Справа №: 343/1653/25
Провадження №: 2/343/852/25
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
23 вересня 2025 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого судді - Тураша В. А.,
секретаря - Лукань О.З.
розглянувши у відкритому судовому засiданнi в залі Долинського районного суду Івано-Франківської області в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Акціонерного товариства «ТАСКОМБАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, суд-
Позивач АТ «ТАСКОМБАНК» 25.08.2025 звернувшись до Долинського районного суду з позовною заявою, просить ухвалити рішення, яким:
стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «ТАСКОМБАНК» заборгованість за кредитним договором №5924874145 від 14.08.2020 , що в частині тіла кредиту, річних процентів, щомісячних процентів станом на 12.05.2025 становить 64488,79 грн, в тому числі: заборгованість по тілу кредиту (в т.ч. прострочена) - 64115,77 грн; заборгованість по щомісячним процентам (в т.ч. прострочена) - 373,02 грн.
стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «ТАСКОМБАНК» понесені позивачем судові витрати.
Свої вимоги мотивує тим, що 14.08.2020 між ТОВ «Фінансова компанія «Центр фінансових рішень» та ОСОБА_1 було підписано Кредитний договір №5924874145 від 14.08.2020 .
Відповідно до умов Кредитного договору №5924874145 від 14.08.2020 позичальнику надано кредит на суму 84464,25 грн, дата закінчення кредитного договору 09.08.2024, кредит надається безготівковим шляхом, протягом 3 (трьох) банківських днів від дня укладення договору.
Позичальник ознайомився з умовами Кредитного договору до його укладення і погодився з усіма його умовами, примірник Заяви і Паспорта отримав; умови отримання кредитів, погодився отримати шляхом роздрукування з веб-сайту.
Позичальник зобов'язався виконувати Кредитний договір і регулярно ознайомлюватися з його змінами на веб-сайті.
Кредит відповідачем було отримано шляхом безготівкового перерахування коштів у спосіб, зазначений в Паспорті кредиту (п.4), що підтверджується відповідною випискою, отже Кредитодавець, свої обов'язки за Кредитним договором виконав в повному обсязі.
Відповідач належним чином повідомлений про те, що права вимоги за Кредитним договором відступлені АТ «ТАСКОМБАНК» на підставі Договору про відступлення права вимоги.
Відповідно до умов цього Договору позивач є новим кредитором боржника ОСОБА_1 за Кредитним договором № 5924874145 від 14.08.2020з усіма наступними додатками та змінами.
Відповідно до Договору про відступлення права вимоги сторони погодили, що первісний кредитор має право щоденно передавати (відступати) новому кредитору свої Права вимоги до позичальників, а новий кредитор зобов'язаний набувати такі права вимоги, шляхом підписання відповідних реєстрів прав вимог (зразок якого наведено у Додатку 1 до цього Договору) із зазначенням ціни договору.
Реєстр прав вимоги складається сторонами в паперовому та електронному вигляді.
Реєстр прав вимог на паперовому носії (з додатковою інформацією за Кредитними договорами) підписується уповноваженими представниками сторін і скріплюється печатками сторін.
Факт передачі права вимоги за вищезазначеним договором, а також відповідний розмір зобов'язання, що існував на момент передачі підтверджуються реєстром прав вимоги до Договору відступлення права вимоги, випискою та розрахунком заборгованості.
Разом із тим повідомляють, що умови вищезазначеного Кредитного договору позичальником не виконані, кредитні кошти у встановлені договором (Графіком погашення кредиту) строки не повернуті.
Неодноразовими телефонними повідомленнями Банку позичальника було сповіщено про наявність заборгованості за кредитом та про необхідність її погашення у стислі терміни.
Як наслідок, станом на 12.05.2025 заборгованість позичальника за Кредитним договором №5924874145 від 14.08.2020 , становить 64488,79 грн в т.ч.:
заборгованість по тілу кредиту (в т. ч. прострочена) - 64115,77 грн;
заборгованість по річним процентам (в т. ч. прострочена) - 0 грн;
заборгованість по щомісячним процентам (в т.ч. прострочена) - 373,02 грн, що підтверджується відповідним розрахунком заборгованості по кредитному договору та виписками.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням наведених обставин та підтверджуючих дані обставини документів, з огляду на норми чинного законодавства вважають, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню (а.с.1-5).
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.08.2025 цивільна справа № 343/1653/25 за позовом Акціонерного товариства «ТАСКОМБАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, передана на розгляд судді Турашу В.А. (а.с.352).
Ухвалою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 26.08.2025 відкрито провадження по даній цивільній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін на 22.09.2025 .
