Ухвала від 10.09.2025 по справі 753/7461/24

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

02068, м. Київ, вул. Кошиця, 5-А

справа № 753/7461/24

провадження № 1-кс/753/2521/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" вересня 2025 р. слідчий суддя Дарницького районного суду міста Києва ОСОБА_1 з секретарем судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваних ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого слідчого відділу Дарницького управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_10 , погоджене заступником керівника Київської міської прокуратури ОСОБА_11 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024100020001325, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.03.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 28 ч. 4 ст. 358 КК України, до шести місяців

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий слідчого відділу Дарницького управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві капітан поліції ОСОБА_10 , за погодженням з процесуальним керівником, звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження до шести місяців строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024100020001325, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.03.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 28 ч. 4 ст. 358 КК України.

Вказане клопотання обгрунтовано наступним.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента №64/2022 від 24 лютого 2022 року, з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово було продовжено.

Пунктом 3 Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 визначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30- 34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб у межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Зокрема, заборонено виїзд за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років на період правового режиму воєнного стану.

Згідно пункту 21 Порядку перетинання державного кордону громадянами України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

- особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», у яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

- особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю і супроводжують таких дружину (чоловіка) для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв'язки, інвалідність;

- інші військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

При цьому, Указом Президента України № 65/2022 від 24.02.2022, що затверджений Законом України № 2105-ІХ від 03.03.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, оголошено загальну мобілізацію та постановлено здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Таким чином, викладені положення чинного законодавства України свідчать про те, що забезпечення мобілізаційної готовності є невід'ємною частиною законної діяльності Збройних Сил України, а виїзд осіб призовного віку, які підлягають або можуть підлягати призову за мобілізацією, за межі України без наявних на те правових підстав перешкоджає законній діяльності Збройних Сил України в частині їх обов'язку з підтримання належної мобілізаційної готовності.

Досудовим розслідуванням встановлено, що не пізніше лютого 2024 року у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, пов'язаний із організацією, керівництвом та сприянням незаконному переправленню осіб через державний кордон України, зокрема шляхом усунення перешкод, а також перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України в ообливий період. Усвідомлюючи, що вчинення зазначених кримінальних правопорушень потребує зусиль декількох осіб, ОСОБА_5 вирішив створити та очолити організовану групу, до складу якої, у різний час залучив осіб, які поділяли його злочинні наміри та корисливий мотив, а саме: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_12 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_8 , ОСОБА_15 та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб.

Так, ОСОБА_5 , будучи адвокатом (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю НОМЕР_1, видане 26.04.2023 Радою адвокатів Запорізької області), маючи знання в галузі права та навички правозастосування, орієнтуючись у аспектах чинного законодавства, достовірно розуміючи, що згідно зі ст. 1 Указу Президента України №64/2022 в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, не пізніше лютого 2024 року, усвідомлюючи, що вказані дії вчиняються на шкоду обороноздатності України, розробив наступний злочинний план протиправної діяльності організованої групи, з метою отримання прибутку.

Відповідно до злочинного задуму, зазначена протиправна діяльність мала провадитись шляхом підроблення та збуту офіційних документів, що надають право:

1) військовозобов'язаним особам отримувати в органах соціального захисту населення/підрозділах Пенсійного фонду України посвідчення, що встановлюють наявність у особи інвалідності, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом усуненням перешкод;

2) діючим військовослужбовцям звільнитися з військової служби, у зв'язку із доглядом за близьким родичем, що має інвалідність та мати можливість незаконно перетинати державний кордон України шляхом усунення перешкод;

3) військовозобов'язаним особам мати можливість незаконно перетинати Державний кордон України та ухилятися від призову на військову службу за мобілізацією під час воєнного стану, зокрема, шляхом пред'явлення підроблених офіційних документів стосовно наявності інвалідності, про виключення з військового обліку за станом здоров'я, про потребу у постійному сторонньому догляді за близькими родичами.

В подальшому, ОСОБА_5 , проявивши якості лідера, відповідно до загального задуму, взяв на себе керівну роль не тільки у створенні, а й у керівництві і координації діяльності організованої групи та вчинюваних її учасниками злочинів шляхом надання відповідних засобів, вказівок, заздалегідь забезпечив існування організованої групи, визначив та у подальшому удосконалив її структуру та ієрархію, розподіливши між учасниками функціональні обов'язки, визначив чіткі правила поведінки та дисципліни, спланував конкретні злочини та протиправну діяльність організованої групи в цілому.

З метою конспірації, унеможливлення викриття протиправної діяльності, учасниками злочинної групи при спілкуванні використовувалися месседжери «Telegram», «What'sApp», відправки підроблених документів здійснювалися за допомогою послуг оператора поштового зв'язку ТОВ «Нова Пошта», з використанням аккаунтів на вигадані анкетні дані, для отримання грошових коштів учасниками організованої групи використовувалися невстановлені криптовалютні гаманці, на які «клієнти» здійснювали оплату за підроблені документи та здійснення «супроводження».

За загальним задумом, з метою постійного залучення великої кількості «клієнтів», обов'язки щодо їх пошуку покладалися на рядових учасників організованої групи. Так, «рекламування» можливості придбання підроблених документів, з метою незаконного перетину Державного кордону України та ухилення від проходження військової служби за мобілізацією під час військового стану, здійснювалося як особисто, так і у групах месседжеру «Telegram», що пов'язані з висвітленням інформації про діяльність ТЦК та СП, мобілізацію, військові дії на території України.

