23.09.2025 року м.Дніпро Справа № 904/1678/25
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді (доповідача) - Іванова О.Г.
суддів: Верхогляд Т.А., Паруснікова Ю.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Управбуд “Західний» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 06.08.2025 (суддя Васильєв О.Ю., повний текст якого підписаний 06.08.2025) у справі №904/1678/25
за позовом: Акціонерного товариства “ДТЕК Дніпровські електромережі», м. Дніпро
до: Товариства з обмеженою відповідальністю “Управбуд “Західний», м. Дніпро
про: стягнення 3 397,78грн.
До Господарського суду Дніпропетровської області звернулося АТ “ДТЕК Дніпровські електромережі» з позовом до ТОВ “Управбуд “Західний» про стягнення 3 397,78грн. (в т.ч.: 3300,80грн. - заборгованість за необліковану електричну енергію, 30,64грн. - 3% річних та 66,33грн. - інфляційних втрат).
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем п. 8.4.2 ПРРEE, що полягає у самовільному підключенні струмоприймачів до електромережі АТ “ДТЕК Дніпровські електромережі» без наявності відповідних договорів про розподіл, передачу, постачання електричної енергії, до електромережі, що не є власністю АТ “ДТЕК Дніпровські електромережі» з порушенням схеми обліку.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 06.08.2025 у справі №904/1678/25 позовні вимоги задоволено.
Стягнуто з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Управбуд “Західний» на користь позивача - Акціонерного товариства “ДТЕК Дніпровські електромережі» 3 300,80грн. - заборгованості, 30,65грн. - 3% річних, 66,33грн. - інфляційних втрат та 2 422,40грн. - витрат на сплату судового збору.
Не погодившись із зазначеним рішенням до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю “Управбуд “Західний», в якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове рішення, яким позов залишити без задоволення.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, Скаржник посилається на наступне:
- Відповідач не є належним Відповідачем по даній справі, адже не є споживачем електричної енергії за адресою м. Дніпро, вул. Івана Акінфієва, 5, не здійснює придбання та подальший продаж електричної енергії, не має на балансі електричних мереж. А відтак, на думку Відповідача, відсутні правові підстави вважати Відповідача належним суб'єктом для застосування норм ПРРЕЕ або інших актів, що регулюють відносини на ринку електроенергії;
- мешканці будинку самостійно укладають індивідуальні договори постачання електричної енергії, адже за вказаними договорами здійснюється постачання та розподіл електричної енергії саме до приватних помешкань даних мешканців;
- суб'єктом відповідальності за порушення, пов'язані з самовільним підключенням струмоприймачів та електропроводки до електричної мережі, є саме споживач, тобто особа, яка використовує електричну енергію для власних потреб, тобто співвласники багатоквартирного будинку. В той же час, зазначений Акт про порушення № Дн 007887 від 10.09.2024 складений відносно ТОВ «Управбуд «Західний».
Оскільки Гордієнко І.В. проживає за адресою: АДРЕСА_1 і є стороною індивідуального договору на постачання електроенергії, то Позивач мав зазначити її в Акті про порушення №Дн 007887 від 10.09.2024 не як допускаючу особу, а як споживача, тобто фактично скласти відповідний акт про порушення ПРРЕЕ відносно Гордієнко І.В.;
- Акт про порушення ПРРЕЕ №Дн 007887 від 10.09.2024 не містить конкретизації виявленого порушення, а зазначено лише загальне посилання на п. 8.4.2 ПРРЕЕ, який охоплює декілька видів різних порушень, п. 6 Акту про порушення не заповнено в частині зазначення, чи було порушення вчинено приховано чи ні, та зазначення щодо вжитих заходів для виявлення порушення.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.08.2025 для розгляду справи визначена колегія суддів у складі: головуючого судді - Іванова О.Г. (доповідач), судді - Парусніков Ю.Б., Верхогляд Т.А.
З огляду на відсутність в суді апеляційної інстанції матеріалів справи на час надходження скарги, ухвалою суду від 29.08.2025 здійснено запит матеріалів справи №904/1678/25 із Господарського суду Дніпропетровської області та відкладено вирішення питання про рух апеляційної скарги до надходження матеріалів справи до суду апеляційної інстанції.
