61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
22.09.2025р. Справа №905/642/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання) справу
за позовом Київського міського центру зайнятості
до відповідача Фізичної особи-підприємця Заславського Олега Олеговича
про стягнення 249 500,00 грн -
До господарського суду Донецької області надійшла позовна заява Київського міського центру зайнятості до відповідача фізичної особи-підприємця Заславського Олега Олеговича про стягнення 249 500,00 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем не виконано належним чином умови договору про надання мікрогранту, а тому заявлено вимогу про стягнення з фізичної особи-підприємця Заславського Олега Олеговича коштів мікрогранту в розмірі 249 500,00 грн на спеціальний рахунок, відкритий для операцій надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 24.06.2025 прийнято позовну заяву Київського міського центру зайнятості до розгляду, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
04.07.2025 через підсистему «Електронний суд» до суду від відповідача надійшов Відзив на позовну заяву, з додатками.
09.07.2025 через підсистему «Електронний суд» до суду від позивача надійшла Відповідь на відзив, з додатками.
14.07.2025 через підсистему «Електронний суд» до суду від відповідача надійшло Заперечення на Відповідь на відзив
02.09.2029 та 08.09.2025 через підсистему «Електронний суд» до суду від відповідача надійшли Додаткові пояснення по справі.
08.09.2025 до суду поштою від відповідача надійшли засвічені копії Повідомлення від 05.12.2024 та Акт №3 від 18.12.2024 (вказані документу також були додані відповідачем до Відзиву).
Щодо строку розгляду справи суд зазначає таке.
Згідно з положеннями статті 248 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом ГПК України), суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до положень п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Також, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема «Іззетов проти України», «Пискал проти України», «Майстер проти України»,«Субот проти України», «Крюков проти України», «Крат проти України», «Сокор проти України», «Кобченко проти України», «Шульга проти України», «Лагун проти України», «Буряк проти України», «ТОВ «ФПК «ГРОСС» проти України», «Гержик проти України» суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк воєнного стану неодноразово продовжувався. Востаннє Указом Президента України №478/2025 від 14.07.2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 4524-IX від 15.07.2025, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 7 серпня 2025 року строком на 90 діб.
Таким чином, на час винесення даного рішення в Україні продовжено строк дії воєнного стану.
Приймаючи до уваги введення в Україні воєнного стану, наслідком чого стала дистанційна робота суду у віддаленому режимі, постійні обстріли м.Харків, суд розглядає спір в межах розумних строків в контексті положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод поза межами строків, що визначені процесуальним законом.
Згідно з ч.1,8 ст. 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,
Доводи Київського міського центру зайнятості
29 грудня 2023 року через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «.Дія» звернувся ФОП Заславський Олег Олегович ( РНОКПП НОМЕР_1 ) із заявою на отримання гранту на власну справу № YFP150.
У цій заяві ФОП Заславський О.О., зокрема вказав наступні дані:
адреса реєстрації, - АДРЕСА_1 ;
поточне місце проживання - АДРЕСА_2 ;
засоби зв'язку - адреса електронної пошти, ІНФОРМАЦІЯ_1 , номер мобільного телефону - НОМЕР_2
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, датою реєстрації ФОП Заславський Олег Олегович (РНОКПП НОМЕР_1 )(далі -- Відповідач) є 04.07.2022.
Відповідно до інформації, яку надав Відповідач в заяві на отримання гранту на власну справу № YFP150, фактичне місце провадження діяльності: місто Київ, вул. Кирило-Мефодіївська, будинок 2, приміщення 190.
Згідно до долученого Відповідачем до заяви на отримання гранту на власну справу бізнес-плану , який є невід'ємним додатком до зазначеної заяви, метою отримання гранту від держави на розвиток власного бізнесу у розмірі 249 500,00 грн (двісті сорок дев'ять тисяч п'ятсот гривень 00 копійок) є розвиток існуючого бізнесу у сфері роздрібної торгівлі, що здійснюється через мережу Інтернет (кошти планувалось витратити на оренду приміщення, придбання відповідного обладнання, рекламу).
Крім того, Відповідач повідомив і про залучення власних для розвитку зазначеного бізнесу коштів у розмірі 180 000,00 грн.
Умови надання мікрогранту визначаються Порядком надання мікрогрантів для створення або розвитку власного бізнесу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738.
Відповідно до пункту 4 зазначеного Порядку, у разі отримання мікрогранту в розмірі понад 150 000 грн та до 250 000 грн включно, отримувач зобов'язаний створити щонайменше два робочих місця та працевлаштувати на них працівників на строк не менше ніж 24 місяці.
02 лютого 2024 року Державним центром зайнятості прийнято рішення, оформлене наказом № 19 від 02.02.2024 про надання ФОП Заславському О.О. мікрогранту на розвиток власного бізнесу в сумі 249 500,00 грн (№ 5 в Додатку № 2 «Список заявників, які отримали позитивне рішення комісії ДЦЗ та набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, у період з 18.12.2023 по 31.12.2023»).
Згідно з пунктом 20 Порядку № 738 для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту, форма якого затверджена наказом Міністерства економіки України 06.07.2022 № 1969 (далі - Договір).
Цей Договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ «ОЩАДБАНК» заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором.
13 лютого 2024 року Відповідачем подав до АТ «ОЩАДБАНК» заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту, згідно якої Відповідач приєднався до умов Договору про надання мікрогранту, що оприлюднений на офіційному сайті Державного центру зайнятості в мережі інтернет, вільний доступ здійснюється за адресою (доменним ім'ям): www.dcz.gov.ua.
Пунктом 2 розділу III Договору визначено, що мікрогрант надається у безготівковому вигляді у національній валюті України шляхом зарахуванням коштів на рахунок отримувача через Уповноважений банк у строки та порядку, визначені договором про взаємодію та Порядком.
Умовами п.4 р.IV Договору передбачено, що для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту, визначеному у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу IV цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) або договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану.
Пунктами 7-8 Розділу VII Договору "ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН" встановлено, що у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку.
У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку.
13 березня 2023 року між Державним центром зайнятості та АТ «Ощадбанк» було укладено Договору про взаємодію № 2/19-23.
Пунктом 2.3 Договору передбачено, що уповноважений банк відкриває спеціальний рахунок для зарахування коштів, призначених для надання мікрогрантів. Зазначені кошти підлягають подальшому перерахуванню уповноваженим банком на рахунок отримувача, відкритий у цьому ж банку, з метою забезпечення супроводу
Згідно з випискою АТ «ОЩАДБАНК», 28.02.2024 на рахунок Відповідача було зараховано кошти мікрогранту в сумі 249 500,00 грн. У період з 15.03.2024 по 02.04.2024 ФОП Заславський О.О. використав ці кошти для придбання товарів та послуг:
Оренда приміщення (березень та квітень 2024 р.)
Договір: № 150324 від 15.03.2024
Рахунок: 21.03.2024
Сума (грн): 60 000,00
Фактично сплачені кошти мікрогранту: 60 000,00
Стіл-смарт з електрорегульованою висотою і Desk
Договір: № 12.03 від 12.03.2024
Рахунок: № 561 від 12.03.2024
Сума (грн): 75 000,00
Фактично сплачені кошти мікрогранту: 75 000,00 грн.
Принтер Canon i-Sensys LBP633CDW
Договір: № 9 від 29.02.2024
Рахунок: № 9 від 29.02.2024
Сума (грн): 10 000,00
Фактично сплачені кошти мікрогранту: 94 500,00 (включно з іншими товарами)
Принтер (лазерний) для друку етикеток, наклейок PS-HQ480
Сума (грн): 4 500,00
Ноутбук ACER ASPIRE 5 А515-48М (3 штуки)
Сума (грн): 66 000,00
Гарнітура JABRA BIZ 2400 II DUO (3 штуки)
Сума (грн): 7 500,00
Комп'ютерна мишка бездротова Promate Cursor Black (3 штуки)
Сума (грн): 1 500,00
Комутатор мережевий ТР- LINK TL-SG3210
Сума (грн): 5 000,00
Реклама
Договір: № 12154 від 28.03.2024
Сума (грн): 20 000,00
Фактично сплачені кошти мікрогранту: 20 000,00
Загальна сума коштів мікрогранту, що надійшла на рахунок та була використана Відповідачем, становить 249 500,00 грн.
З метою контролю за виконанням умов договору мікрогранту шляхом проведення виїзної перевірки/огляду Київським МЦЗ на електронну адресу ФОП Заславського О. О. ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) було надіслано Повідомлення про проведення перевірки/огляду від 05.09.2024 №07-3-762/10-26/24.
30 вересня 2024 року засобами електронного зв'язку Позивач отримав заяву від ФОП Заславського О. О. з проханням перенести перевірку на жовтень 2024 року у зв'язку з перебуванням за межами м. Києва. Однак протягом жовтня ФОП Заславський О. О. не виходив на зв'язок, на повідомлення не відповідав.
У зв'язку з цим, фахівці Київського міського центру зайнятості 25.10.2024 здійснили виїзд за адресою вказаною ФОП Заславським О. О. у бізнес-плані,
Представники Київського МЦЗ встановили, що за адресою: м. Київ, вул. Кирило-Мефодіївська, буд. 2, розташований багатоквартирний житловий будинок, вхід до якого обладнаний індивідуальною пропускною системою. Зовні будівлі відсутні будь-які реквізити, атрибути чи інші ознаки здійснення підприємницької діяльності ФОП Заславським О. О. (РНОКПП НОМЕР_1 ).
