Справа № 293/775/25
Провадження № 2/293/492/2025
18 вересня 2025 рокуселище Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Збаражського О.М.,
за участю секретаря судового засідання Крисюк О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів,-
І. СУТЬ СПРАВИ
08.07.2025 ОСОБА_1 звернувся до Черняхівського районного суду Житомирської області з позовом до ОСОБА_2 , за змістом якого просить зменшити розмір аліментів на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , визначивши їх в розмірі 1/5 щомісячного доходу ОСОБА_1 , але не менше ніж 50% встановленого законом розміру для дитини відповідного віку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за рішенням Черняхівського районного суду Житомирської області сплачує аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання двох неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/3 частини щомісячного доходу (заробітку), але не менше 30 % встановленого законом розміру для дитини відповідного віку, щомісячно до досягнення старшою дитиною повноліття.
Після досягнення ОСОБА_4 повноліття, аліменти стягуються в розмірі 1/3 щомісячного доходу, на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач регулярно сплачує аліменти на користь відповідача, заборгованість зі сплати аліментів відсутня.
Позивач стверджує, що відповідач використовує сплачувані аліменти на утримання неповнолітньої доньки не за цільовим призначення, що підтверджується висновком Високівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 14.05.2025 року.
ІІ. ПРОЦЕДУРА та КОРОТКІ ПОЗИЦІЇ СТОРІН
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями від 08.07.2025 справа №293/775/25 передана на розгляд судді Збаражського О.М.
16.07.2025 на виконання вимог ч. 6 ст. 187 ЦПК України судоми отримано відомості про адресу реєстрації відповідача ОСОБА_2
22.07.2025 ухвалою Черняхівського районного суду Житомирської відкрито провадження у справі №293/775/25. Розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Розгляд справи по суті призначений на 21.08.2025.
21.08.2025, судове засідання відкладено на 18.09.2025 у зв'язку із перебування головуючого судді в нарадчій кімнаті.
18.09.2025 позивач та його представник в судове засідання не прибули, про розгляд справи повідомлялись встановленим порядком. 18.09.2025 до суду надійшла заява від ОСОБА_1 , згідно якої останній просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 повторно не прибула в судове засідання, про розгляд справи повідомлявся встановленим порядком (а.с.58, 61).
Враховуючи норми ст. 128 ЦПК України, суд рахує, що відповідач належним чином повідомлялась про розгляд справи.
Відповідно до ч.1 ст.223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
В судовому засіданні 18.09.2025 суд склав вступну та резолютивну частини рішення.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ
13.10.2010 державним виконавцем ДВС Черняхівського районного управління юстиції відкрито виконавче провадження №21935621 за виконавчим листом №2-400, виданим 05.10.2010 року Черняхівським районним судом Житомирської області про стягнення з ОСОБА_1 та користь ОСОБА_5 , аліментів у розмірі 1/3 частини його щомісячного доходу на утримання двох неповнолітніх дітей (а.с.6).
Відповідно до розрахунку заборгованості зі сплати аліментів за вказаним виконавчим листом, ОСОБА_1 регулярно сплачує аліменти на користь ОСОБА_5 , заборгованість зі сплати аліментів відсутня (а.с.7-10, 11-12).
Відповідно до висновку Високівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 14.05.2025 щодо цільового використання аліментів ОСОБА_2 , що стягуються з ОСОБА_1 на утримання неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 встановлено, що мати дитини не здійснює належного догляду та контролю за життям і поведінкою доньки. За словами чоловіка ОСОБА_6 його дружина регулярно зловживає спиртними напоями, унаслідок чого не здатна забезпечити належне виховання, контроль за навчанням і повсякденним життям доньки. Зі слів самої матері, дочка ОСОБА_3 , проживає окремо від неї, самостійно, без постійного нагляду з боку дорослих, і практично не підтримує з нею стабільного контакту та не має ніякого пливу на неї. Також з'ясовано, що дівчина припинила систематично відвідувати навчальний заклад, що спричинило її академічну відпустку. Що стосується цільового використання аліментів, встановлено, що мати дитини добровільно передала банківську картку, на яку надходять аліменти у повне розпорядження доньки, не здійснюючи жодного контролю за цими коштами, які витрачаються на розваги, придбання речей, які не мають відношення до основних потреб дитини. Таким чином, аліменти не використовуються за цільовим призначенням.
