та електричних інфрачервоних обігрівачів. Температура повітря +25 градусів по Цельсію;

- опалювальні пристрої, які здійснюють опалення у житловому приміщенні, виробляють теплоенергію самостійно та не використовують для опалення житлового приміщення зовнішні джерела теплової енергії.

Також відповідачем надано копію аналогічного акту від 26.10.2015р. (а.с.102), відповідно до якого за результатами обстеження вищезазначеного приміщення встановлено, що у цьому приміщенні відсутні відгалуження від стояків центрального опалення.

Відповідно до ст.34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Колегія суддів зауважує, що єдиним належним та допустимим доказом здійснення відключення, зокрема, приміщення від централізованого опалення є ОСОБА_4 про відключення будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, затверджений міжвідомчою комісією з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.

Отже відключення ФОП Семенової Н.В. від мереж централізованого опалення здійснено відповідачем з порушенням вищезазначених приписів Правил № 630 та Порядку № 4, тобто самовільно та не може вважатись обставиною, що звільняє відповідача від обов'язку виконувати зобов'язання за діючим договором».

Відповідно до представленого витягу з протоколу засідання постійно діючої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та водовідведення індивідуального джерела опалення від 12.03.2020, надано дозвіл Семеновій Н.В. на відключення від мереж ЦО та ГВП окремих квартир та нежитлових приміщень та влаштування індивідуальної системи теплопостачання (просп. Ушакова, 79, кв. 39) за умови дотримання наведених умов. Витяг представлено за підписом голови та секретаря комісії.

Із представленого ФОП Семеновою Н.В. акту про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води від 13.03.2020 вбачається наступне:

«Акт складено власником квартири/нежитлового приміщення - Семеновою Н.В., представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання - т.в.о. директора ТОВ «КП «ЦЕНТР», представником суб'єкта господарювання, який здійснював відокремлення (відключення) від систем (мереж) централізованого опалення та постачання гарячої води - ТОВ «КП «ЦЕНТР», які підтверджують відокремлення (відключення) від мереж (систем) централізованого опалення та постачання гарячої води квартири/нежитлового приміщення за адресою: прос. Ушакова, 79, ФОП Семенова Н.В. (кв. 39).

Відключення виконано шляхом - лист № 248/11-21 від 30.11.2021 ТОВ «КП «ЦЕНТР», батареї від стояка відключено, стояк демонтовано.

Акт складено у 4 примірниках.

Представлений акт містить підписи власника квартири/нежитлового приміщення - Семенової Н.В., представник виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та суб'єкта господарювання, який здійснював відокремлення (відключення) від систем (мереж) централізованого опалення та постачання гарячої води - ТОВ «КП «ЦЕНТР». Скріплений печаткою ТОВ «КП «ЦЕНТР».

17 квітня 2020 року ФОП Семеновою Н.В. складено до АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" лист, в якому посилаючись на укладений Договір повідомляє, що з 29.09.2015 не є споживачем послуг, відмовляється від подальшого споживання відповідних послуг. Зазначає про отримання 12.03.2020 дозволу міжвідомчої комісії, до складу якої входить Позивач, на відключення приміщення, у зв'язку із чим зазначає про здійсненне 12.03.2020 відключенню із дотриманням приписів законодавства.

Просить вважати розірваним Договір з 13.03.2020, надсилає відповідний проект додаткової угоди про розірвання Договору; додаткового просить надіслати розрахунок заборгованості за період з 2019-2020 року.

Додатками до вказано листа зазначено акт обстеженні № 1156, підписаний інспектором ТЕЦ, копію витягу з протоколу міжвідомчої комісії від 12.03.2020.

Відповідно до опису вкладення, накладної та фіскального чеку АТ «УКРПОШТА» ФОП Семеновою Н.В. надіслано АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" 18.04.2020 лист голові правління ТЕЦ від 17.04.2020; додаткову угоду від 13.03.2020; акт про відокремлення від цо; акт-обстеження приміщення 1156; витяг з протоколу міжвідомчої комісії.