У разі звернення особи за «послугами» до учасника організованої групи, останній, з метою створення видимості взаємодії з органами державної влади, висував вимогу щодо надання фотокопій власних документів, з використанням яких виготовлялися:

- довідки та виписки з акту огляду медико - соціальної експертної комісії (далі «МСЕК») з інформацією про встановлення діагнозу та відповідної групи інвалідності;

- тимчасового посвідчення військовозобов'язаного з відміткою про виключення з військового обліку за станом здоров'я;

- медичних висновків лікарсько - консультативних комісій про потребу у постійному сторонньому догляді, інші документи, що видаються органами державної влади та місцевого самоврядування, які використовувались у протиправній діяльності.

У разі надання особою згоди та перерахування грошових коштів в сумі 7 000 доларів США на невстановлений криптогаманець, учасниками злочинної групи підроблювалися офіційні документи та пересилалися «клієнту» за допомогою послуг оператора поштового зв'язку ТОВ «Нова Пошта», з використанням аккаунтів на вигадані анкетні дані, або надавалися при особистій зустрічі.

Крім того, за домовленістю з «клієнтом», учасниками організованої групи здійснювалося повне «супроводження» оформлення відповідних пільг особам «під ключ». В цьому разі «клієнт» надавав учаснику організованої групи власний електронний підпис та пароль від нього, за допомогою якого учасник організованої групи через особистий кабінет порталу електронних послуг Пенсійного фонду України в електронному вигляді подавав заяву про призначення пенсії за інвалідністю, долучаючи при цьому, зокрема, фотокопії підроблених документів. Подана заява передавалася до територіального підрозділу Пенсійного фонду України, який звертався із запитом до МСЕК щодо надання оригіналу виписки. В цей час учасники організованої групи підроблювали супровідні листи від імені МСЕК та разом з підробленими виписками скеровували їх до відповідного територіального підрозділу Пенсійного фонду України. За наявності достатнього страхового стажу, особі призначалася пенсія по інвалідності та видавалося відповідне посвідчення пенсіонера. У разі відсутності достатнього страхового стажу, вказані документи та рішення про відмову у призначенні пенсії скеровувалося до відповідного органу соціального захисту населення, який здійснював постановку особи на облік як особи з інвалідністю та видавав посвідчення особи з інвалідністю, особам які не мають право на пенсію.

Особи, що скористалися вказаними «послугами», розпочали отримувати пенсії/соціальні виплати, користуватися правом на безперешкодний перетин державного кордону України, а також унеможливили свій призов на військову службу за мобілізацією під час військового стану, зокрема шляхом долучення вказаних підроблених документів до заяв про надання відстрочки від призову на військову службу, які подавалися до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Крім того, «послугами» учасників організованої групи користувалися військовослужбовці, що проходять військову службу за мобілізацією під час військового стану, з метою звільнення з військової служби.

Так, учасниками організованої групи виготовлялися підроблені довідки/виписки з акту огляду МСЕК та інші документи з інформацією про встановлення діагнозу та відповідної групи інвалідності родичу військовослужбовця. Вказані підроблені документи військовослужбовець долучав до рапорту про звільнення з військової служби у запас на підставі п.п. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (через сімейні обставини або з інших поважних причин), абзацу 11 п. 3 ч. 12 ст. 26 цього ж Закону (необхідність здійснювати постійний догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи) та подавав командуванню військової частини.

З метою досягнення єдиного злочинного результату ОСОБА_5 , як організатор організованої групи, здійснив розподіл функцій між учасниками та визначив роль кожного наступним чином.

Організатор: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є керівником організованої групи, який її створив та керував нею, розробив план дій учасників організованої групи, визначивши відповідно до плану функції та тактику поведінки кожного із учасників групи. Крім того, в ході підготовки та безпосередньо в ході діяльності організованої групи по вчиненню кримінальних правопорушень виконував наступні функції: - здійснював загальне керівництво та координацію дій всіх учасників організованої групи за допомогою телефонного зв'язку та месседжерів; - визначав правила поведінки та конспірації в організації та забезпечував дотримання останніх їх учасниками;- особисто перевіряв надійність кожного учасника та підшукував нових учасників, враховуючи їх особисті характеристики та навички для здійснення злочинної діяльності; - здійснював контроль за надходженням коштів від злочинної діяльності та розподіляв між учасниками групи кошти здобуті злочинним шляхом; - орендував офіс у м. Дніпро для здійснення протиправної діяльності, здійснював матеріально - технічне забезпечення, шляхом придбання комп'ютерної, друкарської техніки, інших засобів, що використовувалися учасниками організованої групи.