03.09.2025 матеріали справи №904/1678/25 надійшли до суду апеляційної інстанції.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 03.08.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю “Управбуд “Західний» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 06.08.25 у справі №904/1678/25; ухвалено розглянути апеляційну скаргу у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами, в порядку письмового провадження.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Судом першої інстанції та судом апеляційної інстанції встановлені наступні неоспорені обставини справи.
10.09.2024 представниками позивача - АТ “ДТЕК Дніпровські електромережі» здійснено перевірку відповідача - ТОВ “Управбуд “Західний» щодо дотримання вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 у житловому будинку, розташованому за адресою: м. Дніпро, вул. Івана Акінфієва, 5.
Управителем вказаного житлового будинку є відповідач - ТОВ “Управбуд “Західний», що підтверджується листом Департамента житлового господарства Дніпровської міської ради від 15.10.2024, в якому зазначено, що житловий будинок, розташований за адресою: м. Дніпро, вул. Івана Акінфієва, 5 передано в управління відповідачу з 01.11.2018.
В ході перевірки у будинку 5 по вул. Івана Акінфієва у м. Дніпро виявлено порушення підпункту 7 п. 8.4.2. ПРЕЕ, а саме: самовільне підключення струмоприймачів та електропроводки, без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, до електромережі, що не є власністю АТ “ДТЕК Дніпровські електромережі» з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано алюмінієвим дротом АППВ 2х2,5 мм від розподільчих коробок магістральних мереж.
За результатами перевірки складено акт про порушення № Дн 007887 від 10.09.2024, яким встановлено, що ТОВ “Управбуд “Західний» здійснено порушення п. 1.2.1 ПРРЕЕ, що відповідає п. 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення струмоприймачів, без наявності відповідних договорів про розподіл, передачу, постачання електричної енергії, до електромережі, що не є власністю AT “ДТЕК Дніпровські електромережі», з порушенням схеми обліку.
У акті про порушення зазначена особа, що допустила працівників позивача до проведення перевірки - Гордієнко І.В., яка підписала зазначений акт про порушення ПРРЕЕ без заперечень і зауважень.
Листом від 16.09.2024 вих. № 55799/1001 позивач повідомив відповідача про складений акт про порушення № Дн 007887, направив відповідачу його екземпляр та повідомив про дату, час та місце проведення засідання комісії з розгляду акта про порушення (що підтверджується доказами направлення, які містяться в матеріалах справи. У листі було зазначено, що засідання комісії відбудеться 24.10.2024 о 14-00 год. за адресою: м. Дніпро, вул. Ярослава Мудрого, буд. 40, каб. 58.) В якості доказу направлення зазначеного листа, позивач до матеріалів справи подав список згрупованих відправлень “Рекомендований лист».
24.10.2024 відбулось засідання комісії по розгляду акту про порушення, на яке відповідач не з'явився.
Розглянувши акт про порушення № Дн 007887 від 10.09.2024, комісією прийнято рішення провести нарахування за період з 10.09.2023 по 10.09.2024 згідно з пунктом 8.4.12 та за формулою №8 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою від 14.03.2018 №312 зі змінами і доповнення. Всього підлягає до сплати за необліковану електричну активну енергію 3 300,80грн. за 382,63 кВт*год.
Копію протоколу № 10-9 від 24.10.2024, розрахунку по акту про порушення, рахунок від 24.10.2024 було направлено на адресу відповідача 06.11.2024 разом із листом № 66455/1001 від 06.11.2024.
Позивач у позовній заяві вказує, що копія протоколу 10-9 від 24.10.2024, розрахунку по акту про порушення та рахунок від 24.10.2024 надійшли до відділення відповідача 07.11.2024, що підтверджується трекінгом поштового відправлення № 0600980463912. Однак, відповідач відмовився забирати означені документи. Враховуючи положення п. 8.2.7 ПРЕЕ, копія протоколу №10-9 від 24.10.2024, розрахунок по акту про порушення та рахунок від 24.10.2024 вважаються отриманими відповідачем 14.11.2024. Отже, керуючись п. 8.2.7 ПРРЕЕ, відповідач мав оплатити рахунок по акту про порушення не пізніше 16.12.2024 включно. Однак, відповідач виставлений рахунок не оплатив, що і є причиною виникнення спору.
