Ухвала від 16.09.2025 по справі 199/7603/24

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 11-кп/803/2390/25 Справа № 199/7603/24 Суддя у 1-й інстанції - ОСОБА_1 Суддя у 2-й інстанції - ОСОБА_2

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2025 року м. Дніпро

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Дніпровського апеляційного суду у складі:

Головуючого, судді - доповідача ОСОБА_2

суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4

при секретарі ОСОБА_5

за участю

прокурора ОСОБА_6

захисника (в режимі відеоконференції) ОСОБА_7

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024050000001493 від 20.05.2024 року,за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_7 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 на вирок Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра від 16 травня 2025 року щодо

ОСОБА_8 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кірове, Володарського р-ну, Донецької обл., громадянина України, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -

ВСТАНОВИЛА:

В апеляційній скарзі захисник просить оскаржений вирок скасувати, ухвалити новий вирок, яким виправдати ОСОБА_8 за ч. 5 ст. 111-1 КК України у зв'язку з невстановленням достатніх доказів для доведення винуватості особи в суді і вичерпанням можливості їх отримання.

В обґрунтування своїх апеляційних вимог зазначає, що вирок суду першої інстанції підлягає скасуванню у зв'язку з невідповідністю висновків суду фактичним обставинам справи, істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону.

Зазначає, що, злочин, передбачений ч. 5 ст. 111-1 КК України є умисним. Разом із тим, під час розгляду справи не було встановлено, що ОСОБА_8 добровільно та умисно погодився залишитись на тимчасово окупованій території та зайняв посаду в окупаційній владі.

Також, під час судового розгляду не було здобуто об'єктивних даних, які б вказували на те, що ОСОБА_9 добровільно зайняв посаду «начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Акцентує увагу на тому, що висновки суду щодо оцінки доказів викладаються у вироку в точних і категоричних судженнях, які виключали б сумніви з приводу достовірності того чи іншого доказу.

Вказує, що для дотримання стандарту доведення “поза розумним сумнівом» недостатньо, щоб версія обвинувачення була лише більше вірогідною за версію захисту.

Оскарженим вироком суду ОСОБА_8 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк сім років, з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, держаного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги, строком на 15 (п'ятнадцять) років, та з конфіскацією всього належного йому майна.

До набрання вироком законної сили залишено ОСОБА_8 раніше обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України запобіжний захід у виді тримання під вартою.

Строк відбування ОСОБА_8 основного покарання у виді позбавлення волі вирішено обраховувати з часу фактичного затримання останнього.

Стягнуто з ОСОБА_8 на користь держави витрати на залучення експерта у розмірі 3786 (три тисячі сімсот вісімдесят шість) гривень 40 (сорок) копійок.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Ленінського районного суду міста Дніпропетровська від 30 серпня 2024 року (справа № 205/11121/24, провадження № 1-кс/205/1059/2024) на належні ОСОБА_8 :

1) квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 156215314123.

2) автомобіль марки ВАЗ 210994-208, червоного кольору, номер та серія знаку НОМЕР_1 , 2008 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 , номер двигуна НОМЕР_3 .

3) банківські рахунки АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » відкриті на ім'я ОСОБА_8 :

- НОМЕР_4 ;

- НОМЕР_5 ;

- НОМЕР_6 ;

- НОМЕР_7 ;

- НОМЕР_8 ;

з позбавленням будь-яких осіб права на відчуження, розпорядження та користування цим майном, залишено до виконання вироку в частині конфіскації майна.

Обвинуваченого ОСОБА_8 визнано винуватим та засуджено за вчинення кримінального правопорушення з наступних обставин.

Так, 24.02.2022 військовослужбовці Збройних Сил Російської Федерації шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

24.02.2022 року Указом Президента ОСОБА_10 №64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» із 05 години ЗО хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан на всій території України строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався і діє на теперішній час.

Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»: тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація Російською Федерацією території України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав. Згідно п. 6 ст. 1-1 зазначеного Закону: окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг. Згідно п. 7 ст. 1-1 вказаного закону: тимчасово окупована Російською Федерацією територія України - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. З вказаного закону тимчасово окупована територія визначається сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.

