Справа № 585/3211/25
Номер провадження 3/585/1129/25
22 вересня 2025 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Г.О.Цвєлодуб, розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , не є особою, звільненою від сплати судового збору , -
за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення № 528/18-28-07-03 від 19 серпня 2025 року, посадова особа ОСОБА_1 керівник ПРАТ «РЗТ» вчинив правопорушення ч.1 ст. 163-1 КУпАП, п.п. «а» п.198.1 ст. 198, абзацам першому-третьому п.198.2, абзацам першому-другому п. 198.3, п. 198,6 ст. 198, п. 200.1, абзацу б) п.200.4, п. 200.7, п. 200.9 ст. 200, п.201.2, п. 201.4, п. 201.7, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України 2 грудня 2010 року № 2755- VI зі змінами та доповненнями, в результаті чого завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок по декларації за травень 2025 року на загальну суму ПДВ 91428 грн.
У діях ОСОБА_1 , на думку ініціатора протоколу, вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Заяв про відкладення розгляду справи від нього до суду не надійшло.
Суд, вивчивши протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення та письмові пояснення, приходить до наступного висновку.
Так, відповідно до диспозиції ч.1 ст. 163-1 КУпАП, відповідальність особи за порушення порядку ведення податкового обліку, надання аудиторських висновків, має наступати у наступних випадках: відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України
При цьому, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності ст. 245 КУпАП.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю ст. 252 КУпАП.
При цьому, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Однак, при вивченні змісту обставин та суті викладеного (вчиненого ОСОБА_1 ) порушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення від 19 серпня 2025 р., судом не було встановлено, який конкретно зі складів адміністративного правопорушення, що відображені у ч.1 ст.163-1 КУпАП, було вчинене посадовою особою ПРАТ «РЗТ» ОСОБА_1 .
Судом приймаються до уваги відомості, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення та акті документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету від 21.07.2025 року, у той же час наведені обставини, за змістом протоколу, не кореспондуються із зазначеними у ч.1 ст. 163-1 КУпАП ознаками, які у своїй сукупності мають утворювати склад адміністративного правопорушення.
При цьому слід зауважити, що згідно висновків, викладених у рішеннях ЄСПЛ у справах «Malofeyeva v. Russia» та «Karelin v. Russia», у випадку, коли викладена у протоколі про адміністративне правопорушення фабула правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно її редагувати, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу.
Окремо судом відзначається, що за матеріалами справи ОСОБА_1 є керівником ПРАТ «РЗТ». При здійсненні позапланової виїзної перевірки пояснення від ОСОБА_1 не відбирались. Вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення складений у відсутність останнього, підпис ОСОБА_1 в матеріалах справи відсутній. Зі змісту протоколу не убачається, що останньому роз'яснено права й обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП.
Крім того, в Акті щодо неявки посадових осіб ПРАТ «РЗТ» для складання протоколу про адміністративне правопорушення відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 у встановленому законом порядку був повідомлений про необхідність явки до контролюючого органу для складання протоколу та інших матеріалів, зокрема зважаючи на те, що викликом від 01.08.2025 р. було запрошено посадову особу для складання та підписання протоколу про адміністративне правопорушення на 19.08.2025 року.
За таких обставин протокол про адміністративне правопорушення, як складений без дотримання прав особи, що притягається до адміністративної відповідальності, передбачених ст.ст.256, 268 КУпАП, не може вважатися допустимим доказом, як і додані до протоколу копії документів відповідно.
Враховуючи викладене вище та наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що оскільки матеріали справи не містять достатніх доказів вчинення ОСОБА_1 , як керівником ПРАТ «РЗТ», адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП, тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП - за відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 22, 163-1, 247, 256, 268, 283, 284, 285, Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-1 КУпАП - закрити, у зв'язку із відсутністю в діях особи складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Роменського міськрайонного суду Сумської області протягом 10 днів дня винесення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подано протягом 10 днів. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Г.О.ЦВЄЛОДУБ