Справа №676/6914/25
Номер провадження 2-о/676/294/25
19 вересня 2025 року
Кам'янець- Подільський міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючої судді - Пилипенко І.О.,
за участю секретаря судового засідання - Райтаровського В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам'янець- Подільський, Хмельницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України
Представник заявниці ОСОБА_2 , яка представляє інтереси на підставі ордера ВХ № 1106023 від 15.09.2025 року, звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, вказавшизаінтересованою особою по справі Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ).
В обгрунтування заяви вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла спадкодавець ОСОБА_3 в місті Нова Каховка, Херсонської області, що підтверджується довідкою про смерть № С- 02039 від 05.07.2025 року, виданої Генічеським районним відділом запису актів цивільного стану Управління РАЦС Херсонської області та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 05.07.2025 року. З 24 лютого 2022 року територія Генічеського району Херсонської області окупована російською федерацією, що підтверджується наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року.
Заявниця, як спадкоємець за заповітом має право на успадкування майна. Заявниця маючи в наявності копії довідки про смерть та свідоцтва про смерть ОСОБА_3 звернулася до Кам'янець-Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) щодо отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , проте їй було відмовлено усно у видачі такого документа, оскільки довідку про смерть та свідоцтво про смерть спадкодавця видано на тимчасово окупованій території. Єдиним документом, що підтверджують факт смерті на території непідконтрольній державній владі, є свідоцтво про смерть, яке видано на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Отримати документи, що підтверджують факт смерті за зразками законодавства України, здійснити реєстрацію факту смерті та отримати відповідне свідоцтво про смерть не є можливим, а тому з метою захисту своїх прав заявниця змушена звернутися до суду.
Ухвалою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 16.09.2025 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Представник заявниці ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, через систему «Електронний суд» направила заяву про розгляд справи без її участі та заявниці, заявлені вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Начальник відділу Ольга Гуменна через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи без участі представника заінтересованої особи відділу ДРАЦС, у вирішенні заявлених вимог ОСОБА_1 покладаються на думку суду.
Суд розглядає справу у відсутності учасників справи на підставі наявних у справі матеріалів. Відповідно до вимог ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги представника заявника підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами( якщо встановлення встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України. Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 в місті Нова Каховка, Херсонської області, що підтверджується довідкою про смерть № С- 02039, виданої 05.07.2025 року Генічеським районним відділом запису актів цивільного стану Управління РАЦС Херсонської області.
Згідно заповіту посвідченого приватним нотаріусом Новокаховського міського приватного округу С.І.Іваніщенко 17.09.2020 року та зареєстровано в реєстрі за № 2052, 2053 вбачається, що за життя ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , склала заповіт, в якому остання заповіла все належне їй на праві власності рухоме та нерухоме майно, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось і взагалі, все те, що буде належати їй за законом на день смерті - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , серії НОМЕР_1 , виданого 05.07.2025 року Генічеським районним відділом запису актів цивільного стану Управління РАЦС Херсонської області, актовий запис № 170259950000101076004, її місце смерті місто Нова Каховка, Херсонської області.
Документом, що підтверджує факт смерті є лікарське свідоцтво про смерть № 123 від 30.06.2025 року, в якому зазначено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Нова Каховка, Херсонської області, причина смерті: хронічне порушення мозкового кровообігу, церебросклероз I67.2.
Як встановлено судом, заявниця позбавлена можливості у встановленому законом порядку здійснити реєстрацію факту смерті, оскільки документи на підтвердження цих обставин видані на тимчасово окупованій території України, що унеможливлює отримати заявником свідоцтва про смерть в оргагах державної реєстрації актів цивільного стану України.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно з ч. 1,2 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Частиною 1 ст. 17 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
На сьогоднішній час свідоцтво про смерть видане органом, який діє поза межами Конституції та законодавства України та не визнається на території України, не є підставою для реєстрації смерті на території України.
Згідно зі ст. 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа, встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.
Розділом 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 року, із змінами, передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є зокрема: лікарське свідоцтво про смерть (форма № 1 Об/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024, фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства юстиції України наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024.
На підтвердження факту смерті заявниця надала до суду копію лікарського свідоцтва про смерть № 123 від 30.06.2025 року та копію довідки про смерть № С- 02039 від 05.07.2025 року.
Встановлення факту смерті ОСОБА_3 впливає на права та обов'язки заявниці ОСОБА_1 , яка має намір звернутися із заявою про прийняття спадщини за заповітом.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 10, 12, 76-77, 258, 259, 263-265, 319 ЦПК України, на підставі Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території", Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , уродженки села Речиця, Думиничського району Калузької області, яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Нова Каховка, Херсонської області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного тексту рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя І.О.Пилипенко