Учасники:

1) ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи наближеною до організатора особою, координував діяльність учасників організованої групи, відповідальних за провадження протиправної діяльності на території Одеської, Харківської, Київської областей, здійснював виплату грошової винагороди іншим учасникам організованої групи, самостійно координував протиправну діяльність організованої групи на території Дніпропетровської області, розміщував оголошення щодо надання відповідних «послуг», підроблював документи «клієнтів» та здійснював їх відправку;

2) ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , будучи наближеною до організатора особою, підроблював документи «клієнтів» та здійснював їх відправку, здійснював виплату грошової винагороди іншим учасникам організованої групи, з метою конспірації протиправної діяльності забезпечував зв'язок та передачу підроблених документів між учасниками організованої групи на території Дніпропетровської області;

3) ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , будучи активним учасником організованої групи, реалізовував діяльність організованої групи на території Харківської області, підшукував «клієнтів», що бажали придбати підроблені документи;

4) ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , будучи активним учасником організованої групи, реалізовував діяльність організованої групи на території Харківської області, підшукував «клієнтів», що бажали придбати підроблені документи, передавав відповідну інформацію іншим учасникам організованої групи, безпосередньо збував підроблені офіційні документи;

5) ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , будучи активним учасником організованої групи, реалізовував діяльність організованої групи на території м. Києва та Київської області, підшукував «клієнтів», що бажали придбати підроблені документи, передавав відповідну інформацію іншим учасникам організованої групи, безпосередньо збував підроблені офіційні документи;

6) ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи активним учасником організованої групи, реалізовував діяльність організованої групи на території Одеської області, підшукував «клієнтів», що бажали придбати підроблені документи, передавав відповідну інформацію іншим учасникам організованої групи, безпосередньо збував підроблені офіційні документи;

7) ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , будучи активним учасником організованої групи, реалізовував діяльність організованої групи на території Дніпропетровської області, підшукував «клієнтів», що бажали придбати підроблені документи, передавав відповідну інформацію іншим учасникам організованої групи, безпосередньо збував підроблені офіційні документи;

8) ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , будучи активним учасником організованої групи, здійснювала відправку підроблених документів засобами поштового зв'язку ТОВ «Нова Пошта», здійснювала виплату грошової винагороди іншим учасникам організованої групи, з метою конспірації протиправної діяльності забезпечувала зв'язок та передачу підроблених документів між учасниками організованої групи.

Інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, на яких покладалась обов'язки з виготовлення підроблених офіційних документів, передачу підроблених документів між учасниками організованої групи, їх подальший збут замовникам, використання завідомо підроблених офіційних документів.

Стійкість організованої групи формувалась за рахунок стабільного складу організованої групи, тісних стосунків між її учасниками та внутрішньої дисципліни. Тісні зв'язки між учасниками організованої групи підтримувались за рахунок бажання кожного із них отримувати стабільні прибутки від вчинення злочинів. З цією метою всі вони беззаперечно виконували єдиний злочинний план та дотримувались встановлених правил поведінки. Тривалість функціонування організованої групи була забезпечена наявністю єдиного спільного плану, стабільним складом учасників, розподілом функцій між ними та визначенням ролі кожного, наявністю знарядь вчинення злочинів, дружніми зв'язками членів злочинного угруповання, їх спільним планом на систематичне вчинення кримінальних правопорушень, отриманням доходів від зайняття злочинною діяльністю.

Так, не пізніше березня 2024 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), у невстановленому місці ОСОБА_13 , діючи в складі організованої групи, спільно з іншими її учасниками відповідно до попередньо розробленого єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, виконував свою функцію, відповідно до якої домовився з ОСОБА_16 щодо підроблення офіційних документів, а саме довідки і виписки до акту огляду МСЕК (із зазначенням інформації про наявність інвалідності) на ім'я останнього з метою подальшого використання для безперешкодного перетину Державного кордону України, а також використання вказаних документів для уникнення призову на військову службу за мобілізацією під час воєнного стану за грошову винагороду в сумі 7 000 доларів США.

З метою реалізації спільного протиправного задуму ОСОБА_13 , використовуючи мессенджер «Telegram», передав вказану інформацію ОСОБА_6 , який виконуючи відведену йому роль, доповів про вказану домовленість керівнику організованої групи ОСОБА_5 . Після цього, у невстановлений досудовим розслідуванням день, час та місці, але не пізніше квітня 2024 року, у невстановлений спосіб, ОСОБА_5 надав вказівку невстановленому учаснику організованої групи щодо підробки офіційних документів, порядок складення та видачі яких передбачено Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 577 від 30.07.2012 (який був чинним на момент підробки) згідно якого затверджено форми первинної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях, а саме довідки та виписки з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №293814 на ім'я ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , видані 25.03.2024 КУ «Одеський обласний центр медико - соціальної експертизи» за підписом Голови МСЕК ОСОБА_112, на виконання якої був виготовлений відповідний документ, із зазначенням наступної інформації: - дата огляду: 25.03.2024; - огляд інваліда: первинний; - група інвалідності: друга з 25.03.2024; - причина інвалідності: загальне захворювання; - інвалідність встановлена на строк до: 25.03.2025; - дата чергового переогляду: 19.03.2025; - діагноз МСЕК: ревматоїдний артрит, сколіоз; - висновок про умови та характер праці: праця не пов'язана з фізичними навантаженнями; - рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності: перебування на обліку у сімейного лікаря; - підстава: акт огляду МСЕК № 1071.

Тобто, довідка та виписка з акту огляду МСЕК є офіційними документами, які видаються та посвідчуються установою і які надають права або звільняють від обов'язків, форма, зміст, порядок виготовлення та видачі яких передбачені вищезазначеним нормативно-правовим актом.