Рішення суду мотивовано тим, що позивачем доведено факт здійснення несанкціонованого, за відсутності погодженого з позивачем підключення електроустановок та електропроводки до електричної мережі, без наявності проектних рішень та договорів з оператором системи на відповідне підключення. Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення Дн № 007887 від 10.09.20243 проведений на підставі чинних норм ПРРЕЕ, які затверджені постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018. Одночасно суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат за спірний період, враховуючи встановлений факт прострочення відповідачем виконання основного грошового зобов'язання.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, зважаючи на наступне.
Статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі за текстом скорочено НКРЕКП) від 14.03.2018 № 312 затверджено "Правила роздрібного ринку електричної енергії" (далі за текстом скорочено ПРРЕЕ).
Відповідно до п. 1.1.1 ПРРЕЕ (в редакції станом на момент виявлення порушення) ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Згідно з п. 1.2.15. Правил, на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
В пункті 1.1.2. ПРРЕЕ наведено визначення термінів:
- необлікована електрична енергія обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно;
За умовами п. 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Відповідно до вимог п. 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи розподілу має право, зокрема, проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.
За визначенням п. 5.5.5 ПРРЕЕ Споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; 5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; 10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; 20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача; 22) утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.
Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Згідно з п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Згідно з п. 8.4.1. Правил ПРРЕЕ оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.
Згідно з підпунктом 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: самовільне підключення струмоприймачів без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу постачання електричної енергії до електромережі, що не є власністю Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", з порушенням схеми обліку. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у п.і 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 10.09.2024 представниками позивача - АТ “ДТЕК Дніпровські електромережі» здійснено перевірку відповідача - ТОВ “Управбуд “Західний» щодо дотримання вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 у житловому будинку, розташованому за адресою: м. Дніпро, вул. Івана Акінфієва, 5.
Управителем вказаного житлового будинку є Товариство з обмеженою відповідальністю "Управбуд "Західний", що підтверджується листом Департамента житлового господарства Дніпровської міської ради від 15.10.2024, в якому зазначено, що житловий будинок, розташований за адресою: м. Дніпро, вул. Івана Акінфієва, 5 передано в управління відповідачу з 01.11.2018.
В ході перевірки у будинку 5 по вул. Івана Акінфієва у м. Дніпро виявлено порушення підпункту 7 п. 8.4.2. ПРЕЕ,, а саме: самовільне підключення струмоприймачів без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу постачання електричної енергії до електромережі, що не є власністю Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", з порушенням схеми обліку.
У зв'язку із виявленим порушенням та відповідно до п. 8.4.2. ПРРЕЕ складено Акт про порушення ПРРЕЕ № Дн 007887 від 10.09.2024.
У акті про порушення зазначена особа, що допустила працівників позивача до проведення перевірки - Гордієнко І.В., яка підписала зазначений акт про порушення ПРРЕЕ без заперечень і зауважень.
В акті зазначено, що самовільне підключення виконано: алюмінієвим дротом АППВ 2х2,5 мм від розподільчих коробок магістральних мереж.
В Акті про порушення зазначені усі необхідні дані для визначення обсягу необлікованої електроенергії із зображенням схеми самовільного підключення.
Відтак, порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії встановлено постачальником електроенергії з дотриманням вимог п.п. 8.4.2, 8.2.5 ПРРЕЕ.
Представнику Споживача повідомлено про те, що засідання комісії з розгляду акту відбуватиметься 24.10.2024 о 14:00 год. за адресою: м. Дніпро, вул. Ярослава Мудрого, буд. 40, к. 58.
Як встановлено судом першої інстанції, 24.10.2024 відбулось засідання комісії по розгляду акту про порушення, на яке Відповідач не з'явився.
На засіданні прийнято рішення про здійснення нарахувань по Акту про порушення у відповідності з п. 8.4.12. та за формулою (8) ПРРЕЕ. Рішення комісії оформлене протоколом №10-9 від 24.10.2024.
