Рішення від 22.09.2025 по справі 560/11069/25

Справа № 560/11069/25

РІШЕННЯ

іменем України

22 вересня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом керівника Кам'янець-Подільської окружної прокуратури Хмельницької області Гончара Олександра Валентиновича в інтересах держави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства до Жванецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Кам'янець-Подільської окружної прокуратури Хмельницької області Гончар Олександр Валентинович в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Жванецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Вимоги обґрунтовані тим, що позивачем у межах наданих повноважень відповідно до ч.4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру", виявлено факт протиправної бездіяльності Жванецької сільської ради, що полягає у неприйнятті рішення про віднесення залісених земельних ділянок до самозалісених земель та невнесення до Державного земельного кадастру відповідних відомостей.

Позивач вважає, що невжиття відповідачем належних заходів щодо визначення угідь земельних ділянок на угіддя самозалісених земель, призводить до порушення інтересів держави та створює передумови незаконного використання спірних земельних ділянок, можливого їх формування, поділу та передачі у приватну власність у порядку безоплатної приватизації, неправомірного використання лісів та його ресурсів.

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Південно - Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, де зазначає, що часових рамок протягом яких повинно бути прийнято відповідне рішення, нормами ЗК України та іншими нормативними актами не встановлено.

Наголошує, що в даному випадку відсутня протиправна бездіяльність органу місцевого самоврядування, оскільки подання Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства 13.10.2023 за № 1218/2023 планується до розгляду, а рішення щодо спірних земельних ділянок фактично прийнято.

Від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, де зазначає про те, що маючи можливість вчинення нагально необхідних та законодавчо визначених дій з метою віднесення вказаних земельних ділянок до самозаліснених, Жванецька сільська рада свідомо уникає вирішення вказаного питання, допускаючи протиправну бездіяльність.

До суду надійшло заперечення на відзив на позовну заяву, де зазначено про те, що Жванецькою сільською радою були прийняті рішення відповідно до яких вище вказані земельні ділянки було включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах.

Такі рішення були обумовлені необхідністю ефективного використання земельного фонду громади, впровадження відкритих економічних методів регулювання земельних відносин, розвитку інфраструктури ринку землі, залучення інвестицій.

Третя особа правом на подачу будь - яких пояснень по суті спору не скористалась, про розгляд справи повідомлена належним чином.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

Відповідно до інформації Державного земельного кадастру спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 6822485100:04:003:0246, 6822485100:04:003:0250 віднесено до категорії земель сільськогосподарського призначення.

Також, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-9865-СГ від 20.12.2018, рішення Жванецької сільської ради № 22 від 21.12.2018, акта приймання-передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення з державної у комунальну власність від 21.12.2018 державним реєстратором внесено відомості про земельні ділянки з кадастровими номерами 6822485100:04:003:0246, 6822485100:04:003:0250 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (реєстраційні номери об'єкта нерухомого майна 1816088368224, 1817146368224).

Однак, відповідно до технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) на території Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, вказані земельні ділянки з кадастровими номерами 6822485100:04:003:0246, 6822485100:04:003:0250 віднесено до земельних угідь - рілля (код 001.01).

Південно-Західним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства 13.10.2023 направлялось подання на адресу Жванецької сільської ради про віднесення земельних ділянок з кадастровими номерами 6822485100:04:003:0246, площею 11,321 га, 6822485100:04:003:0250, площею 1,6629 га, до самозалісених ділянок.

Однак, відповідно до листа Жванецької сільської ради від 18.10.2023 земельні ділянки з кадастровими номерами 6822485100:04:003:0246, 6822485100:04:003:0250 включені в перелік на аукціони згідно з рішенням 14 сесії VIII скликання № 70 від 23.12.2021.

У подальшому, 19.01.2024 та 01.08.2024 Південно-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства зверталось з поданнями до Жванецької сільської ради щодо віднесення ідентифікованих ВО «Укрдержліспроект» за допомогою геопорталу «Самозалісені території України» ділянок, площею 522,7685 га до самозалісених.

Водночас, сільської радою повідомлено, що вищезазначені земельні ділянки не відносяться до самозалісених територій та не відповідають цільовому призначенню для передачі.

Враховуючи зазначене, 19.02.2025 Кам'янець-Подільська окружна прокуратура звернулася до Жванецької сільської ради із листом про надання інформації та належним чином завірених підтверджуючих документів щодо результатів розгляду подання Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства № 1218/2023 від 13.10.2023 щодо віднесення земельних ділянок, серед яких кадастрові номери 6822485100:04:003:0246, 6822485100:04:003:0250, повідомивши про вжиті сільською радою заходи (проведення обстеження земель, винесення вказаного питання на розгляд сесії ради тощо) / причин не вжиття відповідних заходів.