Роз'яснено сторонам їх право заявити відвід судді з підстав, передбачених ст. 36 ЦПК України, протягом десяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Встановлено відповідачу строк п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі з позовною заявою та додатками для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзиву на позов, які повинні відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, а також доказів, що підтверджують обставини, на яких грунтуються його заперечення, якщо такі докази не надані позивачем, і документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву та доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Встановлено позивачу, п'ятиденний строк з дня отримання відзивів для подання відповіді на відзиви, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Відповідач не пізніше п'яти днів з дня отримання відповіді позивача на відзив, до початку розгляду справи по суті, має право підготувати заперечення на відповідь на відзив, та направити позивачу й суду з підтвердженням такого направлення учасникам справи.
Роз'яснено учасникам справи, що подання заяв по суті справи (позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення є їхнім правом. У разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (а.с.55).
Представник позивача АТ «ТАСКОМБАНК» - адвокат Рудницький Ю.І. ( довіреність №127 від 05.06.2025 а.с.61) в судове засідання не з'явився, хоч про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений судом, подав заяву, сформовану 15.09.2025 в системі «Електронний суд», в якій зазначив, що підтримує позов АТ «ТАСКОМБАНК» у справі № 343/1653/25 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в повному обсязі та просить суд задовольнити позов . Крім цього, представник позивача не заперечує проти винесення заочного рішення у справі та проведення судового засідання за відсутності представника позивача (а.с.60).
Відповідач ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явився, причини своєї неявки суду не повідомив, хоч про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому Законом порядку, про що свідчить оголошення про виклик в судове засідання (а.с.58) та рекомендоване повідомлення про вручення поштового повідомлення (а.с.59). Відзиву на позов відповідачем не подано.
Враховуючи те, що відповідачем ОСОБА_1 , у встановлений законом строк відзиву на позовну заяву до суду не подано, суд, відповідно до положень ст.280 ЦПК України, вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів .
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
При цьому, з урахуванням того, що завершення розгляду справи відбулось за відсутності учасників справи, датою ухвалення рішення у справі є дата складання повного судового рішення, що відповідає вимогам ч.ч.4,5 ст. 268 ЦПК України та не є порушенням прав сторін щодо участі у розгляді справи, про що зазначив Верховний Суд у постанові від 05.09.2022 у справі №1519/2-5034/11.
Суд, дослідивши та оцінивши наявні в справі докази в їх сукупності, вважає, що в матеріалах справи достатньо даних, для вирішення спору. Даний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного:
Ч.ч.1, 3 ст. 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч. 1.2 ст. 207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
За змістом статей 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Ч.1 ст.638 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
У ст. 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Відповідно до ч.1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти (ч.1 ст.1048 ЦК України).
Ч.2 ст.1054 ЦК України встановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (ст.1055 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом.
Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного
банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно із ч.1 ст. 633 ЦК України, публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
За змістом ст. 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно ст.1049 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1077 ЦК України, за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).
Згідно з ч.1 ст.1078 ЦК України, предметом договору факторингу може бути право грошової вимоги, строк платежу за якою настав (наявна вимога), а також право вимоги, яке виникне в майбутньому (майбутня вимога).
Суд встановив, що 14 серпня 2020 року між ТОВ «Фінансова компанія «Центр фінансових рішень» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір 5924874145 (а.с.7).
Відповідно до п.п. 1.1,1.2,1.3 вказаного договору, кредитодавець зобов'язується надати кредит у розмірі та на умовах, встановлених цим договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом на умовах, встановлених договором.
Тип кредиту - кредит, сума кредиту 84464,25грн, строк на який надається кредит - 48 місяців.
Позичальник зобов'язується сплачувати проценти за користуванням кредитом та здійснювати повернення кредиту на умовах передбачених в Паспорті кредиту №5924874145, який є невід'ємною частиною цього Договору.
Згідно з п.п.2.1, 2.2, Договору, всі інші умови кредитного договору викладені в Паспорті кредиту та в Умовах отримання фінансових кредитів ТОВ «ФК «ЦФР» в редакції від 04.05.2020, які розміщені на сайті ТОВ «ФК «ЦФР» www.kreditmarkеt, uа та з якими позичальник ознайомився до укладення Договору та до який позичальник приєднується підписавши цей Договір.
Цей договір, паспорт кредиту №5924874145 та Умови отримання фінансових кредитів ТОВ «ФК «ЦФР» в редакції від 04.05.2020 складають єдиний кредитний договір. Позичальник підписавши цей договір підтверджує, що свій примірник цього Договору він отримав.
Відповідно до п.п. 4, 5, 6 паспорта кредиту від ТОВ «ФК «ЦФР» №4874145, ОСОБА_1 , отримав кредит в розмірі 84464,25 грн, зі строком повернення у 48 місяців, зі сплатою щомісячних процентів в розмірі 1,50 % від суми кредиту, реальна річна процентна ставка 34,26 % річних .
