Постанова від 05.09.2025 по справі 760/17481/25

Справа №760/17481/25

3/760/5413/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2025 року

05 вересня 2025 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі Черчукан В.О., за участю представника Київської митниці Короля Л.І., адвоката Фролова Д.С., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місто Севастополь, паспорт громадянина України: НОМЕР_1 , виданий Гагарінським РВ УМВС України в місті Севастополі, 14.08.2007 року, код платника податків - НОМЕР_2 . Адреса місця проживання: АДРЕСА_1 . Місце роботи, посада, номер телефону: Керівник ТОВ «Флексі Груп», ЄДРПОУ: 41848284, 03134, м. Київ, вул. Миру, буд. 3, моб. тел. НОМЕР_3 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Державної митної служби України надійшли матеріали за протоколом про порушення митних правил № 0511/UA100000/2025 від 12.05.2025 щодо громадянина України, ОСОБА_1 .

Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0511/UA100000/2025 від 12.05.2025, 04.04.2025 до відділу митного оформлення № 1 митного поста «Західний» Київської митниці, на підставі договору доручення на надання брокерських послуг та декларування товарів від 04.05.2018 № 040518, митним брокером ФОП « ОСОБА_2 » ОСОБА_2 , для митного контролю та митного оформлення подано електрону митну декларацію на товари «Смакові добавки та приправи змішані: Суміш спецій для виробництва ковбас:-"ВАРЕНА КОВБАСА Комбі ніжна", арт. 1090UA -1200 кг.», що надійшли з Німеччини «Rupertigewurze GmbH» на адресу ТОВ "ФЛЕКСІ ГРУП", якій присвоєно номер № 25UA100100428548U7.

Разом із вказаною ЕМД до митниці були надані наступні документи: договір від 10.01.2025 б/н, інвойс від 19.03.2025 № 2025/4000006, CMR від 19.03.2025 № б/н, сертифікат країни походження EUR.1 № А836634, сертифікат здоров'я від 19.03.2024 на продукт «1090UA», специфікація продукту «арт. №1090UA».

У графі 31 ЕМД № 25UA100100428548U7 міститься опис товару: «Смакові добавки та приправи змішані: Суміш спецій для виробництва ковбас: -"ВАРЕНА КОВБАСА Комбі ніжна", арт. 1090UA -1200кг, СКЛАД: Стабілізатор: дифосфат натрію E450, екстракти спецій (мускатний горіх, чорний перець, імбир) на основі декстрози, підсилювач смаку: глутамат натрію E621, антиоксидант: ізоаскорбат натрію E316, ароматизатор. Без ГМО.

Торговельна марка: INNOFIN. Виробник: INNOFIN GmbH. Країна виробництва: АТ.».

04.04.2025 за результатами митного огляду товару складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №25UA100100428548U7. Під час проведення огляду здійснено відбір проб (зразків) товару та направлено запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) від 14.04.2025 № 7.8-5/20-03/7/6814).

Відповідно до висновку СЛЕД Держмитслужби від 23.04.2025 № 1420003203-0200 в результаті проведених досліджень встановлено, що у складі проби товару з найменуванням "ВАРЕНА КОВБАСА Комбі ніжна Арт. №1090UA" виявлено речовину сафрол, яка згідно з «Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770 (із змінами і доповненнями), віднесена до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю.

Згідно пояснень митного брокера ОСОБА_2 , подання ЕМД на товар:«Смакові добавки та приправи змішані: Суміш спецій для виробництва ковбас:-"ВАРЕНА КОВБАСА Комбі ніжна", арт. 1090UA -1200кг» здійснювалось ним з метою митного оформлення режиму «імпорт» на підставі договору № 040518 від 04.05.2018 від імені, за дорученням та за рахунок ТОВ «Флексі Груп», згідно п.1.1. та на підставі наданих замовником документів, п.2.

Отже прямий митний представник ФОП « ОСОБА_2 » не є декларантом, а подає ЕМД №25UA100100428548U7 від імені та в інтересах ТОВ «Флексі Груп», яка є декларантом та утримувачем митного режиму «імпорт».

Директор ТОВ «Флексі Груп» ОСОБА_1 пояснив, що йому відомі вимоги законодавства України щодо переміщення товарів, які можуть підпадати під заборони та обмеження, зокрема Закону України від 15.02.1995 року №60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» та Постанови КМУ від 06.05.2000 №770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів». Паспорт безпеки на продукцію торгової марки «INNOFIN» є в наявності ТОВ «Флексі Груп» та не надавався брокеру до митного оформлення.