За результатами перевірки Київським міським центром зайнятості було складено Акт перевірки дотримання умов договору мікрогранту № 722 від 25.10.2024, у якому зафіксовано, що провести перевірку/огляд дотримання умов договору мікрогранту та встановити наявність придбаного за кошти мікрогранту обладнання немає можливості.
Абзацом дев'ятим пункту 21 Порядку № 738 встановлено, що у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку.
27.11.2024 Київський МЦЗ видав наказ № 1242 «Про повернення коштів мікрогранту», виплачених ФОП Заславському О.О.
Додатком до наказу № 1242 Київським ЦЗН було прийнято Рішення з вимогою до ФОП Заславського О.О., повернути кошти, що дорівнюють сумі 249500,00 гривень (двісті сорок дев'ять тисяч п'ятсот гривень 00 копійок), протягом одного місяця з дня отримання цього рішення.
03 грудня 2024 року Київський ЦЗН направив Заславському лист № 07-2-2330/10-21/24 У цьому листі містилося рішення про повернення коштів мікрогранту, вказано підстави для ухвалення рішення та надано реквізити для перерахування суми мікрогранту.
У листі вказані адреси відправлення:
АДРЕСА_3 .
адреса електронної пошти - ІНФОРМАЦІЯ_1
У матеріалах справи міститься копія поштового конверту та поштового повідомлення з номером відправлення 06 009 902 861 48 на адресу поточного місця проживання ФОП Заславського О.О., вказаній у заяві на отримання гранту № YFP150 - АДРЕСА_2
Відповідач листа від 03.12.2024 № 07-2-2330/10-21/24 не отримав, і поштове відправлення 06 009 902 861 48 повернулося до Київського міського центру зайнятості через закінчення терміну зберігання.
Листом від 09.11.2023 № 56/4-03/417 АТ «Ощадбанк» визначило рахунок для повернення коштів мікрогранту.
Договором про надання мікрогранту, до якого Відповідач приєднався 13.02.2024, передбачено, що повернення коштів здійснюється виключно на рахунок уповноваженого банку (розділ VII «Відповідальність сторін»).
Станом на 23.06.2025 (день звернення до суду з позовом) кошти у розмірі 249 500,00 грн (двісті сорок дев'ять тисяч п'ятсот гривень 00 копійок) на рахунок уповноваженого банку Відповідачем не повернуті.
Вважаючи порушеним своє право, Київський міський центр зайнятості звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом, у якому просить стягнути з ФОП Заславського Олега Олеговича (РНОКПП НОМЕР_1 ) кошти мікрогранту в розмірі 249 500,00 грн на спеціальний рахунок, відкритий для операцій з надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.
Доводи ФОП Заславського О. О.
Відповідач, не визнає позовні вимоги у повному обсязі. Обґрунтовуючи доводи своїх заперечень, Відповідач наводить такі обставини:
Щодо дотримання вимог договору про надання мікрогранту
ФОП Заславський О.О. зареєстрований у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з 04.07.2022 року за місцем знаходження: АДРЕСА_1 (витяг додається).
З цього часу ФОП Заславський О.О. здійснював господарську діяльність на всій території України за такими напрямками:
роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет (основний вид діяльності);
роздрібна торгівля текстильними товарами в спеціалізованих магазинах;
роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах;
діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та погіршенням обстановки за місцем проживання в м. Мирноград Донецької області, приблизно у листопаді-грудні 2022 року ФОП Заславський О.О. був змушений змінити місце проживання та місце здійснення підприємницької діяльності і обрав для цього нову адресу: м.Київ, вул.Кирило-Мефодіївська, буд. 2, прим. 190.
ФОП Заславський О.О. усвідомлював необхідність розширення свого бізнесу та з метою створення сприятливих умов для розвитку і вдосконалення існуючої господарської діяльності скористався державною підтримкою на розвиток власного бізнесу в рамках Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого та середнього підприємництва в Україні», застосувавши програму, передбачену Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженим постановою КМУ № 738 від 21.06.2022 року (надалі - Порядок № 738).
Пунктом 5 Порядку № 738 визначено, що метою отримання мікрогранту було розвиток власного існуючого бізнесу, зокрема видатки на розширення місця ведення господарської діяльності шляхом оренди нового приміщення площею не менше ніж 150 кв.м.
29 грудня 2023 року через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «.Дія» звернувся ФОП Заславський Олег Олегович (РНОКПП НОМЕР_1 ) із заявою №YFP150 на отримання гранту на власну справу № YFP150.
У цій заяві ФОП Заславський О.О., зокрема вказав наступні дані:
адреса реєстрації, - АДРЕСА_1 ;
поточне місце проживання - АДРЕСА_2 ;
засоби зв'язку - адреса електронної пошти, ІНФОРМАЦІЯ_1 , номер мобільного телефону - НОМЕР_2
У бізнес-плані, який додавався до Заяви, оренда приміщення (площею до 150 кв.м. для найму працівників з обробки замовлень та створення додаткового складу) зазначена однією із перших статей витрат.
Після погодження бізнес-плану та з урахуванням вимог пунктів 17 і 20 Порядку № 738 ФОП Заславський О. О. підписав Договір про надання мікрогранту у формі заяви про приєднання до Договору про надання мікрогранту (надалі - Заява про приєднання), форма якої затверджена наказом Мінекономіки України від 24.05.2023 року №4021.
ФОП Заславський О. О. укладав Договір про надання мікрогранту з Позивачем у приміщенні АТ «Ощадбанк» та підписував усі необхідні документи в приміщенні банку. У подальшому документи, що підтверджують необхідність використання коштів мікрогранту (копії договорів, актів, рахунків), надавалися Позивачу через відділення АТ «Ощадбанк», які, як повідомляли співробітники банку, передавали їх Позивачу.
Заявою про приєднання передбачено, що мікрогрант надається ФОП Заславському О. О. на підставі поданої ним Заяви та бізнес-плану.
Пунктами 1, 2 і 3 розділу 4 Договору визначено, що використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, обумовленим умовами його надання та бізнес-планом, і повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані згідно з пунктом 3 розділу V Договору; отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати їх зарахування на рахунок; отримувач реалізує бізнес-план протягом строку, визначеного в ньому.
Згідно з розділом 5 Договору, обов'язковою умовою є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок у уповноваженому банку робочих місць у кількості, визначеній з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту, зазначеної в Заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менше ніж 24 місяці. Мікрогрант надається для покриття напрямів витрат, передбачених пунктом 5 Порядку № 738, конкретні цілі використання коштів визначені переліком цього пункту.
Пункт 2 розділу 6 Договору зобов'язує ФОП Заславського О. О. не використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від визначених у бізнес-плані, та повідомляти центр зайнятості за місцем укладення Договору про зміну місцезнаходження і місця провадження господарської діяльності.
Таким чином, на підставі Договору про надання мікрогранту, бізнес-плану та поданої Заяви, ФОП Заславський О. О. взяв на себе зобов'язання, серед іншого, орендувати приміщення для впровадження та розвитку господарської діяльності, забезпечення робочими місцями найманих працівників, обробки замовлень та створення додаткового складу.
Після зарахування 28.02.2024 на рахунок ФОП Заславського О.О. в АТ «Ощадбанк» коштів мікрогранту у розмірі 249 500 грн, 15.03.2024 між ФОП Заславським О.О. (орендарем) та ОСОБА_1 (орендодавцем) було укладено Договір № 150324 оренди нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 165,2 кв. м (надалі - Договір оренди).
Метою оренди, визначеною пунктом 1.2 Договору №150324, є розміщення офісу та магазину роздрібної торгівлі, у яких ФОП Заславський О. О. здійснює господарську діяльність. У приміщенні облаштовані робочі місця найнятих працівників, розміщені меблі, комп'ютери та інша техніка, придбання яких було профінансовано за рахунок коштів мікрогранту.
Копію Договору оренди № 150324 від 15.03.2024 ФОП Заславський О.О. 18.03.2024 передав до АТ «Ощадбанк» для подальшого направлення до ДЦЗ. За результатами перевірки цього договору 21.03.2024 кошти мікрогранту в сумі 60 000 грн були перераховані з рахунку Відповідача орендодавцю з призначенням платежу: «за оренду приміщення згідно з договором № 150324 від 15.03.2024 за березень-квітень 2024 року».
Таким чином, факт отримання Позивачем копії Договору оренди № 150324 від 15.03.2024 та його обізнаності про фактичне здійснення Відповідачем господарської діяльності за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, буд. 26, прим. 123, підтверджується наданням зазначеного документа суду як доказу разом із позовною заявою, а також фактом перерахування Позивачем коштів на оплату оренди за цим Договором.
ФОП Заславський О.О. стверджує, що такими діями він виконав вимоги розділу VI Договору про надання мікрогранту, зокрема щодо письмового повідомлення Позивача про зміну місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності. При цьому Договором не визначено порядок здійснення такого повідомлення, зокрема форму письмового повідомлення, спосіб його надання та строк подання - до або після фактичної зміни місцезнаходження.
Відповідач зазначає, що контроль за цільовим використанням коштів мікрогранту, зокрема коштів, сплачених за оренду приміщення, покладався на Позивача. Тобто Державний центр зайнятості зобов'язаний був перевірити факт використання приміщення за адресою: АДРЕСА_4, саме ФОП Заславським О. О. і виключно з метою ведення господарської діяльності. Проте такий контроль не був здійснений.