Зокрема, починаючи з 05.03.2022 до цього часу, Російською Федерацією тимчасово окуповано усю територію Маріупольського району Донецької області, що встановлено відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».

Представниками російської федерації на тимчасово окупованій території Маріупольського району, Донецької області було створено підпорядковану, керовану та фінансовану російською федерацією окупаційну адміністрацію, в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України.

При цьому, представники підконтрольних російській федерації самопроголошених органів узурпували виконання владних функцій держави на тимчасово окупованій території Маріупольського району Донецької області, здійснювали підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, у тому числі із числа громадян України, які на той час перебували на вказаній тимчасово окупованій території. Кінцевою метою окупаційних органів, є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу російської федерації.

05.06.2022 Указом глави так званої «ДНР» №263 створено місцеву адміністрацію так званої «Донецької Народної Республіки» - адміністрацію Володарського району, одним із структурних підрозділів якої є відділ молоді, спорту і туризму.

Так, у громадянина України ОСОБА_8 з мотивів незгоди з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу російської федерації, будучи обізнаним про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, невизнання РФ поширення державного суверенітету України на її тимчасово окуповані території, виник умисел на співпрацю з представниками держави агресора.

Починаючи з 08.06.2022 до 08.12.2022 громадянин України ОСОБА_8 , перебуваючи на тимчасово окупованій території, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, надав згоду і добровільно був призначений на посаду «начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Так, з 08.06.2022 ОСОБА_8 зайняв посаду «начальника отдела молодежи, спорта и туризма администрации ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Відповідно до «Положения об отделе молодежи, спорта и туризма администрации Володарского района» відділ складається з начальника відділу, державних цивільних службовців відділу.

Згідно « ІНФОРМАЦІЯ_6 » відділ очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади головою адміністрації за узгодженням з ІНФОРМАЦІЯ_7 . На посаду начальника відділу призначається особа, яка відповідає кваліфікаційним вимогам, встановлених діючим законодавством для вказаної посади.

Посадові обов'язки, права, відповідальність начальника відділу регламентуються даним Положенням і посадовим регламентом.

Так, відповідно до так званого « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на ОСОБА_8 , як на начальника покладено наступні обов'язки:

- за дорученням глави адміністрації, в установленому порядку, представляє інтереси Адміністрації в органах державної влади, судових та правоохоронних органах, органах місцевого самоврядування, укріпленнях, організаціях та підприємствах усіх форм власності, засобах масової інформації з питань, що належать до повноважень Відділу;

- у межах повноважень, які визначаються цим Положенням здійснює керівництво Відділом, приймає управлінські рішення та видає накази, обов'язкові до виконання державними цивільними службовцями Відділу;

- має право першого підпису фінансових документів у межах своєї компетенції;

- діє від імені Відділу у взаємовідносинах зі структурними підрозділами Адміністрації та її територіальними органами, юридичними та фізичними особами з питань, що належать до повноважень Відділу, видає доручення державним цивільним службовцям та працівникам Відділу;

- організовує діяльність Відділу, розробляє перспективні та поточні плани роботи, забезпечує їхнє виконання;

- створює структурні підрозділи Відділу, без права юридичної особи, забезпечує розробку та затвердження Положення про структурні підрозділи Відділу;

- розподіляє функціональні обов'язки державних цивільних службовців Відділу, забезпечує розробку проектів посадових регламентів державних цивільних службовців Відділу та надає їх на затвердження голові адміністрації.