Незважаючи на обізнаність про наявність речовини сафрол, яка є прекурсором і міститься в мускатному горіху, що входить до складу товару «Смакові добавки та приправи змішані: Суміш спецій для виробництва ковбас», ТОВ «Флексі Груп» в особі директора ОСОБА_1 до Держлікслужби України для отримання відповідного дозволу або роз'яснення не зверталось.

На думку митного органу, Директор ТОВ «ФЛЕКСІ ГРУП» ОСОБА_1 не надав всі необхідні документи митному брокеру ФОП « ОСОБА_2 », а саме паспорт безпеки на продукцію торгової марки «INNOFIN» в якому зазначені всі речовини, що входять в цей продукт та дозвільні документи, які видаються на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.1997 № 146 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на право ввезення на територію України, вивезення з території України або транзиту через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів».

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «ФЛЕКСІ ГРУП», вчинив дії, що призвели до недекларування товару, тобто незаявлення за встановленою формою у митній декларації №25UA100100428548U7 від 04.04.2025 точних та достовірних відомостей про наявність у складі товарів з найменуванням «Смакові добавки та приправи змішані: Суміш спецій для виробництва ковбас:-"ВАРЕНА КОВБАСА Комбі ніжна", арт. 1090UA -1200кг» речовини - сафрол, яка, згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770 (із змінами і доповненнями), віднесена до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю.

Отже, на думку митного органу в діях гр. України, директора ТОВ «ФЛЕКСІ ГРУП» ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України.

Безпосередні предмети правопорушення: «Смакові добавки та приправи змішані: Суміш спецій для виробництва ковбас:- «ВАРЕНА КОВБАСА Комбі ніжна», арт. «1090UA», вагою нетто - 1200 кг., вартістю 269 616,23 грн., відповідно до статті 511 МК України тимчасово вилучено, як докази у справі, за протоколом про порушення митних правил №0511/UA100000/2025 від 12.05.2025, та передано на зберігання на склад Київської митниці за адресою: м. Київ, бул. Вацлава Гавела, 8-а.

В судовому засіданні представник Київської митниці вважав обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, доведеними та просив притягнути громадянина України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ст.472 МК України.

Адвокат Фролов Д.С. заперечував проти притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , просив закрити провадження у зв'язку із відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.

Надаючи пояснення зазначив, що ОСОБА_1 є директором ТОВ «ФЛЕКСІ ГРУП» та здійснює оптову торгівлю приправами та спеціями для виробництва ковбасних виробів. На виконання контракту з німецькою компанією INNOFIN GmbH в Україну було ввезено товар «Смакові добавки та приправи змішані: Суміш спецій для виробництва ковбас "ВАРЕНА КОВБАСА Комбі ніжна"». Для митного оформлення було подано електронну митну декларацію №25UA100100428548U7 з усіма необхідними супровідними документами (договір, інвойс, CMR, сертифікати та специфікація).

Під час митного огляду було відібрано зразки товару та проведено лабораторне дослідження, яким виявлено наявність сафролу. Водночас експертиза підтвердила, що сафрол міститься у складі мускатного горіха - натурального компонента цієї суміші спецій, і його концентрація є природною. Тобто, сафрол не додавався штучно до товару, а є природною складовою харчового продукту мускатного горіха.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 692 від 11 червня 2025 року прямо встановлено, що обіг сафролу, піпероналю та інших речовин, які природно містяться у харчових продуктах, харчових ароматизаторах і харчових добавках, не підпадає під дію обмежень та заходів контролю, передбачених для прекурсорів.

Таким чином, ввезений товар не підпадає під дію обмежень щодо прекурсорів, а в діях його підзахисного відсутній склад адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, просив закрити справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та повернути власнику вилучений товар відповідно до протоколу №0511/UA100000/2025.

Заслухавши представника митного органу, захисника, дослідивши та оцінивши письмові докази, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Згідно ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст.489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Статтею 472 МК України передбачена відповідальність за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення характеризується дією (недостовірне декларування), або ж бездіяльністю (недекларування). Тобто, це незаявлення за встановленою письмовою, усною, або будь-якою іншою формою відомостей або заявлення недостовірних відомостей про товари.

Відповідно до ч.2 ст.459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Із суб'єктивної сторона правопорушення, передбачене ст.472 МК України, може бути вчинено як умисно так і з необережності.

Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Статтею 11 КУпАП визначено, що адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Отже, відповідальність за ст.472 МК України може наступати лише у випадку, коли особі відомі усі необхідні реквізити товару, що підтверджуються відповідними документами, однак особа їх не декларує за встановленою формою.

