Справа №2”а”-381/2010 р.
«19» жовтня 2010 р. Тернівський районний суд м.Кривого Рогу
в складі :
головуючого, судді - Демиденка Ю.Ю.
при секретарі - Паращенко В.Д.
за участю позивача ОСОБА_1
відповідача - Управління Пенсійного фонду України
в Тернівському районі м.Кривого Рогу
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кривому Розі в залі №3 Тернівського районного суду м.Кривого Рогу справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, зобов»язання вчинити певні дії,-
19.01.2010 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м.Кривого Рогу /далі Управління/, яким просить визнати неправомірними дії Управління щодо нездійснення перерахунку державної соціальної допомоги «Дітям війни», зобов»язати Управління до нарахувати та виплатити недоплачену допомогу за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2009 р. у розмірі передбаченому ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - 30% мінімальної пенсії за віком, та відновити пропущений строк звернення до суду.
В обґрунтування вказує, що відповідно до ст.ст.1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», є «дитиною війни», та їй щомісячно повинна виплачуватися соціальна допомога в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Мінімальна пенсія за віком, відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.
Рішеннями Конституційного суду України від 09.07.2007 р. та 22.05.2008 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України норми законів про державний бюджет, якими змінено розмір вказаного грошового утримання. Таким чином допомога повинна була сплачуватися в розмірах встановлених ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Вона зверталася до відповідача, який відмовив їй в перерахунку допомоги листом від 16.12.2009 р., тому просить визнати протиправними вказані дії, зобов'язати відповідача нарахувати, та сплатити суму допомоги в розмір передбаченому законодавством за вказаний період. Про порушення своїх прав вона дізналася випадково від знайомих в жовтні 2009 року, тому просить поновити річний строк звернення до адміністративного суду.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала.
Представник відповідача Гусак В.М. проти позову заперечував надав письмові заперечення вказує, що позивачу проводилися виплати вказаної допомоги згідно законодавства. В 2007 р. згідно ст.71 п.12 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» було призупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та встановлено що виплата вказаної допомоги здійснюється особам, які є інвалідами, у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Після рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. не врегульовано порядок виконання цього рішення, відсутній механізм фінансування, бюджетні асигнування на вказані потреби.
В 2008 р. з 01.01.2008 р. згідно з Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік», внесено зміни в ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», встановлено розмір надбавки встановленої для учасників війни, тобто в розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність. Крім того в Законі «Про соціальний захист дітей війни» не було визначено величину мінімальної пенсії за віком. Визначення мінімальної пенсії міститься в ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та застосовується виключно для встановлення пенсій передбачених цим законом. Вважає також, що позивач пропустила річний строк звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки рішення конституційного суду набрало законної сили 09.07.2007 р., а позивач звернулася до суду в січні 2010 р.
Вислухавши сторони, дослідивши письмові докази суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено поясненнями сторін, посвідченням, довідкою та листом Управління від 16.12.2009 р. а.с.7-10, що позивач ОСОБА_1 має статус «Дитина війни».
Згідно ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни» - дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Мінімальна пенсія за віком, відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність встановлено ст.62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та становить: з 01 січня -380 грн., 01 квітня - 406 грн. з 01 жовтня - 411 грн. А також встановлено ст.58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» і складає з 01 січня -470 грн., 01 квітня - 481 грн. з 01 липня - 482 грн., з 01 жовтня -498 грн. Згідно ст.54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» - прожитковий мінімум встановлений в розмірі що діяв в грудні 2008 р. - 498 грн., а з 01.11.2009 р. в розмірі 573 грн.
Згідно з ч.2 ст. 95 Конституції України визначено, що виключно Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове використання цих видатків. Відповідно до ст.7 Закону «Про соціальний захист дітей війни» - фінансове забезпечення соціальних гарантій передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України».
Відповідно до ст.71 п.12 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та встановлено що виплата вказаної допомоги здійснюється особам, які є інвалідами, у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Але рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. №6-рп/2007 за конституційним поданням 46 народних депутатів про соціальні гарантії громадян, визнано такими, що не відповідають Конституції України ст.71 п.12, ст.111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Згідно п.2, п.14 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» було внесено зміни в ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», встановлена допомога «дітям війни» в розмірі надбавки встановленої для учасників війни, яка дорівнює 10 відсоткам від прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність. Р ішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 , визнано такими, що не відповідають Конституції України п.2, п.14 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік».
Відповідно до ч.2 ст.73 Закону України «Про Конституційний Суд України», якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно ст.54 ч.3 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» - р озміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п.8 Постанови КМ України №530 від 28.05.2008 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( 3551-12 ) та "Про жертви нацистських переслідувань") (1584-14 ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 гривні, з 1 липня - 48,2 та з 1 жовтня - 49,8 гривні.
