Рішення від 22.09.2025 по справі 500/3607/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3607/25

22 вересня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлене листом від 30.04.2025 №3161-3077/С- 02/8-1900/25 щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті пенсії державного службовця, з урахуванням нових довідок про складові заробітної плати від 26.12.2023 року за №486 і №487, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 28.01.2025 ОСОБА_1 виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків заробітної плати, зазначеної в довідках Заводської селищної ради Чортківського району Тернопільської області від 26.12.2023 за №486 і №487.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Тернопільській області, їй призначена пенсія державного службовця відповідно до рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 у справі №500/3312/23. Однак, при обчисленні розміру пенсії відповідачем не враховано складові заробітної плати, зазначені у наданих довідках, тому позивач звернулася до Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії державної служби, з урахуванням нових довідок про складові заробітної плати від 26.12.2023. За результатами звернення до центрального пенсійного органу, заява скерована для вирішення у Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Відповідач своїм рішенням, оформленим листом від 30.04.2025 відмовив позивачу в виплаті пенсії за новими довідками за відсутністю правових підстав (відсутність зобов'язання). Наведені обставини слугували підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 18.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Заперечуючи проти позовних вимог, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні даного позову. Зокрема, вказує, що ОСОБА_1 набуває 20 років стажу державної служби та, відповідно, право на обчислення середньомісячного заробітку за місяць, що передує місяцю звернення, за відповідною посадою, з врахуванням рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 у справі №500/3312/23. Проте, в наданій ОСОБА_1 довідці Заводської селищної ради Чортківського району Тернопільської області від 25.04.2023 за №153 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на березень 2023 року, по посаді головного спеціаліста відділу, посадовий оклад зазначено в розмірі 6900 грн., хоча відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09 березня 2006 №268 (в редакції постанови КМУ від 28 липня 2021 №783, додаток 50) Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату міських (крім мм. Києва та Севастополя), селищних, сільських рад та їх виконавчих комітетів посадовий оклад головного спеціаліста встановлено на рівні від 5100 до 5500 грн. залежно від чисельності населення. Також, просить врахувати, що за результатами проведеної перевірки виявлено розбіжності у довідці від 25.04.2023 за №153, відповідно установою видано нові довідки №486 і №487 від 26.12.2023 року, які не можуть бути враховані при призначені пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу» на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 року у справі №500/3312/23, оскільки зазначеним рішенням зобов'язання щодо їх врахування на орган Пенсійного фонду України не покладалося.

Як встановлено судом, рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 у справі №500/3312/23, залишеним без змін Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2023, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області, оформлену листом від 12.05.2023 №3252-3300/С-02/8-1900/23, у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993, за винятком підтвердження стажу державної служби до 04.07.2001, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 04.07.2001 по 14.12.2015 на посаді секретаря виконавчого комітету Угринської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, з 31.12.2015 по 11.10.2016 виконуючої обов'язки старости села Угринь з 06.06.2017 по 19.10.2017 спеціаліста апарату та головного спеціаліста відділу земельних ресурсів та охорони довкілля апарату Заводської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, до стажу державної служби, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення її з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 та у разі достатності стажу роботи на посадах державної служби (з урахуванням висновків суду) вирішити питання переведення на цей вид пенсії, починаючи з 26.04.2023, та виплати пенсії у розмірі 60 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідках Заводської селищної ради Чортківського району Тернопільської області від 25.04.2023 за №153, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено, стягнено за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 536,80 грн (п'ятсот тридцять шість грн 80 коп.).