Відповідач вважає, що наведені обставини свідчать про необґрунтованість аргументів Позивача в цій частині.
Щодо неможливості встановлення факту цільового використання або факту нецільового використання мікрогранту
Як вбачається зі змісту Акту Позивача № 722 від 25.10.2024 року щодо перевірки (огляду) дотримання умов договору мікрогранту, для здійснення контролю Позивач повинен був використати, зокрема, договір оренди, на підставі якого визначено місце провадження господарської діяльності ФОП Заславського О. О.: АДРЕСА_4 , та перевірити фактичне використання цього приміщення у господарській діяльності.
Водночас, у порушення встановленої процедури проведення перевірки, Позивач не використав зазначені документи, а саме: договір оренди, квитанції та платіжні інструкції щодо сплати податків та єдиного внеску, а також інформацію про працевлаштованих працівників.
Відповідач стверджує, що така бездіяльність свідчить про порушення Позивачем вимог Порядку № 738 та порядку проведення перевірки дотримання умов договору мікрогранту. Позивач не вжив жодних належних і допустимих заходів для підтвердження факту цільового чи нецільового використання коштів мікрогранту ФОП Заславським О. О., унаслідок чого було спотворено інформацію про отримувача.
На переконання Відповідача, невиконання Позивачем у повному обсязі та належним чином покладених на нього обов'язків унеможливило як встановлення факту нецільового використання коштів, так і підтвердження факту їх цільового використання ФОП Заславським О. О.
Щодо неможливості Позивача повідомити Відповідача про проведення перевірки
У вересні 2024 року ФОП Заславський О. О. отримав на електронну пошту повідомлення від Позивача про проведення перевірки цільового використання коштів мікрогранту. Однак він звернувся з проханням перенести перевірку на жовтень 2024 року у зв'язку з евакуацією членів своєї сім'ї з м. Мирноград Донецької області через критичну ситуацію, спричинену військовою агресією російської федерації.
Після цього на електронну пошту Відповідача жодних повідомлень від Позивача не надходило (копія скріншотів пошуку повідомлень додається до відзиву). Адреса електронної пошти Відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 залишалася незмінною і використовується ним постійно.
Крім того, представники Позивача не телефонували на номер мобільного телефону Відповідача: НОМЕР_2 , який також є незмінним та постійно використовується для зв'язку, з метою уточнення дати проведення перевірки.
Окрім того, після перенесення дати проведення перевірки Позивачем, Відповідач не отримував жодних повторних повідомлень про визначення нової дати перевірки використання коштів мікрогранту - ні за місцем проживання, ні на електронну пошту, ні будь-яким іншим способом.
Водночас у жовтні 2024 року ФОП Заславський О. О. особисто звертався до центру зайнятості за номером телефону НОМЕР_4 з метою уточнення дати проведення перевірки. На дзвінок відповіла жінка, яка повідомила, що Відповідач буде додатково поінформований. Проте жодних повідомлень від Позивача з цього часу не надходило - ані телефоном, ані поштою, ані на електронну адресу.
18 грудня 2024 року Добропільсько-Мирноградським управлінням Покровської філії Донецького обласного центру зайнятості проведено перевірку достовірності відомостей, поданих роботодавцем для отримання компенсації витрат на оплату праці за працевлаштовану особу з числа внутрішньо переміщених осіб у зв'язку з воєнними діями, а також дотримання критеріїв надання такої компенсації (копія акту та повідомлення додаються).
Зазначена перевірка здійснювалася за місцем провадження господарської діяльності Відповідача: м. Київ, р-н Шевченківський, проспект Берестейський, буд. 26, прим. 123. Порушень під час перевірки не виявлено. Було підтверджено виконання Відповідачем вимог чинного законодавства, зокрема подання податкової декларації за 2-й квартал 2024 року. Також встановлено факт працевлаштування двох осіб зі статусом внутрішньо переміщених осіб; перевірено накази про прийняття на роботу, табелі обліку робочого часу, відомості щодо нарахування заробітної плати, документи про її виплату, а також квитанції з відмітками банку, які підтверджують сплату заробітної плати та єдиного внеску.
Станом на 19.08.2024 року Відповідач виконав обов'язкову умову розділу V Договору, а саме: створив протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочі місця, що передбачено п. 4 Порядку № 738. Кількість робочих місць визначена з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання. На ці робочі місця були працевлаштовані особи на строк не менше ніж 24 місяці (копія звітів ЄСВ додається).
За період з березня 2024 року по травень 2025 року Відповідачем було сплачено до державного бюджету податків та зборів на загальну суму 306 732,79 грн (витяги з інформаційної системи ДПС щодо стану розрахунків з бюджетом за 2024 та 2025 роки наявні у матеріалах справи).
Наведене свідчить про безпідставність тверджень Позивача щодо нібито неможливості зв'язатися з Відповідачем, неможливості проведення перевірки та відсутності ознак провадження господарської діяльності ФОП Заславським О. О.
Щодо виконання Відповідачем основних умов договору про надання мікрогранту
28.02.2024 року на рахунок Відповідача, відкритий в АТ «Ощадбанк», було зараховано кошти мікрогранту у розмірі 249 500 грн.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 738 мікрогрант надається виключно для покриття витрат, передбачених Порядком та бізнес-планом. Отримані кошти були використані за цільовим призначенням відповідно до поданої заяви та бізнес-плану, що підтверджується копіями договорів, актів, квитанцій, рахунків (наявними в матеріалах справи), а саме:
оренда приміщення на 2 місяці;
придбання меблів для 3 робочих місць (столи, 3 крісла, стелажі для товару);
офісна техніка (принтер, лазерний принтер, 3 ноутбуки, 3 гарнітури, 3 комп'ютерні миші, мережевий комутатор);
витрати на рекламу.Загальна сума витрат склала 249 500 грн.
Крім того, 19.08.2024 року Відповідач виконав обов'язкову умову розділу V Договору - створив протягом шести місяців з дня зарахування коштів робочі місця, як того вимагає пункт 4 Порядку № 738, із урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ, та працевлаштував на них осіб на строк не менше ніж 24 місяці (копії звітів ЄСВ додані до відзиву).
Наразі у Відповідача фактично працевлаштовано 8 осіб, з яких 3 є внутрішньо переміщеними особами, а 2 мають інвалідність (копії наказів, квитанцій, звітів, актів додаються).
Також протягом усього періоду господарської діяльності після отримання мікрогранту Відповідач:
своєчасно сплачує податки та обов'язкові збори,
подає у встановлені строки звіти, розрахунки, відомості та декларації до відповідних органів (копії додаються).
За період з березня 2024 року по травень 2025 року Відповідачем сплачено до державного бюджету податків і зборів на загальну суму 306 732,79 грн (витяги з інформаційної системи ДПС додаються).
Вказане свідчить про безпідставність доводів Позивача щодо відсутності ознак провадження господарської діяльності ФОП Заславським О. О. та спростовує висновки акту № 722 від 25.10.2024 року, зокрема у частині фактичної кількості створених робочих місць і працевлаштування осіб.
Щодо реєстрації місця проживання Відповідача
04.07.2022 року Відповідач був зареєстрований як фізична особа-підприємець. Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його місцезнаходження визначено за адресою: АДРЕСА_1 (копія витягу додається).
Інформація з реєстру територіальної громади підтверджує, що місце проживання Відповідача з 2007 року також знаходилося за цією адресою.
Після евакуації з м. Мирноград Донецької області Відповідач тимчасово не мав визначеного місця проживання до листопада 2024 року. Проте з 28 листопада 2024 року, як внутрішньо переміщена особа, фактично проживає за адресою: АДРЕСА_5 .
Лист Позивача від 03.12.2024 року №07-2-2330/10-21/24 був направлений на зареєстровану адресу Відповідача. У зв'язку з воєнною агресією та вимушеною зміною місця проживання Відповідач не мав можливості його отримати.
Відповідач звертає увагу, що для отримання смс-повідомлення про зберігання листа у відділенні пошти відправнику необхідно зазначати номер телефону отримувача. Проте у рекомендованому повідомленні, наданому Позивачем 05.12.2024 року, номер телефону Відповідача не було зазначено, тож Заславський О. О. не мав можливості отримати смс-повідомлення від «Укрпошти».
Враховуючи викладене, Відповідач вважає, що Позивачем не доведено належними та допустимими доказами обставини, на які він посилався як підставу позову щодо стягнення 249 500 грн 00 коп., та просить суд відмовити Київському міському центру зайнятості у задоволенні позову повністю.
Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 року № 738 (далі - Порядок № 738).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" терміни "суб'єкти малого підприємництва" і "суб'єкти середнього підприємництва" вживаються у цьому Законі в значенні, наведеному у Господарському кодексі України, з урахуванням того, що в цілях цього Закону термін суб'єкти малого підприємництва охоплює суб'єктів мікропідприємництва.
За змістом статті 2 Закону України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб» під господарською діяльністю розуміється діяльність у сфері суспільного виробництва, спрямована на виробництво та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Господарська діяльність, що здійснюється з метою одержання прибутку, є підприємництвом. Під некомерційною господарською діяльністю розуміється господарська діяльність, що здійснюється без мети одержання прибутку.
