Постанова від 16.09.2025 по справі 688/3920/25

Справа 688/3920/25

№ 3/688/918/25

Постанова

Іменем України

16 вересня 2025 року м. Шепетівка

Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Березюк О.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, директора Серединецької гімназії Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч.3 ст.164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

При здійсненні моніторингу процедури закупівлі за номером ID: UA-2025-05-30-008779-a, проведеної Серединецькою гімназією Суднлківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області (далі - Серединецька гімназія, Замовник), код юридичної особи в ЄДРПОУ 23562798, вул. Миру, 119-А. с. Серединці, ІІІепетівський район, Хмельницька область, 30426, підпорядковується Судилківській сільській раді виявлено порушення законодавства про закупівлі, а саме: невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону.

Так, 12 червня 2025 року уповноважена особа Серединецької гімназії ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем роботи за адресою: вул. Миру, 119-А, с. Серединці, Шепетівський район, Хмельницька область, допустив порушення законодавства про закупівлі в частині невідхилення тендерної пропозиції, яка підлягала відхиленню відповідно до закону.

Відповідно до пункту 37 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (далі - Закон) установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Прийнятою відповідно до пункту 37 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 затверджено «Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості).

Відповідно до пункту 3 Особливостей замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

За результатами моніторингу процедури закупівлі деревини (дров паливних) (інформацію про закупівлю оприлюднено в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2025-05-30-008779-a) встановлено, що 12 червня 2025 року уповноважена особа Серединецької гімназії ОСОБА_1 в порушення вимог абз.2 п.п.2 п.44 Особливостей не відхилив тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2 ) як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.

Відповідно до вимог п. 28 Особливостей тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації.

Згідно п.п. 3.1.3. п. 1 розділу III тендерної документації перелік документів та інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції оформлено в додатку 1 до цієї документації.

Відповідно до вимог Додатку 1 до тендерної документації тендерні пропозиції подаються в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 Особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у цій тендерній документації, в тому числі^ інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі (згідно додатку 4 до тендерної документації! Учасник процедури закупівлі повинен надати в складі тендерної пропозиції документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмету закупівлі, встановлених замовником (додаток 4 до тендерної документації).

Згідно вимог п.11 Додатку № 4 до тендерної документації «Технічне завдання на закупівлю товару код ДК 021:2015-03410000-7 «Деревина» (Дрова паливні)» (далі - Додаток № 4) для підтвердження пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета замовником, учасник повинен надати відповідні документи, зокрема, пояснювальну записку з описом якісних функціональних характеристик товару, ного екологічної чистоти, країни та місця походження.

Моніторингом встановлено, що станом на дату кінцевого строку подання тендерних _прюпозий (07 червня 2025 року) у складі тендерної пропозиції учасника ФОП ОСОБА_2 відсутній документ, який підтверджує відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмет закупівлі, встановленим Замовником у Додатку № 4 до тендерної документації, а саме: пояснювальна записка, описом якісних та функціональних характеристик товару, його екологічної чистоти, країни та міси, походження, що не відповідає вимогам п. 11 Додатку № 4 до тендерної документації.

Відповідно до вимог абз. 2 п.п.2 п.44 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закутим, відповідно до пункту 43 цих особливостей.

Під час розгляду тендерної пропозиції учасника ФОП ОСОБА_2 Замовником розміщено в електронній системі закупівель вимогу про усунення невідповідностей в пропозиції учасника ФОП ОСОБА_2 до 12 червня 2025 року, в якій в переліку виявлених невідповідностей, серед іншого, зазначено: «3.2. ФОП ОСОБА_2 необхідно у складі тендерної пропозиції надати пояснювальну записку з описом якісних та функціональних характеристик товару, його екологічної чистоти, країни та місця походження (п.1.2.)».

Поряд з цим, відповідно до п. 43 Особливостей якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строю, розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції).

Отже, відсутність інформації та/або документів, яка/які підтверджує/підтверджують технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, не є невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, і не може бути усунута учасником відповідно до п.43 Особливостей та. як наслідок, є підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника відповідно до абз.2 п.п.2 п.44 Особливостей.

Таким чином, в порушення вимог п.43 Особливостей при ненаданні учасником ФОП ОСОБА_2 в складі тендерної пропозиції інформації (документів) про необхідні технічні та якісні характеристики предмета закупівлі згідно вимог п. 11 Додатку № 4 до тендерної документації. Замовником безпідставно розміщено в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією.

За результатами моніторингу процедури закупівлі встановлено, що в порушення вимог абз.2 п.п.2 п.44 Особливостей Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі ФОП ОСОБА_2 як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, натомість, згідно протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 12 червня 2025 року №4 визначив ФОП ОСОБА_2 переможцем торгів та уклав з ним договір про закупівлю товарів від 19 червня 2025 року №1 на суму 196 824,00 грн без ПДВ.