Здійснює контроль:

- виконання державними цивільними службовцями Відділу функціональних обов'язків, передбачених посадовими регламентами, та наданих їм доручень з питань, що належать до повноважень Відділу;

- дотримання положень нормативних правових актів у діяльності Відділу, аналізує рівень виконавчої дисципліни у Відділі та вживає заходів щодо її дотримання;

- узгоджує проекти розпоряджень, наказів глави адміністрації з питань повноважень Відділу;

- приймає участь у засіданнях колегіальних органів, створених Адміністрацією, нарадах та заходах, що проводяться Адміністрацією, а також, за дорученням голови Адміністрації, заступника голови Адміністрації;

- у засіданнях колегіальних органів, нарадах та заходах, які проводять органи державної влади, органи місцевого самоврядування, установи, організації та підприємствами всіх форм власності, засобами масової інформації з питань, що належать до повноважень Відділу;

- здійснює особистий прийом громадян з питань, що належать до повноважень Відділу;

- відкриває і закриває особові рахунки в Республіканському казначействі Донецької Народної Республіки для здійснення операцій з бюджетними коштами (особовий рахунок розпорядника бюджетних коштів, особовий рахунок отримувача бюджетних коштів, особовий рахунок для обліку операцій із коштами, що надходять до тимчасового розпорядження отримувача бюджетних коштів та інші рахунки відповідно до законодавства), підписує платіжні та інші розпорядчі документи від імені відділу;

- розпоряджається бюджетними коштами в межах доведених лімітів бюджетних зобов'язань та бюджетних асигнувань на утримання Відділу відповідно до затвердженого бюджетного кошторису;

- затверджує бюджетний кошторис, кошторис доходів та видатків позабюджетних коштів та штатний розпис Підвідомчих установ відповідно до чинного законодавства Донецької Народної Республіки;

- укладає від імені Відділу договори, контракти та угоди з юридичними та фізичними особами про постачання товарів, виконання робіт, надання послуг потреб Відділу;

- узгоджує проекти наказів глави адміністрації про призначення на посаду (прийому на роботу) та звільнення з посади державних цивільних службовців Відділу, керівників Підвідомчих установ;

- вносить, за погодженням із заступником голови адміністрації, на розгляд главі адміністрації подання про заохочення державних цивільних службовців Відділу та застосування до них дисциплінарних стягнень;

- забезпечує розробку номенклатури справ Відділу, дотримання вимог інструкції з діловодства, облік та збереження документів у Відділі;

- забезпечує дотримання державними цивільними службовцями ІНФОРМАЦІЯ_8 , правил охорони праці, техніки безпеки, протипожежної безпеки;

- вносить за погодженням із заступником голови адміністрації на розгляд главі адміністрації пропозиції про вдосконалення діяльності Відділу;

- приймає на роботу та звільняє працівників структурних підрозділів Відділу, у встановленому законодавством порядку;

- заохочує та накладає дисциплінарні стягнення на працівників структурних підрозділів Відділу відповідно до чинного законодавства.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_8 з 08.06.2022 до 08.12.2022, перебуваючи на посаді «начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 » (назва мовою оригіналу), виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.

Дії обвинуваченого у цій частині кваліфіковані у вироку за ч. 5 ст. 111-1 КК України за ознаками добровільного зайняття громадянином України посади, пов'язаної із виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

ОСОБА_8 в порядку ч. 3 ст. 323 КПК України був сповіщений про час та місце розгляду справи шляхом надсилання судових викликів (повісток) за останнім відомим місцем його проживання з публікацією змісту таких повісток у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», та на офіційному веб-сайті суду, однак в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Заслухавши суддю-доповідача, захисника, який наполягав на задоволенні апеляційної скарги; прокурора, який заперечував проти задоволення апеляційної скарги; перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши наведені в апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Так, відповідно до вимог ст. 404 КПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційних скарг.

За змістом ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права, з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених кримінально-процесуальним кодексом України. Вирок є обґрунтованим, якщо він ухвалений судом на підставі об'єктивно з'ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду, та оціненими судом відповідно до статті 94 КПК України. Вмотивованим є вирок, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.

За приписами ст. 94 КПК України, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Досліджені судом першої інстанції та покладені в основу вироку докази є належними та допустимими, оцінені судом в їх сукупності з точки зору їх достатності і взаємозв'язку, та підтверджують вину обвинуваченого ОСОБА_8 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме добровільного зайняття громадянином України посади, пов'язаної із виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Доводи апеляційної скарги захисника, які зводяться до недоведеності вини ОСОБА_8 , з посиланням на те, що в матеріалах кримінального провадження відсутні прямі докази вчинення ОСОБА_8 інкримінованому йому злочину, не є переконливими виходячи з наступного.