Надалі, на виконання єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, невстановлений учасник організованої групи 04.05.2024 подав підроблену виписку з акту огляду МСЕК разом з електронною заявою про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_16 через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України, тобто умисно використав завідомо підроблений офіційний документ. В подальшому, підроблену довідку з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №293814 на ім'я ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , видану Одеською обласною МСЕК, невстановлений учасник організованої групи передав ОСОБА_6 з метою її подальшого збуту. Після отримання вищевказаного підробленого офіційного документу, на виконання єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, ОСОБА_6 передав його ОСОБА_9 , яка виконуючи відведену їй роль, 29.04.2024 надіслала його ОСОБА_13 , який в свою чергу передав його особисто ОСОБА_16 у невстановлені досудовим розслідуванням день, час та місці.

Таким чином, учасники організованої групи здійснили повну підробку офіційних документів з метою використання їх підроблювачем, замовником або іншою особою для незаконного перетину державного кордону України та перешкоджанню законній діяльності Збройних Сил України, достовірно знаючи, що КУ «Одеський обласний центр медико - соціальної експертизи» ці документи не виготовлялися, не обліковувалися та не видавалися. Внаслідок вказаних дій, рішенням ГУ ПФУ в Харківській обл. ОСОБА_16 було призначено та нараховано пенсію за інвалідністю, видано пенсійне посвідчення, використовуючи яке у останнього з'явилося незаконне право на безперешкодний перетин Державного кордону України, відповідно учасниками організованої групи, на виконання спільного злочинного плану, забезпечено усунення наявних перешкод з метою здійснення незаконного переправлення осіб через державний кордон України.

За аналогічних та подібних обставин учасниками організованої групи було виготовлено підроблені документи на ім'я ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , з метою отримання ними/їх близькими родичами незаконного права на безперешкодний перетин державного кордону України.

Крім того, не пізніше березня 2024 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), у невстановленому місці ОСОБА_13 , діючи в складі організованої групи, спільно з іншими її учасниками відповідно до попередньо розробленого єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, виконував свою функцію, відповідно до якої домовився з ОСОБА_16 щодо підроблення офіційних документів, а саме довідки і виписки до акту огляду МСЕК (із зазначенням інформації про наявність інвалідності) на ім'я останнього, з метою подальшого використання для безперешкодного перетину Державного кордону України, а також використання вказаних документів для уникнення призову на військову службу за мобілізацією під час воєнного стану, за грошову винагороду в сумі 7 000 доларів США.

З метою реалізації спільного протиправного задуму ОСОБА_13 , використовуючи мессенджер «Telegram» передав вказану інформацію ОСОБА_6 , який виконуючи відведену йому роль, доповів про вказану домовленість керівнику організованої групи ОСОБА_5 .

Після цього, у невстановлений досудовим розслідуванням день, час та місці, але не пізніше квітня 2024 року, у невстановлений спосіб, ОСОБА_5 надав вказівку невстановленому учаснику організованої групи щодо підробки офіційних документів, порядок складення та видачі яких передбачено Наказом Міністерства охорони здоров'я України №577 від 30.07.2012 (який був чинним на момент підробки), згідно якого затверджено форми первинної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях, а саме довідки та виписки з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №293814 на ім'я ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , видані 25.03.2024 КУ «Одеський обласний центр медико - соціальної експертизи» за підписом Голови МСЕК ОСОБА_112, на виконання якої був виготовлений відповідний документ, із зазначенням наступної інформації: - дата огляду: 25.03.2024; - огляд інваліда: первинний; - група інвалідності: друга з 25.03.2024; - причина інвалідності: загальне захворювання; - інвалідність встановлена на строк до: 25.03.2025; - дата чергового переогляду: 19.03.2025; - діагноз МСЕК: ревматоїдний артрит, сколіоз; - висновок про умови та характер праці: праця не пов'язана з фізичними навантаженнями; - рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності: перебування на обліку у сімейного лікаря; - підстава: акт огляду МСЕК № 1071.

Тобто, довідка та виписка з акту огляду МСЕК є офіційними документами, які видаються та посвідчуються установою і які надають права або звільняють від обов'язків, форма, зміст, порядок виготовлення та видачі яких передбачені вищезазначеним нормативно-правовим актом.

Надалі, на виконання єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, невстановлений учасник організованої групи 04.05.2024 подав підроблену довідку з акту огляду МСЕК разом з електронною заявою про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_16 через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України, тобто умисно використав завідомо підроблений офіційний документ. В подальшому, підроблену довідку з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №293814 на ім'я ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , видану Одеською обласною МСЕК, невстановлений учасник організованої групи передав ОСОБА_6 з метою її подальшого збуту. Після отримання вищевказаного підробленого офіційного документу, на виконання єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, ОСОБА_6 передав його ОСОБА_9 , яка виконуючи відведену їй роль, 29.04.2024 надіслала його ОСОБА_13 , який, в свою чергу передав його особисто ОСОБА_16 у невстановлені досудовим розслідуванням день, час та місці.

Таким чином, учасники організованої групи здійснили повну підробку офіційних документів, з метою використання їх підроблювачем, замовником або іншою особою для незаконного перетину державного кордону України та перешкоджанню законній діяльності Збройних Сил України, достовірно знаючи, що КУ «Одеський обласний центр медико - соціальної експертизи» ці документи не виготовлялися, не обліковувалися та не видавалися. Внаслідок вказаних дій, рішенням ГУ ПФУ в Харківській області ОСОБА_16 було призначено та нараховано пенсію за інвалідністю, видано пенсійне посвідчення, використовуючи яке у останнього з'явилося незаконне право на безперешкодний перетин Державного кордону України, відповідно учасниками організованої групи, на виконання спільного злочинного плану, забезпечено усунення наявних перешкоди з метою здійснення незаконного переправлення осіб через державний кордон України.