Жванецькою сільською радою у листі від 28.02.2025 зазначено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 6822485100:04:003:0246, 6822485100:04:003:0250 включені в перелік на аукціон згідно з рішенням 14 сесії VIII скликання № 70 від 23.12.2021.

01.04.2025 Кам'янець-Подільська окружна прокуратура звернулася до Південно - Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства з листом №52-2542вих-25 про надання інформації з приводу обстеження відповідних земельних ділянок.

05.05.2025 на адресу окружної прокуратури надійшов лист Південно - Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства № 452/2025 з актом обстеження земельних ділянок на території Жванецької сільської ради від 30.04.2025.

Зокрема, комісія у складі спеціалістів Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації, філії «Подільський лісовий фонд» ДП «Ліси України» з метою визначення фактичного стану земельних ділянок на території Жванецької сільської ради та наявності підстав для їх віднесення до самозалісених, у порядку, передбаченому ст. 1 ЛК України та ст. 57-1 ЗК України встановили:

1. земельна ділянка з кадастровим номером 6822485100:04:003:0246, орієнтовною площею 11,321 га, координати 48.591300, 26.396474. На ділянці присутні породи дерев: клен, граб, черешня, верба, осика, яблуня; орієнтовний вік - 10 років; орієнтовна повнота - 0,4 не рівномірна; середній діаметр основного ярусу - 8-12 см; середня висота основного ярусу - 8-12 м, поодинокі дерева до 20 м. За ознаками, що передбачені ст. 1 ЛК України та ст. 57-1 ЗК України ділянка відноситься до категорії самозаліснених;

2. земельна ділянка з кадастровим номером 6822485100:04:003:0250, орієнтовною площею 1,6 га. На ділянці присутні породи дерев: граб, черешня, верба, алича, глід, шипшина; орієнтовний вік - 6 років; орієнтовна повнота - не рівномірна; середній діаметр основного ярусу - 4-8 см; середня висота основного ярусу - 4-8 м. За ознаками, що передбачені ст. 1 ЛК України та ст. 57-1 ЗК України ділянка відноситься до категорії самозаліснених.

За результатами вказаного обстеження складено акт від 30.04.2025, який підписаний усіма членами комісії, без зауважень.

Також, відповідно до даних Геоінформаційної системи управління лісовими ресурсами України ВО «Укрдержліспроект» (stat.forests.org.ua) земельні ділянки з кадастровими номерами 6822485100:04:003:0246, 6822485100:04:003:0250 зайняті лісовими насадженнями.

Крім того, відповідно до космічних знімків, наданих Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля, вбачається, що станом на 04.06.2017, 07.11.2020, 26.10.2021 на земельних ділянках з кадастровими номерами 6822485100:04:003:0246, 6822485100:04:003:0250 наявна рослинність.

Таким чином, як на дату проведення обстеження, так і на період проведення інвентаризації земель, підтверджено, що на протязі тривалого часу в сільськогосподарських цілях земельні ділянки не використовувалась, на них зростають багаторічні насадження.

Прокурор вважаючи, що бездіяльність органу місцевого самоврядування призводить до порушення інтересів держави та створює передумови незаконного використання спірних земельних ділянок, можливого їх формування, поділу та передачі у приватну власність у порядку безоплатної приватизації, неправомірного використання лісів та його ресурсів, звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

У ст. 1 Лісового кодексу України надано визначення терміну самозалісена ділянка це земельна ділянка будь-якої категорії земель (крім земель лісогосподарського призначення, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення) площею понад 0,5 гектара, вкрита частково чи повністю лісовою рослинністю, залісення якої відбулося природним шляхом.

Відповідно до ст. 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать усі ліси на території України незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, у тому числі лісові ділянки, захисні насадження лінійного типу площею не менше 0,1 гектара, інші лісовкриті землі.

Статтею 7 Лісового кодексу України передбачено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

У ч. 2 ст. 57-1 Земельного кодексу України зазначено, що рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування щодо віднесення земельної ділянки до самозалісеної ділянки приймається за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.

При цьому віднесення земельної ділянки, сформованої як об'єкт цивільних прав, відомості про яку внесені в Державний земельний кадастр, до самозалісеної ділянки здійснюється без розроблення документації із землеустрою (ч. 4 ст. 57-1 Земельного кодексу України).

Згідно з Положенням про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №521, Держлісагентство є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства і відповідно до покладених на нього завдань у межах повноважень, передбачених законом, організовує та контролює виконання в його територіальних органах Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міндовкілля; має право одержувати безоплатно від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об'єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань.

Наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 09.11.2022 №1008 затверджено Положення про Південно-західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства (надалі - Положення).