Так, судом першої інстанції були досліджені докази, якими підтверджується, що ОСОБА_8 вчинив інкримінований йому злочин, передбачений ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме:

Свідок ОСОБА_11 показав суду, що обвинуваченого ОСОБА_8 знає по роботі в смт Нікольське. До 24 лютого 2022 року він проживав у смт Нікольське, де ОСОБА_8 працював у відділі культури та спорту спеціалістом, точну назву посади назвати не може. Він сам виїхав на контрольовану територію після 01 квітня 2022 року. Після окупації і до виїзду він на роботу не ходив, але окупанти заганяли людей працювати, роздавати гуманітарну. Всім, хто працював в адміністрації та відділі культури, пропонували працювати на росію. ОСОБА_8 залишився там. Він бачив на сайтах окупаційної влади, що той там співпрацює з окупаційною владою, зайняв посаду, пов'язану зі спортом. Під час досудового слідства впізнавав обвинуваченого за фото. На посаду обвинувачений пішов добровільно, пропонували всім бажаючим. Факти примусу до співпраці йому не відомі.

Під час допиту судом свідок ОСОБА_12 показав, що обвинуваченого ОСОБА_8 знає з дитинства, займалися разом боротьбою. Дружніх стосунків не було, проте він його добре знав. До 24 лютого 2022 року останній працював тренером у ІНФОРМАЦІЯ_9 . Після окупації він з дружиною виїхав до м. Покровськ, після чого бачив в Телеграм-каналах відео, що ОСОБА_8 був призначений на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 . Після вторгнення особисто з ОСОБА_8 не спілкувався. Під час досудового розслідування впізнавав обвинуваченого по фото та на публікаціях.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_13 показав, що обвинуваченого ОСОБА_8 знає приблизно з 2007 року. Дружніх стосунків не підтримував, працював з батьком останнього. До 24 лютого 2022 року ОСОБА_8 працював тренером ІНФОРМАЦІЯ_11 . Він сам виїхав з Нікольського 05 березня 2022 року, на той час смт Нікольське ще не було окуповане. Йому відомо, що після 24 березня 2022 року ОСОБА_8 добровільно зайняв посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 . Знає це від осіб, які залишилися в окупації, також бачив обвинуваченого в публікаціях у Телеграм-каналах окупантів. Наразі обвинувачений займається організацією змагань молоді, туристичних поїздок молоді в Крим та міст агресора. Під час досудового розслідування впізнавав обвинуваченого по фото та на публікаціях. На його думку, обвинувачений шкодить Україні, підтримує окупаційну владу, впроваджує їх стандарти.

Відповідно до проколу огляду, 06 червня 2024 року слідчим поліції за участі спеціаліста проведено огляд Веб-сайту « ІНФОРМАЦІЯ_12 » за посиланням, зазначеним у протоколі. На сайті сформовано документ «Выписка из Единого государственного реестра налогоплательщиков в отношении физического лица» щодо ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , який має « ІНФОРМАЦІЯ_14 » НОМЕР_9 . Результати огляду заархівовано, скопійовано та збережено. Сам витяг долучено до протоколу.

Згідно з проколом огляду, 28 червня 2024 року слідчим поліції за участі спеціаліста проведено огляд соціально-орієнтованої мережі «Telegram», яка містить телеграм-канал « ІНФОРМАЦІЯ_15 ». В стрічці публікацій вказаного телеграм каналу виявлено публікацію від 11 листопада 2022 року, яка складається з 9 фотознімків, під якими присутній напис (мовою оригіналу): «Приехать в Малянисоль и не поиграть в волейбол?! Инструктор по спорту Центра физического здоровья населений «Спорт для всех» в с. Малоянисоль молодой тренер Анна Чавдар пригласила первого заместителя районного главы ОСОБА_14 и начальника отдела молодёжи, спорта и туризма администрации Володарского района ОСОБА_15 сыграть вместе с детьми дружескую партию. А получилось: там, где одна, там - и вторая. Нарастающий спортивный азарт помогал с красивыми розыгрышами мяча, а искренняя детская радость передавалась и взрослым. Гости привезли в ІНФОРМАЦІЯ_16 подарки (мячи, волейбольные сетки, обручи, скакалки и многое другое), которые передал Володарскому району глава городского округа г. ОСОБА_16 и неравнодушные предприниматели из Липецкой области. Получилось, что и детей порадовали, и сами вспомнили свою спортивную молодость». За результатами огляду вміст публікації заархівовано, скопійовано та збережено.

