Справа № 752/22177/25
Провадження №: 3/752/7705/25
11.09.2025 м. Київ
суддя Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В., у ході підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, що надійшли
відУправління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції
пропритягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 51 КУпАП
відносноОСОБА_1 дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 місце проживання, реєстрації - АДРЕСА_1
Управлінням патрульної поліції у місті Києві Департаментом патрульної поліції передано до Голосіївського районного суду міста Києва матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 51 КУпАП, зокрема протокол про адміністративне правопорушення з додатками серії ГП № 551858 від 11.08.2025 (єдиний унікальний номер справи 752/22177/25) з додатками.
До протоколу приєднано заяву про вчинення правопорушення від 11.08.2025, довідка вартості викраденого товару невідомою особою, розписка про прийняття на зберігання товару від 11.08.2025, рапорт оперативного чергового спецлінії "102" від 11.08.2025
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 51 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов'язковою. Приписи ч. 2 ст. 268 КУпАП у системному аналізі з іншими положеннями цього Кодексу дають підстави вести мову про те, що обов'язковість явки такої особи в судове засідання обумовлена необхідністю всебічного з'ясування обставин справи для правильного її вирішення, шляхом заслуховування її особистих пояснень і доводів, зокрема для забезпечення виконання завдань цього кодексу, дотримання законності при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення.
Разом з тим, передавши до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, орган, уповноваженою особою якого було складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не забезпечив її явку до суду у строк, передбачений для розгляду справи за ч. 2 ст. 51 КУпАП. При цьому, слід зазначити, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення поліцейськими не вказано контактних даних особи задля його належного виклику до суду. Завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин справи, її вирішення у точній відповідності до закону.
Для своєчасного і правильного розгляду справ про адміністративні правопорушення чинним законодавством передбачені заходи забезпечення провадження, які провадяться органом внутрішніх справ як-то адміністративне затримання особи, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, тимчасове затримання транспортного засобу, відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (ст. 260 КУпАП).
Згідно зі ст. 262 КУпАП такі заходи здійснюються органами внутрішніх справ (Національною поліцією).
Відповідно до п.4 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 877, Національна поліція відповідно до покладених на неї завдань, доставляє у випадках і порядку, визначених законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення.
Положення про патрульну службу МВС, що затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.07.2015 № 796 передбачає, що у своїй діяльності працівники патрульної служби Міністерства внутрішніх справ України керуються законодавством України (п. 2 розділу І).
У п. 4 п. 1 розділу ІІІ зазначеного Положення визначено, що Патрульна служба відповідно до покладених на неї завдань здійснює припинення правопорушень, застосовуючи для цього передбачені законодавством права і повноваження; у випадках та в спосіб, передбачені законодавством, розглядає справи про адміністративні правопорушення і застосовує заходи адміністративного впливу до правопорушників; у випадках, визначених законодавством, здійснює затримання особи та її доставлення, а також застосовує інші заходи забезпечення провадження відповідно до законодавства.
Порядок застосування такого заходу забезпечення провадження в справах про адміністративні правопорушення як адміністративне затримання, регламентовано у ст. 261 КУпАП.
Факт недоставлення до суду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності створюють ризики для вчасного, об'єктивного та всебічного розгляду справи з дотриманням прав та інтересів такої особи, дотриманням засад забезпечення законності при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення за ст. 7 КУпАП та завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення за ст. 247 КУпАП.
За наведених обґрунтувань суддя вважає на доцільне повернути матеріали протоколу про адміністративне правопорушення органу, який направив до суду для організації забезпечення участі у судовому засіданні особи, відносно якої цей протокол складено.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 9, 23, 247, 268, 277 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення серії ГП № 551858 від 11.08.2025, складений щодо ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 51 КУпАП, а також інші матеріали, що надійшли разом з ними, повернути до Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції у місті Києві для належного оформлення - доставлення ОСОБА_1 до зали суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Бушеленко