25 червня 2021 року ФОП Семеновою Н.В. складено до АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" лист, в якому зазначає про відсутність відповіді щодо розірвання Договору, повідомляє, що роботи з відключення відбулись та є завершеними ще у 2015 році. Зазначає, що Договір є розірваним.

30 листопада 2021 року ТОВ «КП «ЦЕНТР» складено до ФОП Семенової Н.В. лист № 248/11-21, в якому зазначає, що для підписання акту про відключення нежитлового приміщення опалювальною площею 69,7 кв.м. від мереж центрального опалення та влаштування індивідуальної системи теплопостачання на підставі витягу з протоколу міжвідомчої комісії від 12.03.2020, 29.11.2021 представниками ТОВ «КП «ЦЕНТР» здійснено обстеження нежитлового приміщення в будинку 79 по просп. Ушакова.

ТОВ «КП «ЦЕНТР» підтверджує факт відключення від опалювальних приладів від системи внутрішньо будинкових мереж. У нежитловому приміщення (кв. 39) встановлено обладнання індивідуального опалення. Зазначає про необхідність укладення договору про надання експлуатаційних послуг з ТОВ «КП «ЦЕНТР».

Рішенням Виконавчого комітету Херсонської міської ради від 29.09.2021 № 594 встановлено для АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" тарифи на послуги з постачання теплової енергії, на теплову енергію та її транспортування для потреб населення, бюджетних споживачів та інших споживачів м. Херсона на опалювальний період 2021-2022 років. Тариф на теплову енергію для інших споживачів 2793,72 грн без ПДВ/3352,46 грн з ПДВ за Гкал.

Наказом АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" від 26.11.2021 № 274 встановлено коригуючий коефіцієнт у листопаді 2021 року - 2,1364, у грудні 2021 року - 1,764.

Рішенням Виконавчого комітету Херсонської міської ради від 16.12.2021 № 895 встановлено з 01.12.2021 для АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" тарифи на послуги з постачання теплової енергії, на теплову енергію та її транспортування для потреб населення, бюджетних споживачів та інших споживачів м. Херсона на опалювальний період 2021-2022 років. Тариф на теплову енергію для інших споживачів - 3386,76 грн без ПДВ за Гкал; тариф на постачання теплової енергії - 21,24 грн без ПДВ за Гкал.

Наказом АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" від 31.01.2022 № 27 встановлено коригуючий коефіцієнт у січні 2022 року - 1,596.

Наказом АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" від 25.02.2022 № 58 встановлено коригуючий коефіцієнт у лютому 2022 року - 1,596.

Наказом АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" від 17.03.2022 № 60 встановлено коригуючий коефіцієнт у березні 2022 року - 1,408.

Рішенням Виконавчого комітету Херсонської міської ради від 21.11.023 № 707 встановлено для АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" тарифи на послуги з постачання теплової енергії, на теплову енергію та її транспортування для потреб населення, бюджетних споживачів та інших споживачів м. Херсона на опалювальний період 2023-2024 років. Тариф на теплову енергію для інших споживачів - 4541,73 грн без ПДВ за Гкал; тариф на постачання теплової енергії - 23,89 грн без ПДВ за Гкал.

АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" представлено довідки про наявність послуг опалення у абонентів АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" упродовж листопада 2021 - березня 2025 років.

АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" представлено виставлені ФОП Семенової Н.В. рахунки-акти № 0-195, відповідної до яких вартість наданих послуг складає 2045,00 грн за листопад 2021 року за послуги обсягом 0,61 Гкал, 13648,09 грн за грудень 2021 року - 2,21 Гкал, 20263,88 грн за січень 2022 року - 2,49 Гкал, 14729,98 грн за лютий 2022 року - 1,81 Гкал, 15723,06 грн за березень 2022 року - 2,19 Гкал, 3314,39 грн за грудень 2023 року - 0,65 Гкал, 15399,17 грн за січень 2023 року - 3,02 Гкал, 8719,40 грн за лютий 2023 року - 1,65 Гкал, 7087,69 грн за березень 2023 року - 1,39 Гкал, 10082,64 грн за грудень 2023 року - 1,85 Гкал, 12753,18 грн за січень 2024 року - 2,34 Гкал, 9156,13 грн за лютий 2024 року - 1,68 Гкал, 7957,12 грн за березень 2024 року - 1,46 Гкал, 4360,06 грн за листопад 2024 року - 0,80 Гкал, 5722,58 грн за грудень 2024 року - 1,05 Гкал, 10573,15 грн за січень 2025 року - 1,94 Гкал, 14388,20 грн за лютий 2025 року - 2,64 Гкал, 3433,55 грн за березень 2025 року - 0,63 Гкал (додаткового зазначено про коригувння -6141,64 грн).

