Постанова від 04.09.2025 по справі 921/10/22

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" вересня 2025 р. Справа №921/10/22

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючої судді Орищин Г.В.

суддів Галушко Н.А.

Желіка М.Б.

секретар судового засідання Хом'як Х.А.

розглянув апеляційну скаргу Комунального підприємства «Тернопільводоканал»

на рішення Господарського суду Тернопільської області від 13.03.2025 (повний текст рішення складено 24.03.2025, суддя Шумський І.П.)

у справі № 921/10/22

за позовом Комунального підприємства «Тернопільводоканал», м. Тернопіль

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Конкорд-Тер», м. Тернопіль

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Тернопільська міська рада, м. Тернопіль

про усунення порушень режиму користування охоронними зонами інженерних мереж

за участю представників:

від позивача - Бронецький Н.В.

від відповідача - Авдєєнко В.В. (в режимі відеоконференції)

від третьої особи - не з'вились

Комунальне підприємство «Тернопільводоканал») (далі КП «Тернопільводоканал»/підприємство) 17.01.2022 звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) «Конкорд-Тер» про усунення порушень режиму користування охоронними зонами інженерних мереж на земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054, шляхом демонтажу споруд (торгових кіосків), що знаходяться за адресою: вул. 15 Квітня, 16, м. Тернопіль. В обґрунтування своїх позовних вимог підприємство покликається на те, що при обстеженні водопровідної мережі, яка проходить на вказаній земельній ділянці було виявлено розташування споруд (магазинів) на відстані не більше 3х метрів до водогону d=800 з порушенням будівельних норм.

Господарський суд Тернопільської області, розглянувши позовні вимоги КП «Тернопільводоканал», 13.03.2025 ухвалив рішення яким в їх задоволенні відмовив, оскільки встановив, що поданими позивачем доказами не доведено обґрунтованості заявленої ним вимоги з визначених ним підстав.

Позивач не погодився з ухваленим рішенням місцевого господарського суду, оскаржив його в апеляційному порядку, позаяк вважає ухвалене рішення необґрунтованим, таким, що не відповідає обставинам справи, винесеним з порушенням норм процесуального права, а тому таким, що підлягає скасуванню з огляду на таке:

- проєкт землеустрою містить акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності, згідно з яким межі охоронних зон в натуру не виносились та за межовими знаками не закріплювались. Таким чином, проєктом землеустрою, на підставі якого відбувалася передача земельної ділянки у користування, не були визначені усі охоронні зони, оскільки межі охоронних зон в натуру не виносились. Вказане, не дає підстав стверджувати про те, що охоронні зони водогону не порушені. Зважаючи на таку обставину, з метою підтвердження факту порушень охоронної зони водогону на вимогу позивача було проведено експертне дослідження та долучено до справи висновок Хмельницького відділення КНДІСЕ №159/23-26 від 05.11.2024 ( додається);

- позивач вважає, що відхиляючи висновок експерта як доказ суд обмежився формулюванням про те, що такий висновок зроблений на підставі орієнтовних даних за відсутності точного проходження схеми водопроводу і каналізації по земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054. Водночас, суд прийняв до уваги як доказ проєкт землеустрою котрим зафіксовано, що межі охоронних зон в натуру не виносились. Позивач звертає увагу суду на те, що з метою відображення повної картини, під час проведення експертизи було прийнято рішення відобразити окремо: розміщення мережі виходячи з обмірів на місцевості - додаток 1 та розміщення мережі виходячи з отриманих координат в системі - додаток 2. Таким чином, даючи відповідь на поставлене питання №1 експерт у додатку 1 - вказує на орієнтовне проходження водопроводу/мережі зі слів, в тому числі, представника відповідача, який був присутній при обмірах. У додатку 2 експерт зробив висновок по отриманих відомостях з системи координат. Позивач наголошує, що невідповідність нормативних відстаней наявна як у першому так і в другому випадку, однак суд дану обставину залишив поза увагою;

- на переконання позивача посилання суду на ту, обставину, що тимчасові споруди (малі архітектурні форми) не належать до об'єктів нерухомості, які знаходяться на фундаменті та, по відношенню до якого мали б проводитись заміри, теж не відповідають дійсності, оскільки на фото, які долучені до матеріалів справи, чітко зафіксована наявність зблокованого фундаменту як такого;

- відсутність зазначених охоронних зон водопроводу в проєкті землеустрою, на думку позивача, не може бути єдиним аргументом для відмови в захисті його інтересів як єдиного надавача послуг з центрального водопостачання в м. Тернополі, а порушення охоронної зони інженерних мереж створює загрозу виникнення аварійної ситуації і тим самим зупинку надання послуг населенню.

За вказаних обставин, позивач просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення місцевого господарського суду, ухвалити нове судове рішення, яким його позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

Відповідач скористався своїм правом, наданим ст. 263 ГПК України, та подав відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечив доводи апелянта, покликаючись на те, що такі не відповідають дійсності, з огляду на таке:

- суд першої інстанції надав оцінку висновку експерта та правомірно і мотивовано відхилив останній, оскільки вказаний висновок не ґрунтується на вимогах законодавства, не встановлює точне місце розташування водопроводу, а відтак проведені експертом заміри до тимчасових споруд відповідача, не могли бути прийняті судом до уваги як обґрунтовані. Крім того, відмовляючи у задоволенні позову, суд виходив й з інших зібраних у справі доказів та норм матеріального права, які визначають безпідставність заявлених у справі вимог;

- на момент проведення обстеження у грудні 2020 року діяли норми додатка И.1 ДБН Б.2.2-12:2019, аналогічні додатку И.1 ДБН Б.2.2-12:2018. У додатку И-1 ДБН Б. 2.2 - 12:2019 встановлені відстані від найближчих підземних інженерних мереж, зокрема водопроводу і напірної каналізації до: фундаментів будинків і споруд; фундаментів огорож підприємств, естакад, опор контактної мережі і електрозв'язку, залізниць; осей крайньої колії; бортового каменя вулиці, дороги; зовнішньої брівки кювету або підошви насипу дороги; фундаментів опор повітряних ліній електропередачі. Однак, на момент складення акта від 22.12.20 про порушення відповідачем нормативних відстаней належних йому тимчасових споруд до водопровідної та каналізаційної мереж, у позивача були відсутні дані про точне проходження схеми водопроводу і каналізації по земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054. Таким чином, суд також не прийняв до уваги вказаний вище акт як достовірний доказ порушення відповідачем вимог законодавства щодо захисту охоронних зон;

- крім того, суд встановив, що виготовлений на замовлення відповідача та поданий ним на затвердження Тернопільської міської ради проект землеустрою містить інформацію про зареєстровані у Державному земельному кадастрі обмеження, а саме охоронні зони вздовж об'єкта зв'язку та об'єкта енергетичної системи. Обмеження охоронної зони об'єкта трубопровідного транспорту у проекті землеустрою не зазначені, не міститься інформація про таке обмеження і в поземельній книзі. Будь-яких інших доказів, які би вказували на порушення відповідачем вимог законодавства, прав та охоронюваних законодавством інтересів позивача у справі немає;

- відповідач також заявив, що очікує понести витрати на професійну правничу допомогу, орієнтовний розмір яких становить 20000,00 грн, докази на підтвердження понесення яких будуть подані ним після ухвалення судом рішення по суті спору.

Отже, відповідач вважає, що судом було правильно оцінено зібрані у справі докази, всебічно та повно з'ясовано всі обставини справи, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, що спростовує доводи апеляційної скарги.

Процесуальний хід розгляду апеляційної скарги відображено у відповідних ухвалах Західного апеляційного господарського суду; за клопотанням представника відповідача розгляд справи відбувся в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

В ході апеляційного перегляду оскаржуваного рішення позивач звернувся до суду з клопотанням про проведення у справі повторної земельно-технічної експертизи, оскільки в ході про ведення експертизи під час розгляду цієї справи судом першої інстанції проходження водопровідної мережі та охоронної зони було встановлено лише орієнтовно, тобто основне запитання та ціль, яка ставилась перед експертною установою досягнута не була; межі інженерних мереж та їх охоронні зони, що проходять через спірну земельну ділянку чітко встановлені не були.

Відповідно до приписів ст. 107 ГПК України, якщо висновок експерта є неповним або неясним, за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи суд може призначити додаткову експертизу, яка доручається тому самому або іншому експерту (експертам).

За наявності сумнівів у правильності висновку експерта (необґрунтованість, суперечність з іншими матеріалами справи тощо) за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи суд може призначити повторну експертизу, доручивши її проведення іншим експертам.

Судова колегія також звертає увагу на положення ст. 73 ГПК України, відповідно до якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Водночас, за умовами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу. (ст. 109 ГПК України).

Розглянувши клопотання позивача про проведення повторної земельно-технічної експертизи, з врахуванням заперечень представника відповідача, судова колегія зазначає, що позивачем не доведено у чому саме полягає необґрунтованість чи суперечність наявного у справі висновку експерта матеріалам та обставинам справи, а тому не вбачає доцільності у задоволенні вказаного клопотання позивача.

В дане судове засідання прибули представники обох сторін, які підтримали вимоги та доводи своїх апеляційних скарг.

Розглянувши матеріали справи, в сукупності з апеляційною скаргою та відзивом на неї, судова колегія встановила таке:

Тернопільською міською радою за рішенням № 7/32/118 від 22.02.2019 було надано Товариству з обмеженою відповідальністю «Конкорд-Тер» дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га в оренду терміном на десять років для обслуговування нежитлового приміщення за адресою вул. 15 Квітня, 16а у м.Тернополі, за рахунок земель комунальної власності та перебуває в постійному користуванні Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради (п.1 рішення). Пунктом 2 вказаного рішення було зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Конкорд-Тер» в шестимісячний термін подати проєкт землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки.

Фізичною особою підприємцем Боднарчук Іванною Дмитрівною виготовлено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки (по зміні її цільового призначення) за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 земленабувачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Конкорд Тер» за адресою м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16а (далі проєкт землеустрою).

Проєкт землеустрою містить, зокрема:

- довідку за №829.177-19 від 21.03.2019 Відділу у м. Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, про те, що згідно даних Державного земельного кадастру, у т.ч. державної статистичної звітності форми 6-ЗЕМ (станом на 01.01.2016) земельна ділянка площею 0,1000 га за адресою: м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16а, що проектується до відведення в оренду ТОВ «Конкорд-Тер» для обслуговування нежитлового приміщення на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради №7/32/118 від 22.02.2019, належить до земель комунальної власності та перебуває в постійному користуванні Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради (Державний акт №214 від 04.07.1997 на право постійного користування землею площею 89,5 га);

- нотаріально посвідчену заяву від 11.04.2019 Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради про згоду на вилучення земельної ділянки площею 0,1000 га за адресою: вул. 15 Квітня у м. Тернополі, яка перебуває у постійному користуванні Управління, на користь ТОВ «Конкорд-Тер» для обслуговування нежитлового приміщення за адресою: м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16 а;

- розрахунок потреби площі цієї земельної ділянки, котрий згідно з ДБН Б.2.2.-12:2018 «Планування і забудови території» складає 0,1000 га;

