23.09.2025
ЄУН 389/2644/25
Провадження №3/389/919/25
Постанова
іменем України
23 вересня 2025 року місто Знам'янка
Суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області Савельєва Оксана Валентинівна, розглянувши в приміщенні суду в місті Знам'янка Кіровоградської області, матеріали, що надійшли від Знам'янського відділу державної виконавчої служби у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП,
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №54136901 від 16.07.2025, старшим державним виконавцем Знам'янського відділу державної виконавчої служби у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Хименко О.О. при примусовому виконанні виконавчого листа №404/4467/14-ц, виданого 31.07.2014 Кіровським районним судом м.Кіровограда, встановлено, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на користьОСОБА_2 на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , присуджені судом до стягнення в розмірі частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж мінімальний гарантований розмір аліментів, встановлений законом, щомісяця, до повноліття дитини, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_3 , розпочавши стягнення з 27.05.2014. Внаслідок несплати аліментів виникла заборгованість в розмірі 243 980 грн 50 коп, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
До суду для розгляду справи ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Частиною 2 статті 268 КУпАП передбачений виключний перелік статтей при розгляді справ, за якими присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Категорія справ за ч.1 ст.183-1 КУпАП до вказаного переліку не входить, а тому присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за даною статтею при розгляді справ не є обов'язковою.
Зважаючи на викладене, суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, оцінивши їх в сукупності та взаємозв'язку, суддя дійшов наступного висновку.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, у відповідності до положень ст. 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.183-1 КУпАП адміністративна відповідальність настає за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
На підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, державним виконавцем надані: протокол про адміністративне правопорушення №54136901 від 16.07.2025; копія виконавчого листа №404/4467/14-ц, виданого 31.07.2014 Кіровським районним судом м.Кіровограда; постанову про відкриття виконавчого провадження №54136901 від 04.07.2017; виклик державного виконавця від 21.05.2025 до відділу державної виконавчої служби; поштовий конверт; акт державного виконавця від 16.07.2025; довідки-розрахуноки заборгованості ОСОБА_1 по аліментам.
Вирішуючи справу, суддя виходить з того, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який в будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст.256 КУпАП.
Під час дослідження протоколу про адміністративне правопорушення №54136901 від 16.07.2025 суддею встановлено, що вказаний документ складений державним виконавцем з порушенням вимог ст.256 КУпАП та Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №512/5 від 02.04.2012 (далі - Інструкція №512/5).
Пунктом 4 розділу XIV Інструкції №512/5 регламентовано порядок дій державного виконавця при складанні протоколу про адміністративне правопорушення стосовно боржника в разі наявності ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП.
Відповідно до п.4 розділу XIV Інструкції №512/5 у разі складання протоколу в органі державної виконавчої служби або офісі приватного виконавця, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується для складання та підписання протоколу. У виклику зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Виклик вважається належним чином врученим, якщо надісланий за адресою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто. У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у виклику час виконавець складає відповідний акт, який додається до протоколу.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, він був складений за відсутності ОСОБА_1 .
Разом з тим, всупереч наведеним вище нормам законодавства, матеріали справи не містять копії виклику ОСОБА_1 до виконавчої служби для складання та підписання протоколу, як того вимагає п.4 розділу XIV Інструкції №512/5, а також доказів на підтвердження того, що вказаний виклик надсилався ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Крім того, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення№54136901 від 16.07.2025, копія вказаного протоколу направлена ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку 26.06.2025 за вих.№46490, що не може відповідати дійсності, оскільки дата його відправлення вказана на 20 днів раніше, від дати складання самого протоколу.
Докази того, що копія протоколу від 16.07.2025 дійсно була направлена ОСОБА_1 , в матеріалах справи відсутні.
Крім того, додані до протоколу матеріали не містять даних щодо повідомлення ОСОБА_1 про розрахунок заборгованості, відсутні відомості про обізнаність боржника щодо обов'язку сплати відповідних аліментів, зокрема, доказів на підтвердження вручення йому постанови про відкриття виконавчого провадження, тощо.
Будь-які інші докази, встановлені протоколом про адміністративне правопорушення на підставі ст.251 КУпАП, які свідчили б про наявність в діях ОСОБА_1 вини в скоєнні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.183-1 КУпАП, в матеріалах справи відсутні.
Суддя наголошує, що обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст.251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення.
При ухваленні рішення суддя враховує, що у зв'язку із застосуванням принципу презумпції невинуватості саме державний виконавець, як особа, що виявила факт адміністративного правопорушення, повинен зібрати докази наявності події і складу адміністративного правопорушення, винуватості особи, тобто довести наявність законних підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, яка притягується до відповідальності, і лише в межах зазначеного у протоколі про адміністративне правопорушення обвинувачення, на підставі зібраних посадовою особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, доказів. Суд не має збирати з власної ініціативи докази, позаяк, в протилежному випадку, суд згідно зі ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не може бути визнаний безстороннім.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 08.07.2020 у справі №463/1352/16-а, у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, а відтак відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ч.1 ст.183-1, 245, 247, 251, 256, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,
постановив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.183-1 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Кропивницького апеляційного суду.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області О.В. Савельєва