Відповідно до представлених описів вкладення у цінний лист, накладної та фіскального чеку АТ «УКРПОШТА» 14.06.2025 АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" надіслано ФОП Семеновій Н.В. рахунки-акти наданих упродовж листопада 2021 - травня 2025 років послуг, разом із вимогою про сплату заборгованості розміром 235750,60 грн.

Відповідно до представленого АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" розрахунку за ФОП Семеновою Н.В. ( АДРЕСА_1 , площа 69,7 кв.м., навантаження на опалення 0,00286 Гкал/годину) обліковується 173215,63 грн заборгованості, з яких 2045,00 грн за листопад 2021 року за послуги обсягом 0,61 Гкал, 13648,09 грн за грудень 2021 року - 2,21 Гкал, 20263,88 грн за січень 2022 року - 2,49 Гкал, 14729,98 грн за лютий 2022 року - 1,81 Гкал, 15723,06 грн за березень 2022 року - 2,19 Гкал, 3314,39 грн за грудень 2023 року - 0,65 Гкал, 15399,17 грн за січень 2023 року - 3,02 Гкал, 8719,40 грн за лютий 2023 року - 1,65 Гкал, 7087,69 грн за березень 2023 року - 1,39 Гкал, 10082,64 грн за грудень 2023 року - 1,85 Гкал, 12753,18 грн за січень 2024 року - 2,34 Гкал, 9156,13 грн за лютий 2024 року - 1,68 Гкал, 7957,12 грн за березень 2024 року - 1,46 Гкал, 4360,06 грн за листопад 2024 року - 0,80 Гкал, 5722,58 грн за грудень 2024 року - 1,05 Гкал, 10573,15 грн за січень 2025 року - 1,94 Гкал, 14388,20 грн за лютий 2025 року - 2,64 Гкал, 3433,55 грн за березень 2025 року - 0,63 Гкал (додаткового зазначено про коригувння -6141,64 грн).

Окремо АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" представлено розрахунок вартості теплової енергії, спожитої ФОП Семеновою Н.В.

9. Ключове питання, яке постало перед судом у цій справі:

Предметом позову у справі у матеріально-правова вимога АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" до ФОП Семенової Н.В. про стягнення 173215,63 грн заборгованості, яка складається із вартості наданих, за посиланням АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" послуг упродовж 01 листопада 2021 - 31 березня 2025 року на підставі дослідженого Договору.

У той же час, ФОП Семенова Н.В. зазначає про здійснення відключення із дотриманням приписів законодавства, що може свідчити про припинення договірних відносин із АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" та неможливість споживання відповідних послуг.

Відтак, суд має встановити наявність договірних правовідносин, правомірність заявленого відключення та розірвання договірних правовідносин.

10. Джерела права, які підлягають застосуванню при ухваленні судового рішення:

Імперативними приписами статті 129-1 Конституції України визначено - суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Аналогічне за правовим змістом викладено у частині другій статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» - судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Суд, забезпечуючи реалізацію основних засад господарського судочинства закріплених у частини 3 статті 2 ГПК України, зокрема, ураховуючи принцип рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін, та дотримуючись принципу верховенства права.

У відповідності до статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. При цьому, стаття 12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

Статтею 204 ЦК України встановлено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Частиною 1 статті 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або оспорювання.

Порушення права пов'язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.

При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликане поведінкою іншої особи.

Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

Згідно із частиною 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Згідно із приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За правилами статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини 1 статті 527 ЦК України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.

Приписами статті 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Частиною 1 статті 598 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Відповідно до приписів статті 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до частини 1 статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 1 статті 902 ЦК України, в свою чергу, встановлено, що виконавець повинен надати послугу особисто.