Зазначене порушення зафіксоване у Висновку про результати моніторингу процедури закупівлі № UA- 2025-05-30-008779-а. який відповідно до статті 8 Закону оприлюднений через електронний кабінет Держаудитслужби в електронній системі закупівель на веб-порталі Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України з питань закупівель за адресою в мережі Internet vvvvw.prozorro.gov.ua у встановлені законодавством строки 14 липня 2025 року.

й

Відповідно до частини першої статті 11 Закону відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа.

Відповідно до пункіу 4 час і ими .десятої статті 11 Закону уповноважена особа, зокрема, забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону за порушення вимог, установлених цим Законом нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання нього Закону, уповноважені особи, службові (посадові) особи замовників несуть відповідальність згідно із законами України.

Згідно листа директора Серединецької гімназії ОСОБА_1 від 08 серпня 2025 року № 118 уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі деревини (дров паливних) є директор Серединецької гімназії ОСОБА_1 .

Наказом директора Серединецької гімназії від 09 січня 2024 року №02 - од «Про обов'язки уповноваженої особи з питань проведення публічних закупівель та затвердження Положення про уповноважену особу» з метою забезпечення максимальної ефективності використання та економії бюджетних коштів, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі товарів, робіт та послуг, забезпечення здійснення публічних закупівель враховуючи вимоги чинного законодавства, відповідно до ч.1,2 ст.11 Закону України «Про публічні закупівлі», наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 30 березня 2019 року №557 «Про затвердження Примірного положення про тендерний комітет або уповноважену особу (осіб)» затверджено Положення про уповноважену особу Серединецької гімназії; обов'язки уповноваженої особи з питань організації та проведення публічних/спрощених закупівель та відповідальним за оприлюднення в електронній системі закупівель звітів про договір про закупівлю товарів, робіт чи послуг, укладений без використання електронної системи закупівель Серединецькою гімназією, згідно із Законом України «Про публічні закупівлі» та контроль за виконання даного наказу залишено за директором Серединецької гімназії ОСОБА_1 . Вказаними діями ОСОБА_1 пурушив абз.2 п.п.2 п.44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, вину у вчиненому правопорушенні визнав повністю, також просив розстрочити суму штрафу на 4 місяці рівними частинами.

За таких обставин, суддя визнав можливим справу розглянути без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки перешкод для такого розгляду, визначених ч.3 ст.268 КУпАП, не має.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується сукупністю зібраних по справі доказів, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення №13/07/0009/2025 ПР від 20 серпня 2025 року; наказом про початок моніторингу процедур закупівель/закупівель №52-З від 23 червня 2025 року; висновком про результати моніторингу процедури закупівель №UA-2025-05-30-008779-а від 14 липня 2025 року; витягом з електронної системи закупівель; відповіддю Серединецької гімназії Судилківської сільради Шепетівського району на запит Держаудитслужби №118 від 08 серпня 2025 року; копією наказу про обов'язки уповноваженої особи з питань проведення публічних закупівель та затвердження Положення про уповноважену особу №02-од від 09 січня 2024 року; копією положення про уповноважену особу (осіб) з питань організації та проведення спрощених закупівель у Серединецькій гімназії.

При застосуванні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь вини, майновий стан, наявність обставин, які пом'якшують відповідальність.

Враховуючи характер скоєного, особу порушника, суд вважає, що ОСОБА_1 слід обрати стягнення у виді штрафу у розмірі в межах санкції ч.3 ст.164-14 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується в першу чергу для запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

За вимогами ст. 34 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.

Відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу здійснюється в порядку, встановленому законом (ч.2 ст.301 КУпАП).

Водночас частиною 1 статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачене право особи за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.

Зі змісту вказаної норми слідує, що підставою вирішення судом питання про відстрочку або розстрочку виконання є наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні визнав повністю та просив застосувати щодо нього розстрочку оплати штрафу.

З огляду на викладене, суддя вважає, що заяву ОСОБА_1 слід задовольнити та розстрочити виконання постанови про накладення адміністративного стягнення на строк чотири місяці.

Статтею 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.

Згідно ст. 303 КУпАП разі відстрочки виконання постанови відповідно до КУпАП перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Керуючись ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст.40-1, 164-14 ч.3, 283, 284, 301, 304 КУпАП, суддя

постановив:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та обрати йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 25500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) гривень з розстрочкою виплати суми штрафу на два місяці, рівними частинами по 6375 (шість тисяч триста сімдесят п'ять) гривень в місяць.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Реквізити для сплати штрафу:

Отримувач коштів: ГУК у Хмел.обл./Шепетів.мтг/21081100, Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37971775, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA 578999980313010106000022777, Код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Реквізити для сплати судового збору:

ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету:22030106.

Строк виконання постанови до 16 січня 2026 року.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя