Справа № 489/4929/25
Провадження № 2/489/2654/25
Іменем України
23 вересня 2025 року м. Миколаїв
Інгульський районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого судді Костюченка Г.С.,
із секретарем судових засідань Савковою К.А.,
з участю позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Хацько К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Миколаївська теплоелектроцентраль» про захист прав споживачів,
В червні 2025 позивач звернулася до суду з позовом до відповідача, свого представника - адвоката Ткачук Г.М.
Представник позивача просив:скасувати заборгованість за послугу з постачання теплової енергії в розмірі 70 655,71 гривень , нараховану ОСОБА_1 за адресою : квартира АДРЕСА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовував наступним.
ОСОБА_1 з 2017 року є власником квартири АДРЕСА_1 .
З 2017 року дана квартира офіційно відключена від централізованого теплопостачання та в подальшому обладнанана автономним газовим опаленням. На підтвердження даного факту свідчать наступні документи: робочий проект, технічні умови, акт ВАТ « Миколаївська ТЕЦ» щодо відключення від централізованого опалення, відповіді ММР, технічні умови на відключення від централізованого теплопостачання, технічні умови відключення ЖК «Південь», декларація про відповідність газового обладнання», акт про прийняття в експлуатацію реконструкції системи газопостачання. З 14.05.2018 року Позивач не є споживачем послуг ВАТ « Миколаївська ТЕЦ», про що свідчить акт відключення від централізованого опалення.
Позивач відключився від централізованого опалення не самовільно, а на підставі погодження з уповноваженими органами, в тому числі і органу місцевого самоврядування. 01.02.2017 ЖКП «Південь» узгодило відключення кв. АДРЕСА_1 , від централізованого опалення та влаштування автономного опалення з установкою котла в проведення реконструкції внутрішньо будинкової системи опалення, згідно технічних умов.
Актом від 14.05.2018, складеним представниками ПрАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль» зафіксовано, що в квартирі Позивача опалювальні прилади системи централізованого теплопостачання відключені від стояків системи опалення, демонтовані разом з системою приєднання стояків, натомість в квартирі змонтовано та введено в дію систему альтернативного теплопостачання на основі газового двухконтурного котла.
Тобто, фактично теплопостачання від Відповідача в квартиру не поступало і споживання теплової енергії не відбувалося. Незважаючи на вказані обставини, Відповідачем була нарахована і продовжує рахуватися заборгованість, скасування якої й стало причиною звернення Позивача до суду. З початку 2025 року Позивач отримує рахунки від ВАТ « Миколаївська ТЕЦ з постачання теплової енергії.
Сума заборгованості в рахунках щомісячно різна. Розрахунку заборгованості рахунок не містить. Звідки така сума заборгованості, як і сам факт заборгованості при відсутності користування послугами теплопостачання, невідомо. Договір з Відповідачем Позивач не укладав. Натомість рахунок боргу за теплоенергією є недопустимим доказом та не є підтвердженням факту надання послуг.
Ухвалою Інгульського районного суду м. Миколаєва від 24 червня 2025 провадження у справі відкрито в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
10 жовтня 2025 від представника відповідача надійшов відзив. Представник позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити в їх задоволенні.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала з підстав зазначених у відзиві.
Вислухавши сторін, дослідивши письмові докази, з'ясувавши обставини справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 2017 року є власником квартири АДРЕСА_1 .
23.04.2018 року Позивач звернувся до Відповідача з заявою про надання технічних умов (далі-Технічні умови) на відключення квартири від централізованого опалення та гарячого водопостачання, оформити відключення і закрити особистий рахунок в зв'язку з улаштування індивідуального опалення. Відповідно до наданих Відповідачем технічних умов необхідно було виготовити проект відключення ліцензованою проектною організацією, яка має відповідну ліцензію, та погодити такий проект до початку робіт з ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ». До проекту додати дозвіл від органів місцевого самоврядування на відключення від централізованого теплопостачання та влаштування альтернативного опалення приміщень та ліцензію проектувальника (п.6 Технічних умов).