При цьому положеннями статті 903 ЦК України визначено, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до положень пункту 12 частини 1 статті 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.

Приписами пункту 1 частини 2 статті 8 Закону України “Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що виконавець комунальної послуги зобов'язаний: забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандарті.

В свою чергу, частини 2 та 3 статті 21 Закону України “Про житлово-комунальні послуги» встановлюють, що виконавець послуги з постачання теплової енергії повинен забезпечити постачання теплоносія безперервно, з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури та величини тиску. Параметри якості теплової енергії повинні відповідати нормативним документам у сфері стандартизації.

Постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період.

У той же час, Приписами надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 (із змінами), а саме пунктами 8 та 9 визначено, що постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період та постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України “Про житлово-комунальні послуги».

Надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах (пункт 13).

Споживач має право відключитися від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) відповідно до Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого наказом Мінрегіону від 26 липня 2019 № 169; це право не звільняє споживача від зобов'язання відшкодовувати частину обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку та обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції) (пункт 42).

Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 № 630 (надалі - Правила в редакції на час складення дослідженого акту про відокремлення (відключення) від 13.03.2020)

Пунктом 24 Правил встановлено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється (пункт 25 Правил).

Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169 (надалі - Порядок в редакції на час складення дослідженого акту про відокремлення (відключення) від 13.03.2020

Відповідно до пункту 4 розділу І Поряду орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Комісія) згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП.

Засідання Комісії відбуваються не рідше ніж один раз на місяць.

Рішення Комісії оформлюється протоколом протягом п'яти робочих днів із дня проведення засідання Комісії та має рекомендаційний характер.

Власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні (пункт 1 розділ 3 Порядку).

Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення (пункт 3 розділ 3 Порядку).

Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії (пункт 4 розділ 3 Порядку).

Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника (пункт 5 розділ 3 Порядку).

Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проєктної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів (пункт 6 розділ 3 Порядку).

Для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проєкту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків

За потреби, власник забезпечує виготовлення проєкту встановлення системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні, виготовленого відповідно до державних будівельних норм і правил (пункт 7 розділ 3 Порядку).

Відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП здійснюється у міжопалювальний період не пізніше ніж 01 жовтня у спосіб, що не перешкоджає постачанню теплової енергії та гарячої води до інших квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаних до ЦО та ГВП.

Усі витрати, пов'язані з відокремленням (відключенням) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, здійснюються за рахунок власника (пункт 8 розділ 3 Порядку).

Виконання робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП здійснюється виконавцем робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання або постачання гарячої води чи іншим залученим власником суб'єктом господарювання, які у випадках, передбачених законодавством, мають ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, з обов'язковим переліком робіт із монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання (пункт 9 розділ 3 Порядку).

Для виконання робіт із відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення повідомляє виконавця відповідної комунальної послуги та виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води про своє рішення щодо відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП шляхом подання письмової заяви в довільній формі, у якій зазначається наявність підстави для такого рішення згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

До заяви додається копія витягу з протоколу засідання Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) такої квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, а також копія проєкту такого відокремлення (відключення) (пункт 10 розділ 3 Порядку).

Виконавці робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води письмово повідомляють власника про дату і час здійснення заходів із підготовки відповідної мережі до відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власника (спускання води з системи чи її частини тощо). Ця дата має бути не раніше ніж 15 календарних днів і не пізніше ніж 30 календарних днів від дати надсилання такого повідомлення власнику.

Якщо повідомлення від виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води надійшло власнику після 01 жовтня, дата відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП квартири чи нежитлового приміщення власника переноситься на наступний міжопалювальний період (пункт 11 розділ 3 Порядку).

У разі виконання робіт із відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП іншим залученим власником суб'єктом господарювання, який у випадках, передбачених законодавством, має ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, з обов'язковим переліком робіт з монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання, власник квартири чи нежитлового приміщення письмово повідомляє виконавця послуг з постачання теплової енергії, виконавця послуг з постачання гарячої води, виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води - про дату і час виконання робіт з відокремлення (відключення) не пізніше ніж за 15 календарних днів до дня виконання таких робіт. Неприбуття представників виконавців відповідних комунальних послуг та виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води за умови їх повідомлення не може бути підставою для відмови у виконанні робіт із відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП (пункт 12 розділ 3 Порядку).