- висновок №5001/82-19 від 16.05.2019 ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- пояснювальну записку, згідно з якою на земельній ділянці розташований об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення та встановлено групу тимчасових споруд (малі архітектурні форми);

- перелік №4910 від 08.04.2019 обмежень та обтяжень у використанні земельної ділянки, висновок №495/14 від 23.04.2019 Управління містобудування, архітектури та кадастру про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зміст яких вказує про наявність обмежень на використання земельної ділянки: 01.04 охоронна зона вздовж об'єкта зв'язку; 01.05 охоронна зона вздовж об'єкта енергетичної системи. У п. 11 «інші відомості» висновку №495/14 від 23.04.2019 міститься застереження щодо необхідності проведення обслуговування нежитлового приміщення у відповідності з вимогами ДБН Б.2.2-12:2018, Земельного кодексу України та містобудівної документації;

- акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності, згідно з яким межі охоронних зон в натуру не виносились та за межовими знаками не закріплювались.

06.06.2019 Тернопільською міською радою було прийнято рішення за №7/35/101, яким, зокрема, затверджено ТОВ «Конкорд-Тер» проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га в оренду терміном на десять років, для обслуговування нежитлового приміщення за адресою вул. 15 Квітня, 16а (п.1 рішення); Управлінню житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 0,1000 га за адресою вул. 15 Квітня, 16а, враховуючи згоду землекористувача (п.2 рішення); надано ТОВ «Конкорд-Тер» земельну ділянку площею 0,1000 га (кад. номер 6110100000:05:001:0054) в оренду терміном на десять років для обслуговування нежитлового приміщення за адресою вул. 15 Квітня, 16а (п. 3 рішення).

За даними з витягу за №НВ-6110653552019 від 12.06.2019 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку 20.05.2019 на підставі проєкту землеустрою Відділом у м. Тернополі Міськрайонного управління у Тернопільському районі та м. Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області було здійснено реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054, площею 0,1000 га, за адресою: м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16а, з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, вид використання: для обслуговування нежитлового приміщення.

При цьому, у Державному земельному кадастрі зареєстровано обмеження у використанні цієї земельної ділянки, а саме охоронні зони навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи та об'єкта зв'язку.

В матеріалах справи міститься поземельна книга земельної ділянки за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054, відкрита 20.05.2019 Відділом у м. Тернополі Міськрайонного управління у Тернопільському районі та м. Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, розділ 5 якої містить інформацію про постійне встановлення охоронної зони навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи на площу 0,0073 га, 0,0025 га та об'єкта зв'язку на площу 0,0040 га, 0,0036 га.

За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно спірна земельна ділянка належить до земель комунальної власності.

14.06.2019 між Тернопільською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Конкорд-Тер» (орендар) було укладено договір оренди землі (далі - договір оренди), відповідно до умов п. 1, п. 2 якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054, площею 0,1000 га, за адресою: м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16а, у тому числі землі під соціально-культурними об'єктами.

В п. 3 договору оренди передбачено, що на земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення; інженерні мережі - електрокабель 10 кв., лінія телефонного зв'язку, які передаються в оренду, у відповідності до п. 4 договору, разом із земельною ділянкою.

Згаданий в договорі оренди землі та у витязі №204074174 від 13.03.2020 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, належний відповідачу об'єкт нерухомості не має відношення до виниклих у даній справі спірних правовідносин.

В п. 8 договору оренди сторони погодили, що такий укладений терміном на десять років з 06.06.2019 до 06.06.2029.

Разом з тим, в п. 26.1 сторони визначили обов'язкові обмеження для діяльності орендаря:

а) обмеження щодо «червоних ліній»: ділянка площею 0,1000 га частково знаходиться в межах «червоних ліній» вул. 15 Квітня;

б) обмеження щодо інженерних зон: ділянка повинна використовуватись з врахуванням охоронних зон інженерних мереж;

в) обмеження щодо нового будівництва чи реконструкції: проведення капітального ремонту, нове будівництво проводити після отримання відповідних дозволів;

г) обмеження щодо суміжних землекористувачів: забезпечувати цілодобовий доступ до існуючих на території ділянки інженерних мереж для їх ремонту, обслуговування, дотримуватись правил використання земель в охоронній зоні згідно з вимогами інженерних служб міста і не чинити перешкод при будівництві нових.

За актом прийому - передачі від 24.06.2019 Тернопільською міською радою передано ТОВ «Конкорд-Тер» земельну ділянку площею 0,1000 га за адресою вул. 15 квітня, 16 а у м. Тернополі для обслуговування нежитлового приміщення, яке на ній знаходиться.

З витягу за №172626547 від 04.07.2019 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права вбачається, що 26.06.2019 за ТОВ «Конкорд-Тер» було зареєстровано інше речове право - право оренди земельної ділянки.

З аналізу умов договору оренди землі вбачається, що таким відповідачу не встановлювались обмеження, пов'язані з проходженням водопровідної та каналізаційної мереж. Водночас, з проєктної документації, що передувала укладенню договору оренди землі, зокрема, з висновку за №5001/82-19 від 16.05.2019 ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області про розгляд проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, висновку за №495/14 від 23.04.2019 Управління містобудування, архітектури та кадастру про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, пояснювальної записки, а також письмових пояснень Тернопільської міської ради, вбачається, що на ділянці знаходились тимчасові споруди, що не відносяться до об'єктів нерухомості.

