Справа № 159/4339/25
Провадження № 3/159/2092/25
22 вересня 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Грідяєва М.В. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від відділу організації несення служби в м.Ковель Управління патрульної поліції у Волинській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, розлученого, не працює, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ;
за ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 23 червня 2025 року о 08 год. 45 хв. в м.Ковель, вул.Луцька, 13, ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом Mercedes-Benz 311D д.н.з. НОМЕР_1 , будучи учасником дорожньо-транспортної пригоди, після зіткнення з транспортним засобом Peugeot 207 д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , залишив місце пригоди, чим порушив вимоги п.2.10 «а» Правил дорожнього руху України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що 23.06.2025 року керував автомобілем по вул.Луцька, побачив автомобільPeugeot, який з двору виїжав заднім ходом, пришвидшив рух і проїхав далі, не знаючи і не відчувши, що зацепив транспорний засібPeugeot. Приїхавши в місто зателефонувала дружина ОСОБА_2 , пізніше поліція та повідомили що він здійснив ДТП, взявши таксі поїхав на місце дорожньо-транспортної пригоди.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Клімук В.С. пояснив, що ОСОБА_1 не мав уявлення про причетність до дорожньо-транспортної пригоди, про що неоноразово вказував поліцейським. Вважає, що у ОСОБА_1 був відсутній умисел на залишення місця ДТП і в його діях відсутня суб'єктивна сторона правопорушення, яка має утворювати його склад у сукупності з іншими обставинами, у зв'язку із чим провадження по справі підлягає закриттю за відсутності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпроАП. Вказує, що постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 04.07.2025 року ОСОБА_2 визано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогог ст.124 КУпроАП.
В судовому засіданні ОСОБА_2 пояснив, що він виїжаючи з двору заднім ходом на вул.Луцька переконався, що це буде безпечно, під час руху відчув удар у праву сторону, вийшив з авто та побачив автомобіль Mercedes-Benz, почав махати руками, останній не зупинився, викликав поліцію.
Вислухавши ОСОБА_1 , його захисника Клімука В.С., Побережного Д.О., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення та матеріали до нього, суд вважає в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, так як об'єктивна сторона правопорушення, передбачена ст.122-4 КУпроАП не знайшла свого підтвердження в судовому засіданні.
При розгляді справ суди повинні забезпечувати своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин, передбачених статтями 247 і 280 КУпроАП, звертаючи особливу увагу на з'ясування таких питань: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, передбаченого КУпроАП; чи є особа винною у його вчиненні; чи належить вона до суб'єктів цього правопорушення; чи не містить правопорушення ознак злочину; чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені статтею 38 КУпроАП; чи немає інших обставин, що виключають провадження у справі.
Згідно з положеннями КУпроАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
Так, Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява №16347/02), «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v.Russia», заява №36673/04, «Карелін проти Росії» («Karelin v.Russia», заява №926/08, рішення від 20 вересня 2016 року). При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Відповідно до ст.251 КУпроАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпроАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративну відповідальність.
Стаття 122-4 КУпроАП передбачає правопорушення у вигляді залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Суб'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпроАП є ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого або евентуального (непрямого) умислу, тобто водій усвідомлюючи скоєння ДТП з його участю умисно залишає місце ДТП.
В судовому засіданні встановлено, ОСОБА_1 умислу залишати місце дорожньо-транспортної пригоди не мав, так як не знав та не усвідомлював скоєння ним ДТП, оскільки не відчув зіткнення з іншим автомобілем під час руху, в зв'язку з чим він поїхав в місто, а пізніше від дружини ОСОБА_2 та поліції дізнався про ДТП. Пояснення ОСОБА_1 підтверджується його письмовими поясненнями доданими до протоколу, схемою місця ДТП. При цьому суд враховує характер і розташування пошкоджень, які отримали транспортні засоби, а також те, що коли працівники поліції повідомили про його причетність до ДТП останній не намагався уникнути відповідальності, прибув на місце події та приймав участь у всіх необхідних діях по оформленню пригоди.
Таким чином, до матеріалів справи не додано належних та допустимих доказів усвідомлення ОСОБА_1 скоєння ДТП з його участю, умисне залишення місця ДТП, в зв'язку з чим з огляду на ПДР України ОСОБА_1 п.2.10 «а» Правил дорожнього руху України не порушив.
Таким чином матеріали справи та встановлені в судовому засіданні фактичні обставини не підтверджують обставин викладених у протоколі.
З урахуванням викладеного, вважаю ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності безпідставно, так як в його діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпроАП.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпроАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.247 п.1, 251-252, 266, 283, 284 ч.1 п.3, 285, 287-289 КУпроАП,
Провадження по справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.122-4 КУпроАП - закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
СуддяМ. В. Грідяєва