Так, 15.11.2024 на підставі підроблених офіційних документів, ІНФОРМАЦІЯ_20 розглянуто заяву ОСОБА_16 (вх. № 20601 від 13.11.2024) та за відсутності законних на те підстав надано відстрочку від мобілізації на підставі п. 2 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку з наявністю ІІ групи інвалідності.

Таким чином, умисні та узгоджені дії учасників організованої групи, спрямовані на сприяння ухиленню громадянами України від виконання визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" обов'язку, спричинили зниження обороноздатності України в умовах воєнного стану і збройної агресії Російської Федерації проти України, загрози її національній безпеці, та свідчать про цілеспрямоване перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період.

За аналогічних обставин учасниками організованої групи було виготовлено підроблені документи на ім'я ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , з метою отримання їх родичами чоловічої статі права на безперешкодний перетин державного кордону України та звільнення з військової служби за мобілізацією в особливий період.

Крім того, не пізніше березня 2024 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), у невстановленому місці ОСОБА_13 , діючи в складі організованої групи спільно з іншими її учасниками відповідно до попередньо розробленого єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, виконував свою функцію, відповідно до якої домовився з ОСОБА_16 щодо підроблення офіційних документів, а саме довідки і виписки до акту огляду МСЕК (із зазначенням інформації про наявність інвалідності) на ім'я останнього, з метою подальшого використання для безперешкодного перетину Державного кордону України, а також використання вказаних документів для уникнення призову на військову службу за мобілізацією під час воєнного стану, за грошову винагороду в сумі 7 000 доларів США.

З метою реалізації спільного протиправного задуму ОСОБА_13 , використовуючи мессенджер «Telegram» передав вказану інформацію ОСОБА_6 , який виконуючи відведену йому роль, доповів про вказану домовленість керівнику організованої групи ОСОБА_5 .

Після цього, у невстановлений досудовим розслідуванням день, час та місці, але не пізніше квітня 2024 року, у невстановлений спосіб, ОСОБА_5 надав вказівку невстановленому учаснику організованої групи щодо підробки офіційних документів, порядок складення та видачі яких передбачено Наказом Міністерства охорони здоров'я України №577 від 30.07.2012 (який був чинним на момент підробки), згідно якого затверджено форми первинної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях, а саме довідки та виписки з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №293814 на ім'я ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , видані 25.03.2024 КУ «Одеський обласний центр медико - соціальної експертизи» за підписом Голови МСЕК ОСОБА_112, на виконання якої був виготовлений відповідний документ, із зазначенням наступної інформації: - дата огляду: 25.03.2024; - огляд інваліда: первинний; - група інвалідності: друга з 25.03.2024; - причина інвалідності: загальне захворювання; - інвалідність встановлена на строк до: 25.03.2025; - дата чергового переогляду: 19.03.2025; - діагноз МСЕК: ревматоїдний артрит, сколіоз; - висновок про умови та характер праці: праця не пов'язана з фізичними навантаженнями; - рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності: перебування на обліку у сімейного лікаря; - підстава: акт огляду МСЕК № 1071.

Тобто, довідка та виписка з акту огляду МСЕК є офіційними документами, які видаються та посвідчуються установою і які надають права або звільняють від обов'язків, форма, зміст, порядок виготовлення та видачі яких передбачені вищезазначеним нормативно-правовим актом.

В подальшому, підроблену довідку з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №293814 на ім'я ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , видану Одеською обласною МСЕК, невстановлений учасник організованої групи передав ОСОБА_6 з метою її подальшого збуту. Після отримання вищевказаного підробленого офіційного документу, на виконання єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, ОСОБА_6 передав його ОСОБА_9 , яка виконуючи відведену їй роль, 29.04.2024 надіслала його ОСОБА_13 , який в свою чергу передав його ОСОБА_16 у невстановлені досудовим розслідуванням день, час та місці, особисто.

Таким чином, учасники організованої групи здійснили повну підробку офіційних документів, з метою використання їх підроблювачем, замовником або іншою особою для незаконного перетину державного кордону України та перешкоджанню законній діяльності Збройних Сил України, достовірно знаючи, що КУ «Одеський обласний центр медико - соціальної експертизи» ці документи не виготовлялися, не обліковувалися та не видавалися

Надалі, на виконання єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, невстановлений учасник організованої групи 04.05.2024 подав підроблену довідку з акту огляду МСЕК разом з електронною заявою про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_16 через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України, тобто умисно використав завідомо підроблений офіційний документ.

За аналогічних та подібних обставин учасниками організованої групи було виготовлено підроблені документи на ім'я ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , використано завідомо підроблені документи на ім'я ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , з метою отримання ними/їх близькими родичами незаконного права на безперешкодний перетин державного кордону України.

Зважаючи на викладене вище, органом досудового розслідування за погодженням з процесуальним керівником:

- 17.06.2025 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень виконавцям: ОСОБА_6 , ОСОБА_12 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 ;

- 23.06.2025 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень організатору ОСОБА_5 ;

- 16.07.2025 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень виконавцю ОСОБА_8 .