Не можуть здійснювати господарську діяльність органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи (ч.1).
Суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законом (ч.2).
Суб'єктами господарювання є:
господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані у встановленому законом порядку;
громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці (ч.3).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" метою державної політики у сфері розвитку малого і середнього підприємництва в Україні є: 1) створення сприятливих умов для розвитку малого і середнього підприємництва; 2) забезпечення розвитку суб'єктів малого і середнього підприємництва з метою формування конкурентного середовища та підвищення рівня їх конкурентоспроможності; 3) стимулювання інвестиційної та інноваційної активності суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) сприяння провадженню суб'єктами малого і середнього підприємництва діяльності щодо просування вироблених ними товарів (робіт, послуг), результатів інтелектуальної діяльності на внутрішній і зовнішній ринки; 5) забезпечення зайнятості населення шляхом підтримки підприємницької ініціативи громадян.
Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" визначено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" державна підтримка суб'єктів малого і середнього підприємництва та об'єктів інфраструктури підтримки малого і середнього підприємництва включає фінансову, інформаційну, консультаційну підтримку, у тому числі підтримку у сфері інновацій, науки і промислового виробництва, підтримку суб'єктів малого і середнього підприємництва, що провадять експортну діяльність, підтримку у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації управлінських кадрів та кадрів ведення бізнесу.
Частинами 1-3 ст. 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" визначено, що надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів. Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки. Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
21 червня 2022 року Кабінетом Міністрів України. відповідно до статей 12 і 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №738 «Деякі питання надання грантів бізнесу» , якою затверджено:
Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу;
Порядок надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства;
Порядок надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства.
Міністерство цифрової трансформації було зобовязано забезпечити:
реалізацію технічної можливості формування та подання заяв засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг відповідно до порядків, затверджених цією постановою;
передачу заяв до уповноважених банків з метою забезпечення виконання умов, встановлених порядками, затвердженими цією постановою;
обробку та передачу персональних даних відповідно до законодавства про захист персональних даних.
«Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затверджений Постановою КМУ №738, зокрема визначає:
(п.1) умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант);
механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки за бюджетною програмою "Надання грантів для створення або розвитку бізнесу" для надання безповоротної державної допомоги отримувачу у формі мікрогранту.
Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти:
державного бюджету, в тому числі кошти резервного фонду;
що надходять на рахунок "Фонд підтримки малого та середнього бізнесу" Мінекономіки, відкритий у Національному банку, на який зараховуються внески від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права у національній та іноземній валюті як благодійна пожертва, гуманітарна допомога, гранти та дарунки.
(п.2) Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки.
(п.3.) Для цілей цього Порядку суб'єктом господарювання вважається суб'єкт мікропідприємництва чи малого підприємництва (фізична особа - підприємець або юридична особа) у значенні, наведеному в Господарському кодексі України, крім суб'єктів господарювання державного та комунального секторів економіки.
(п.4).. Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує:
150000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника або залучення до роботи у сімейному фермерському господарстві додаткового члена сімейного фермерського господарства;
250000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників або залучення до роботи у сімейному фермерському господарстві двох додаткових членів сімейного фермерського господарства.
У разі зазначення у бізнес-плані витрат, не пов'язаних з напрямами, передбаченими пунктом 5 цього Порядку, розмір мікрогранту, що надається, визначається за винятком таких витрат.
(п.5) Мікрогранти надаються для покриття таких напрямів витрат:
придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);
закупівля ліцензійного програмного забезпечення, свійських тварин та птиці, багаторічних насаджень, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов'язаних з реалізацією бізнес-плану (такі витрати повинні становити сумарно не більше 50 відсотків розміру мікрогранту);
послуги маркетингу та реклами (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);
орендна плата за нежитлове приміщення (такі витрати повинні становити не більше 25 відсотків розміру мікрогранту);
орендна плата за обладнання (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);
лізинг обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (такі витрати повинні становити не більше 50 відсотків загального розміру мікрогранту);
використання у підприємницькій діяльності прав інших суб'єктів господарювання (комерційна концесія).
Пунктом 6 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу
затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. № 738 (далів - Порядок № 738, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що надання мікрогрантів здійснюється Мінекономіки через АТ "Ощадбанк" (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію).
Пунктом 9 Порядку № 738 передбачено, що заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача.
Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку.
Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Пунктом 20 Порядку № 738 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що для отримання мікрогранту отримувач підписує договір про надання мікрогранту (далі - договір мікрогранту) за формою, встановленою Мінекономіки. У договорі мікрогранту обов'язково зазначаються цілі використання мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, умови, невиконання або неналежне виконання яких може призвести до повернення отримувачем отриманих коштів.
Обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 3 цього Порядку. У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту отримувач зобов'язаний повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками, зборами (обов'язковими платежами), єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідне рішення приймається регіональним центром зайнятості. Отримувач здійснює повернення зазначеної різниці уповноваженому банку не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту. Уповноважений банк протягом п'яти робочих днів повертає зазначені кошти на рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до Державного бюджету України в установленому порядку. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до законодавства
Згідно п.21 Постанови №738 Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості.
Для реалізації умов цього Порядку збирається інформація:
щодо сум сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування отримувачами подається ДПС за запитом Державного центру зайнятості. Форма подання такої інформації встановлюється Державним центром зайнятості разом з ДПС;
про працевлаштування осіб на нові робочі місця, суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сплаченого за працевлаштованих на умовах, визначених цим Порядком, працівників подається Пенсійним фондом України. Тип та структура електронних даних, що передаються та приймаються, процедури взаємодії інформаційних систем та зміни до них, форма журналів обліку запитів та відповідей визначаються Державним центром зайнятості та Пенсійним фондом України шляхом прийняття спільних рішень, які оформлюються окремими протоколами, підготовленими на підставі цього Порядку.
З матеріалів справи вбачається, що 29 грудня 2023 року через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «.Дія» звернувся ФОП Заславський Олег Олегович ( РНОКПП НОМЕР_1 ) із заявою на отримання гранту на власну справу № YFP150.
У цій заяві ФОП Заславський О.О., зокрема вказав наступні дані:
адреса реєстрації, - АДРЕСА_1 ;
поточне місце проживання - АДРЕСА_2 ;
засоби зв'язку - адреса електронної пошти, ІНФОРМАЦІЯ_1 , номер мобільного телефону - НОМЕР_2
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, датою реєстрації ФОП Заславський Олег Олегович (РНОКПП НОМЕР_1 )(далі -- Відповідач) є 04.07.2022.
Відповідно до інформації, яку надав Відповідач в заяві на отримання гранту на власну справу № YFP150, фактичне місце провадження діяльності: місто Київ, вул. Кирило-Мефодіївська, будинок 2, приміщення 190.
Згідно до долученого Відповідачем до заяви на отримання гранту на власну справу бізнес-плану , який є невід'ємним додатком до зазначеної заяви, метою отримання гранту від держави на розвиток власного бізнесу у розмірі 249 500,00 грн (двісті сорок дев'ять тисяч п'ятсот гривень 00 копійок) є розвиток існуючого бізнесу у сфері роздрібної торгівлі, що здійснюється через мережу Інтернет (кошти планувалось витратити на оренду приміщення, придбання відповідного обладнання, рекламу).
Крім того, Відповідач повідомив і про залучення власних для розвитку зазначеного бізнесу коштів у розмірі 180 000,00 грн.
Відповідно до пункту 4 зазначеного Порядку № 738, у разі отримання мікрогранту в розмірі понад 150 000 грн та до 250 000 грн включно, отримувач зобов'язаний створити щонайменше два робочих місця та працевлаштувати на них працівників на строк не менше ніж 24 місяці.
Пунктом 17 Порядку № 738 передбачено, що рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
02 лютого 2024 року Державним центром зайнятості прийнято рішення, оформлене наказом № 19 від 02.02.2024 про надання ФОП Заславському О.О. мікрогранту на розвиток власного бізнесу в сумі 249 500,00 грн (№ 5 в Додатку № 2 «Список заявників, які отримали позитивне рішення комісії ДЦЗ та набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, у період з 18.12.2023 по 31.12.2023»).
Згідно з пунктом 20 Порядку № 738 для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту, форма якого затверджена наказом Міністерства економіки України 06.07.2022 № 1969 (далі - Договір).
Цей Договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ «ОЩАДБАНК» заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором.
13 лютого 2024 року Відповідачем подано заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту, згідно якої Відповідач приєднався до умов Договору про надання мікрогранту, що оприлюднений на офіційному сайті Державного центру зайнятості в мережі інтернет, вільний доступ здійснюється за адресою (доменним ім'ям): www.dcz.gov.ua.
Пунктом 2 розділу III Договору визначено, що мікрогрант надається у безготівковому вигляді у національній валюті України шляхом зарахуванням коштів на рахунок отримувача через Уповноважений банк у строки та порядку, визначені договором про взаємодію та Порядком.
Розділ VII Договору "ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН" встановлює:
1. Сторони відповідають за своїми зобов'язаннями в межах, визначених чинним законодавством України.
2. ДЦЗ не несе відповідальність за понесені отримувачем збитки, а також збитки, спричинені отримувачем третім особам.
3. ДЦЗ не несе відповідальність за невиконання отримувачем своїх зобов'язань перед третіми особами.
4. ДЦЗ не несе відповідальність за недосягнення або неналежне досягнення отримувачем цілей та планових показників, визначених в бізнес-плані.