Після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб'єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.

Такий акт підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представником виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також іншим суб'єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.

Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги.

Не допускається примусове відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до ЦО та ГВП, у багатоквартирних будинках у разі відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП інших власників квартир та нежитлових приміщень (пункт 13 розділ 3 Порядку).

Особа реалізувала своє право на вибір джерела теплопостачання до свого помешкання, при цьому дану реалізацію не можна визнати свавільною, оскільки вона отримала на це дозвіл суб'єкта владних повноважень і провела відключення квартири під час його чинності (висновок викладений Верховним Судом у постанові від 31.05.2022 у справі 401/1623/20).

У той же час, самовільне відключення від мереж централізованого опалення також не може слугувати підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання (аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 11.11.2015 у справі № 6-1192цс15 та постанові Верховного Суду від 24.09.2019 у справі № 904/6293/17).

Таким чином, оскільки виконавець комунальної послуги виконав свої зобов'язання щодо надання послуг централізованого опалення, споживач зобов'язаний оплатити надані послуги, незалежно від споживання цієї послуги або відмови від її споживання. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 11.11.2015 у справі № 6-1706цс15, від 11.11.2015 у справи № 6-1192цс15 та постанові Верховного Суду від 24.09.2019 у справі № 904/6293/17.

Окрім того, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною 3 статті 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що дата початку і дата завершення тимчасової окупації територій, передбачених пунктом 3 частини першої статті 3 цього Закону, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 3 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається: інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004, Херсонська міська територіальна громада у період з 01.03.2022 по 11.11.2022 перебувала у тимчасовій окупації Російської Федерації.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі Закон) правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації (пункт 7 статті 1-1 Закону).

Цей Закон визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 Закону).

Згідно з частиною 2 статті 13 Закону здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами - підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.

Правочин, стороною якого є суб'єкт господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) якого є тимчасово окупована територія, є нікчемним.

На такі правочини не поширюється дія положення абзацу другого частини другої статті 215 Цивільного кодексу України.

Згідно із частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Приписи статті 79 ГПК України встановлюють, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1-3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (пункт 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

У рішенні від 03.01.2018 “Віктор Назаренко проти України» (Заява № 18656/13) ЄСПЛ наголосив, що принцип змагальності та принцип рівності сторін, які тісно пов'язані між собою, є основоположними компонентами концепції “справедливого судового розгляду» у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції. Вони вимагають “справедливого балансу» між сторонами: кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її чи його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною. Під загрозою стоїть впевненість сторін у функціонуванні правосуддя, яке ґрунтується, зокрема, на усвідомленні того, що вони матимуть змогу висловити свої думки щодо кожного документа в матеріалах справи (рішення у справі “Беер проти Австрії» (Beer v. Austria), заява № 30428/96, пункти 17,18, від 06 лютого 2001 року).

11. Мотивована оцінка аргументів, наведених учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову із посиланням на норми права, які застосував/не застосував суд, та мотиви їх застосування/не застосування:

Судом встановлено, що також не ставить сторонами під сумнів, факт укладення Договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води на підставі рішення Господарського суду Херсонської області від 13.05.2014 у справі № 923/293/24.

При цьому, відповідно до наявної в Єдиному державному реєстрі судових рішень інформації рішення Господарського суду Херсонської області від 13.05.2014 у справі № 923/293/24 набрало законної сили 27 травня 2014 року, відтак саме з цієї дати наявні договірні відносини між АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" та ФОП Семеновою Н.В.

Так, досліджені судом положення законодавства України наділяють споживача послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води правом на відключення від мереж окремих квартир/нежитлових приміщень із дотриманням приписів Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.