Пунктами 1, 3 Положення встановлено, що Південно-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства підпорядковується Держлісагентству, є його територіальним органом та здійснює реалізацію повноважень Держлісагентства у сфері лісового та мисливського господарства на території Хмельницької області. Воно є юридичною особою , має самостійний баланс, рахунки в органах ДКС України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Південно-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства забезпечує, зокрема, ведення моніторингу лісів; організовує збір інформації для ведення лісовпорядкування, обліку лісів, державного лісового кадастру та державного кадастру мисливських тварин, що перебувають на території України; в межах повноважень бере участь у розроблені та виконанні загальнодержавних, регіональних (місцевих) програм з охорони, захисту, використання, відтворення лісів та розвитку мисливського господарства; здійснює інші повноваження, визначені Законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 57-1 Земельного кодексу України земельна ділянка вважається самозалісеною ділянкою з дня внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру.

Відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості про угіддя земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру, зокрема, на підставі заяви власника земельної ділянки або за рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, який відповідно до статті 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність, - щодо зміни угідь на угіддя самозалісеної ділянки.

Пунктом 121 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, передбачено, що внесення до Державного земельного кадастру змін до відомостей про склад угідь земельної ділянки на угіддя самозалісеної ділянки здійснюється державним кадастровим реєстратором на підставі заяви власника земельної ділянки або за рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, який відповідно до статті 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність, без розроблення документації із землеустрою.

Як слідує з аналізу вищезазначених положень, законодавчо встановлена процедура віднесення земель до самозалісених передбачає, що для земельних ділянок, сформованих як об'єкт цивільних прав, власнику земельної ділянки достатньо подати до Державного земельного кадастру заяву про зміну угідь на угіддя самозалісеної ділянки, а органу місцевого самоврядування рішення про віднесення земель до самозалісених.

Разом з тим, для земельних ділянок, межі яких не визначені в натурі (на місцевості), законодавець визначив іншу процедуру, за якою орган місцевого самоврядування приймає рішення щодо віднесення земельних ділянок до самозалісених за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.

Відповідно до ч. 5 ст. 57-1 Земельного кодексу України віднесення земельної ділянки, несформованої як об'єкт цивільних прав, а також земельної ділянки, сформованої як об'єкт цивільних прав, але відомості про яку не внесені до Державного земельного кадастру, до самозалісеної ділянки здійснюється відповідно до документації із землеустрою, на підставі якої відомості про земельну ділянку вносяться до Державного земельного кадастру.

Отже, земельні ділянки, вказані у позовних вимогах підлягають віднесенню до самозалісених, шляхом внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру на підставі рішення Жванецької сільської ради та розроблення документації із землеустрою.

Зазначена інформація належним чином підтверджує факт бездіяльності Жванецької сільської ради про віднесення вищевказаних залісених земельних ділянок до самозалісених земель.

Відтак, маючи можливість вчинення нагально необхідних та законодавчо визначених дій з метою віднесення земельних ділянок до самозалісених, відповідач свідомо уникає вирішення вказаного питання, допускаючи протиправну бездіяльність.

Суд звертає увагу, що спосіб захисту має враховувати суть порушення, допущеного суб'єктом владних повноважень - відповідачем, а тому суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому, суд зазначає, що задоволення вимог позивача про зобов'язання відповідача як суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії є можливим в разі встановлення судом необхідності спонукати (заставляти) рішенням суду такого відповідача до вчинення дій, які він повинен (зобов'язаний) вчинити у відповідності до вимог чинного законодавства.

Для повного та ефективного відновлення порушеного права та належного способу їх відновлення, суд приходить до висновку, що належним способом захисту буде зобов'язання відповідача розглянути на засіданні сесії сільської ради питання про віднесення залісених земельних ділянок з кадастровими номерами: 6822485100:04:003:0246, площею 11,321 га та 6822485100:04:003:0250, площею 1,6629 га до самозалісених ділянок у порядку, визначеному ч.ч. 2, 3, 4 ст. 57-1 Земельного кодексу України.

Відповідно до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, питання про розподіл судових витрат суд не вирішує.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Жванецької сільської ради щодо не прийняття рішення про віднесення залісених земельних ділянок до самозалісених ділянок.

Зобов'язати Жванецьку сільську раду розглянути на засіданні сесії сільської ради питання про віднесення залісених земельних ділянок з кадастровими номерами: 6822485100:04:003:0246, площею 11,321 га та 6822485100:04:003:0250, площею 1,6629 га до самозалісених ділянок у порядку, визначеному ч.ч. 2, 3, 4 ст. 57-1 Земельного кодексу України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Керівник Кам'янець-Подільської окружної прокуратури Хмельницької області Гончар Олександр Валентинович в інтересах держави (вул.Драгоманова, 11,м. Кам'янець-Подільський,Кам'янець-Подільський р-н, Хмельницька обл.,32302 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Жванецька сільська рада (вул. Центральна, 57,с. Жванець,Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський р-н,32365 , код ЄДРПОУ - 04404036)

Третя особа:Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства (вул. Кам'янецька, 55, м. Хмельницький, 29000 , код ЄДРПОУ - 45029517)

Головуючий суддя Я.В. Драновський