5. Отримувач несе відповідальність за ризики, пов'язані з використанням коштів мікрогранту та реалізацією бізнес-плану.
6. У разі невикористання отримувачем базової умови, він повертає до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі.
7. У разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку.
8. У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку.
13 березня 2023 року між Державним центром зайнятості та АТ «Ощадбанк» було укладено Договору про взаємодію № 2/19-23.
Пунктом 2.3 Договору передбачено, що уповноважений банк відкриває спеціальний рахунок для зарахування коштів, призначених для надання мікрогрантів. Зазначені кошти підлягають подальшому перерахуванню уповноваженим банком на рахунок отримувача, відкритий у цьому ж банку, з метою забезпечення супроводу видаткових операцій отримувача.
Пунктом 6 цього Договору «Електронна інформаційна взаємодія сторін» узгоджено наступні умови:
6.1. Відомості, необхідні для оформлення Заяви, отримуються шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади відповідно до умов Договору про взаємодію.
6.2. Під час формування заяви засобами Порталу «Дія» з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань отримуються та підтверджуються відомості про отримувача.
6.3. Інформаційний обмін між Сторонами, пов'язаний із виконанням цього Договору про взаємодію, здійснюється засобами комунікаційного зв'язку із використанням криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства та нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України.
6.4. Обмін інформацією між Порталом «Дія» та Уповноваженим банком відбувається через ftp-сервер Порталу «Дія» та/або засобами електронного зв'язку на визначені електронні адреси, а також у паперовому вигляді.
Згідно з випискою, наданою АТ «ОЩАДБАНК», на рахунок Відповідача 28.02.2024 було зараховано кошти мікрогранту в розмірі 249 500,00 грн (двісті сорок дев'ять тисяч п'ятсот гривень 00 копійок).
ФОП Заславський О.О. використав ці кошти мікрогранту на придбання наступних товарів та послуг:
Оренда приміщення (березень та квітень 2024 р.)
Договір: № 150324 від 15.03.2024
Рахунок: 21.03.2024
Сума (грн): 60 000,00
Фактично сплачені кошти мікрогранту: 60 000,00
Підтверджується Договором оренди № 150324 від 15.03.2024 та Актом приймання-передачі від 15.03.2024.
Стіл-смарт з електрорегульованою висотою і Desk
Договір: № 12.03 від 12.03.2024
Рахунок: № 561 від 12.03.2024
Сума (грн): 75 000,00
Фактично сплачені кошти мікрогранту: 75 000,00 грн.
Підтверджується Договором поставки № 12.03 від 12.03.2024 та рахунком на оплату № 561 від 12.03.2024
Принтер Canon i-Sensys LBP633CDW
Договір: № 9 від 29.02.2024
Рахунок: № 9 від 29.02.2024
Сума (грн): 10 000,00
Фактично сплачені кошти мікрогранту: 94 500,00 (включно з іншими товарами)
Принтер (лазерний) для друку етикеток, наклейок PS-HQ480
Сума (грн): 4 500,00
Ноутбук ACER ASPIRE 5 А515-48М (3 штуки)
Сума (грн): 66 000,00
Гарнітура JABRA BIZ 2400 II DUO (3 штуки)
Сума (грн): 7 500,00
Комп'ютерна мишка бездротова Promate Cursor Black (3 штуки)
Сума (грн): 1 500,00
Комутатор мережевий ТР- LINK TL-SG3210
Сума (грн): 5 000,00
Підтверджується Договором купівлі-продажу № 9 від 29.02.2024 та Рахунком № 9 від 29.02.2024 на загальну суму 94 500,00 грн за оплату таких товарів:
Принтер Canon i-Sensys LBP633CDW: 10 000,00 грн
Принтер (лазерний) для друку етикеток: 4 500,00 грн
Ноутбук ACER ASPIRE 5 (3 шт.): 66 000,00 грн
Гарнітура JABRA BIZ 2400 II DUO (3 шт.): 7 500,00 грн
Комп'ютерна мишка Promate Cursor Black (3 шт.): 1 500,00 грн
Комутатор мережевий ТР-LINK TL-SG3210: 5 000,00 грн
Реклама
Договір: № 12154 від 28.03.2024
Сума (грн): 20 000,00
Фактично сплачені кошти мікрогранту: 20 000,00
Підтверджується Договором про надання послуг з розміщення та просування вакансій № 12154 від 28.03.2024 та додатком до Договору № 12154 про визначення вартості послуг.
Загальна сума коштів мікрогранту, що надійшла на рахунок та була використана Відповідачем, становить 249 500,00 грн (двісті сорок дев'ять тисяч п'ятсот гривень 00 копійок).
З метою контролю за виконанням умов договору мікрогранту шляхом проведення виїзної перевірки/огляду Київським МЦЗ на електронну адресу ФОП Заславського О. О. ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) було надіслано Повідомлення про проведення перевірки/огляду від 05.09.2024 №07-3-762/10-26/24.
30 вересня 2024 року засобами електронного зв'язку Позивач отримав заяву від ФОП Заславського О. О. з проханням перенести перевірку на жовтень 2024 року у зв'язку з перебуванням за межами м. Києва. Однак протягом жовтня ФОП Заславський О. О. не виходив на зв'язок, на повідомлення не відповідав.
У зв'язку з цим, фахівці Київського міського центру зайнятості 25.10.2024 здійснили виїзд за адресою вказаною ФОП Заславським О. О. у бізнес-плані,
Представники Київського МЦЗ встановили, що за адресою: м. Київ, вул. Кирило-Мефодіївська, буд. 2, розташований багатоквартирний житловий будинок, вхід до якого обладнаний індивідуальною пропускною системою. Зовні будівлі відсутні будь-які реквізити, атрибути чи інші ознаки здійснення підприємницької діяльності ФОП Заславським О. О. (РНОКПП НОМЕР_1 ).
За результатами перевірки Київським міським центром зайнятості було складено Акт перевірки дотримання умов договору мікрогранту № 722 від 25.10.2024.
Зокрема, в даному акті вказано наступне:
"30 вересня 2024 р. засобами електронного зв'язку отримано заяву від ФОП Заславського О.О. з проханням перевести перевірку на жовтень 2024 року, у зв'язку з тим, що він перебуває за межами Києва.
Оскільки, протягом жовтня ФОП Заславський О.О. на зв'язок не виходив, на повідомлення не відповідав, за адресою місця ведення діяльності ФОП Заславського О.О. здійснено виїзд з метою з'ясування місцезнаходження отримувача. За адресою: м. Київ, Кирило-Мефодіївська, буд.2 знаходиться багатоквартирний житловий будинок, вхід до якого облаштовано індивідуальною пропускною системою. Будь-які реквізити, атрибути чи інші ознаки провадження ФОП Заславський О. О. (НОМЕР_1) своєї діяльності зовні будинку відсутні.
Згідно даних Єдиного державного реєстру страхувальників, інформація щодо працевлаштованих осіб ФОП Заславський О. О. (НОМЕР_1) відсутня.
У зв'язку із тим, що отримувачем мікрогранту ФОП Заславський О. О. не надано жодних документів необхідних для здійснення контролю виконання умов договору та враховуючи те, що за адресою реєстрації (фактичною адресою місця ведення діяльності) отримувача: м. Київ, Кирило-Мефодіївська, буд.2, прим.190 встановлено відсутність ознак провадження господарської діяльності ФОП Заславський О. О., провести перевірку/огляд дотримання умов договору мікрогранту та встановити наявність придбаного за кошти мікрогранту обладнання немає можливості".
27.11.2024 Київський МЦЗ видав наказ № 1242 «Про повернення коштів мікрогранту», виплачених ФОП Заславському О.О. наступного змісту:
«Про повернення мікрогранту.
Відповідно до пункту 20 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738, пункту 7 розділу VII «Відповідальність сторін» Договору про надання мікрогранту, затвердженого Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 № 1969, Протоколу засідання Комісії № 1 Київського міського центру зайнятості з питань надання мікрогрантів/грантів на створення або розвиток власного бізнесу від 26.11.2024 № 39, керуючись п.п. 11 п.7.6 Положення про Київський міський центр зайнятості (далі - Київський МЦЗ).
1. Ухвалити рішення про повернення суми коштів мікрогранту отримувачем мікрогранту ФОП ЗАCЛАВСЬКИЙ О.О., РНОКПП НОМЕР_1 , Заява № YFP150 (далі - рішення), що додається.
2. Управлінню реалізації програм сприяння зайнятості Київського МЦЗ: 2.1. Направити рішення отримувачу мікрогранту, зазначеного в п.1 цього наказу. 2.2. Здійснювати моніторинг щодо повернення отримувачем коштів мікрогранту на рахунок АТ «Ощадбанк». 2.3. У разі неповернення коштів мікрогранту у строк, визначений рішенням, забезпечити передачу відповідних документів до управління правового забезпечення Київського МЦЗ для проведення претензійно-позовної роботи.
3. Контроль за виконання цього наказу покласти на заступника директора Київського МЦЗ Людилу Мушинську"
Додатком до наказу № 1242 Київським ЦЗН було прийнято рішення наступного змісту:
"Я, директор Київського міського центру зайнятості, Дмитро НОВИЦЬКИЙ, розглянув Протокол засідання Комісії №1 Київського міського центру зайнятості з питань надання мікрогрантів/грантів на створення або розвиток власного бізнесу від 26.11.2024.
