Ухвала від 19.09.2025 по справі 759/19684/25

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/5475/25

ун. № 759/19684/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , власника майна ОСОБА_4 , представника власника майна ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання тимчасово виконуючого обов'язки старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області, лейтенанта поліції ОСОБА_6 , у кримінальному провадженні відомості про яке внесені до ЄРДР за №12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України, про накладення арешту на майно,

ВСТАНОВИВ:

26.05.2025 до слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло вказане клопотання, в якому прокурор просить накласти арешт на квартиру, що розташована за адересою: АДРЕСА_1 , Загальна площа (кв.м): 45,9; квартиру, що розташована за адересою: АДРЕСА_4, Загальна площа (кв.м): 46,0., що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру правовласності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо обєкта нерухомого майна, належить ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; автомбіль марки та моделі «JEEP GRAND CHEROKEE», сірого кольору, 2015 року випуску, з д.н.з.: НОМЕР_1 , з VIN - НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Клопотання обґрунтовано тим, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №12025100000000029 від 10.01.2025 за за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 01 березня 2022 року Указом Президента України № 156/2022, як тимчасовий державний орган, що здійснює функції представника органів місцевого самоврядування в Гостомельській територіальній громаді на період дії воєнного стану створено Гостомельску селищну військову адміністрацію (далі - ГСВА). Відповідно до положень частини 5 статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження Гостомельської селищної ради достроково припинилися в день набрання чинності вищевказаного Указу Президента. Таким чином, ГСВА виконує роль правонаступника повноважень селищної ради, її виконавчого комітету та селищного голови у встановленому законодавством порядку.

Так, розпорядженням Начальника ГСВА від 14 липня 2023 року № 293-К, на посаду начальника відділу регіонального розвитку, інвестицій та проектної роботи ГСВА призначено ОСОБА_4 .

Відповідно до пункту 1.1 посадової інструкції начальника відділу регіонального розвитку, інвестицій та проектної роботи ГСВА (далі - інструкція) від 17 липня 2023 року, затвердженої Начальником ГСВА - 1.І. Начальник відділу регіонального розвитку, інвестицій та проектної діяльності (далі- начальник відділу) забезпечує виконання покладених на відділ завдань щодо реалізації державної політики в сфері соціально-економічного розвитку громади.

Відповідно до пункту 1.2. інструкції - начальник відділу у своїй роботі безпосередньо підпорядковується начальнику військової адміністрації та заступнику начальника.

Відповідно до пункту 2.1. інструкції - начальник відділу здійснює керівництво відділом, несе відповідальність за організацію та результати його діяльності;

У подальшому розпорядженням начальника ГСВА № 394 від 02.08.2023 утворено комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі комісія). Цим ж документом затверджено персональний склад комісії та положення про вказану комісію.

Розпорядженням Начальника ГСВА № 1058 від 13.12.2023 «Про внесення змін до розпорядження 02.08.2023 № 394» ОСОБА_4 , включено до складу комісії у якості заступника голови.

Відповідно до додатку № 2, затвердженого розпорядженням начальника ГСВА № 394 від 02.08.2023, а саме положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, визначено що комісія є консультативно-дорадчим органом ГСВА, який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичний актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф на території Гостомельської селищної територіальної громади (далі - знищені об'єкти нерухомого майна).

Так, комісія може виконувати функції з розгляду питань надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна у разі прийняття КМУ рішення щодо покладення на неї таких функцій.

Згідно з положенням до основних завдань комісії входить, в тому числі:

1) розгляд заяв про надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна (далі - заява);

3) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна шляхом перевірки наявних документів та/або інформації, в тому числі перевірки матеріалів фото- і відеофіксації знищеного об?єкта нерухомого майна;

4) забезпечення проведення обстеження об?єкта незавершеного будівництва або знищеного об?єкта нерухомого майна (крім випадків проведення обстеження до розгляду заяви), зокрема з метою встановлення факту проведення ремонтних робіт за рахунок інших джерел фінансування;

5) надання отримувачам компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна (у разі подання відповідного звернення) допомоги в поновленні або отриманні документів, які не додано до заяви внаслідок їх втрати або у зв'язку з необхідністю встановлення фактів, що мають юридичне значення;

6) забезпечення підготовки рішень комісії для їх затвердження уповноваженим органом;

7) виготовлення за допомогою Реєстру та надіслання заявнику житлового сертифіката в електронній та/або паперовій формі (у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна).