Згідно з протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 29 червня 2024 року, свідок ОСОБА_11 впізнав на фото ОСОБА_8 , якого він знає особисто, оскільки працював з останнім разом в ІНФОРМАЦІЯ_17 до початку повномасштабного вторгнення.

За протоколом огляду, 29 червня 2024 року слідчим ІНФОРМАЦІЯ_18 за участі свідка ОСОБА_11 в соціально-орієнтованій мережі «Telegram» оглянуто вищевказану публікацію від 11 листопада 2022 року в за посиланням, зазначеним у протоколі, яка складається з тесту та восьми фотознімків. Під час перегляду фотознімків свідок ОСОБА_11 в одному з чоловіків, зафіксованих на фотознімках, впізнав ОСОБА_8 .

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 05 липня 2024 року, свідок ОСОБА_13 впізнав на фото ОСОБА_8 , якого він знає особисто з 2007 року.

Згідно з протоколом огляду, 05 липня 2024 року слідчим ІНФОРМАЦІЯ_18 за участі свідка ОСОБА_13 в соціально-орієнтованій мережі «Telegram» оглянуто вищевказану публікацію від 11 листопада 2022 року в за посиланням, зазначеним у протоколі, яка складається з тесту та восьми фотознімків. Під час перегляду фотознімків свідок ОСОБА_13 в одному з чоловіків, зафіксованих на фотознімках, впізнав ОСОБА_8 .

За протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 05 липня 2024 року, свідок ОСОБА_12 впізнав на фото ОСОБА_8 , якого він знає особисто з дитинства.

Відповідно до протоколу огляду, 05 липня 2024 року слідчим ІНФОРМАЦІЯ_18 за участі свідка ОСОБА_12 в соціально-орієнтованій мережі «Telegram» оглянуто вищевказану публікацію від 11 листопада 2022 року в за посиланням, зазначеним у протоколі, яка складається з тесту та восьми фотознімків. Під час перегляду фотознімків свідок ОСОБА_12 в одному з чоловіків, зафіксованих на фотознімках, впізнав ОСОБА_8 .

Згідно з протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 13 серпня 2024 року, свідок ОСОБА_17 впізнала на фото ОСОБА_8 , якого вона знає особисто, оскілки працювала з ним разом в гімназії, де той був вчителем фізкультури.

За протоколом огляду, 13 серпня 2024 року слідчим поліції за участі свідка ОСОБА_17 в соціально-орієнтованій мережі «Telegram» оглянуто вищевказану публікацію від 11 листопада 2022 року в за посиланням, зазначеним у протоколі, яка складається з тесту та восьми фотознімків. Під час перегляду фотознімків свідок ОСОБА_17 в одному з чоловіків, зафіксованих на фотознімках, впізнав ОСОБА_8 .

Відповідно до протоколу огляду, 03 липня 2024 року слідчим поліції з залученням спеціаліста в мережі Інтернет оглянуто Веб-сайт «донецької народної республіки» за посиланням, зазначеним у протоколі, де розміщено т.зв. «Указ Главы Донецкой Народной Республики от 03.06.2022 «Об администрации Володарского района». За результатами огляду вміст сайту заархівовано, скопійовано та збережено, а зміст т.зв. «Указу» додано до протоколу.