Встановлено: недотримання умов договору про надання мікрогранту ФОП ЗАСЛАВСЬКИЙ О.О. (ЄДРПОУ НОМЕР_1)
Відповідно до пункту 7, розділу VII «Відповідальність сторін» договору про надання мікрогранту, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 №1969, у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку.
Відповідно до пункту 21 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738, у разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Враховуючи вищезазначене, вимагаю, ФОП Заславський О.О., повернути кошти, що дорівнюють сумі 249500,00 гривень (двісті сорок дев'ять тисяч п'ятсот гривень 00 копійок), протягом одного місяця з дня отримання цього рішення.
03 грудня 2024 року Київський ЦЗН направив Заславському лист № 07-2-2330/10-21/24 У цьому листі містилося рішення про повернення коштів мікрогранту, вказано підстави для ухвалення рішення та надано реквізити для перерахування суми мікрогранту.
У листі вказані адреси відправлення:
АДРЕСА_3 .
адреса електронної пошти - ІНФОРМАЦІЯ_1
Матеріали справи міститься лише копію поштового конверту та поштового повідомлення з номером відправлення 06 009 902 861 48 на адресу поточного місця проживання ФОП Заславського О.О., вказаній у заяві на отримання гранту № YFP150 - АДРЕСА_2
Відповідач листа від 03.12.2024 № 07-2-2330/10-21/24 не отримав, і поштове відправлення 06 009 902 861 48 повернулося до Київського міського центру зайнятості через закінчення терміну зберігання.
Вказані обставини стали підставою для звернення Київський міський центр зайнятості звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом, про стягнення з ФОП Заславського Олега Олеговича (РНОКПП НОМЕР_1 ) кошти мікрогранту в розмірі 249 500,00 грн.
Аргументами для стягнення коштів Позивач зазначив:
невиконання пункту 7 розділу VII «Відповідальність сторін» договору про надання мікрогранту, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 №1969, а саме: неможливість встановлення факту цільового або нецільового використання мікрогранту;
невстановлення цільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору відповідно до пункту 21 Порядку №738;
недоведення Відповідачем виконання обов'язкової умови договору щодо створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку №738, та працевлаштування на них осіб на строк не менше ніж 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту (двох робочих місць) (пункт 20 Порядку №738).
Вирішуючи питання щодо правомірності позовних вимог, господарський суд має перевірити законність і обґрунтованість прийняття Київським міським центром зайнятості Рішення від 27.11.2024 до наказу №1242 «Про повернення коштів мікрогранту», що були виплачені ФОП Заславському О.О.
Згідно з Положенням про Державну службу зайнятості, затвердженим наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 16.12.2020 № 2663,Державна служба зайнятості (далі - Служба) є централізованою системою державних установ, діяльність якої спрямовується та координується Міністерством економіки України (далі - Мінекономіки).
Служба складається з Державного центру зайнятості, регіональних центрів зайнятості - Центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості та їхніх філій, закладу післядипломної освіти «Центр підвищення кваліфікації служби зайнятості», закладів професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості, інших закладів освіти Служби, а також підприємств, установ та організацій, утворених Службою.
Служба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та Мінекономіки, рішеннями правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд), іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням (Пункти 1- 3 розділу I).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, господарський суд має перевірити чи прийняте Позивачем Рішення від 27.11.2024 «Про повернення коштів мікрогранту»:
обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
безсторонньо (неупереджено);
добросовісно;
розсудливо;
пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Абзацом 3 пункту 21 Порядку № 738 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) встановлено, що у разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку (Абзац дев'ятий пункту 21 Порядку № 738).
Позивач стверджує, що неможливість проведення Київським міським центром зайнятості перевірки дотримання умов договору є достатньою підставою для вимоги повернення коштів мікрогранту з ФОП Заславського О.О.
Проте, ці доводи Позивача є помилковими, оскільки відповідно до наведеного тексту з абзацу 3 пункту 21 Порядку № 738, вимога про повернення коштів мікрогранту виникає лише за двох умов:
Встановлення факту нецільового використання мікрогранту. Це означає, що перевірка з боку центру зайнятості має підтвердити, що кошти були використані не на ті цілі, які були передбачені договором.
Неможливість встановлення факту цільового використання мікрогранту. Ця умова стосується ситуацій, коли одержувач гранту не може надати документи або будь-які інші докази, що підтверджують цільове використання коштів.
Таким чином, простої неможливості проведення перевірки працівниками центру зайнятості (наприклад, через відсутність доступу до документів, відсутність одержувача гранту за адресою тощо) недостатньо для виникнення зобов'язання щодо повернення коштів. Порядок вимагає саме неможливості встановлення факту цільового використання, що є наслідком дій або бездіяльності одержувача гранту, який не надає відповідних доказів.
Тому, з юридичної точки зору, вимога про повернення коштів може бути правомірною лише тоді, коли у центрі зайнятості є конкретні підстави стверджувати, що кошти використано не за призначенням, або коли одержувач гранту не може підтвердити їх цільове використання. Сам факт неможливості провести перевірку без встановлення цих обставин не може бути підставою для повернення коштів.
Щодо обов'язку центру зайнятості здійснювати перевірку за місцем провадження господарської діяльності
Зі змісту п. 21 Порядку № 738 та п. 8 розділу 4 Договору про надання мікрогранту, Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, а також філії регіональних центрів зайнятості зобов'язаний здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача.
Контроль має включати:
виїзну перевірку за місцем провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту;
документальну перевірку факту цільового використання мікрогранту на придбання товарів та послуг;
перевірку наявності меблів, обладнання, транспортних засобів та іншого майна, придбаного за рахунок коштів мікрогранту;
документальну і фактичну перевірку створення робочих місць та працевлаштування осіб, передбачених бізнес-планом та умовами договору.
Водночас законодавець прямо визначив місце проведення перевірки - місце провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту, у даному спорі це адреса, зазначена у договорі оренди № 150324 від 15.03.2024, а не адреса його реєстрації чи фактичного проживання. Проведення ДЦЗ перевірки за місцем проживання отримувача замість місця здійснення підприємницької діяльності є порушенням вимог Порядку № 738 та умов договору.
Щодо обізнаності ЦЗ про місце провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту
В акті перевірки № 722 від 25.10.2024 Київський міський центр зайнятості зазначив, що перевірка проведена за адресою проживання отримувача мікрогранту ФОП Заславського О.О. - АДРЕСА_2 .
Судом установлено, що у заяві на отримання гранту на власну справу № YFP150 від 29.12.2023 ФОП Заславський О.О. вказав:
адресу реєстрації - АДРЕСА_1 ;
поточне місце проживання - АДРЕСА_2 ;
засоби зв'язку - e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 , моб. тел.: НОМЕР_2 .
Бізнес-план, що був додатком до Заяви № YFP150, не містив адреси провадження господарської діяльності.
15.03.2024 між ФОП Заславським О.О. (орендарем) та ОСОБА_1 (орендодавцем) укладено Договір оренди № 150324 нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_4 , площею 165,2 кв. м. Метою оренди, визначеною у п. 1.2 договору, є розміщення офісу та магазину роздрібної торгівлі.
Пунктом 19 Постанови № 738 встановлено, що фізична особа-підприємець для отримання гранту укладає договір у відділенні уповноваженого банку у формі заяви про приєднання. Згідно з п. 11 ч. 2 розділу VI Договору про надання мікрогранту, отримувач зобов'язаний у письмовій формі повідомити центр зайнятості за місцем укладання договору про зміну місця провадження діяльності. При цьому Договором не встановлено конкретний порядок такого повідомлення (форма, спосіб надання, строки).
Для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту, визначеному у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу IV цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) або договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану. (п.4 р.IV Договору)
Відповідач пояснив, що 13.02.2024 він подав до АТ «Ощадбанк» заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту. Згодом, дотримуючись вимог п.4 р.IV Договору, усі документи для перерахування коштів (договори, рахунки, квитанції, накладні тощо) ФОП Заславський подавав до цього ж банку, який, згідно з договором про взаємодію з Державним центром зайнятості, передає документи до ЦЗ. Зокрема, 18.03.2024 після укладення Договору оренди № 150324 він передав його до АТ «Ощадбанк» для подальшого направлення до ДЦЗ.
Позивач стверджує, що на офіційну адресу Київського міського центру зайнятості (м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б) письмового повідомлення від відповідача про місце провадження діяльності не надходило, що, на думку позивача, є порушенням п. 11 ч. 2 розділу VI Договору.
Водночас п. 17 Порядку № 738 визначає, що порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості встановлюється договором про взаємодію. Договір про взаємодію № 2/19-23 від 13.03.2023 передбачає, що інформаційний обмін здійснюється засобами електронного зв'язку з використанням криптографічного захисту (п. 6.3).
З пояснень Позивача вбачається, що 25.10.2024 Київський міський центр зайнятості не зміг провести перевірку, оскільки за адресою, зазначеною у заяві № YFP150 від 29.12.2023 (м. Київ, вул. Кирило-Мефодіївська, буд. 2, прим. 190), розташований багатоквартирний житловий будинок, який не має зовнішніх ознак здійснення підприємницької діяльності, передбаченої бізнес-планом (що був додатком до заяви № YFP150). Причиною стало те, що ФОП Заславський О.О. не надав документів, необхідних для контролю цільового використання мікрогранту.