8) Під час розгляду заяви комісія приймає рішення поміж іншим про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна із зазначенням способу надання та розміру компенсації відповідно до Порядку надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Положення комісія утворюється у складі не менше п?яти осіб, до її складу входять голова, заступник голови, секретар та інші члени комісії.

До складу комісії можуть за згодою залучатися представники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експерти, оцінювачі, суб'єкти оціночної діяльності, виконавці окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представники міжнародних та громадських організацій.

Відповідно до пункту 15 Положення - члени комісії:

беруть участь у засіданнях комісії;

беруть участь в голосуванні щодо прийняття рішень комісії;

виконують доручення голови комісії з підготовки та розгляду матеріалів засідань;

вивчають документи та матеріали, що подаються на розгляд комісії;

повідомляють комісії про наявність конфлікту інтересів з отримувачем компенсації і не беруть участі у розгляді, підготовці та прийнятті рішень комісією у разі наявності такого конфлікту;

підписують протоколи засідань та рішення комісії;

виконують інші доручення голови комісії.

Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, відповідно до ч. 3 ст. 18 та примітки 1 до ст. 364 Кримінального кодексу України, ОСОБА_4 , перебуваючи у складі комісії являється службовою особою, яка обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно розпорядчими функцій, якими особа тимчасово наділена органом місцево самоврядування.

У невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше кінця травня 2024 року, у ОСОБА_4 , за попередньою змовою з іншими членами комісії, із залученням у якості пособника експерта з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_7 , виник умисел на зловживання своїм службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди ОСОБА_8 , всупереч інтересам служби, під час реалізації державної програми щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року.

Так, ОСОБА_8 , використовуючи веб-портал «Дія», 28.05.2024 подав заяву ЗВ-28.05.2024-108594 за фактом пошкодження внаслідок збройної агресії російської федерації проти України житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .

У подальшому 03.06.2024 експертом з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_7 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, проведено технічне обстеження житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , з метою визначення можливості виконання робіт по ліквідації наслідків збройної агресії рф проти України. За результатом обстеження ОСОБА_7 складено технічний звіт, в якому констатовано, що житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по більшості класифікаційних ознак технічного стану будівлі відносяться до «4-ї» категорії «Аварійний», непридатні для використання за цільовим призначенням, повністю втратили свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об?єкта (зруйновані об?єкти).

Однак, фактичний стан вказаного об'єкта нерухомого майна, не відповідає зазначеній у звіті інформації, оскільки частина об'єктів дослідження є демонтованими, а пошкоджень спареної частини будинку не встановлено.

Реалізовуючи спільний злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, діючи за попередньою змовою, ОСОБА_7 , складено технічний звіт, в який внесені недостовірні відомості, з метою передачі його комісії для винесення рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату.

У подальшому на підставі вищевказаного технічного звіту, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з іншими членами комісії, складено акт обстеження житла № 517 від 03.06.2024, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації.

Так, достовірно знаючи про невідповідність фактичних даних відомостям, викладеним в технічному звіті ОСОБА_7 , на виконання свого протиправного умислу, направленого на зловживання своїм службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди ОСОБА_8 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці ОСОБА_4 , за попередньою змовою з іншими членами комісії, підписав вищевказаний акт обстеження житла, який в подальшому затверджено заступником ГСВА ОСОБА_9 , та відповідно до якого комісією встановлено, що характер пошкоджень свідчить про повне руйнування будинку.