Згідно з протоколом огляду, 03 липня 2024 року слідчим поліції за участі спеціаліста в мережі Інтернет оглянуто публікацію від 28 червня 2024 року в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_19 » за посиланням, зазначеним у протоколі. В даній публікації розміщено три фотознімки. Перші два є фото документа - наказу т.зв. «голови адміністрації Володарського округу днр» від 08 червня 2022 року № 11 «О приёме на государственную гражданскую службу Донецкой Народной Республики ОСОБА_18 » (мовою оригіналу). Вказаним наказом ОСОБА_8 прийнято на так звану «государственную гражданскую службу Донецкой Народной Республики» та з 08 червня 2022 року призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_20 . На третьому фото наявний документ - наказ т.зв. «голови ІНФОРМАЦІЯ_21 » від 08 грудня 2022 року № 34 «Об увольнении ОСОБА_18 » (мовою оригіналу). Відповідно до тексту наказу, ОСОБА_19 звільнений з посади начальника ІНФОРМАЦІЯ_20 з 08 грудня 2022 року. За результатами огляду публікацію заархівовано, скопійовано та збережено.

За проколом огляду, 04 липня 2024 року слідчим поліції за участі спеціаліста в мережі Інтернет оглянуто Веб-сайт « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за посиланням, зазначеним у протоколі, де в розділі «Спорт и молодежь» виявлено статтю з назвою «Спортивный праздник в селе Крименевка». За тексом статті (мовою оригіналу): «10 ноября в спортивном зале МБОУ «Кременевская школа» прошел спортивный праздник, посвященный международному Дню молодежи: «Мы - за активный спорт!», который был организован отделом молодёжи, спорта и туризма администрации Володарского района совместно с Центром физического здоровья населения «Спорт для всех». Более 160 юных спортсменов из 13 школ района соревновались в силе и ловкости. А захватывающие соревнования по мини-футболу никого не оставили неравнодушными. Сделать праздник ярким и запоминающимся помогли наши шефы из г. Липецк. Глава городского округа г Елец, ОСОБА_20 , лично привёз для ребят подарки и сладости, которые передали бизнесмены и предприниматели: ОСОБА_21 , генеральный директор ООО « ІНФОРМАЦІЯ_22 », ОСОБА_22 , генеральный директор ООО « ІНФОРМАЦІЯ_23 », инживидуальный предприниматели ОСОБА_23 и ОСОБА_24 . Ребята получили наборы спортивной формы, каждая школа персональный яркий комплект, спортинвентарь и сладости. Выражаем скромную благодарность нашим шефам, без них праздник не был бы таким ярким». Стаття також містить фотознімки, на яких серед інших учасників заходу зображено ОСОБА_8 . За результатами огляду публікацію заархівовано, скопійовано та збережено.

Відповідно до проколу огляду, 04 липня 2024 року слідчим поліції за участі спеціаліста в мережі Інтернет оглянуто Веб-сайт « ІНФОРМАЦІЯ_24 » за посиланням, зазначеним у протоколі, де в розділі «Новини» виявлено статтю, опубліковану 28 жовтня 2022 року з назвою «В володарском районе достоялось спортивно-массовое мероприятие «Вместе мы здоровая нация». За тексом статті (мовою оригіналу): «Вчера, 27 октября, в спортивном комплексе села Кременевка Володарскоо района состоялось спортивно-массовое мероприятие «Вместе мы здоровая нация». Организатором соревнований выступило государственное бюджетное учреждение центр физического здоровья «Спорт для всех». В мероприятии приняли участие более 70 человек из сел: Кременевка, Македоновка, Малоянисоль, Заря, Касьяновка и Кальчик. Соревнование открыли почетные гости в составе начальника отдела спорта администрации Володарского района ОСОБА_15 и первого замести теля начальника ІНФОРМАЦІЯ_25 ОСОБА_25 . В программу спортивного праздника вошли баскетбол, 3х3, мини-футбол, настольный теннис и дартс». За результатами огляду публікацію заархівовано, скопійовано та збережено.

Згідно з проколом огляду, 05 липня 2024 року слідчим поліції за участі спеціаліста в мережі Інтернет оглянуто Веб-сайт « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за посиланням, зазначеним у протоколі, де в розділі «Структурные подразделения» наявні відомості про те, що заступник голови адміністрації району ОСОБА_26 керує роботою ІНФОРМАЦІЯ_26 . За результатами огляду наявну інформацію заархівовано, скопійовано та збережено.