У зв'язку з цим Позивачем було складено акт перевірки № 722 від 25.10.2024 та винесено наказ № 1242 від 27.11.2024 і Рішення «Про повернення коштів мікрогранту», виплачених ФОП Заславському О.О.
У матеріалах справи відсутні докази безпосередньої передачі АТ «Ощадбанк» документів до Київського міського центру зайнятості. Проте 23.06.2025 документи на підставі яких уповноважений банк забезпечив проведення операцій з оплати витрат мікрогранту, були надані Позивачем до суду разом із позовною заявою. Це підтверджує, що уповноважений банк виконав свої зобов'язання за Договором про взаємодію в частині забезпечення обміну та передачі документів між АТ «Ощадбанк» та Державним центром зайнятості.
У справі також відсутні докази, які б могли свідчити про порушення АТ «Ощадбанк» умов п. 17 Порядку № 738 та Договору про взаємодію № 2/19-23 від 13.03.2023 в частині обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідно до Постанови № 738 та Договору про надання мікрогранту, обов'язок повідомити центр зайнятості про місце провадження діяльності покладається на отримувача гранту. Із матеріалів справи вбачається, що ФОП Заславський виконав цей обов'язок шляхом передачі договору оренди та інших документів до уповноваженого банку АТ «Ощадбанк».
Договір оренди нежитлового приміщення № 150324, у якому вказана адреса провадження господарської діяльності отримувача гранту - м. Київ, просп. Берестейський, буд. 26, прим. 123, Відповідач передав до АТ «Ощадбанк» 18.03.2024. Внаслідок цього уповноважений банк перерахував 21.03.2024 кошти Орендарю.
Отже, у період з 21.03.2024 (дата перерахування коштів мікрогранту АТ «Ощадбанк») по 25.10.2024 (дата проведення перевірки КЦЗН) Київський ЦЗН мав достатньо часу для отримання від уповноваженого банку документів, щоб встановити фактичне місце провадження господарської діяльності ФОП Заславським О.О., а також перевірити документи (договори, рахунки, квитанції, накладні тощо), на підставі яких уповноважений банк забезпечив проведення операцій з оплати витрат, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану.
Здійснивши перевірку за місцем проживання отримувача гранту замість місця провадження ним підприємницької діяльності, зазначеного у договорі оренди № 150324 від 15.03.2024, Київський ЦЗН порушив вимоги Порядку № 738 та умов договору.
Позивач не надав суду належні докази, які б могли свідчити про порушення Товариством «Ощадбанк» умов п. 17 Порядку № 738 та Договору про взаємодію № 2/19-23 від 13.03.2023 у частині обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості, через що КЦЗН не мав відомостей про фактичну адресу провадження діяльності ФОП Заславського О.О. і був вимушений здійснити виїзну перевірку за місцем його проживання, зазначеним у заяві.
Щодо доводів Позивача про ненадання ФОП Заславським О.О. до центру зайнятості документів, підтверджуючих використання мікрогранту
Згідно з випискою АТ «ОЩАДБАНК», 28.02.2024 на рахунок Відповідача було зараховано кошти мікрогранту у сумі 249 500,00 грн.
У період з 15.03.2024 по 02.04.2024 ФОП Заславський О.О. використав ці кошти для придбання товарів та послуг, що підтверджується наступними документами:
Оренда приміщення (березень та квітень 2024 р.)
Договір: № 150324 від 15.03.2024
Рахунок: 21.03.2024
Сума (грн): 60 000,00
Фактично сплачені кошти мікрогранту: 60 000,00
Підтверджується Договором оренди № 150324 від 15.03.2024 та Актом приймання-передачі від 15.03.2024.
Стіл-смарт з електрорегульованою висотою і Desk
Договір: № 12.03 від 12.03.2024
Рахунок: № 561 від 12.03.2024
Сума (грн): 75 000,00
Фактично сплачені кошти мікрогранту: 75 000,00 грн.
Підтверджується Договором поставки № 12.03 від 12.03.2024 та рахунком на оплату № 561 від 12.03.2024
Принтер Canon i-Sensys LBP633CDW
Договір: № 9 від 29.02.2024
Рахунок: № 9 від 29.02.2024
Сума (грн): 10 000,00
Фактично сплачені кошти мікрогранту: 94 500,00 (включно з іншими товарами)
Принтер (лазерний) для друку етикеток, наклейок PS-HQ480
Сума (грн): 4 500,00
Ноутбук ACER ASPIRE 5 А515-48М (3 штуки)
Сума (грн): 66 000,00
Гарнітура JABRA BIZ 2400 II DUO (3 штуки)
Сума (грн): 7 500,00
Комп'ютерна мишка бездротова Promate Cursor Black (3 штуки)
Сума (грн): 1 500,00
Комутатор мережевий ТР- LINK TL-SG3210
Сума (грн): 5 000,00
Підтверджується Договором купівлі-продажу № 9 від 29.02.2024 та Рахунком № 9 від 29.02.2024 на загальну суму 94 500,00 грн за оплату таких товарів:
Принтер Canon i-Sensys LBP633CDW: 10 000,00 грн
Принтер (лазерний) для друку етикеток: 4 500,00 грн
Ноутбук ACER ASPIRE 5 (3 шт.): 66 000,00 грн
Гарнітура JABRA BIZ 2400 II DUO (3 шт.): 7 500,00 грн
Комп'ютерна мишка Promate Cursor Black (3 шт.): 1 500,00 грн
Комутатор мережевий ТР-LINK TL-SG3210: 5 000,00 грн
Реклама
Договір: № 12154 від 28.03.2024
Сума (грн): 20 000,00
Фактично сплачені кошти мікрогранту: 20 000,00
Підтверджується Договором про надання послуг з розміщення та просування вакансій № 12154 від 28.03.2024 та додатком до Договору № 12154 про визначення вартості послуг.
Пунктами 1, 2 і 3 розділу 4 Договору визначено, що використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, обумовленим умовами його надання та бізнес-планом, і повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані згідно з пунктом 3 розділу V Договору; отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати їх зарахування на рахунок; отримувач реалізує бізнес-план протягом строку, визначеного в ньому.
Згідно з розділом 5 Договору, обов'язковою умовою є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок у уповноваженому банку робочих місць у кількості, визначеній з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту, зазначеної в Заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менше ніж 24 місяці.
Мікрогрант надається для покриття напрямів витрат, передбачених пунктом 5 Порядку № 738, конкретні цілі використання коштів визначені переліком цього пункту.
Пункт 2 розділу 6 Договору зобов'язує Отримувача не використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від визначених у бізнес-плані.
Пунктом 21 Порядку № 738 та пунктом 8 розділу 4 Договору передбачено, що Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача.
Відповідно до пункту 17 Порядку № 738 порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком АТ «Ощадбанк» та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
Договір про взаємодію № 2/19-23 від 13.03.2023 встановлює, що інформаційний обмін між Сторонами, пов'язаний із виконанням цього Договору про взаємодію, здійснюється засобами комунікаційного зв'язку із використанням криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства та нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України (п.6.3).
Для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту, визначеному у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу IV цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) або договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану. (п.4 р.IV Договору)
Відповідач пояснив, дотримуючись вимог п.4 р.IV Договору, усі документи для перерахування коштів (договори, рахунки, квитанції, накладні тощо) подавав до АТ «Ощадбанк», який, згідно з договором про взаємодію з Державним центром зайнятості, мав передавати ці документи до ЦЗ.
Після перевірки правильності оформлення документів, яка тривала 2-3 робочих дні, Уповноважений банк забезпечував проведення операцій з оплати витрат передбачених бізнес-планом.
За результатами перевірки Київським міським центром зайнятості було складено Акт перевірки дотримання умов договору мікрогранту № 722 від 25.10.2024, у якому зафіксовано, що провести перевірку/огляд дотримання умов договору мікрогранту та встановити наявність придбаного за кошти мікрогранту обладнання немає можливості.
Обгрунтовуючи доводи позовної заяви, Київський ЦЗП стверджує, що отримувачем мікрогранту ФОП Заславський О. О. не надано до ЦЗ жодних документів необхідних для здійснення контролю виконання умов договору, тому провести документальну перевірку дотримання умов договору мікрогранту щодо цільового призначеннята та встановити фактичну наявність придбаного за кошти мікрогранту обладнання немає можливості.
Як вже було зазначено судом, у матеріалах справи відсутні докази безпосередньої передачі АТ «Ощадбанк» документів до Київського міського центру зайнятості. Проте 23.06.2025 документи на підставі яких уповноважений банк забезпечив проведення операцій з оплати витрат мікрогранту, були надані Позивачем до суду разом із позовною заявою. Це підтверджує, що уповноважений банк виконав свої зобов'язання за Договором про взаємодію в частині забезпечення обміну та передачі документів між АТ «Ощадбанк» та Державним центром зайнятості.
Документальним дослідженням проведеним господарським судом на підставі доказів наявних у справі, підтверджується факт цільового використання коштів мікрогранту ФОП Заславським О.О. для придбання обладнання, оренди приміщення та оплати послуг, передбачених бізнес-планом на загальну суму у сумі 249 500,00 грн.. Здійснені витрати узгоджуються з умовами бізнес-плану, Договору про надання мікрогранту та відповідають вимогам Порядку № 738.