На підставі вищевказаного акту обстеження житла № 517 від 03.06.2024, комісією здійснено розрахунок розміру компенсації за зруйнований об'єкт нерухомого майна (будинок), який склав 6 011 822 гривні 34 копійки (шість мільйонів одинадцять тисяч вісімсот двадцять дві гривні тридцять чотири копійки), що підтверджується чек-листом розрахунку компенсації.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_8 № 3B-28.05.2024-108594, на підставі акту обстеження житла від 03.06.2024 та розрахунку вартості компенсації від 04.06.2024, з метою доведення до кінця спільного злочинного плану, комісією винесено рішення № 913/3 від 04.06.2024 за підписом голови комісії ОСОБА_9 , про надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, у вигляді грошової компенсації, житлового сертифікату на суму 6 011 822 гривні 34 копійки.

01.10.2025 ОСОБА_8 використано житловий сертифікат на суму 6 011 822 гривні 34 копійки шляхом придбання житлового об'єкта нерухомого майна за грошові кошти виділені Міністерством інфраструктури України та які перераховані на рахунок НОМЕР_3 , що належить ОСОБА_10 .

Дії ОСОБА_4 , які виразились в підписанні документів, в тому числі актів обстеження та чек-листів розрахунку компенсації, що стали підставою для затвердження незаконного рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату, призвели до завдання матеріальної шкоди державному бюджету України, у сумі 6 011 822 гривні 34 копійки, що є тяжкими наслідками згідно з приміткою до ст. 364 КК України.

Крім того, 10.12.2024 експертом з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_7 у невстановлений досудовим розслідуванням час, проведено технічне обстеження житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , за результатом якого складено відповідний технічний звіт, в якому ОСОБА_7 дійшов висновку, що житловий будинок з прибудовами по більшості класифікаційних ознак технічного стану будівлі відносяться до «4-ї» категорії «Аварійна», потребують негайного виконання аварійних робіт по демонтажу конструкцій, пошкоджених в наслідок збройної агресії росії проти України.

Однак, фактичний стан вказаного об?єкта нерухомого майна не відповідає дійсності, оскільки на території земельної ділянки відсутня будь-яка забудова або залишки конструкцій, позначених на планах земельної ділянки.

Реалізовуючи спільний злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, діючи за попередньою змовою, ОСОБА_7 , складено технічний звіт, в який внесені недостовірні відомості, з метою передачі його комісії для винесення рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату.

На підставі вищевказаного технічного звіту, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з іншими членами комісії, складено акт обстеження житла № 704 від 10.12.2024, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації.

Достовірно знаючи про невідповідність фактичних даних відомостям викладеним в технічному звіті ОСОБА_7 , на виконання свого протиправного умислу, направленого на зловживання своїм службовим становищем з метою отримання неправомірної вигоди ОСОБА_8 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці ОСОБА_4 , за попередньою змовою з іншими членами комісії, підписав вищевказаний акт обстеження житла, який в подальшому затверджено ОСОБА_9 , відповідно до якого комісією встановлено, що характер пошкоджень свідчить про повне руйнування будинку.

На підставі вищевказаного акту обстеження житла від 27.01.2025, комісією здійснено розрахунок розміру компенсації за зруйнований об'єкт нерухомого майна (будинок), який склав 1 881 434 гривні 03 копійки (один мільйон вісімсот вісімдесят одна тисяча чотириста тридцять чотири гривні три копійки), що підтверджується чек-листом розрахунку компенсації.

29.01.2025 ОСОБА_8 , через веб-портал «Дія» подав заяву № ЗВ-29.01.2025-164231 з метою реалізації державної програми про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, передбаченого Постановою Кабінету міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року, за фактом пошкодження житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 .

За результатами розгляду заяви ОСОБА_8 № ЗВ-29.01.2025-164231, на підставі акту обстеження житла від 27.01.2025 та розрахунку вартості компенсації від 03.02.2025, з метою доведення до кінця спільного злочинного плану, комісією винесено рішення № 1286/3 від 03.02.2025 за підписом голови комісії ОСОБА_9 , про надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, у вигляді грошової компенсації, житлового сертифікату на суму 1 881 434 гривні 03 копійки.