На підставі заяв ТОВ «Конкорд-Тер», Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради було оформлено паспорти прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності:

- 25/19 від 19.07.2019 - група тимчасових споруд за адресою вул. 15 Квітня, 16а (строк закінчився 26.04.2020);

- 26/19 від 19.07.2019 - група тимчасових споруд за адресою вул. 15 Квітня, 16а (строк закінчився 26.04.2020);

- 27/19 від 19.07.2019 - група тимчасових споруд за адресою вул. 15 Квітня, 16а (строк закінчився 26.04.2020);

- 28/19 від 19.07.2019 - група тимчасових споруд за адресою вул. 15 Квітня, 16а (строк закінчився 26.04.2020) (лист б/н, б/д Управління містобудування, архітектури та кадастру (№146 14 від 26.04.2022 Тернопільської міської ради).

У своєму листі Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради також повідомлено про видачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Конкорд-Тер» містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва «Будівництво будівлі громадського призначення (офісу) за адресою м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16а», затверджені наказом начальником Управління містобудування, архітектури та кадастру №375 від 08.01.2020.

В ході розгляду справи сторонами цього спору не заперечувалось, що термін дії вказаних паспортів прив'язок надалі продовжувався, а тому ці обставини, в силу положень ст. 75 ГПК України, не підлягають доказуванню.

Відповідно до інвентарної картки обліку основних засобів КП «Тернопільводоканал», з 1975 року на балансі підприємства позивача перебуває водогін від н/с Верхнього-Івачівського водозабору до м. Тернополя вул. 15 Квітня d= 800 мм, сталь L-17000 м.

03.06.2020 Комунальним підприємством «Тернопільводоканал» направлено на адресу ТОВ «Конкорд-Тер» лист №1474/20 від 03.06.2020 з повідомленням про виявлене невиконання останнім вимог ДБН Б 2.2-12:2018 (додатку И-1 «Відстані від найближчих підземних інженерних мереж») та п. 3.7 Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя, відповідно до яких забороняється розміщення тимчасових споруд на територіях, зайнятих інженерними мережами і в їх охоронних зонах. У цьому листі позивач просив відповідача невідкладно забезпечити нормативну відстань до інженерних мереж позивача.

10.12.2020 позивач надіслав на адресу відповідача лист за №4267/20 від 10.12.2020 з повідомленням про проведення 22.12.2020 обстеження інженерних мереж по вул. 15 Квітня на предмет виконання вищевказаних вимог.

22.12.2020 представниками КП «Тернопільводоканал» складено акт обстеження водопровідних та каналізаційних мереж, в якому зазначено про проведення обстеження водопровідної мережі d = 800 мм за адресою: вул. 15 Квітня, м. Тернопіль, в частині земельної ділянки за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054, та проведення замірів відстаней розташування нежитлових споруд, що належать ТОВ «Конкорд-Тер» відносно цієї мережі.

У вказаному акті зафіксовано, що вказані споруди розміщені з порушенням нормативної відстані до вищевказаної мережі, а саме додатку И-1 ДБН 2.2-12:2018 «Відстані від найближчих підземних інженерних мереж» та п. 3.7 «Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя».

До акту долучено викопіювання з топографо-геодезичного плану ряду торгових павільйонів ТОВ «Конкорд-Тер».

Вказаний акт обстеження від 22.12.2020 складено за відсутності представника відповідача.

09.02.2021 та 30.03.2021 позивач звертався до відповідача з листами №325/21 від 09.02.2021, №861/21 від 30.03.2021 з вимогами про усунення зазначеного порушення, однак, відповідач залишив вказані звернення без відповіді та належного реагування, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

З врахуванням підстав позовних вимог, а також значних розбіжностей у наданих сторонами доказах, суд першої інстанції дійшов до висновку про доцільність призначення у цій справі судової земельно-технічної експертизи.

У експертному висновку за №159/23-26 від 05.11.2024, складеному за результатами проведення земельно-технічної експертизи у господарській справі № 921/10/22, експертом Хмельницького відділення Київського НДІСЕ надано такі висновки:

1. Додаток № 1 до висновку експерта де на плані (схемі) відображені межі інженерних мереж їх охоронних зон, що проходять через земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 по відношенню до об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер» станом на 24.05.2024.

Додаток № 2 до висновку експерта де на плані (схемі) відображені межі інженерних мереж їх охоронних зон згідно наданих на дослідження відомостей, що проходять через земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 по відношенню до об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер».

Більш детально описано в дослідній частині висновку та зображено в Додатку № 1 № 2 до висновку експерта та фототаблиці № 1.

2.Розташування об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер» на земельній ділянці по вул. 15 Квітня в, м. Тернопіль з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 не відповідають положенням додатку И-1 ДБН 2.2-12:2019 «Відстані від найближчих підземних інженерних мереж» та п.3.7 «Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя».

Більш детально описано в дослідній частині висновку та зображено в Додатку № 1 № 2 до висновку експерта та фототаблиці № 1.

3. Розміщені об'єкти - торгові павільйони (комерційні споруди), які належать ТОВ «Конкорд-Тер» на земельній ділянці по вул. 15 Квітня в, м. Тернопіль з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 не відповідають нормативній відстані від інженерних/водопровідних мереж.

На другу частину поставленого питання чи забезпечено безперешкодний та цілодобовий доступ до існуючих на території цієї ділянки інженерних водопровідних мереж для їх ремонту, обслуговування зі сторони КП «Тернопільводоканал» не надається за можливе тому, що дане питання виходить за межі компетенції судового експерта. Більш детально описано в дослідній частині висновку та зображено в Додатку № 1 № 2 до висновку експерта та фототаблиці № 1.

4.На поставлене питання чи можливе усунення порушень (обмежень) без повного демонтажу об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер» на земельній ділянці з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 та зазначити можливі варіанти не надається за можливе у зв'язку з тим, що поставлене питання виходять за межі компетенції судового експерта.