Щодо неможливості встановити фактичну наявність придбаного за кошти мікрогранту обладнання, суд зазначає, що така ситуація виникла внаслідок порушення Київським міським центром зайнятості вимог Порядку № 738 та умов Договору. Зокрема, Позивач здійснив перевірку не за місцем провадження підприємницької діяльності ФОП Заславським О.О., визначеним у договорі оренди № 150324 від 15.03.2024, а за його тимчасовим місцем проживання, що безумовно виключає можливість безпосереднього огляду придбаного за кошти мікрогранту майна.
Суд вважає, що діючи безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо, Київський міський центр зайнятості мав достатньо часу у період з 25.10.2024 (дата проведення перевірки) по вересень 2025 року (дата вирішення судового спору по суті) для здійснення виїзду за місцем фактичного провадження господарської діяльності ФОП Заславського О.О. та проведення належної перевірки наявності майна, вказаного у документах щодо використання коштів мікрогранту.
З огляду на те, що Позивач, не вчинив необхідних дій для належного контролю, покладати негативні наслідки власної бездіяльності ДЦЗ на Відповідача є неправомірним. Відтак доводи Позивача про нецільове використання коштів мікрогранту суд відхиляє як необґрунтовані.
Щодо перевірки дотримання умов договору мікрогранту у сфері створення робочих місць та працевлаштування осіб
Із абзацу 3 пункту 21 Порядку № 738 убачається, що у випадку неможливості підтвердження факту цільового використання мікрогранту або встановлення його нецільового використання під час здійснення контролю, отримувач зобов'язаний упродовж одного місяця повернути відповідні кошти.
Положення пункту 20 Порядку № 738 свідчать, що істотною умовою договору мікрогранту є створення робочих місць у шестимісячний строк з дня отримання коштів та забезпечення працевлаштування на них осіб на термін не менш як 24 місяці в межах трирічного періоду реалізації проєкту.
Як визначено у розділі 5 Договору, обов'язковою умовою є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок в уповноваженому банку робочих місць у кількості, визначеній бізнес-планом та рішенням ДЦЗ про надання мікрогранту, зазначеній у Заяві про приєднання, а також працевлаштування на них осіб на строк не менше ніж 24 місяці.
Таким чином, аналіз наведених положень Порядку № 738 та Договору дає підстави для висновку, що безумовною підставою для повернення коштів є порушення обов'язкової умови договору мікрогранту - нестворення робочих місць у шестимісячний строк з дня отримання коштів та непрацевлаштування на них осіб.
Пунктом 20 Порядку № 738 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту.
Пунктом 4 Порядку №738 передбачено, що розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує:
150000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком;
250000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком.
02 лютого 2024 року Державним центром зайнятості прийнято рішення, оформлене наказом № 19 від 02.02.2024 про надання ФОП Заславському О.О. мікрогранту на розвиток власного бізнесу в сумі 249 500,00 грн.
Отже, після отримання 28.02.2024 мікрогранту, ФОП Заславський О.О. був зобов'язаний протягом шести місяців створити не менше двох робочих місць та прийняття на них працівників.
Позивач стверджує, що неможливість проведення 25.10.2024 перевірки дотримання ФОП Заславським О.О. умов договору, зокрема щодо створення робочих місць та працевлаштування на них осіб, є достатньою підставою для вимоги повернення коштів мікрогранту з ФОП Заславського О.О.
Суд критично оцінює пояснення Позивача щодо неможливості станом на 25.10.2024 встановити контакт з ФОП Заславським О.О., його фактичне місце провадження господарської діяльності та отримати документи для проведення перевірки.
Так, у Заяві на отримання мікрогранту № YFP150 від 29.12.2023 ФОП Заславський О.О., окрім адреси реєстрації - АДРЕСА_1 , та поточного місця проживання - АДРЕСА_2 , зазначив засоби зв'язку: адресу електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1 та номер мобільного телефону НОМЕР_2 .
Позивач не надав жодних доказів, які свідчили б про направлення ФОП Заславському О.О. повідомлення на електронну адресу чи мобільний телефон щодо запланованої перевірки на 25.10.2024.
При цьому перше повідомлення про проведення перевірки/огляду від 05.09.2024 № 07-3-762/10-26/24 було надіслане Київським МЦЗ на електронну адресу ФОП Заславського О.О. ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Суд також приймає до уваги, що в умовах воєнної агресії громадяни змушені залишати місця постійного проживання та протягом нетривалого часу неодноразово змінювати тимчасове місце перебування. В таких умовах номер мобільного телефону та адреса електронної пошти є відносно стабільними та надійними засобами зв'язку, що дозволяє контактувати з фізичною особою-підприємцем навіть за наявності змін місця проживання.
Неповідомлення Київським МЦЗ ФОП Заславського О.О. про заплановану перевірки на 25.10.2024 позбавило Відповідача права на участь у процесі перевірки та прийняття рішення ЦЗН, яке стало підставою для судового спору.
Неповідомлення Київським МЦЗ ФОП Заславського О.О. про заплановану перевірку на 25.10.2024 позбавило Відповідача можливості брати участь у процесі перевірки та прийняття рішення ЦЗН, що стало підставою для виникнення судового спору.
Судом встановлено, що 05.12.2024 ФОП Заславський О.О. отримав на електронну пошту повідомлення з Донецького обласного центру зайнятості наступного змісту.
Згідно з планом-графіком проведення перевірки Добропільським Міжрайонним управлінням Покровської філії Донецького обласного центру зайнятості та на підставі пункту 3 Порядку надання роботодавцям компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 331 (далі - Порядок), з 18.12.2024 року по 18.12.2024 року буде проводитися перевірка достовірності поданих відомостей, що є підставою для отримання компенсації витрат на оплату праці фізичною особою-підприємцем Заславським Олегом Олеговичем, код ЕДРПОУ НОМЕР_5
У зв'язку з вказаним, фізичній особі-підприємцю Заславському Олегу Олеговичу необхідно надати всі необхідні документи для підтвердження наявності права на отримання компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій, а також податкову квартальну звітність або податкову річну звітність, податкову та фінансову звітність, накази про працевлаштування, трудові договори, табелі обліку використання робочого часу, первинні бухгалтерські документи, що підтверджують нарахування та сплату заробітної плати, податків та зборів, ЄСВ.
18 грудня 2024 року Добропільсько-Мирноградським управлінням Покровської філії Донецького обласного центру зайнятості проведено перевірку достовірності відомостей, поданих роботодавцем для отримання компенсації витрат на оплату праці за працевлаштовану особу з числа внутрішньо переміщених осіб у зв'язку з воєнними діями, а також дотримання критеріїв надання такої компенсації (копія акту та повідомлення наявні у матеріалах справи).
Зазначена перевірка здійснювалася за місцем провадження господарської діяльності ФОП Заславського О.О.: АДРЕСА_4 .
Перевірка проводилась за період з 19.08.2024 по 18.11.2024.
ЦЗН перевірено накази про прийняття на роботу, табелі обліку робочого часу, відомості щодо нарахування заробітної плати, документи про її виплату, а також квитанції з відмітками банку, які підтверджують сплату заробітної плати та єдиного внеску.
Встановлено факт працевлаштування двох осіб зі статусом внутрішньо переміщених осіб (ОСОБА_2 наказ про прийняття на роботу №1 від 16.08.2024 та ОСОБА_3 наказ про прийняття на роботу №2 від 16.08.2024 )
Порушень під час перевірки не виявлено.
Крім того, з наданих Відповідачем доказів вбачається, що станом вересень 2025 року він працевлаштував загалом 8 працівників, з яких 3 особи мають статус внутрішньо переміщених осіб, а 2 особи - статус осіб з інвалідністю. За період з березня 2024 року по травень 2025 року ФОП Заславським О.О було сплачено до державного бюджету податків та зборів на загальну суму 306 732,79 грн (витяги з інформаційної системи ДПС щодо стану розрахунків з бюджетом за 2024 та 2025 роки наявні у матеріалах справи).
Отже на 16.08.2024 року Відповідач виконав обов'язкову умову розділу V Договору, а саме: створив протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочі місця, що передбачено п. 4 Порядку № 738.
Наведене свідчить про безпідставність тверджень Позивача про невиконання ФОП Заславським О. О. вимог Поставнови №738 та умов Договору про створення робочих місць та працевлаштування на них осіб.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона зобов'язана довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 73- 79 ГПК). Доказами є будь-які дані, що дозволяють встановити наявність або відсутність обставин справи, а обставини, які повинні підтверджуватися визначеними законом засобами, не можуть підтверджуватися іншими. Достатніми є докази, які у сукупності дають змогу зробити обґрунтований висновок щодо предмета доказування.
Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилаються позивач та відповідач, як на підставу своїх вимог та заперечень суд дійшов висновку, що Рішення Позивача від 27.11.2024 «Про повернення коштів мікрогранту» було прийняте необґрунтовано, оскільки під час його ухвалення не враховано усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); не було здійснено безсторонньо (неупереджено); не дотримано принципу добросовісності та розсудливості; не забезпечено пропорційності, зокрема належного балансу між можливими негативними наслідками для прав, свобод та інтересів ФОП Заславського О.О. і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; ігноровано право особи на участь у процесі прийняття рішення. Тому правові підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на Київський ЦЗН.
Керуючись ст.ст.12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Рішення складено та підписано 22.09.2025.
Суддя Е.В. Зекунов