Вина підозрюваних у вчинені інкримінованих їм правопорушень підтверджується наступними доказами:

- показами свідка ОСОБА_28 , який під час знайомства та подальшого спілкування з учасниками організованої групи ОСОБА_12 та ОСОБА_6 дізнався про провадження ними протиправної діяльності, пов'язаної з підробленням документів та подальшим незаконним перетином державного кордону України;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - спостереження за особою від 17.04.2024 відносно ОСОБА_12 , яким зафіксовано особисте знайомство останнього з ОСОБА_6 , що підтверджує факт наявності зв'язків між учасниками організованої групи;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - спостереження за особою від 18.04.2024 відносно ОСОБА_12 , яким зафіксовано спільне з ОСОБА_6 прибуття до поштового відділення для відправки підроблених документів, а саме довідок МСЕК на ім'я ОСОБА_29 , ОСОБА_18 , ОСОБА_30 ;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - спостереження за особою від 18.04.2024 відносно ОСОБА_6 , яким зафіксовано спільне з ОСОБА_12 прибуття до поштового відділення для відправки підроблених документів, а саме довідок МСЕК на ім'я ОСОБА_29 , ОСОБА_18 , ОСОБА_30 ;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - спостереження за особою від 20.05.2024 відносно ОСОБА_6 , яким зафіксовано особисте знайомство останнього з учасниками організованої групи ОСОБА_12 та ОСОБА_9 , що підтверджує факт наявності зв'язків між учасниками організованої групи;

- протоколом за результатами проведення огляду речей від 07.05.2024, а саме відеозаписів, вилучених у ТОВ «НОВА ПОШТА», яким зафіксовано відправлення, здійснені учасниками організованої групи ОСОБА_31 , ОСОБА_9 , ОСОБА_12 , ОСОБА_6 , зокрема спільного прибуття до поштових відділень для отримання відправлень, отримання ОСОБА_6 підроблених документів на ім'я ОСОБА_21 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 ;

- протоколом за результатами проведення огляду речей від 07.06.2024, а саме відеозаписів, вилучених у ТОВ «НОВА ПОШТА», яким зафіксовано відправлення підроблених документів на ім'я ОСОБА_21 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_22 , здійснені учасниками організованої групи ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , а також отримання підроблених документів учасником організованої групи ОСОБА_13 та клієнтами;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - накладення арешту, огляду та виїмки кореспонденції від 12.07.2024 відносно ОСОБА_6 та протоколами огляду носія інформації, яким зафіксовано відправлення останнім підроблених документів на ім'я ОСОБА_29 , ОСОБА_18 , ОСОБА_30 учаснику організованої групи ОСОБА_14 ;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - накладення арешту, огляду та виїмки кореспонденції від 24.07.2024 відносно ОСОБА_6 та протоколом огляду носія інформації, яким зафіксовано відправлення підроблених документів на ім'я ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_21 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_22 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , між учасниками організованої групи та безпосередньо клієнтам;

- протоколом за результатами проведення огляду речей від 10.09.2024, а саме відеозаписів, вилучених у ТОВ «НОВА ПОШТА», яким зафіксовано відправлення підроблених документів на ім'я ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 учасниками організованої групи ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - накладення арешту, огляду та виїмки кореспонденції від 10.10.2024 відносно ОСОБА_8 та протоколом огляду носія інформації, яким зафіксовано отримання останнім підроблених документів на ім'я ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 від учасника організованої групи ОСОБА_7 ;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - накладення арешту, огляду та виїмки кореспонденції від 10.10.2024 відносно ОСОБА_77 та протоколом огляду носія інформації, яким зафіксовано відправлення підроблених документів на ім'я ОСОБА_27 , ОСОБА_24 , здійснене на ім'я учасника організованої групи ОСОБА_15 ;

- протоколом за результатами проведення огляду речей від 21.10.2024, а саме відеозаписів, вилучених у ТОВ «НОВА ПОШТА», яким зафіксовано відправлення підроблених документів учасницею організованої групи ОСОБА_78 ;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - накладення арешту, огляду та виїмки кореспонденції від 29.10.2024 та протоколом огляду носія інформації, яким зафіксовано відправлення підроблених документів на ім'я ОСОБА_79 учасницею організованої групи ОСОБА_78 ;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 21.11.2024, під час якого в ГУ ПФУ в Чернівецькій обл. було вилучено пенсійну справу ОСОБА_45 , у якій міститься підроблена виписка МСЕК;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 14.11.2024, під час якого в ГУ ПФУ в м. Києві було вилучено пенсійну справу ОСОБА_42 , у якій міститься підроблена виписка МСЕК;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 01.11.2024, під час якого в ГУ ПФУ в Київській обл. було вилучено пенсійну справу ОСОБА_44 , у якій міститься підроблена виписка МСЕК;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 21.10.2024, під час якого в ГУ ПФУ в м. Києві. було вилучено пенсійну справу ОСОБА_68 , у якій міститься підроблена виписка МСЕК;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 01.11.2024, під час якого в ГУ ПФУ в Харківській обл. було вилучено пенсійну справу ОСОБА_13 , у якій міститься підроблена виписка МСЕК;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 03.12.2024, під час якого в ГУ ПФУ в Львівській обл. було вилучено пенсійну справу ОСОБА_80 , у якій міститься підроблена виписка МСЕК;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 26.11.2024, під час якого в ГУ ПФУ в Запорізький обл. було вилучено пенсійну справу ОСОБА_18 , у якій міститься підроблена виписка МСЕК;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 26.11.2024, під час якого в ДСЗН Запорізький МР було вилучено справу ОСОБА_18 , у якій міститься підроблена виписка МСЕК;