З аналізу змісту вказаного експертного висновку вбачається, що судовим експертом було проведено обстеження (з геодезичною зйомкою) земельної ділянки, що знаходиться за адресою вул. 15 Квітня, 16а, м. Тернопіль та виявлено, що оглядові колодязі інженерної водопровідної мережі в місці розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 відсутні, тому проходження водопровідної мережі фіксувалось з показів представників КП «Тернопільводоканал». Також під час обстеження було зафіксовано фактичне розташування комерційних споруд на земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 та оглядовий колодязь інженерної водопровідної мережі який розташований приблизно за 400 м., від місця розташування земельної ділянки кадастровим номером 6110100000:05:001:0054.

У дослідній частині висновку зазначено, зокрема:

- на клопотання експерта щодо надання інженерної топографічної зйомки проходження інженерних підземних мереж (водопровідних мереж) з координатами (в електронному вигляді) відносно земельної ділянки з кадастровим номером 611010000:05:001:0054 на дослідження надано копію складеної інженером СОГІС Андрієм Білоусом схеми проходження водопровідної мережі D800 мм., з прив'язкою до існуючих споруд за адресою вул.15 Квітня, 16а в м. Тернопіль ТОВ «Конкорд-Тер» де зазначено координати точки №1 та точки №2, залягання водопровідної мережі в системі координат УСК-2000. Так, як координати земельної ділянки з кадастровим номером 611010000:05:001:0054 надано в СК-63, а для проведення дослідження необхідно співставити в одній і тій системі координат об'єкти дослідження, тому в програмному забезпеченні "Digitals" експертом за допомогою ключа переходу, переобчислено надані координати точки №1 та точки №2, залягання водопровідної мережі наданих в системі координат УСК-2000 в систему координат СК-63;

- аналізуючи додаток № 2 до висновку експерта встановлено, що за наданими відомостями щодо координат водопровідної мережі її охоронна зона заходить за точку 1 земельної ділянки на 2,04 м., за точку 2 земельної ділянки на 1,42 м., площа накладення на земельну ділянку з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054, охоронної зони водопровідної мережі становить 0,0073 га;

- враховуючи зазначене вище, у додатку №1 до висновку експерта на плані (схемі) відображені орієнтовні межі інженерних мереж їх охоронних зон, що проходять через земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 по відношенню до об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер», станом на 24.05.2024. У додатку № 2 до висновку експерта на плані (схемі) відображені межі інженерних мереж їх охоронних зон згідно наданих на дослідження відомостей, що проходять через земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 по відношенню до об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер»;

- за результатом проведеного 24.05.2024 обстеження об'єктів дослідження в програмному забезпеченні «Digitals» в додатку №1 до висновку експерта та план-схемі відображено фактичне розташування торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер», межі земельної ділянки кадастровий номер 611010000:05:001:0054 згідно даних ДЗК (координати поворотних точок меж надані в паперовому вигляді) та орієнтовне проходження водопровідної мережі та охоронної зони водопровідної мережі (координати були визначені з показів представників КП «Тернопільводоканал» під час проведення обстеження).

В матеріалах справи також містять оформлені 30.08.2022 між позивачем (як замовником) та ТОВ «НП РІКОМ» (як субпідрядником) технічний акт про завершення робіт зі «Створення шару «каналізація» з внесенням інформації щодо елементів системи водовідведення та здійснення гідравлічних розрахунків» та сертифікат позивача про завершення робіт та передачу в експлуатацію геоінформаційної системи водопостачання та водовідведення підрядником представництвом «УАБ "ЕЛСІС ТС» та субпідрядником ТОВ «НП РІКОМ».

Вказана інформація щодо елементів системи водовідведення, як і схема проходження водопровідної мережі D800 мм, складеної інженером СОГІС Андрієм Білоусом, знаходились в розпорядженні судового експерта, однак проходження водопровідної мережі та охоронної зони встановлено було лише орієнтовно.

Разом з тим, на час складення працівниками позивача акта від 22.12.2020 про порушення відповідачем нормативних відстаней належних йому тимчасових споруд до водопровідної та каналізаційної мереж перелічена документація була взагалі відсутня.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши наявні у справі докази в сукупності з апеляційною скаргою та відзивом на неї, судова колегія не вбачає підстав для задоволення вимог апеляційної скарги, з огляду на таке:

Стаття 15 ЦК України презюмує право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ст. 16 ЦК України).

Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, земельна ділянка площею 0,1000 га з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 за адресою: м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16а, є власністю територіальної громади міста Тернополя та передана відповідачу в оренду згідно з договором оренди землі від 14.06.2019.

Відповідно до ч.1 ст. 124 ЗК України (в редакції чинній на час прийняття рішення Тернопільської міської ради №7/32/118 від 22.02.2019) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (ч.2 ст. 124 ЗК України).

За умовами ч. 3 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

В ч. 2 ст. 123 ЗК України зазначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

22.02.2019 Тернопільською міською радою в рішенні за №7/32/118 було надано дозвіл відповідачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га в оренду терміном на десять років для обслуговування нежитлового приміщення за адресою вул. 15 Квітня, 16а.

Згідно з ч. 1, ч. 3 ст. 50 Закону України «Про землеустрій» (в редакції чинній на час прийняття рішення Тернопільської міської ради №7/32/118 від 22.02.2019) проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

Проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України (ч. 2 ст. 50 Закону України «Про землеустрій»).

Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у відповідності до ч.4 ст. 123 ЗК України, погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

За умовами ч.1, ч.6 ст.186-1 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У ч.1 ст.62 Закону України «Про землеустрій» вказано, що документація із землеустрою підлягає державній експертизі з метою забезпечення її відповідності вихідним даним та технічним умовам, вимогам законів України, іншим нормативно-правовим актам.

Відповідно до ч.13 ст.123 ЗК України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

Як було зазначено вище, рішенням №7/35/101 від 06.06.2019 Тернопільської міської ради затверджено ТОВ «Конкорд-Тер» проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га в оренду терміном на десять років, для обслуговування нежитлового приміщення за адресою вул. 15 Квітня, 16а та надано вказану земельну ділянку в оренду.

На цій земельній ділянці розміщено ряд тимчасових споруд (малих архітектурних форм) відповідно до виданих відповідачу у 2019 році паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, строк дії яких надалі продовжувався.

Відповідно до ч. 2 статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Водночас, предмет спору у цій справі не пов'язаний з законністю видачі відповідачу паспортів прив'язки та законністю продовження їх строку.

Зі змісту положень ст.11 ЦК України слідує, що цивільні обов'язки можуть виникати безпосередньо із актів цивільного законодавства. За умовами частин 1,2,6 статті13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При їх здійсненні особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами 2-5 цієї статті суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.

Відповідно до п. «е» ч.1 ст.96 ЗК України до обов'язків користувачів земельних ділянок належить дотримання правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.

Частина 1 статті 110 ЗК України регламентує, що на використання власником земельної ділянки або її частини може бути встановлено обмеження. Право власності на земельну ділянку може бути обтяжено правами інших осіб.

Законом, прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами, договором, рішенням суду можуть бути встановлені такі обмеження у використанні земель: а) умова розпочати і завершити забудову або освоєння земельної ділянки протягом встановлених строків; б) заборона на провадження окремих видів діяльності; в) заборона на зміну цільового призначення земельної ділянки, ландшафту; г) умова здійснити будівництво, ремонт або утримання дороги, ділянки дороги; ґ) умова додержання природоохоронних вимог або виконання визначених робіт; д) умови надавати право полювання, вилову риби, збирання дикорослих рослин на своїй земельній ділянці в установлений час і в установленому порядку; е) обов'язок щодо утримання та збереження полезахисних лісових смуг (ч. 2 ст. 111 ЗК України).

Відповідно до ч.4 ст.111 ЗК України обмеження у використанні земель (крім обмежень, безпосередньо встановлених законом та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами) підлягають державній реєстрації в Державному земельному кадастрі у порядку, встановленому законом, і є чинними з моменту державної реєстрації. Обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, є чинними з моменту набрання чинності нормативно-правовими актами, якими вони були встановлені.

Частиною 5 статті 111 ЗК України встановлено, що відомості про обмеження у використанні земель зазначаються у схемах землеустрою і техніко-економічних обґрунтуваннях використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектах землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів, проектах землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Відомості про такі обмеження вносяться до Державного земельного кадастру.

Згідно з ч.1 ст. 112 ЗК України охоронні зони створюються: а) навколо особливо цінних природних об'єктів, об'єктів культурної спадщини, гідрометеорологічних станцій тощо з метою охорони і захисту їх від несприятливих антропогенних впливів; б) уздовж ліній зв'язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти. Правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України (ч.2 ст. 112 ЗК України).

Зі змісту ст. 113 ЗК України слідує, що зони санітарної охорони створюються навколо об'єктів, де є підземні та відкриті джерела водопостачання, водозабірні та водоочисні споруди, водоводи, об'єкти оздоровчого призначення та інші, для їх санітарно-епідеміологічної захищеності. У межах зон санітарної охорони забороняється діяльність, яка може призвести до завдання шкоди підземним та відкритим джерелам водопостачання, водозабірним і водоочисним спорудам, водоводам, об'єктам оздоровчого призначення, навколо яких вони створені. Правовий режим земель зон санітарної охорони визначається законодавством України.

Охоронна зона, в розумінні ст. 1 Закону України «Про трубопровідний транспорт», - це землі вздовж магістральних та промислових трубопроводів, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодженню, а також для зменшення їх негативного впливу на людей, суміжні землі, природні об'єкти та довкілля в цілому;

промислові трубопроводи (приєднані мережі) - всі інші немагістральні трубопроводи в межах виробництв, а також нафтобазові, внутрішньопромислові нафто-, газо- і продуктопроводи, міські газорозподільні, водопровідні, теплопровідні, каналізаційні мережі, розподільчі трубопроводи водопостачання, меліоративні системи тощо.

Стаття 73 ЗК України до земель трубопровідного транспорту відносить земельні ділянки, надані під наземні і надземні трубопроводи та їх споруди, а також під наземні споруди підземних трубопроводів. Уздовж наземних, надземних і підземних трубопроводів встановлюються охоронні зони.

Разом з тим, за умовами ст. 11 Закону України «Про трубопровідний транспорт», до земель трубопровідного транспорту належать земельні ділянки, на яких збудовано наземні і надземні трубопроводи та їх споруди, а також наземні споруди підземних трубопроводів. Уздовж трубопроводів встановлюються охоронні зони. Земля в межах охоронних зон не вилучається, а використовується з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до закону або договору. Порядок встановлення, розмір та режим використання охоронної зони об'єкта трубопровідного транспорту визначаються законодавством України.