Згідно з матеріалами справи, розрахунок вартості недоврахованої електричної енергії здійснено у відповідності до пункту 8.4.12 за виявлене порушення, що відповідає підпункту 7 пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, виходячи з величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії самовільного підключення (Wдоб.с.п.,кВт·год), розрахованого за формулою: Wдоб.с.п. = Р с.п. * t вик.с.п. (яка є єдиною для побутових та не побутових споживачів), де:
Р с.п. потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулою у разі підключення до однієї фази: Р с.п = I * U ном.фаз. * cosц; де І сила струму, U ном.фаз. номінальна фазна напруга кВ, cosц косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження; t вик.с.п. час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).
Згідно з розрахунком до протоколу комісії з розгляду актів про порушення від 24.10.2024 вартість недоврахованої електричної енергії - 3300,80 грн.
На оплату вказаної суми заборгованості позивачем оформлено рахунок №250140405349 від 24.10.2024, на суму 3300,80 грн..
Копію протоколу № 10-9 від 24.10.2024, розрахунку по акту про порушення, рахунок від 24.10.2024 направлено на адресу відповідача 06.11.2024 разом із листом № 66455/1001 від 06.11.2024.
Позивач у позовній заяві вказує, що копія протоколу 10-9 від 24.10.2024, розрахунку по акту про порушення та рахунок від 24.10.2024 надійшли до відділення відповідача 07.11.2024, що підтверджується трекінгом поштового відправлення № 0600980463912. Однак, Відповідач відмовився забирати означені документи.
Апеляційний суд констатує, що акт про порушення № Дн 007887 від 10.09.2024 та протокол №10-9 від 24.10.2024 не оскаржувались у судовому порядку.
Таким чином, позивачем доведено, що відповідач безобліково користувався електричною енергією від технологічних електричних мереж АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі».
Відповідно до підп. 4 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих правил та умов договору.
Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ, споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
З урахування положень п. 8.2.7 ПРРЕЕ, а також ст. 254 Цивільного кодексу України строк оплати рахунку №250140405349 від 24.10.2024 на суму 3 300,80грн. є таким, що настав - 16.12.2024 (14.11.2024 (дата вручення рахунку) + 30 календарних днів - 14.12.2024 - субота (неробочий день) - 16.12.2024 - перший за ним робочий день).
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України та ст. 193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно зі ст. 599 ЦК України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Доказів оплати вказаного рахунку матеріли справи не містять.
Враховуючи зазначене, матеріалами справи належним чином доведено, що відповідач зобов'язання по сплаті вартості необлікованої електричної енергії не виконав, а тому позовні вимоги щодо стягнення суми заборгованості, у розмірі 3300 грн. 80 коп. підлягають задоволенню.
Стосовно нарахування 30,65 грн. 3% річних, на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України, в зв'язку з простроченням відповідачем сплати вартості необлікованої електричної енергії, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3% річних, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом, не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника.
У даній справі, з огляду на встановлений факт прострочення ТОВ "Управбуд "Західний" виконання основного грошового зобов'язання, колегія апеляційного господарського суду вважає обґрунтованими вимоги Позивача про стягнення з Відповідача 3% річних за період з 17.12.2024 по 31.12.2024 та з 01.01.2025 по 08.04.2025 у сумі 30,65грн. та інфляційні втрати у розмірі 66,33грн. за той же період.
Твердження скаржника про те, що він не є належним Відповідачем колегією суддів відхиляються, як безпідставні, з наступних підстав.
Апелянт є управителем будинку за адресою: м.Дніпро, вул. Івана Акінфієва, 5.
Відповідно до п. 7 ст. 1 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Аналогічне визначення управителя багатоквартирного будинку наведено і в Законі України «Про житлово-комунальні послуги».
Порядок надання послуги з управління багатоквартирним будинком визначається Правилами надання послуги з управління багатоквартирним будинком, що затверджені постановою КМУ від 05.09.2018 № 712 (надалі - Правила).
Відповідно до п. 1 Правил встановлено, що ці Правила визначають порядок надання послуги з управління багатоквартирним будинком (далі - послуга з управління), що здійснюється управителем на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (далі - договір управління), укладеного відповідно до ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та “Про житлово-комунальні послуги».
За п. 4 Правил управитель не пізніше ніж протягом 20 днів з моменту набрання чинності договором управління здійснює огляд технічного стану багатоквартирного будинку та його прибудинкової території, про що складає відповідний акт. Уповноважена особа співвласників, а у випадку підписання договору уповноваженою особою органу місцевого самоврядування - представники відповідного органу місцевого самоврядування можуть брати участь в такому огляді. Копія відповідного акта передається уповноваженій особі співвласників.