- наданими в ГУ ПФУ в Одеській обл. на запит в порядку ст. 93 КПК України, підроблені виписка МСЕК на ім'я ОСОБА_29 та ОСОБА_30

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 26.11.2024, під час якого в ДП та СП Одеської МР було вилучено справу ОСОБА_8 , у якій міститься підроблена виписка МСЕК;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 11.10.2024, під час якого в УСЗН Голосіївської РДА м. Києва було вилучено справу ОСОБА_12 , у якій міститься підроблена виписка МСЕК;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 22.11.2024, під час якого в Пенсійному фонді України було вилучено електронні пенсійні справи ОСОБА_5 , ОСОБА_69 , ОСОБА_62 , ОСОБА_67 , ОСОБА_57 , ОСОБА_39 , ОСОБА_81 , ОСОБА_82 , ОСОБА_16 , ОСОБА_45 , ОСОБА_47 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_36 , ОСОБА_46 , ОСОБА_85 , ОСОБА_42 , ОСОБА_86 , ОСОБА_87 , ОСОБА_55 , ОСОБА_32 , ОСОБА_51 , у яких містяться підроблені виписки МСЕК;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 18.12.2024, під час якого в Пенсійному фонді України було вилучено електронні пенсійні справи ОСОБА_88 , ОСОБА_89 , ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 , ОСОБА_98 , ОСОБА_99 , ОСОБА_25 , ОСОБА_100 , ОСОБА_101 , ОСОБА_102 , ОСОБА_103 , ОСОБА_104 , ОСОБА_105 , ОСОБА_106 , у яких містяться підроблені виписки МСЕК;

- протоколом обшуку за місцем проживання ОСОБА_7 , в ході якого вилучено печатку нотаріуса ОСОБА_107 , що використовувалася під час підроблення документів, а також мобільні телефони учасника організованої групи;

- протоколом оглядів мобільних телефонів ОСОБА_7 , в яких міститься спілкування з керівником організованої групи ОСОБА_5 та іншими учасниками організованої групи стосовно підроблення документів;

- протоколом обшуку за місцем проживання ОСОБА_13 та протоколом огляду мобільного телефону, вилученого за місцем проживання ОСОБА_13 , у якому міститься спілкування з учасником організованої групи ОСОБА_6 стосовно підроблення документів для використання при незаконному перетині Державного кордону України;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 17.04.2024 відносно ОСОБА_12 та протоколом огляду носія інформації, яким зафіксовано змову з іншими учасниками організованої групи та процес обговорення протиправної діяльності з ОСОБА_6 стосовно підроблення документів на ім'я ОСОБА_23 , ОСОБА_19 для використання при незаконному перетині Державного кордону України;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 17.04.2024 відносно ОСОБА_6 та протоколом огляду носія інформації, яким зафіксовано змову з іншими учасниками організованої групи та процес обговорення протиправної діяльності з ОСОБА_12 , ОСОБА_108 , ОСОБА_8 стосовно підроблення документів, в тому числі на ім'я ОСОБА_23 , ОСОБА_19 , ОСОБА_32 для використання при незаконному перетині Державного кордону України;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 07.05.2024 відносно ОСОБА_6 та протоколом огляду носія інформації, яким зафіксовано змову з іншими учасниками організованої групи та процес обговорення протиправної діяльності з ОСОБА_14 , ОСОБА_12 стосовно підроблення документів, для використання при незаконному перетині Державного кордону України;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 07.05.2024 відносно ОСОБА_12 та протоколом огляду носія інформації, яким зафіксовано змову з іншими учасниками організованої групи та процес обговорення протиправної діяльності з ОСОБА_6 стосовно підроблення документів для використання при незаконному перетині Державного кордону України;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 21.05.2024 відносно ОСОБА_6 та протоколом огляду носія інформації, яким зафіксовано змову з іншими учасниками організованої групи та процес обговорення протиправної діяльності з ОСОБА_12 стосовно підроблення документів для використання при незаконному перетині Державного кордону України;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 21.05.2024 відносно ОСОБА_12 та протоколом огляду носія інформації, яким зафіксовано змову з іншими учасниками організованої групи та процес обговорення протиправної діяльності з ОСОБА_6 , ОСОБА_9 стосовно підроблення документів для використання при незаконному перетині Державного кордону України;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 05.08.2024 відносно ОСОБА_5 та протоколом огляду носія інформації, яким зафіксовано змову з іншими учасниками організованої групи та процес обговорення протиправної діяльності з ОСОБА_78 стосовно підроблення документів для використання при незаконному перетині Державного кордону України;

- висновками судових технічних експертиз документів по вилученим довідкам/випискам до акту огляду МСЕК, в ході яких встановлено невідповідність аналогічним документам, що видаються уповноваженими органами України;

- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Так, 11.08.2025 постановою керівника Дарницької окружної прокуратури міста Києва строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців.