Аналогічна норма міститься в п. 8 Правил охорони магістральних трубопроводів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2002 № 1747 (надалі Правила №1747), згідно з яким земельні ділянки, розташовані у межах охоронних зон, не вилучаються у їх власників і користувачів, а використовуються з обмеженнями, передбаченими цими Правилами та в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, виготовлений на замовлення відповідача та поданий ним на затвердження Тернопільської міської ради проєкт землеустрою містить інформацію про зареєстровані у Державному земельному кадастрі обмеження, а саме охоронні зони вздовж об'єкта зв'язку та об'єкта енергетичної системи. Обмеження охоронної зони об'єкта трубопровідного транспорту у проєкті землеустрою не зазначені. Не міститься інформації про таке обмеження і в поземельній книзі.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про трубопровідний транспорт» одним із основних принципів державної політики у сфері трубопровідного транспорту, враховуючи його пріоритетність в економіці України є забезпечення надійного та безпечного функціонування трубопровідного транспорту.

Контроль у сфері трубопровідного транспорту спрямовується на забезпечення додержання вимог законодавства про трубопровідний транспорт органами державної виконавчої влади, представницькими органами та органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та видів діяльності і громадянами (ч.1 ст. 10 Закону України «Про трубопровідний транспорт»).

Згідно з ст. 16 Закону України «Про трубопровідний транспорт» підприємства, установи та організації трубопровідного транспорту зобов'язані, зокрема забезпечувати дотримання діючих норм та правил безпеки та технічної експлуатації трубопроводів, правил пожежної охорони та охорони навколишнього природного середовища.

Основними видами діяльності Комунального підприємства «Тернопільводоканал» за даними з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є: 36.00 забір, очищення та постачання води (основний); 43.22 монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 37.00 каналізація, відведення й очищення стічних вод.

Відповідно до інвентарної картки обліку основних засобів КП «Тернопільводоканал», з 1975 року на балансі підприємства позивача перебуває водогін від н/с Верхнього-Івачівського водозабору до м. Тернополя вул. 15 Квітня d = 800 мм, сталь L-17000 м.

Право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб'єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника (ч.1, ч.4 ст. 136 ГК України).

Згідно з п. 15 Правил №1747 землекористувачі не мають права перешкоджати працівникам підприємств магістрального трубопровідного транспорту здійснювати контроль за технічним станом об'єктів магістрального трубопровідного транспорту та виконувати ремонтні і аварійно-відновні роботи. Землекористувачі та місцеві органи виконавчої влади зобов'язані сприяти працівникам зазначених підприємств під час виконання ними цих робіт.

У рамках здійснених КП «Тернопільводоканал» заходів контролю у сфері трубопровідного транспорту, 22.12.2020 його представниками було складено односторонній акт обстеження водопровідної мережі d = 800 мм за адресою: вул. 15 Квітня, м. Тернопіль на земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 (а.с.7-12, т.1). Шляхом проведення замірів відстаней від розташованих на земельній ділянці тимчасових споруд до водопровідної мережі, працівниками позивача зафіксовано, що ці тимчасові споруди розміщені на відстані до 3-х метрів до цієї мережі, тобто з порушенням охоронної зони та зони санітарної охорони водопровідної мережі. Водночас, позивач стверджує, що таке розміщення тимчасових споруд не відповідає вимогам додатку И-1 ДБН 2.2 -12:2018 «Відстані від найближчих підземних інженерних мереж» та п. 3.7 «Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя», а тому підлягає усуненню шляхом демонтажу цих тимчасових споруд.

Стаття 391 ЦК України наділяє власника майна має правом вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

За умовами статей 1163-1164 ЦК України, фізична особа, життю, здоров'ю або майну якої загрожує небезпека, а також юридична особа, майну якої загрожує небезпека, мають право вимагати її усунення від того, хто її створює.

Підставою виникнення зобов'язань є факт створення загрози цивільним правам та інтересам інших осіб.

У разі неусунення загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи заінтересована особа має право вимагати:

1) вжиття невідкладних заходів щодо усунення загрози;

2) відшкодування завданої шкоди;

3) заборони діяльності, яка створює загрозу.

За змістом вказаних норм, заявляти вказані вимоги вправі юридичні особи, майну яких загрожує небезпека, а у разі неусунення такої загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи, заінтересована особа має право вимагати, зокрема, заборони діяльності, яка створює загрозу.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначено Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 21.10.2011 № 244) (далі Порядок №244).

У п. 1.3 Порядку №244 зазначено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1 : 500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності (п. 1.4 Порядку №244).

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, на земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 відповідачем розміщено тимчасові споруди на підставі та відповідно до виданих йому Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради паспортів прив'язок №№ 25/19, 26/19, 27/19, 28/19 від 19.07.2019 тимчасових споруд.

Державні будівельні норми, у відповідності до ст. 1 Закону України «Про будівельні норми», - це нормативний акт, затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері будівництва.

В акті обстеження від 22.12.2020 працівниками позивача було вказано на невідповідність вимогам додатку И-1 ДБН Б. 2.2 - 12:2018 «Відстані від найближчих підземних інженерних мереж» та п. 3.7 «Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя» відстаней тимчасових споруд по відношенню до водопровідної мережі.

Відповідно до п. 3.7. «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Тернополя» (затвердженого рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №392 від 17.04.2019) розміщення тимчасових споруд забороняється в охоронних зонах пам'яток історії, культури і архітектури, в зонах історичного центру і охоронних зонах регулювання забудови, на резервних територіях, призначених для капітального будівництва, територіях, займаних зеленими насадженнями і у водозахисних зонах, на територіях, зайнятих інженерними мережами і в їх охоронних зонах (або при умові обов'язкового погодження з відповідними організаціями).

Наказом №100 від 23.04.2018 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України затверджено ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій».

Відстані від найближчих підземних інженерних мереж визначено у додатку И.1 (обов'язковий) ДБН Б.2.2-12:2018.

ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» втратили чинність на підставі Наказу № 104 від 26.04.2019 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства "Про затвердження ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій»", додаток И.1 (обов'язковий) якого повністю відповідає змісту додатка И-1 ДБН Б. 2.2 - 12:2018.

Таким чином, на момент проведення обстеження у грудні 2020 року діяли норми додатка И.1 ДБН Б.2.2-12:2019, аналогічні додатку И.1 ДБН Б.2.2-12:2018, однак, як вказувалося представником позивача в суді першої та апеляційної інстанцій, посилання в акті перевірки на ДБН Б.2.2-12:2018 було помилковим, замість чинних на той час ДБН Б.2.2-12:2019.

У додатку И-1 ДБН Б. 2.2 - 12:2019 встановлені відстані від найближчих підземних інженерних мереж, зокрема водопроводу і напірної каналізації до: фундаментів будинків і споруд; фундаментів огорож підприємств, естакад, опор контактної мережі і електрозв'язку, залізниць; осей крайньої колії; бортового каменя вулиці, дороги; зовнішньої брівки кювету або підошви насипу дороги; фундаментів опор повітряних ліній електропередачі.

На момент складення акта від 22.12.2020 про порушення відповідачем нормативних відстаней належних йому тимчасових споруд до водопровідної та каналізаційної мереж у позивача були відсутні дані про точне проходження схеми водопроводу і каналізації по земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054. Водночас, таких даних не було встановлено і в ході експертного дослідження, проведеного в рамках призначеної судом земельно-технічної експертизи. Разом з тим, у висновку експерта, у відповідь на друге питання експертом зазначено, що розташування об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер» на земельній ділянці по вул. 15 Квітня в, м. Тернопіль з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 не відповідають положенням додатку И-1 ДБН 2.2-12:2019 «Відстані від найближчих підземних інженерних мереж» та п. 3.7 «Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя», посилаючись на детальний опис у дослідній частині висновку.

За результатами здійснення оцінки доказів, з врахуванням положень ст. 73, 86, 98, 104 ГПК України, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що висновок експерта №159/23-26 від 05.11.2024 за результатами проведення земельно-технічної експертизи не є достовірним доказом розташування тимчасових споруд відповідача на земельній ділянці з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 з невідповідністю нормам додатку И-1 ДБН 2.2-12:2019 «Відстані від найближчих підземних інженерних мереж» та п. 3.7 «Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя», оскільки:

1) тимчасові споруди (малі архітектурні форми) не належать до об'єктів нерухомості, які знаходяться на фундаменті та по відношенню до якого мали б проводитись заміри;

2) відтворення у висновку експерта орієнтовного проходження водопровідної мережі та охоронної зони водопровідної мережі, визначеної з показів представників КП «Тернопільводоканал» (позивача у справі) під час проведення обстеження не можна вважати достатньо встановленим.

Водночас, в ході проведеного експертного дослідження експерту вдалось встановити лише орієнтовне проходження меж інженерних мереж, що відображено у висновку експерта за №159/23-26 від 05.11.2024. Крім цього, судова колегія вважає за доцільне наголосити, що у експертному висновку, зазначено, що в ході проведеного обстеження (з геодезичною зйомкою) спірної земельної ділянки, судовим експертом було виявлено, що оглядові колодязі інженерної водопровідної мережі в місці розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 відсутні, тому проходження водопровідної мережі фіксувалося експертом з показів представників КП «Тернопільводоканал». Також, під час обстеження було зафіксовано фактичне розташування комерційних споруд на вказаній земельній ділянці та оглядовий колодязь інженерної водопровідної мережі, який розташований приблизно за 400 м від місця розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054. В свою чергу, акт обстеження земельної ділянки від 22.12.2020 про невідповідність нормативних відстаней розташування тимчасових споруд відповідача по відношенню до водопровідної мережі, складений за відсутності точних даних щодо проходження водопровідної та каналізаційної мереж.

Також, суд приймає до уваги наявні в матеріалах справи докази - поземельну книгу та виготовлений на замовлення відповідача і затверджений Тернопільською міською радою проєкт землеустрою, з яких вбачається, що такі не містить інформації про обмеження (їх реєстрацію) - охоронних зон уздовж трубопроводів.

За вказаних обставин, судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами неможливості доступу працівників КП «Тернопільводоканал» до водопровідної та каналізаційної мережі на земельній ділянці з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 для здійснення її ремонту і обслуговування, у зв'язку з порушенням відповідачем нормативних відстаней при розташуванні торгових павільйонів до вказаної водопровідної мережі.

За змістом ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З врахуванням викладеного вище в сукупності, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскаржуване рішення ухвалене відповідно до норм чинного законодавства, наведених правових позицій Верховного Суду та встановлених обставин справи.

Арґументи, наведені в апеляційній скарзі, не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків суду першої інстанції, не доводять порушення або неправильного застосування судом під час розгляду справи норм матеріального та процесуального права, а тому не можуть бути підставою для зміни чи скасування ухваленого у цій справі рішення.

Судові витрати, у відповідності до ст. 129 ГПК України, покладаються на скаржника.

Керуючись ст. 129, 269, 273, 275, 276, 282, 284 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні вимог апеляційної скарги Комунального підприємства «Тернопільводоканал» відмовити.

Рішення Господарського суду Тернопільської області від 13.03.2025 у справі № 921/10/22 залишити без змін.

Судові витрати за подання апеляційної скарги покласти на скаржників.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення.

Справу повернути в Господарський суд Тернопільської області.

повна постанова складена 23.09.2025

Головуюча суддя Г.В. Орищин

суддя Н.А. Галушко

суддя М.Б. Желік