Справа №: 398/5743/25
провадження №: 3/398/1634/25
Іменем України
"11" вересня 2025 р. м. Олександрія
Суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Голосеніна Тетяна Василівна, розглянувши матеріали, які надійшли від Олександрійського районного відділу поліції ГУНП в Кіровоградської області, стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м.Олександрія Кіровоградської області, зареєстрована та проживає: АДРЕСА_1
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.184 КУпАП,
04 вересня 2025 року, ОСОБА_1 ухилилася від виконання своїх обов'язків, передбачених ст.150 СК України, щодо піклування про здоров'я свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: останній, перебуваючи на лікуванні у КП «Дитяча міська лікарня» Олександрійської міської ради, самовільно, приблизно о 06:30 год. 04.09.2025 року самовільно покинув лікувальний заклад, що могло спричинити шкоду його фізичному здоров'ю. Правопорушення вчинене повторно протягом року, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст.184 КУпАП.
ОСОБА_1 , відповідно до поданих пояснень, повідомила, що її син поступив до лікарні на стаціонарне лікування та перебував там сам, оскільки йому 10 років та перебування мами разом з дитиною такого віку не передбачено. 04.09.2025 року в ранці, її син дійсно прийшов з лікарні додому, проте вона відразу зателефонувала в лікарню. В лікарні їй повідомили, що вже викликали поліцію. Вийшовши з сином у двір, аби повернутися до лікарні, вона побачила поліцейську машину і вже з працівниками поліції відвезли сина до лікарні, вину визнає, щиро кається.
Згідно положень ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності із законом.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 2 ст.184 КУпАП передбачена відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 08.08.2025 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП, підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення від 04.09.2025 року серії ВАД№ 485390, який складено відповідно до вимог ст. 256 КУпАП та в якому розкрито суть адміністративного правопорушення;
- рапортом працівника Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області від 04.09.2025 року;
- поясненнями ОСОБА_1 від 18.05.1979 року;
- заявою про припинення розгляду повідомлення від 04.09.2025 року;
- постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 08.08.2025 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до обґрунтованого висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу вказаного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП, а саме: ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ст.24 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Суд приймає до уваги щире розкаяння ОСОБА_1 , відвернення нею шкідливих наслідків правопорушення, а саме той факт, що після приходу дитини додому ОСОБА_1 відразу повідомила лікарський заклад про те, що дитина знаходиться в безпеці та самостійно намагалася відвести дитину до лікарні, проте не встигла цього зробити, оскільки до неї приїхали працівники поліції.
Відповідно до ст.22 КУпАП України при малозначності вчиненого правопорушення орган, уповноважений вирішувати справу, може звільнити правопорушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
На підставі викладеного, враховуючи особу правопорушниці, ступінь вини, відсутність інших обтяжуючих відповідальність обставин, крім притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення однорідного правопорушення, а також те, що тяжких наслідків не настало, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_1 можливо звільнити від адміністративної відповідальності оголосивши їй усне зауваження.
Саме усне зауваження суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки правопорушниці в подальшому, а також співмірним скоєному нею правопорушенню.
З урахуванням викладеного провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Відповідно до ч.5 ст.283 КУпАП, оскільки адміністративне стягнення не накладається, суд не вирішує питання про стягнення судового збору.
Керуючись: ч.2 ст.184, 22, 280, 283, 284 КУпАП,
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за ч.2 ст.184 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення.
Оголосити ОСОБА_1 усне зауваження.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.184 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Суддя Тетяна Василівна Голосеніна