Відповідно до п. 5,8 Правил протягом строку, визначеного договором управління, уповноважена особа співвласників чи попередній управитель передають управителю наявну технічну документацію на будинок згідно з переліком, визначеним Мінрозвитку, а також технічну документацію на прибудинкову земельну ділянку. У разі покладення співвласниками обов'язку щодо виготовлення (відновлення) відсутньої документації на управителя такі витрати відшкодовуються співвласниками в порядку та на умовах, що погоджуються управителем та співвласниками.
Основним обов'язком управителя багатоквартирного житлового будинку є забезпечення належного утримання та ремонту спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Належне утримання багатоквартирного будинку якраз і включає в себе прибирання, забезпечення освітлення місць загального користування та прибудинкової території, обслуговування ліфтів, інженерних систем, поточні та планові ремонти, а також забезпечення функціонування спільного обладнання.
За п. 1, 2, 6 ч. 4 ст. 8 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний: забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг; від імені співвласників багатоквартирного будинку вживати заходів для забезпечення захисту спільного майна багатоквартирного будинку від протиправних посягань та стягнення з осіб, винних у знищенні, пошкодженні або викраденні спільного майна, відшкодування завданих збитків; укласти з виконавцем послуги з постачання електричної енергії договір про постачання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку, забезпечувати виконання цього договору та контроль якості цих послуг.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» послуга з управління багатоквартирним будинком включає купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.
Згідно з п. 9 Правил послуга з управління включає купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку, поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до п. 6 ч.4 ст.8 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» управитель багатоквартирного будинку зобов'язаній укласти з виконавцем послуги з постачання електричної енергії договір про постачання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку, забезпечувати виконання умов цього договору та контроль якості цих послуг.
Згідно з п. 13 Правил, управитель укладає з виконавцем послуги з постачання електричної енергії договір про постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку, а також інші договори, необхідні для надання послуги.
За ч.1 ст. 18 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
Згідно з п. 3 Типового договору послуга з управління включає купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.
За п. 8 Типового договору управитель зобов'язаний укласти з виконавцем послуги з постачання електричної енергії договір про постачання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку, забезпечувати виконання умов цього договору та контроль якості цих послуг.
Обов'язковий перелік робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території (затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 27.07.2018 № 190), включає: технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем - водопостачання, водовідведення, теплопостачання, гарячого водопостачання, зливової каналізації, електропостачання, газопостачання; технічне обслуговування ліфтів; поточний ремонт внутрішньобудинкових систем - водопостачання, водовідведення, теплопостачання, гарячого водопостачання, зливової каналізації, електропостачання, газопостачання; придбання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку.
Таким чином, саме Відповідач, як управитель будинку АДРЕСА_1 є відповідальним за технічний стан, обслуговування, ремонт внутрішньобудинкових електричних мереж даного будинку та є відповідальним за правомірне придбання електричної енергії для освітлення місць загального користування та правомірне користування електроенергією в місцях загального користування. При цьому, саме на Відповідача, як управителя відповідного будинку, нормами чинного законодавства покладений обов'язок з укладання договорів про надання послуги з постачання та розподілу електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку, а також інших договорів, необхідних для надання відповідної послуги, та обов'язок із забезпечення виконання умов цих договорів.
Слід зазначити, що споживання електричної енергії у будинку АДРЕСА_1 у місцях загального користування, на момент складання акту про порушення № Дн 007887 від 10.09.2024, здійснювалося несанкціоновано, за відсутності укладених Відповідачем договорів на розподіл та постачання електричної енергії, без погодженого з Позивачем підключення електроустановок та електропроводки до електричної мережі, без наявності проєктних рішень та договорів на відповідне підключення, за відсутності улаштованого відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії вузла обліку.
З огляду на зазначене, а також враховуючи норми ПРРЕЕ, Позивач, при виявленні порушення ПРРЕЕ у будинку АДРЕСА_1 , вправі був скласти акт про порушення № Дн 007887 від 10.09.2024 саме відносно Відповідача, як управителя відповідного будинку, та здійснити відповідні донарахування.