Оскільки ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни» передбачено виплату соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, то посилання відповідача на норми ст.ст.71 п.12 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», та норми п.2, п.14 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» які визнано неконституційними суд вважає незаконними. Як і виплату позивачу соціальної допомоги в розмірах передбачених п.8 зазначеної Постанови КМ України.
Право ОСОБА_1 на допомогу в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком встановлено Законом, який має вищу юридичну силу. Таке право в 2009 р. підтверджено також ст.54 ч.3 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік».
Згідно ст.92 п.1 Конституції України - права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються виключно законами України.
Розмір мінімальної пенсії за віком передбачено ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність законодавчо встановлений, як вказувалося Законами України про державний бюджет на відповідні 2007, 2008, 2009 р.р., тому посилання відповідача на законодавчо не встановлений розмір мінімальної пенсії за віком суд вважає необґрунтованими.
Відповідно до п.4 ст.28 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішення адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Пунктом 7 ст.9 КАС України передбачено, що у разі відсутності закону що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини. Таким чином, при відсутності визначення розміру мінімальної пенсії за віком Законом України «Про соціальний захист дітей війни», суд виходить з розрахункової величини для обчислення мінімальної пенсії за віком прожиткового мінімуму відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як встановлено з заперечень відповідача та листа про відмову в перерахунку позивач в 2007 році допомогу не отримував, а в 2008 р., 2009 р.р. отримував допомогу в меншому ніж передбачено Законом розмірі: з січня по березень по 47,00 грн., з квітня по червень по 48,10 грн., з липня по вересень по 48,20 грн., з жовтня по 49,80 грн. З 01.01.2009 р. розмір зазначеної державної соціальної допомоги також повинен був нараховуватися виходячи з прожиткового мінімуму встановленому для непрацездатних осіб на відповідний рік.
Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. №6-рп/2007 набрало законної сили з 09.07.2007 р., тому за вказаний період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. судом встановлено, що позивач не отримував допомогу всупереч законодавству, а в відповідача був обов'язок нараховувати допомогу в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, набрало законної сили з 22.05.2008 р., за вказаний період з 22.05.2008 р. судом встановлено, що позивач отримував допомогу в меншому розмірі ніж передбачено законодавством, а відповідач був зобов'язаний нараховувати ОСОБА_1 допомогу в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 99 КАС України яка діяла на час звернення позивача до суду 19.01.2010 р. для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав. Відповідно до ст.100 КАС України /в редакції 2005 р./ пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
В своїх запереченнях представник відповідача наполягає на відмові в задоволенні в позові в зв'язку з пропуском строку позовної давності.
Рі шення Конституційного суду України № 6-рп/2007, на яке посилається позивач, було оприлюднене і набрало силу з 09.07.2007, тобто на момент звернення позивача до суду 19.01.2010 року а.с.2, пройшло більше одного року. Зазначене рішення було офіційно оприлюднене в «Віснику Конституційного Суду України» № 4 від 07.11.2007 року. Суд, вважає, що будь-які об'єктивні чи суб'єктивні причини не позбавляли позивача можливості звернутися до суду в визначені законом строки з відповідним позовом до відповідача, якщо позивач вважав, що діями чи бездіяльністю відповідача порушуються його права та законні інтереси.
За таких обставин, з урахуванням часу звернення позивача до суду 19.01.2010 р та огляду на те, що виплати які вимагає провести позивач носять періодичний, щомісячний характер, суд вважає за необхідним позов задовольнити частково в межах річного строку звернення до суду з 19.01.2009 р.
Тому згідно ст.2, 11, 162 КАС України порушене право позивача підлягає захисту, слід визнати неправомірними дії щодо нездійснення призначення, донарахування та виплати позивачу допомоги відповідно до закону, та зобов'язати Управління призначити, до нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоотриману нею за період з 19 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно державну соціальну допомогу відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.28 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на час її виплати з 19 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно.
В частині позову про визнання дій неправомірними, зобов'язання донарахування сум допомоги за період з 09.07.2007 р. по 19.01.2009 р. ОСОБА_1 слід відмовити у зв»язку з пропуском строку позовної давності.
На підставі ст.6 Закону „Про соціальний захист дітей війни», ст.28 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , керуючись ст.2,11,49,51,69,71, 94, 99, 100, 158-160 ч.1-3, 161-163, 167 КАС України, суд -
Позов задовольнити частково, визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо нездійснення призначення, донарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 19 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області призначити, до нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоотриману нею за період з 19 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно державну соціальну допомогу відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.28 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на час її виплати з 19 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно.
В частині позову про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахування суми допомоги за період з 09.07.2007 р. по 19.01.2009 р. ОСОБА_1 відмовити.
Копії постанови направити сторонам.
Постанова може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський районний суд м.Кривого Рогу шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови складеної в повному обсязі.