Згідно п.14 Технічних умов прийомка та оформлення відключення помешкань від системи централізованого теплопостачання будівлі виконується за фактом завершення робіт з реконструкції системи теплопостачання приміщень(введенні в дію джерела альтернативного теплопостачання приміщень) за обов'язковою участю представника ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» в роботі комісії. Також необхідно зауважити, що згідно п. 12 Технічних умов технічні умови не є дозвільним документом для відключення від централізованого теплопостачання.
Листом від 26.07.2018 Адміністрацією Інгульського району Миколаївської міської ради Позивачу надано відповідь щодо надання дозволу, який містить інформацію, що згідно з «Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4, зі змінами та доповненнями, затвердженими наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 № 169, відключення від централізованого теплопостачання здійснюється тільки за умови відключення усього будинку.
Крім того, рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 27.09.2007 № 821 визнано таким, що втратило чинність, рішення виконкому міської ради від 24.07.2009 № 1571 “Про надання погоджень при переведенні окремих квартир у багатоквартирних житлових будинках на влаштування автономних систем опалення та гарячого водопостачання» із змінами та доповненнями.
Позивачем було порушено процедуру відключення від централізованого теплопостачання, оскільки, квартира відключена від централізованого опалення у 2017 році, а звернувся останній для отримання технічних умов для відключення від централізованого теплопостачання лише у квітні 2018 року, тобто вже після самовільного відключення та втручання в систему централізованого теплопостачання.
Позивачем не було надано Відповідачеві проект для погодження для відключення, разом з ліцензією проектної організації на виготовлення такого проекту та не надано дозвіл від органів місцевого самоврядування на відключення від централізованого теплопостачання та влаштування альтернативного опалення приміщень та ліцензію проектувальника. Лист Адміністрації Інгульського району Миколаївської міської ради згідно його змісту носив рекомендаційний характер та не містив дозвіл на проведення відключення від централізованого теплопостачання.
Позивач в своїй заяві посилається на акт від 14.05.2018 як підтвердження того, що він вже не є споживачем послуг теплопостачання, але зазначений акт є документом, який лише фіксує факт відключення (тобто втручання в систему централізованого теплопостачання) та ніяк не є доказом надання дозволу на відключення чи його погодження, як і Технічні умови, що були надані Позивачу.
Складання Відповідачем акту від 14.05.2018 не впливає на процедуру відключення і не змінює її, та не може бути підставою вважати таке відключення офіційним та таким, що відповідає такій процедурі відключення, що передбачена нормами чинного законодавства. Враховуючи вищенаведене, Позивач без отримання дозволів та проектної документації виконав роботи з демонтажу системи централізованого теплопостачання. Оскільки Позивачем було самовільно здійснено відключення від централізованого теплопостачання з порушенням порядку такого відключення Відповідачем правомірно здійснювались нарахування за послуги теплопостачання.
Відключення Позивачем від централізованого теплопостачання є самовільним і не звільняє відповідача від нарахувань за послуги теплопостачання. Таких же висновків дійшов Верховний суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 12.03.2021 у справі № 487/955/18 Відповідачем по якій було ПрАТ «МИКОЛАЇВСЬКА ТЕЦ»
Щодо посилання позивача на відсутність договору між сторонами, слід зазначити наступне.
З 1 травня 2019 року в повному обсязі введено в дію Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189. На підставі п. 3 ч. 2 ст.6 Закону 2189, Позивач є виконавцем послуги з постачання теплової енергії. Ст. 12 Закону 2189 передбачає що, надання послуги з постачання теплової енергії здійснюється виключно на договірних засадах. Згідно п. 13 Правил надання послуги з постачання теплової енергії індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем. 01 жовтня 2021 р. на офіційному сайті ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» ntec.mk.ua була опублікована інформація щодо затвердження Постановою КМУ від 08.09.2021 р. № 1022 типового публічного договору приєднання, текст типового індивідуального договору про послугу з постачання теплової енергії та форму заяви до нього. Згідно п. 5. ст. 13 Закону 2189, з 01.11.2021 між Позивачем та Відповідачем діє індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання.