У зв'язку з викладеним, служба у справах дітей Високівської сільської ради вважає, що ОСОБА_2 неналежним чином виконує батьківські обов'язки та не забезпечує цільове використання аліментних коштів, що порушує інтереси ОСОБА_3 (а.с.13-14,15).
Відповідно до наказу Житомирського агротехнічного фахового коледжу № 89 від 01.07.2024, ОСОБА_3 , виселена із гуртожитку ЖАТФК з 01.07.2024 (а.с.21).
Із витягу з журналу обліку проведення занять, їх відвідування та успішності здобувачів освіти Житомирського агротехнічного фахового коледжу вбачається, що ОСОБА_3 у період з 02.09.2024 по 25.11.2024 пропустила всі заняття за предметом «Вступ до спеціальності» (а.с.25-48).
Як вбачається із наказу Житомирського агротехнічного фахового коледжу №45 від 25.11.2024, за заявою ОСОБА_3 , останній надана академічна відпустка з 25.11.2024 по 31.08.2025 (а.с. 49, 50).
ІV.ЦИВІЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО УКРАЇНИ та ВИСНОВКИ СУДУ
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного суду України від 15.05.2006 №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз'яснено, що розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв'язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров'я когось із них. У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.
Верховний Суд України в постанові від 05 лютого 2014 року в справі №6-143цс13 дійшов висновку, що з огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою й зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів у певній твердій грошовій сумі та навпаки). При розгляді позовів, заявлених з зазначених підстав, застосуванню підлягає не тільки ст. 192 СК України, але й низка інших норм, присвячених обов'язку батьків утримувати своїх дітей (ст. 182 «Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів», ст. 183 «Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини», ст. 184 «Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі»).
Враховуючи зміст ст.ст. 181, 192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.
Згідно із ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3.1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3.2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
З аналізу вказаних правових норм вбачається, що при вирішенні питання про зменшення розміру аліментів, слід з'ясовувати чи змінилося матеріальне становище, сімейний стан та стан здоров'я сторін, і що ця зміна впливає на змогу сплачувати аліменти у вже визначеному розмірі.
Особа, яка сплачує аліменти - платник аліментів, вправі звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів на дитину у тих випадках, коли погіршилося його матеріальне становище, сімейний стан чи стан його здоров'я або ж покращилося матеріальне становище, сімейний стан чи стан здоров'я одержувача аліментів.
Якщо суд встановить, що матеріальне становище платника аліментів, не дозволяє йому утримувати дитину, він може зменшити розмір аліментів (частку заробітку (доходу), яка буде стягуватися як аліменти на дитину), що підлягає стягненню з платника аліментів. Свідченням матеріального становища платника аліментів, є величина витрат на утримання особою себе та членів своєї сім'ї. Під зміною сімейного стану розуміється з'явлення у сім'ї платника або одержувача аліментів осіб, яким вони за законом зобов'язані надавати утримування і які фактично знаходяться на їх утриманні.
Відповідно до ст. 186 СК України, контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів) інспекційні відвідування одержувача аліментів здійснюються органом опіки та піклування позапланово, але не більше одного разу на три місяці. У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.
Судом встановлено, що в провадженні Житомирського відділу державної виконавчої служби у Житомирському районі Житомирської області перебуває виконавче провадження №21935621 про стягнення з позивача аліментів на користь відповідача ОСОБА_2 на утримання двох неповнолітніх дітей, у розмірі 1/3 частини доходу (заробітку) платника аліментів, заборгованість зі сплати аліментів на двох неповнолітніх дітей у позивача відсутня.
Як на підставу зменшення розміру аліментів, позивач вказав на нецільове використання коштів колишньою дружиною.
Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 186 СК України контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів) інспекційні відвідування одержувача аліментів здійснюються органом опіки та піклування позапланово, але не більше одного разу на три місяці.
У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.
Згідно ч. 3 ст. 19 СК України звернення за захистом до органу опіки та піклування не позбавляє особу права на звернення до суду.
Тобто, обов'язок перевіряти цільове витрачання аліментів покладений на орган опіки та піклування, проте правом на звернення до суду заявник може скористатися і без попереднього звернення до органів опіки та піклування, особисто зібравши необхідні докази, які підтверджують нецільове використання аліментних платежів.
Також, статтею 19 Сімейного кодексу України передбачена участь органу опіки та піклування у захисті сімейних прав та інтересів.
Механізм здійснення контролю за цільовим витрачанням аліментів визначений Порядком здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 15 листопада 2018 року № 1713.
За змістом пункту 14 Порядку чеки, квитанції, довідки та інші документи для підтвердження цільового використання коштів одержувач аліментів може надати виключно за власним бажанням та за умови їх наявності. Також виключно за власним бажанням одержувач аліментів може надати письмове пояснення щодо цільового використання аліментів, яке долучається до висновку за результатами проведення інспекційного відвідування.
Отже, саме на орган опіки та піклування покладено здійснення контролю за цільовим витрачанням аліментів, який може здійснюватися як власною ініціативою органу, так і за заявою платника.
Для платника аліментів у разі нецільового витрачання аліментів передбачено право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.
Відповідно до ст. 179 СК України аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім'я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.
Витрачання аліментів за цільовим призначенням означає, що той із батьків або інші особи, відповідно до ст. 179 СК України, на ім'я якого вони виплачуються, зобов'язаний спрямовувати їх на забезпечення потреб дитини у харчування, одязі, в охороні здоров'я, отриманні освіти та на створення гідних умов життя дитині. Сама неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.
Між тим, висновком Високівської сільської ради Житомирського району Житомирської області встановлено, що мати дитини - ОСОБА_2 використовує аліменти не за цільовим призначенням, передала банківську картку на яку надходять аліменти неповнолітній доньці ОСОБА_4 , не здійснюючи жодного контролю за цими коштами, які донька витрачає на розваги, придбання речей, які не мають відношення до основних потреб дитини.
Вказані обставини відповідачем не спростовані.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Аналізуючи встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 , про зменшення розміру аліментів, відмовляючи у задоволенні позову в частині визначення аліментів у мінімальному розмірі, адже, суд не визначає мінімальний розмір аліментів на дитину (дітей), оскільки такий встановлюється законом, а не судовим рішенням висновок Верховного Суду України у постанові від 12.09.2018 справа № 459/2181/17).
ІV. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ МІЖ СТОРОНАМИ
У зв'язку із тим, що позивач не просив вирішити питання про розподіл судових витрат, суд залишає витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. за позивачем.
Керуючись ст. 89, 259, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України,-
Позов задовольнити частково.
Зменшити розмір аліментів, що стягуються за виконавчим листом №2-400, виданим 05.10.2010 року Черняхівським районним судом Житомирської області, та стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , аліменти на утримання неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/5 частини доходу платника аліментів, щомісячно, починаючи стягнення з дня набрання рішенням суду законної сили до досягнення дитиною повноліття.
У задоволенні решти позову відмовити.
Стягнення аліментів за рішенням Черняхівського районного суду Житомирської області у справі №2-400 - припинити, виконавчий лист виданий у справі №2-400 - відкликати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач:
ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_4 ,
зареєстроване місце проживання за адресою:
АДРЕСА_1
РНОКПП НОМЕР_1
Відповідач:
ОСОБА_7
ІНФОРМАЦІЯ_3 ,
зареєстроване місце проживання за адресою:
АДРЕСА_2
РНОКПП НОМЕР_2
Повне рішення складено та підписано 22.09.2025.
Суддя Олег ЗБАРАЖСЬКИЙ