28.01.2025 ОСОБА_1 звернулася за перерахунком пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» надавши довідки про складові заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям від 26.12.2023 № 486 та №487.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №192650005996 від 05.02.2025 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що перерахунки пенсій державним службовцям Постановою №622 та чинним законодавством не передбачені. В даному рішенні вказано, що пенсію заявниці призначено згідно рішення суду від 15.08.2023 № 500/3312/23, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України “ Про державну службу», враховуючи довідки про заробітну плату" від 25.04.2023 № 153.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №3161-3077/С-02/8-1900/25 від 30.04.2025, у відповідь на звернення ОСОБА_1 від 10.04.2025, яке надійшло з Пенсійного фонду України та зареєстроване 21.04.2025 за вх.№3077/П-1900-24 щодо виконання рішення суду позивача повідомлено про наступне. Зокрема, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зазначило, що позивачу виплачується пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу". Між тим, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вказало, що за результатами проведеної перевірки виявлено розбіжності у довідці від 25.04.2023 за №153 відповідно установою видано нові довідки №486 і №487 від 26.12.2023, які не можуть бути враховані при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 у справі №500/3312/23, оскільки зазначеним рішенням зобов'язання щодо їх врахування на Головне управління не покладалось.

Предметом спірних правовідносин є відмова Головного управління Пенсійного фонду України, що оформлена листом від 30.04.2025 №3161-3077/С у виплаті пенсії державного службовця, з урахуванням нових довідок про складові заробітної плати від 26.12.2023 за №486 і №487.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Порядок призначення пенсій згідно з Законом України "Про державну службу" №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Порядок №622).

Пунктом 4 вказаного Порядку №622 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктами 5 та 6 Порядку №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 року за №180/30048; далі - Постанова №1-3).

Такими довідками є: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Відповідно до Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Стаття 2 цього Закону визначає структуру заробітної плати, до якої входять: - основна заробітна плата (встановлюється у вигляді посадових окладів для службовців); - додаткова заробітна плата (включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій); - інші заохочувальні та компенсаційні виплати (до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми).

Відповідно до статті 33 Закону №3723-ХІІ: заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 41 Закону №1058-ІV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

У затвердженій Постановою №1-3 формі довідки складові заробітної плати складаються з: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З матеріалів справи видно, що довідки складені за формою, затвердженою Постановою №1-3 та містять відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відтак, суд вважає, що нарахування позивачу пенсії державного службовця повинно здійснюватись з урахуванням даних, зазначених в довідках №486 від 26.12.2023 "Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)" та №487 від 26.12.2023 "Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби", відомості яких, на думку суду, відповідають вимогам пункту 4 Порядку №622.

Стосовно доводів представника відповідача про наявність розбіжностей у вказаних довідках, суд звертає увагу , що за нормами частини третьої статті 44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Відтак, у контексті частини другої ст. 2 КАС України, відмова Головного управління Пенсійного фонду України, що оформлена листом від 30.04.2025 за №3161-3077/С-02/8-1900/25 є протиправною та такою, що підлягає до скасування.

Крім цього, вирішуючи даний спір по суті, суд звертає увагу на тому, що призначення, перерахунок, нарахування та виплата пенсій відноситься до дискреційних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини першої статті 58 Закону №1058-IV, пенсійний фонд є органом, який, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій.

Питання призначення пенсії є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

За таких обставин адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Відтак, у сукупності наведених вище обставин, на переконання суду, у спірному випадку належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути звернення позивача від 10.04.2025, яке надійшло з Пенсійного фонду України та зареєстроване 21.04.2025 за вх.№3077/П-1900-24, прийнявши відповідне рішення, з врахування правових висновків, зазначених судом у рішенні.

Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

Аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до часткового задоволення.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлене листом від 30.04.2025 №3161-3077/С- 02/8-1900/25 щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті пенсії державного службовця, з урахуванням нових довідок про складові заробітної плати від 26.12.2023 року за №486 і №487.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 10.04.2025, яке надійшло з Пенсійного фонду України та зареєстрована 21.04.2025 за вх.№3077/П-1900-24, прийнявши відповідне рішення, з врахування правових висновків, зазначених судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено та підписано 22 вересня 2025 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ),

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001 код ЄДРПОУ:14035769).

Головуюча суддя Дерех Н.В.