Щодо правовідносин, що виникли до 01.11.2021, необхідно заначити наступне. Між Сторонами діяли фактичні договірні правовідносини. Відсутність письмової форми договору не має наслідком їх недійсність. Оскільки Відповідач є власником квартири, він зобов'язаний утримувати майно, що йому належить відповідно до ст. 322 ЦК України. Окрім цього необхідно звернути увагу суду, що позов до ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» заявлено Позивачем в порядку захисту прав споживачів.
Відповідно до Закону «Про захист прав споживачів №1023-XII від 12.05.1991 в редакції від 24.12.2024(Далі Закон) регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
Разом з тим, вирішуючи позовні вимоги, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п. 14 Постанови Кабінету Міністрів України №830 від 21.08.2019р. «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії», на підставі якої здійснювалося теплопостачання до приміщення позивача, відокремлення (відключення) квартир та нежитлових приміщень від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води без дотримання встановленого Мінрегіоном порядку не допускається.
Порядок відключення від мереж централізованого опалення визначений у Наказі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №169 від 26.07.2019р. «Про затвердження Порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води» (далі - Наказ), де у п.4 розділу 1 зазначається: орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води.
Відповідно до п. З розділу 3 цього ж Наказу, для відокремлення (відключення) від централізованого опалення та систем постачання гарячої води власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.
Як встановлено у п. 6, п. 7 та п. 9 розділу 3 Наказу, тільки після рішення Комісії про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення, складається проект відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від централізованого опалення та систем постачання гарячої води, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків, і тільки після цього здійснюються роботи з влаштування індивідуального теплопостачання та відключення від внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення.
Відповідно до п. 10 розділу 3 Наказу, для виконання робіт із відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення повідомляє виконавця відповідної комунальної послуги та виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води про своє рішення щодо відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП шляхом подання письмової заяви в довільній формі, у якій зазначається наявність підстави для такого рішення згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
До заяви додається копія витягу з протоколу засідання Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) такої квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, а також копія проекту такого відокремлення (відключення).
Відповідно до п. 13 розділу 3 Наказу, після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від централізованого опалення та систем постачання гарячої води складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб'єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення).
Відповідно до пп. З п. 13 розділу 3 Наказу, лише після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги.
Враховуючи вищезазначене, ані у відповідача немає визначених законодавством повноважень для відключення споживачів від системи централізованого опалення без дотримання Наказу, ані у споживачів немає права здійснення відключення в іншому порядку, відмінному від встановленого Наказом.
Дотримання вищезазначеного порядку, визначеного у Наказі, є єдиною законною підставою для відключення споживачів та припинення нарахувань.
Позивач є споживачем послуг до моменту повного відключення від системи централізованого опалення з дотриманням норм законодавства.
Аналогічну позицію виклав Верховний суд України у Постанові 09.02.2022р. по справі №953/24063/19, де зазначив, що відключення споживачів від мережі централізованого опалення відбувається тільки на підставі рішення постійно діючої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, а відповідно такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 141, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В задоволені позову ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Миколаївська теплоелектроцентраль» про захист прав споживачів відмовити.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено скорочене судове рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи в порядку статті 355 ЦПК України безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua або за веб-адресою Судової влади України: https://court.gov.ua/fair/.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 .
Відповідач: Приватне акціонерне товариство «Миколаївська теплоелектроцентраль», ЄДРПОУ 30083966, вул. Каботажний узвіз, 18.
Суддя Г.С. Костюченко
Повний текст рішення виготовлений 23.09.2025.