Тримісячний строк досудового розслідування закінчується 17.09.2025, однак завершити досудове розслідування до вказаного строку не вдається за можливим внаслідок особливої складності провадження через велику кількість підозрюваних (9 підозрюваних) та їх захисників, встановлення понад 300 епізодів вчинення кримінальних правопорушень, необхідності проведення великої кількості слідчих (розшукових) та процесуальних дій. Без зазначених дій неможливо прийняти кінцеве процесуальне рішення про остаточну кваліфікацію протиправних дій кримінального характеру, вчинених підозрюваними особами.

У кримінальному провадженні необхідно виконати наступне:

- отримати висновки раніше призначених судових технічних експертиз документів (загальна кількість 9 експертиз);

- провести тимчасові доступи до речей та документів, що перебувають у територіальних підрозділах Пенсійного фонду України, що розташовані у 21 області;

- за результатами проведення тимчасових доступів призначити понад 100 судових технічних експертиз документів та отримати відповідні висновки;

- проаналізувати отримані матеріали та надати їм належну правову оцінку, за необхідності прийняти відповідні процесуальні рішення;

- провести огляд вилученої комп'ютерної техніки, у разі виявлення інформації, що становить значення для досудового розслідування, призначити судову комп'ютерно- технічну експертизу та отримати відповідний висновок;

- встановити інші факти протиправної діяльності учасників організованої групи;

- розсекретити та долучити до кримінального провадження в повному обсязі матеріали про результати проведення негласних слідчих (розшукових) дій, клопотання про дозвіл на їх проведення, а також ухвали Київського апеляційного суду за результатами розгляду клопотань;

- встановити очевидців, які володіють інформацією з приводу вчинення кримінального правопорушення та у разі встановлення таких, допитати у процесуальному статусі свідків;

- звернутись із клопотаннями до Дарницького районного суду м. Києва для продовження дії застосованих запобіжних заходів стосовно підозрюваних;

- забезпечити проведення комплексу заходів, спрямованих на розшук підозрюваних, яких оголошено в розшук;

- з урахуванням проведених слідчих (розшукових) дій та оперативно-розшукових заходів, отриманих документів та інформації прийняти за необхідності законні процесуальні рішення (виділення та/або закриття кримінальних правопорушень у кримінальному провадженні, повідомлення про підозри новим особам);

- з урахуванням висновків вищевказаних експертних досліджень та проаналізованої інформації, що буде здобута в ході досудового розслідування, сформулювати остаточну підозру щодо підозрюваних, про що повідомити останніх за участі адвокатів та додатково допитати підозрюваних з даного приводу;

- завершити збирання характеризуючих матеріалів на підозрюваних;

- виконати вимоги ст. 290 КПК України;

- скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.

Враховуючи викладене вище, слідчий прохає суд продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024100020001325, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.03.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 28 ч. 4 ст. 358 КК України, до шести місяців.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, з підстав викладених у ньому, та прохав суд задовольнити його в повному обсязі. Окрім того, додатково на підтвердження своїх доводів надав суду для долучення до матеріалів справи копії постанов старшого слідчого слідчого відділу Дарницького УП ГУНП у м. Києві капітана поліції ОСОБА_10 від 01.09.2025 про призначення в рамках кримінального провадження №12024100020001325 технічних експертиз документів.

Підозрювані ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 та захисник двох останніх - адвокат ОСОБА_4 проти задоволення клопотання не заперечували.

Крім того, до початку розгляду справи від захисника підозрюваного ОСОБА_12 - адвоката ОСОБА_109 через систему «Електронний суд» надійшла заява, у якій останні проти задоволення клопотання не заперечували.

Інші підозрювані в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Будь-яких заяв, клопотань з процесуальних питань на адресу суду не направляли.

Слідчий суддя, заслухавши думку учасників процесу, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, приходить до наступного висновку.

Продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого (ст. 295-1 КПК України).

Згідно вимог ч. 5 ст. 294 КПК України, клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п'яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Згідно ч. 4 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 294 КПК України якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування неможливо закінчити у строк, він може бути продовжений до шести місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником.

З матеріалів справи вбачається, що органом досудового розслідування здійснюється розслідування у кримінальному провадженні №12024100020001325, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.03.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 28 ч. 4 ст. 358 КК України.

Постановою керівника Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_110 від 11.08.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024100020001325 від 08.03.2024 продовжено до 3-х місяців, тобто до 17.09.2025.

Водночас, як вбачається зі змісту клопотання та підтримано прокурором в судовому засіданні, закінчити вищевказані слідчі та процесуальні дії у визначений строк не виявляється можливим з об'єктивних причин, зокрема зважаючи на складність та обсяг кримінального провадження, слідчий суддя дійшов висновку про обґрунтованість доводів вказаних у клопотанні слідчим, наявність підстав для його задоволення та продовження строку досудового розслідування.

За приписами ч. 4 ст. 294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Відтак даючи оцінку сукупності обставин, встановлених при розгляді даного клопотання, слідчий суддя вбачає підстави для продовження строку досудового розслідування до шести місяців вважаючи такий строк об'єктивно необхідним та достатнім для отримання додаткових доказів та прийняття процесуальних рішень, спрямованих на завершення досудового розслідування.

На підставі вищевикладеного, керуючись стст. 219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого слідчого відділу Дарницького управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_10 , погоджене заступником керівника Київської міської прокуратури ОСОБА_11 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024100020001325, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.03.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 28 ч. 4 ст. 358 КК України, до шести місяців - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024100020001325 від 08.03.2024, до шести місяців.

Ухвала оскарженню не підлягає.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_1