Щодо посилань Скаржника на те, що мешканці будинку самостійно укладають індивідуальні договори постачання електричної енергії, адже за вказаними договорами здійснюється постачання та розподіл електричної енергії саме до приватних помешкань даних мешканців. В свою чергу, зобов'язання із забезпечення освітлення місць загального користування, правомірного використання електричної енергії в місцях загального користування згідно норм чинного законодавства покладено саме на Відповідача, як управителя будинку АДРЕСА_1 .
Відповідно до п.1.1.2 ПРРЕЕ самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
З вищезазначеної норми законодавства можна дійти висновку, що об'єктивною стороною такого порушення ПРРЕЕ, як самовільне підключення з порушенням схеми обліку, є непогоджене з ОСР підключення електроустановок до електричної мережі без законних на те підстав, тобто без укладення відповідних договорів та/або без належного обліку, що призводить до протиправного споживання електроенергії.
В свою чергу, відповідно до п. 1.2.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
За п. 3.1.9 ПРРЕЕ споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.
За п. 2.1.3 ПРРЕЕ ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач.
За п. 3.1.1 ПРРЕЕ постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником "останньої надії".
Отже, на роздрібному ринку електричної енергії правомірне споживання електричної енергії можливе лише за наявності укладених та чинних договорів на розподіл електричної енергії та договорів на постачання електричної енергії. Адже ці договори є взаємопов'язаними, оскільки договір на розподіл електричної енергії стосується транспортування електроенергії мережами оператора системи розподілу, що є послугою, а договір на постачання стосується продажу електричної енергії споживачам, тобто надання самої енергії, як товару. Розподіл є процесом, а постачання - це продаж товару. При цьому, договір на розподіл електричної енергії укладається з оператором системи розподілу, а договір з постачання електричної енергії - з постачальником електричної енергії.
Споживання електричної енергії у місцях загального користування (сходових клітинах) у будинку № 5 по вул. Івана Акінфієва у м. Дніпро здійснювалося за відсутності укладання договорів на розподіл та постачання електричної енергії, про що також зазначається Скаржником в апеляційній скарзі.
Окрім того, відповідно до п. 2.3.3 ПРРЕЕ електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проєктних рішень.
За п. 4.1.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженим Постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018 (надалі - ККО), встановлено, що підключення до електричних мереж та експлуатація електроустановок, призначених для передачі, розподілу, виробництва, споживання електричної енергії та зберігання енергії, без організації приладового комерційного обліку електричної енергії та реєстрації відповідних ТКО в реєстрі АКО забороняється (крім випадків, передбачених цим Кодексом).
На об'єкті за адресою АДРЕСА_1 , до моменту складання акту про порушення № Дн 007887 від 10.09.2024, вузол обліку не був улаштований, повірений, введений в експлуатацію та прийнятий до розрахунків відповідно до вимог, встановлених ККО.
Стосовно визначення статусу Гордієнко І.В. під час складання Акту про порушення, колегія суддів зазначає, що Гордієнко І.В. не є відповідальною за належне утримання будинку за адресою: АДРЕСА_1 та на неї нормами чинного законодавства не покладено зобов'язань із купівлі електричної енергії для місць загального користування зазначеного будинку.
На відміну від Відповідача, на якого і нормами ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» та Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, що затверджені постановою КМУ від 05.09.2018 №712, і положеннями умов типового договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, затвердженого постановою КМУ від 05.09.2018 №712, покладено зобов'язання із забезпечення освітлення місць загального користування, правомірного використання електричної енергії в місцях загального користування.
Отже, твердження Відповідача стосовно неправильного визначення статусу Гордієнко І.В. є необґрунтованими.
Відносно тверджень відповідача про відсутність зазначення в Акті про порушення номеру підпункту пункту 8.4.2 ПРРЕЕ.
В апеляційній скарзі Відповідач зауважує про те, що Акт про порушення ПРРЕЕ №Дн 007887 від 10.09.2024 не містить конкретизації виявленого порушення, а зазначено лише загальне посилання на п. 8.4.2 ПРРЕЕ, який охоплює декілька видів різних порушень.
Відповідно до абз. 3 п. 8.2.5 ПРРЕЕ в акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
В Акті №Дн 007887 від 10.09.2024 зазначено, що виявлено самовільне підключення струмоприймачів та електропроводки, без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, до електромережі, що не є власністю АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» з порушенням схеми обліку. Зміст описаного в Акті №Дн 007887 від 10.09.2024 порушення повністю відповідаю порушенню ПРРЕЕ, що передбачене пп. 7 п.8.4.2. ПРРЕЕ
Щодо зауважень, викладених в апеляційній скарзі щодо пункту 6 Акту а саме, що в п. 6 Акту про порушення не заповнено в частині зазначення, чи було порушення вчинено приховано чи ні, та зазначення щодо вжитих заходів для виявлення порушення. На думку Відповідача, відсутність цієї інформації не дозволяє перевірити обґрунтованість висновків Позивача.
За п.1.1.2. ПРРЕЕ самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Споживання електричної енергії у місцях загального користування (як-то сходові клітини) у будинку 5 по вул. І.Акінфієва, у м. Дніпро відбувалося незаконно, несанкціоновано, без укладення договорів на розподіл та постачання електричної енергії та за відсутності улаштованого, повіреного, введеного в експлуатацію та прийнятого до розрахунків вузла обліку.
При цьому, за такої об'єктивної сторони порушення, як-то самовільне підключення до електричної мережі за відсутності укладених договорів на розподіл та постачання електричної енергії та за відсутності належним чином улаштованого вузла обліку, немає значення приховано чи відкрито було здійснене підключення. Адже дана обставина взагалі не впливає ані на формулу, за якою здійснюється нарахування обсягів та вартості необлікованої електричної енергії, ані на період, за який здійснюється нарахування.
Пунктом 8.4.12 ПРРЕЕ передбачено, шо у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт/год), розраховується за формулою W доб.с.п. = P с.п. х t вик.с.п., (8), де I - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення; U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ; - косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою; t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).
Відповідно до пп. 4 п. 8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без укладення договору з оператором системи, - з дня останньої технічної перевірки або огляду електричної мережі, до якої було здійснено самовільне підключення, або набуття споживачем права власності/користування на об'єкт (якщо технічну перевірку або огляд у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості календарних днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за Актом про порушення №Дн 007887 від 10.09.2024 був здійснений Позивачем саме на підставі формули 8 пункту п. 8.4.12 ПРРЕЕ та за період з 10.09.2023 по 10.09.2024, що не перевищує 12-місячного строку, передбаченого пп.4 п. 8.4.8. ПРРЕЕ.
Отже, судова колегія вважає, що висновки суду першої інстанції про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами.
Викладені у апеляційній скарзі аргументи не можуть бути підставами для скасування рішення місцевого господарського суду, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи та ґрунтуються на неправильному тлумаченні Скаржником норм матеріального та процесуального права, що в сукупності виключає можливість задоволення апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Управбуд "Західний".
У даній справі суд дійшов висновку, що Скаржникові було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.
Доводи заявника апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження.
За змістом ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Згідно із ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За наведених обставин, апеляційний господарський суд погоджується із висновком місцевого господарського суду про наявність підстав для задоволення позову.
Враховуючи встановлені вище обставини справи, зазначені положення законодавства, апеляційний господарський суд відхиляє доводи апелянта, наведені в обґрунтування апеляційної скарги, а рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 06.08.2025 у справі № 904/1678/25 є законним, обґрунтованим та таким, що відповідає обставинам справи, прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Таким чином, апеляційний господарський суд вбачає підстави, передбачені?статтею 276 Господарського процесуального кодексу України, для залишення рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційної скарги - без задоволення.
Відповідно до?статті 129 Господарського процесуального кодексу України?судові витрати по сплаті судового збору покладаються на апелянта.
Керуючись статтями?129, 269,?275-279 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Управбуд “Західний» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 06.08.2025 у справі №904/1678/25- залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 06.08.2025 у справі №904/1678/25 - залишити без змін.
Судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на? скаржника.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду лише у випадках, передбачених пунктом 2 ч. 3 ст. 287 ГПК України, протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 23.09.2025.
Головуючий суддя О.Г. Іванов
Суддя Т.А. Верхогляд
Суддя Ю.Б. Парусніков