Дії ОСОБА_4 , які виразились в підписанні документів, в тому числі актів обстеження та чек-листів розрахунку компенсації, що стали підставою для затвердження незаконного рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату, призвели до завдання матеріальної шкоди державному бюджету України, у сумі 1 881 434 гривні 03 копійки, що є тяжкими наслідками згідно з приміткою до ст. 364 КК України.

Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, вчинене за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.

Так, 27.08.2025 ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру правовласності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо обєкта нерухомого майна, ОСОБА_4 , володіє наступними обєктами нерухомого майна:

- квартира що розташована за адересою: АДРЕСА_1 , Загальна площа (кв.м): 45,9;

- квартира що розташована за адересою: АДРЕСА_4, Загальна площа (кв.м): 46,0.

Крім того, встановлено що ОСОБА_4 , має у власності автомбіль марки та моделі «JEEP GRAND CHEROKEE», сірого кольору, 2015 року випуску, з д.н.з.: НОМЕР_1 , з VIN - НОМЕР_2 .

У судовому засіданні від 10.09.2025 слідчим суддею задоволено клопотання сторони захисту про відкладення судового засідання та надання часу для підготовки заперечень щодо цивільного позову.

У судовому засіданні від 19.09.2025 прокурор підтримав клопотання в повному обсязі, просив його задовольнити та долучив цивільний позов до матеріалів клопотання.

Представник власника майна адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечувала щодо клопотання прокурора, зазначила про порушення територіальної юрисдикції, цивільний позов необґрунтований, а тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Дослідивши клопотання прокурора та матеріали додані до клопотання про накладення арешту, слідчий суддя дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання, з наступних підстав.

Слідчим суддею встановлено, що Відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГНУП в Київській області здійснюється досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні.

Згідно ч.1 ст. 170 КПК України завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

У випадку, передбаченому п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно до ч.6 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.

За вимогами п. 4) ч. 2 ст. 171 КПК України у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено розмір шкоди, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, у разі подання клопотання відповідно до частини шостої статті 170 цього Кодексу.

Слідчий суддя зазначає, що відповідно до цивільного позову сума завданих збитків, які підлягають стягненню, зокрема з підозрюваного, становить 7 893 256 грн. Водночас, згідно з листом Міністерства розвитку громад та територій України, в якому містяться відомості з Реєстру пошкодженого та знищеного майна, за адресою: АДРЕСА_2 , розрахункова сума компенсації становить 6 011 822,34 грн., при цьому житловий сертифікат вже використано; за адресою: АДРЕСА_3 , розрахункова сума компенсації складає 1 881 434,03 грн., житловий сертифікат не використано. Таким чином, наявні розбіжності ставлять під сумнів обґрунтованість визначеного у цивільному позові розміру матеріальних збитків.

Згідно наданих стороною захисту документів, квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , була відчужена ОСОБА_4 за договором купівлі-продажу від 27 листопада 2015 року, що унеможливлює накладення арешту на майно третьої особи у випадку, коли арешт накладається з метою забезпечення цивільного позову.

Крім цього, стосовно транспортного засобу, на який слідчий в своєму клопотанні просить накласти арешт, відсутні відомості про його вартість, аналогічно відсутні дані щодо вартості іншого майна, арешту якого вимагає прокурор. Органом досудового розслідування не проведено аналізу вартості зазначеного майна, що значно ускладнює перевірку співмірності заявлених вимог, направлених на обмеження прав власника та законодавчо гарантованих прав особи вільно володіти своїм майном. Також, слідчий суддя бере до уваги, що відповідно до матеріалів клопотання та цивільного позову, 27.08.2025 повідомлено про підозру п'ятьом особам, тоді як вартість майна, яке належить ОСОБА_4 та про яке ставиться питання про накладення арешту, може перевищувати заявлену суму збитків.

Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що слідчим у своєму клопотанні та прокурором у судовому засіданні не доведено достатніх правових підстав та необхідності накладення арешту на майно, яке належить ОСОБА_4 . За таких обставин у задоволенні клопотання прокурора слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 171, 172, 173 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання слідчого - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів.

Повний текст ухвали складено та оголошено 22.09.2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1