Як встановлено судом, 12.05.2025 Київською митницею відносно ОСОБА_1 , ТОВ «Флексі Груп» складено протокол про порушення митних правил №№0511/UA100000/2025, за ознаками ст. 472 МК України, з приводу та на думку митного органу, вчинення дій, які полягали у незаявленні у митній декларації №25UA100100428548U7 точних та достовірних відомостей про наявність у складі товарів: «Смакові добавки та приправи змішані: Суміш спецій для виробництва ковбас: -"ВАРЕНА КОВБАСА Комбі ніжна», арт. 1090UA -1200кг, СКЛАД: Стабілізатор: дифосфат натрію E450, екстракти спецій (мускатний горіх, чорний перець, імбир) на основі декстрози, підсилювач смаку: глутамат натрію E621, антиоксидант: ізоаскорбат натрію E316, ароматизатор. Без ГМО», речовини сафролу, що відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю.

04.04.2025 до відділу митного оформлення № 1 митного поста «Західний Київської митниці, на підставі договору доручення на надання брокерських послуг та декларування товарів від 04.05.2018 № 040518, митним брокером ФОП « ОСОБА_2 », ОСОБА_2 , для митного контролю та митного оформлення подано електрону митну декларацію на товари «Смакові добавки та приправи змішані: Суміш спецій для виробництва ковбас:- «ВАРЕНА КОВБАСА Комбі ніжна», арт. 1090UA -1200 кг.», що надійшли з Німеччини «Rupertigewurze GmbH» на адресу ТОВ "ФЛЕКСІ ГРУП», якій присвоєно номер № 25UA100100428548U7.

Разом із вказаною ЕМД до митниці були надані наступні документи: договір від 10.01.2025 б/н, інвойс від 19.03.2025 № 2025/4000006, CMR від 19.03.2025 № б/н, сертифікат країни походження EUR.1 № А836634, сертифікат здоров'я від 19.03.2024 на продукт «1090UA», специфікація продукту «арт. №1090UA».

04.04.2025 за результатами митного огляду товару складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №25UA100100428548U7. Під час проведення огляду здійснено відбір проб (зразків) товару та направлено запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) від 14.04.2025 № 7.8-5/20-03/7/6814).

Відповідно до висновку СЛЕД Держмитслужби від 23.04.2025 № 1420003203-0200 в результаті проведених досліджень встановлено, що у складі проби товару з найменуванням "ВАРЕНА КОВБАСА Комбі ніжна Арт. №1090UA» виявлено речовину сафрол, яка згідно з «Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770 (із змінами і доповненнями), віднесена до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю.

З висновку СЛЕД Держмитслужби від 23.04.2025 № 1420003203-0200 вбачається, що під час проведених досліджень у складі мускатного горіху було виявлено, зокрема, речовину сафрол. При цьому встановлено, що вміст сафролу у мускатному горіху становить близько 0,2%. Тобто, сафрол не є стороннім або доданим компонентом, а природно входить до складу мускатного горіху як його природна складова.

Відповідно до ч.1 ст.266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.

Відповідно до ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Ураховуючи вищевикладені обставини, зміни, внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2025 № 692 до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 № 770, а також те, що декларування громадянином України ОСОБА_1 ввезеного на митну територію України товару проведено з дотриманням норм МК України, а також ураховуючи відсутність доказів, що декларантом було подано недостовірні документи та/або інформація про товар, свідчить про відсутність в діях ОСОБА_1 ознак складу правопорушення, передбаченого статтею 472 МК України, оскільки при митному оформленні товару були подані всі документи, передбачені як обов'язкові, які були оформлені у встановленому чинним законодавством порядку та містили всі реквізити, необхідні для ідентифікації товару.

На підставі викладеного, суд вважає, що в матеріалах справи відсутні належні докази стосовно того, що ОСОБА_1 , вчинено винні дії щодо незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Таким чином, вищевикладені обставини свідчать про відсутність в діях громадянина України ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, а висновок митних органів про вину останнього у вчинені правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, є недоведеною.

Згідно ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушенням.

Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що провадження відносно громадянина України ОСОБА_1 , за ст.472 МК України підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. 247, 251-252 КУпАП, ст. 3, 95, 458-459, 470, 472, 495, 522, 527 Митного кодексу України,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про притягнення громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України, закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Вилучені згідно протоколу про тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів і документів у справі про порушення митних правил № 0511/UA100000/2025, товари, а саме: «Смакові добавки та приправи змішані: Суміш спецій для виробництва ковбас:-"ВАРЕНА КОВБАСА Комбі ніжна", арт. 1090UA», вагою нетто - 1200 кг. повернути власнику або його уповноваженому представнику.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя О.М. Букіна