Сформовано графік платежів (з.с.а.с.7).
На виконання умов договору ТОВ «ФК «ЦФР» виконало свої зобов'язання,надавши позичальнику кредитні кошти в розмірі та порядку передбаченому умовами договору кредиту, що підтверджується випискою по особовим рахункам кредитного договору №5924874145 від 14.08.2020 ( а.с. 23-35).
20.06.2021 між ТОВ «Фінансова компанія «Центр фінансових рішень» та АТ «Таскомбанк» було укладено договір факторингу №200921 .
Відповідно до п.п. 2.1,2.2,2.3 цього договору , фактор зобов'язується передати (сплатити) клієнту суму фінансування, а клієнт зобов'язуєтьсяч відступити факторові права вимоги за кредитними договорами в обсязі та на умовах, визначених цим Договором.
Перелік позичальників, підстави виникнення права вимоги до позичальників, сума боргу на дату відступлення прав вимоги та інші дані зазначаються в Реєстрі прав вимог, який формується згідно Додатку №1 та є невід'ємною частиною цього Договору та підписується одночасно з ним.
Фінансування клієнта здійснюється шляхом купівлі фактором у клієнта прав вимоги та набуття фактором прав вимоги на борг.
Відступлення права вимоги і всіх інших прав, належних клієнту за кредитними договорами, договорами поруки та їх перехід від клієнта до фактора відбувається в момент підписання сторонами Акту прийому-передачі Реєстру прав вимог згідно Додатку №2 до цього Договору, але не раніше оплати фактором суми зазначеної в п.3.1. Договору, після чого фактор стає кредитором по відношенню до позичальників стосовно боргу та набуває всі права вимоги визначені цим договором та всі права вимоги за договорами поруки. Сторони підписують Акт прийому-передачі Реєстру Прав Вимог в день здійснення оплати суми фінансування згідно п. 3.1. цього Договору.
Підписаний сторонами та скріплений їх печатками Акт прийому-передачі Реєстру прав вимог - підтверджує факт переходу від клієнта до фактора прав вимоги боргу та є невід'ємною частиною цього Договору (а.с.12-17).
Відповідно до реєстру прав вимоги до договору факторингу №200921 від 20.09.2021 ТОВ «Фінансова компанія «Центр фінансових рішень» відступило позивачу право вимоги до ОСОБА_1 , за кредитний договором №5924874145 від 14.08.2020 на загальну суму 74918,25 грн, з яких: 72066,18 грн - заборгованість по тілом кредиту; 2852,07 грн - заборгованість по відсоткам (а.с. 20).
Відповідно до розрахунку заборгованості за кредитним договором № 5924874145 від 14.08.2020, станом на 12.05.2025 за відповідачем наявна заборгованість в сумі 64488,79 грн, в тому числі: 64115,77 грн - загальна заборгованість по тілу кредиту; 373,02 грн - загальна заборгованість по відсоткам (а.с.21-22).
З аналізу вказаних вище документів випливає, що позивач довів наявність заборгованості у відповідача та про своє право вимагати її погашення.
Відповідач не надав суду жодних доказів на спростування заявлених позовних вимог. Не здобуто таких доказів і під час розгляду справи судом.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, оскільки ОСОБА_1 скористався кредитними коштами, свої зобов'язання за договором належним чином не виконав, в судове засідання не з'явився та не представив суду жодних доказів на спростування вимог позивача.
З огляду на викладене, з відповідача на користь АТ «ТАСКОМБАНК» слід стягнути грошові кошти за кредитним договором у сумі 64488,79 грн.
Питання розподілу судових витрат суд вирішує у відповідності до вимог статті 141 ЦПК України.
На підставі ст.ст. 207, 512, 526, 530, 549, 551, 625, 629, 633, 634, 1049, 1050, 1054 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст.12, 141, 258, 259, 265, 268, 279, 280-282 ЦПК України, суд-
Позов Акціонерного товариства «ТАСКОМБАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задоволити .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «ТАСКОМБАНК» заборгованість за кредитним договором №5924874145 від 14 серпня 2020 року в розмірі 64488 (шістдесят чотири тисячі чотириста вісімдесят вісім) гривень 79 коп., з яких: 64115,77 грн - заборгованість по тілу кредиту; 373,02 грн - заборгованість по щомісячним процентам.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «ТАСКОМБАНК» 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві ) гривні 40 копійок сплаченого судового збору згідно квитанцій.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду .
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Позивач: Акціонерного товариства «ТАСКОМБАНК», код ЄДРПОУ 09806443, юридична адреса: вул. Симона Петлюри, 30, Київ,01032.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя Долинського районного суду В.А.Тураш