Судом встановлено, що також не ставить сторонами під сумнів, факт звернення ФОП Семенової Н.А. до міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживача від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання, що підтверджується дослідженим судом витягом з протоколу засідання комісії від 12.03.2020 про надання дозволу на відключення квартири/нежитлового приміщення за адресою: просп. Ушакова, 79, кв. 39.

У той же час, суд вважає за необхідне зазначити, що приписи зазначеного Порядку передбачають чіткий алгоритм дій, а саме споживач після отримання протоколу засідання Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) має повідомити про своє рішення відповідного виконавця комунальної послуги, в незалежності від наміру здійснити відключення силами виконавця комунальної послуги або іншої залученої особи.

Після ж завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

Так, до матеріалів справи ФОП Семеновою Н.В. представлено, як зазначає остання дублікат акту про відключення від 13.03.2020, підписаний нею як власником та представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та суб'єкта господарювання, який здійснював відокремлення (відключення) від систем (мереж) централізованого опалення та постачання гарячої води - ТОВ «КП «ЦЕНТР».

Однак, після дослідження змісту відповідно акту, судом встановлено наступне, далі мовою оригіналу - «Відключення виконано шляхом - лист № 248/11-21 від 30.11.2021 ТОВ «КП «ЦЕНТР», батареї від стояка відключено, стояк демонтовано».

Поряд із наведеним актом, ФОП Семеновою Н.В. представлено лист ТОВ «КП «ЦЕНТР» від 30.11.2021 № 248/11-21, із змісту ж листа вбачається, що ТОВ «КП «ЦЕНТР» зазначає, що для підписання акту про відключення нежитлового приміщення опалювальною площею 69,7 кв.м. від мереж центрального опалення та влаштування індивідуальної системи теплопостачання на підставі витягу з протоколу міжвідомчої комісії від 12.03.2020, 29.11.2021 представника ТОВ «КП «ЦЕНТР» здійснено обстеження нежитлового приміщення в будинку 79 по просп. Ушакова.

В силу приписів статей 76,77 та 78 ГПК України та розділу № 3 Порядку, суд доходить до висновку, що представлений ФОП Семеновою Н.В. акт про відключення не відповідає критеріям достовірності доказів, оскільки акт датовано 12 березня 2020 року, у той же час, як встановлено судом підставою відключення у акті визначено лист ТОВ «КП «ЦЕНТР» від 30.11.2021 № 248/11-21 (тобто документ складений більше ніж через рік), при цьому в самому листі зазначено про здійснення обстеження приміщення 29 листопада 2021 року.

Окрім того, матеріали справи не містять доказів повідомлення виконавця комунальної послуги про намір споживача здійснити відключення.

В свою чергу, приписи Порядку передбачають можливість здійснення відключення споживача альтернативно як силами виконавця відповідної комунальної послуги, так і залученою споживачем особою. При цьому, пункти 11 та 12 розділу 3 Порядку передбачають певний строк (не менше ніж/та не пізніше від дати надсилання повідомлення про намір відключення/дати проведення робіт).

Втім, досліджений витяг з протоколу комісії про дозвіл на відключення датовано 12.03.2020, акт про відокремлення (відключення) датовано 13.03.2020 року.

Відтак, суд доходить до висновку, що ФОП Семеновою Н.В. не дотримано приписів законодавства України (Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води) в частині правомірного відключення власного приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

Так, у справі № 923/863/16 встановлено факт самовільного відключення ФОП Семеновою Н.В. від послуг Позивача, у той же час зазначено, що відключення ФОП Семенової Н.В. від мереж централізованого опалення здійснено відповідачем з порушенням приписів Правил №630 та Порядку №4, тобто самовільно та не може вважатись обставиною, що звільняє від обов'язку виконувати зобов'язання за діючим договором.

Як зазначалось, самовільне відключення від мереж централізованого опалення також не може слугувати підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання (аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 11.11.2015 у справі № 6-1192цс15 та постанові Верховного Суду від 24.09.2019 у справі № 904/6293/17).

З огляду на викладене, в суду відсутні підстави стверджувати про звернення ФОП Семенової Н.В. до АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" із пропозицією припинення укладеного Договору із дотриманням приписів законодавства, відповідно відсутні правові підстави вважити припиненим укладений між сторонами Договір.

