Постанова від 22.09.2025 по справі 583/3870/25

Справа № 583/3870/25

3/583/1530/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 вересня 2025 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого - судді Плотникової Н.Б.

при секретарі Логвиненко Л.М.

з участю прокурора Пащенко Є.М.

особи, яка притягується до

адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, головного спеціаліста відділу з питань оборонної роботи відділу з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Охтирської районної державної адміністрації, проживаючого за адресою АДРЕСА_1

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу № 350/2025 від 22.08.2025 р. про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, ОСОБА_1 , являючись державним службовцем та суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, визнав та пояснив, що він не знав, що потрібно подавати декларацію за 2023 р., оскільки перед призначенням на державну службу подавав декларацію кандидата за 2023 р. Крім того, на державну службу він був призначений вперше.

Прокурор в судовому засіданні просить суд визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність. Правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Розпорядженням виконуючого обов'язки голови Охтирської районної державної адміністрації - начальником районної військової адміністрації від 27.03.2024 № 42-К «Про призначення ОСОБА_1 » призначено ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста відділу з питань оборонної роботи відділу з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Охтирської районної державної адміністрації з 27.03.2024 р.

Наказом керівника апарату Охтирської районної державної адміністрації від 26.04.2024 № 12-К «Про присвоєння рангу державного службовця ОСОБА_1 » присвоєно з 27.04.2024 ОСОБА_1 , головному спеціалісту відділу з питань оборонної роботи відділу з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Охтирської районної державної адміністрації 9 ранг державного службовця категорії «В».

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в-г» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про запобігання корупції» та Порядком заповнення та подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування № 252/23 передбачено три види декларацій, зокрема щорічна декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00.00 год. 01 січня до 00.00 год. 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року, декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством та за зальним правилом містить інформацію саном на 31 грудня звітного періоду.

Водночас, якщо подана декларація кандидата на посаду охоплювала попередній звітний рік, а в особи виник обов'язок подати щорічну декларацію за той самий звітний період, то особа зобов'язана подати щорічну декларацію.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2023 рік 11.06.2025 р. об 11 год. 31 хв.

Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за 2023 рік ОСОБА_1 свідчить лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 №47-07/40246-24.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП встановлена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При цьому суд вважає за необхідне зауважити, що адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 176-2 КпАП України є правопорушенням з формальним складом, для встановлення наявності якого в діях особи настання суспільно-небезпечних наслідків не вимагається, i суб'єктивна сторона якого може виявлятися як в умисній, так i в необережній формі вини.

Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за даною статтею виключається.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

Водночас, вирішуючи питання щодо можливості накладення стягнення на ОСОБА_1 за вчинення даного адміністративного правопорушення, суд приймає до уваги положення ст. 22 КУпАП, які вказують, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення суд може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитися усним зауваженням.

При цьому, у кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.

Будь-яких обмежень щодо неможливості застосування положень ст. 22 КУпАП до правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, примітка до ст. 22 КУпАП не містить.

Встановлено, що ОСОБА_1 раніше до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, не притягувався, після виявлення відповідного факту подав щорічну декларацію за 2023 рік, будь-які дані про те, що ОСОБА_1 несвоєчасно подав декларацію навмисно чи приховував якісь відомості відсутні, а тому з врахуванням всіх обставин, особу ОСОБА_1 , суд вважає, що його дії не спричинили і не могли спричинити істотної шкоди суспільним та державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом.

Враховуючи характер правопорушення, особу ОСОБА_1 , який позитивно характеризується за місцем роботи, ступінь його вини, суд вважає, що вчинене адміністративне правопорушення є малозначними та приходить до висновку про можливість звільнення ОСОБА_1 на підставі ст. 22 КУпАП від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Відповідно до ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, органом (посадовою особою), який уповноважений розглядати справу, виноситься постанова про закриття справи.

Керуючись ст. 22, ч. 1 ст. 172-6, ст. ст. 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення на підставі ст. 22 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Охтирського

міськрайонного суду: Н.Б. Плотникова