За протоколом огляду, 08 липня 2024 року слідчим поліції за участі спеціаліста в соціально-орієнтованій мережі «Telegram» оглянуто телеграм-канал « ІНФОРМАЦІЯ_27 » за посиланням, зазначеним у протоколі. Вказаний телеграм-канал містить публікацію від 08 липня 2024 року з двома файлами у форматі «PDF», одним з яких є (мовою оригіналу) « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». Вказане положення містить перелік посадових обов'язків керівника вказаного відділу та його повноважень на посаді. За результатами огляду публікацію заархівовано, скопійовано та збережено, а зміст документа додано до протоколу.

Відповідно до проколу огляду, 29 липня 2024 року слідчим поліції за участі спеціаліста проведено огляд соціально-орієнтованої мережі «Telegram», яка містить телеграм-канал « ІНФОРМАЦІЯ_15 ». В стрічці публікацій вказаного телеграм-каналу виявлено публікацію від 11 листопада 2022 року, яка складається з фотознімків, під якими присутній напис (мовою оригіналу): «Занятия в Володарской ДЮСШ - это всегда увлекательно и насыщено. После приветствия по правилам взаимного уважения между наставниками и учениками дзюдоисты переходят к разминке, а затем к упражнениям, которые для пришедших гостей уже кажутся высшим пилотажем. Сальто, сложные перекаты, кувырки, стойки на руках, - всё это только прелюдия к отработкам приёмов. Во вторник, 8 ноября, глава администрации Володарского района ОСОБА_27 , представители из Липецкой области и начальник отде5ла молодёжи, спота и туризма администрации Володарского района ОСОБА_18 посетили ОСОБА_28 , где в тот момент тренировались юные спортсмены». Під час перегляду фотознімків, прикріплених до публікації, встановлено, що серед інших осіб на них наявний ОСОБА_8 . За результатами огляду вміст публікації заархівовано, скопійовано та збережено.

Згідно з інформацією ІНФОРМАЦІЯ_28 , відомості щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України ОСОБА_8 в період з 24 лютого 2022 року по 13 червня 2024 року в базі даних не виявлено.

За повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_29 ОСОБА_8 станом на 25 березня 2024 року на обліку як внутрішньо переміщена особа на перебував і не перебуває.

До матеріалів кримінального провадження долучено лист ІНФОРМАЦІЯ_30 , за яким ОСОБА_8 у програмних продуктах Єдиної Web-орієнтованої інформаційної технології формування сегменту «Облік ВПО» області, Єдиної інформаційної системи соціальної сфери станом на 19 червня 2024 року не значиться.

В порядку тимчасового доступу слідчим поліції 08 липня 2024 року здійснено тимчасовий доступ до копій особистих документів ОСОБА_8 , які перебували у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_31 », серед яких наявна копія паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_8 .

Відповідно до висновку судової портретної експертизи № СЕ-19/113-24/4556-ФП від 17 вересня 2024 року, зображення особи чоловічої статі, другої зліва на право, яка одягнена у темно синю куртку з чорними вставками, джинси, кросівки чорного кольору, має темне коротке волосся, кругле обличчя у файлі під назвою «фото 1 ОСОБА_8 », придатне для ідентифікації за ознаками зовнішності. Зображення особи чоловічої статі другої зліва на право, яка одягнена у темно синю куртку з чорними вставками, має темне коротке волосся, кругле обличчя у файлі під назвою «фото 2 ОСОБА_8 », придатне для ідентифікації за ознаками зовнішності. У файлі під назвою «фото 2 ОСОБА_8 » та на фотозображенні, що знаходиться у файлі під назвою « ОСОБА_8 витяг з ДМС», яке надане на дослідження в якості порівняльного зразка, зображена одна й та сама особа. У зв'язку із вищенаведеним колегія суддів критично оцінює доводи захисника щодо недостатності доказів для доведеності винуватості особи в суді і вичерпанням можливості їх отримання та вважає, що сукупністю вищезазначених доказів винуватість ОСОБА_8 в обсязі пред'явленого обвинувачення підтверджується поза розумним сумнівом.