Таким чином, оскільки виконавець комунальної послуги виконав свої зобов'язання щодо надання послуг централізованого опалення, споживач зобов'язаний оплатити надані послуги, незалежно від споживання цієї послуги або відмови від її споживання. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 11.11.2015 у справі № 6-1706цс15, від 11.11.2015 у справи № 6-1192цс15 та постанові Верховного Суду від 24.09.2019 у справі № 904/6293/17 (відповідна позиція є сталою у практиці Верховного Суду, на теперішній час є актуальною).

У той же час, в силу приписів Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та визначене місце реєстрації обох сторін у місті Херсоні, так і надання відповідних послуг у місті Херсоні, перебування Херсонської міської територіальної громади в окупації Російської Федерації упродовж 01.03-11.11.2022 року, в суду відсутні правові підстави стягнення коштів за надані упродовж березня 2022 року.

12. Висновок чи були і ким порушені, не визнані або оспорені права чи інтереси, за захистом яких мало місце звернення до суду, та мотиви такого висновку:

Враховуючи викладене у попередньому розділі, суд доходить до висновку про порушення ФОП Семеновою Н.В. як Споживачем прав АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" як Виконавця в частині своєчасної та остаточної оплати вартості наданих упродовж 01 листопада 2021 - 31 березня 2025 року послуг.

Відсутність своєчасної та остаточної оплати вартості наданих послуг наділяє АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" як Виконавця правом звернення із позовом до суду про стягнення вартості послуг з ФОП Семенової Н.В. як Споживача.

Поряд із наведеним, в силу приписів Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та визначене місце реєстрації обох сторін у місті Херсоні, так і надання відповідних послуг у місті Херсоні, перебування Херсонської міської територіальної громади в окупації Російської Федерації упродовж 01.03-11.11.2022 року, в суду відсутні правові підстави стягнення коштів за надані упродовж березня 2022 року.

Вартість решти наданих послуг підлягає стягненню з ФОП Семенової Н.В. на користь АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ", розрахунок заборгованості визнається судом виконаним у відповідності до приписів та методології законодавства.

13. Висновок про те, яке судове рішення слід ухвалити за результатом розгляду справи:

Заявлені АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" позовні вимоги підлягають задоволенню у розмірі 157492,57 грн (173215,63 грн - 15723,06 грн вартості наданих послуг у березні 2022 року).

14. Висновок про те, як слід здійснити розподіл судових витрат:

Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до статті 7 Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2025 рік» …прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2025 року складає 3028,00 грн…

Підпунктами 1 та 2 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено ставки судового збору за подання до господарського суду: позовної заяви майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Звертаючись із позовом АТ "ХЕРСОНСЬКА ТЕЦ" у відповідності до підпункту 1 пункт 2 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір» сплачено до державного бюджету 2422,40 грн (173215,63 грн (не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб…) * 1,5% * 0,8 = 2422,40 грн).

Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При цьому, оскільки приписами Закону України “Про судовий збір» встановлено мінімальний розмір судового збору, який підлягає справленню при зверненні із позовом, на переконання господарського суду, розмір судового збору, який покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, не може бути меншим аніж мінімальний розмір судового збору.

Керуючись ст.ст.13,20,73,74,76,86,129,165,231,232,233,237,238,240,241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Акціонерного товариства "ХЕРСОНСЬКА ТЕПЛОЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ" до відповідача: Фізичної особи-підприємця Семенової Наталії Володимирівни про стягнення 173215,63 грн заборгованості задовольнити частково.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Семенової Наталії Володимирівни ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "ХЕРСОНСЬКА ТЕПЛОЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ" (73000, м. Херсон, Бериславське шосе, буд. 1, Код ЄДРПОУ 00131771) 157492/сто п'ятдесят сім тисяч чотириста дев'яності дві/грн 57 коп. заборгованості та 2422/дві тисячі чотириста двадцять дві/грн 40 коп. витрат зі сплати судового збору.

У задоволенні решти заявлених вимог відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Наказ видати в порядку статті 327 ГПК України.

Повне рішення складено 22 вересня 2025 р.

Суддя С.Ф. Гут