Колегія суддів акцентує увагу на тому, що стороною захисту не оспорюються фактичні обставини справи, які полягають у зайнятті обвинуваченим, який є громадянином України, у період з 08.06.2022 до 08.12.2022 посади, пов'язаної із виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора. Натомість апеляційні доводи зводяться до недоведеності добровільності цих дій.

Погоджуючись із оцінкою, наданою вказаним обставинам судом першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що відсутні будь-які розумні підстави вважати, що дії ОСОБА_8 у цій частині не були добровільними. Так, останній за власним бажанням залишився на окупованій території та до території, яка перебуває під контролем державної влади України, не виїхав до цього часу, при цьому останній на протязі тривалого часу займав посаду, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, та фактично виконував відповідні обов'язки.

На переконання суду апеляційної інстанції, відсутні розумні підстави ґрунтовно припускати, що інкриміновані ОСОБА_8 дії не були вчинені ним добровільно, за власним свідомим бажанням та волевиявленням.

Досліджені судом докази та обставини, які ними підтверджуються, є логічними, послідовними, узгоджуються між собою та не викликають сумнівів у їх достовірності. Об'єктивних підстав не довіряти показанням свідків та відомостям, що містяться в письмових доказах, у суду першої інстанції не було.

Доводи апеляційної скарги захисника, які в цілому зводяться до переоцінки доказів, із наданням їм упередженої оцінки на користь сторони захисту, яка очевидно не відповідає їх дійсному змісту, та висловлення міркувань оціночного характеру про недостатність сукупності досліджених доказів для доведення винуватості ОСОБА_8 , не можуть бути прийняті до уваги у зв'язку із вищенаведеним.

Відтак при перевірці вироку колегією суддів не встановлено обставин, які би ставили під сумнів законність і обґрунтованість висновків суду першої інстанції про достовірність та достатність доказів, які вказуються на винуватість ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, в якому він обвинувачується.

Крім того, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що у цьому кримінальному провадженні суд першої інстанції врахував специфіку спеціального судового провадження ч.3 ст. 323 КПК, зберігаючи неупередженість та безсторонність під час розгляду справи приділив особливе значення охороні прав і законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувалося за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України, з дотриманням усіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням установлених законом особливостей, які вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, а отже, поріг вимогливості до доказування в такому випадку підвищений.

Відповідно до ч. 5 ст. 374 КПК України у оскаржуваному вироку суд першої інстанції обґрунтував, що в цьому кримінальному провадженні сторона обвинувачення вжила всіх можливих передбачених законом заходів щодо дотримання прав ОСОБА_8 на захист та доступ до правосуддя з урахуванням установлених законом особливостей для кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження (in absentia).

Також колегія суддів зазначає, що положення закону щодо здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження не визнані неконституційними і є такими, що узгоджуються зі стандартами, визначеними в Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи щодо критеріїв, які регламентують провадження, що здійснюється за відсутності обвинуваченого.

Покарання обвинуваченому ОСОБА_8 призначено у відповідності до вимог ст. 65 КК з урахуванням ступеня тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке за законом віднесено до тяжких злочинів. Зважив суд і на відсутність у даній справі як пом'якшуючих покарання обставин, так і обставин протилежного змісту, та призначив обвинуваченому покарання в межах санкції ч. 5 ст.111-1 КК України.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів констатує, що вирок суду першої інстанції належним чином вмотивований і відповідає вимогам ст.ст. 370, 374 КПК, а тому підстави для його скасування чи зміни відсутні.

Переконливих аргументів на спростування висновків суду першої інстанції захисник в апеляційній скарзі не навів, а відтак відсутні обґрунтовані підстави для її задоволення.

Керуючись ст. ст. 405, 407, 419 КПК України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_7 - залишити без задоволення.

Вирок Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра від 16 травня 2025 року щодо ОСОБА_8 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, і може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду протягом трьох місяців з дня її проголошення, а обвинуваченим, який перебуває під вартою, - у той же строк з моменту вручення йому копії судового рішення.

Судді:

_____________________ _______________________ _____________________

ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4