Рішення від 22.09.2025 по справі 420/19735/25

Справа № 420/19735/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді, Бжассо Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «СКОРПІОН МАРІН» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.06.2025 року № 27067/15-32-07-08-24

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з додатковою відповідальністю «СКОРПІОН МАРІН» до Головного управління ДПС в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 02.06.2025 року № 27067/15-32-07-08-24.

Стягнути з відповідача судові витрати.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що вважає податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 02.06.2025 року № 27067/15-32-07-08-24 безпідставним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки обґрунтування запиту «з метою дослідження джерела походження товарів (робіт/послуг) по ланцюгу постачання» не відповідає приписам ПКУ. Оскільки запит ГУ ДПС в Одеській області від 29.01.2025 року № 1439/КПР/15-32-07-08-06 не відповідає вимогам п. 73.3 ст. 73 ПКУ, то підприємство позивача звільняється від обов'язку надати відповідь на такий запит.

Ухвалою суду від 25.06.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

08.07.2025 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який ГУ ДПС в Одеській області позов ТОВ «СКОРПІОН МАРІН» не визнає, не погоджується з доводами позивача, вважає, що позов не належить до задоволення. Представник відповідача зазначає, що ГУ ДПС в Одеській повідомило ТОВ «СКОРПІОН МАРІН», що йому необхідно надати інформацію (пояснення) та їх документальне підтвердження щодо господарських операцій з придбання товарів (роб послуг) за період: березень та жовтень 2021 року по взаємовідносинам контрагентом - постачальником ТОВ «ЧОЙЗ», з метою дослідження джерела походження товарів (робіт/послуг) ланцюгу постачання, що є підставою для надання запиту. У зв'язку з ненаданням інформації (пояснень) та їх документального підтвердження на запит контролюючого органу, встановлено порушення ТОВ «СКОРПІОН МАРІН» п.п. 16.1.5 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України та прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

16.07.2025 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов, в якій представник позивача зазначає, що реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних всіх податкових накладних, що підтверджують господарські операції ТОВ «Скорпіон Марін» із ТОВ «Чойз», без будь-яких зауважень або зупинень з боку контролюючого органу, свідчить про відсутність об'єктивних підстав для визнання таких операцій нереальними чи сумнівними.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

29.01.2025 року ГУ ДПС в Одеській області, відповідно до п.п. 16.1.5, п.п. 16.1.7 п. 16.1 ст. 16, п.п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20, пунктів 1 і 3 абзацу третього п. 73.3 ст. 73 ПКУ, п. 14 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1245, звернулося до ТОВ «СКОРПІОН МАРІН» із запитом № 1439/КПР/15-32-07-08-06 про необхідність надання інформації (пояснень) та їх документального підтвердження щодо господарських операцій з придбання товарів (роб послуг) за період: березень та жовтень 2021 року по взаємовідносинам контрагентом - постачальником ТОВ «ЧОЙЗ», з метою дослідження джерела походження товарів (робіт/послуг) ланцюгу постачання, що є підставою для надання запиту, а саме: - договори, контракти; первинні документи щодо придбання товарів, робіт та послуг: накладні, рахунки-фактури, розрахунки коригування до податкових накладних; - прибуткові накладні, довіреності, акти виконаних робіт, ВМД; - договори на транспортування товарів; документи, що підтверджують перевезення товарів (товаротранспортні накладні, подорожні листи тощо) та/або переоформлення товарів у місці зберігання; - платіжні доручення, стан взаєморозрахунків з постачальниками, а також наявність дебіторської та кредиторської заборгованості станом на початок та кінець кожного періоду, що вказаний у запиті та на момент надання інформації; - регістри бухгалтерського обліку по рахунках 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», 311 «Розрахунковий рахунок», 301 «Каса в національної валюті», 40 «Статутний капітал», 902 «Собівартість реалізованих товарів», 92 «Адміністративні витрати», 685 «Розрахунки з іншими кредиторами», 37 «Розрахунки з іншими дебіторами», 10 «Основні засоби», банківські виписки за вищезазначені періоди, а також наявність дебіторської та кредиторської заборгованості станом на початок та кінець кожного періоду, що вказаний у запиті та на момент надання інформації; - інформацію про наявність власних/орендованих офісних, складських приміщень (при наявності орендованих - документи, що підтверджують надання майна в оренду, площа орендованих приміщень та сума орендної плати із зазначенням адреси та орендодавця (назва, код ЄДРПОУ), у разі наївності; - копії сертифікатів відповідності на отриманий товар; - інші підтверджуючі документи.

Також, вказано, що необхідно надати інформацію (пояснення) та їх документальне підтвердження, стосовно реалізації придбаних товарів (робіт, послуг), у раз наявності, у вищезазначених контрагентів - постачальників, включення зазначених господарських операцій до складу податкових зобов'язань з податку на додану вартість та валового доходу, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків (їх відображення в обліку і звітності) із контрагентами - покупцями, а саме: - договори, контракти; первинні документи щодо продажу товарів, робіт та послуг: накладні, рахунки-фактури, розрахунки коригування до податкових накладних; - видаткові накладні, довіреності, акти виконаних робіт, ВМД; - договори на транспортування товарів; документи, що підтверджують перевезення товарів (товаротранспортні накладні, подорожні листи тощо) та/або переоформлення товарів у місці зберігання; - платіжні доручення, стан взаєморозрахунків з покупцями, а також наявність дебіторської та кредиторської заборгованості станом на початок та кінець кожного періоду, що вказаний у запиті та на момент надання інформації; - регістри бухгалтерського обліку по рахунках 361 «Розрахунки з покупцями та замовниками» 311 «Розрахунковий рахунок», 301 «Каса в національної валюті», 702 «Доход від реалізації товарів», банківські виписки за вищезазначені періоди, а також наявність дебіторської та кредиторської заборгованості станом на початок та кінець кожного періоду, що вказаний у запиті та на момент надання інформації; - інші підтверджуючі документи.

21.02.2025 року ТОВ «СКОРПІОН МАРІН» надало відповідь № 07/02-25 на запит ГУ ДПС в Одеській області, в якій вказало, що оскільки запит ГУ ДПС в Одеській області № 1439/КПР/15-32-07-08-06 від 29.01.2025 року не відповідає вимогам п. 73.3 ст. 73 ПКУ, то підприємство звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

05.05.2025 року ГУ ДПС в Одеській області складено акт № 3853/15-32-07-08-20 «Про ненадання платником податків ТОВ «СКОРПІОН МАРІН» документів, визначених у запиті контролюючого органу», згідно з яким у зв'язку з ненаданням інформації (пояснень) та їх документального підтвердження на запит контролюючого органу, встановлено порушення позивачем п.п. 16.1.5 п. 16.1 ст. 16 ПКУ.

На підставі вказаного акту, ГУ ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 27067/15-32-07-08-24 від 02.06.2025 року, яким на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 73.3 ст. 73, п. 121.2 ст. 121 ПКУ до ТОВ «СКОРПІОН МАРІН», застосовано штрафні санкції у розмірі 8000, 00 грн.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Згідно з приписами п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний, зокрема, не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи (п.п.16.1.9); допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом (п.п. 16.1.13).

Відповідно до абз.1-2 п.73.3 ст.73 ПК України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити:

1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує;

2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати;

3) печатку контролюючого органу.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; 2) для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу витягнутої руки під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до ст. 39 цього Кодексу та/або для визначення рівня звичайних цін у випадках, визначених цим Кодексом; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків: податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених п. 201.1 ст. 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування; акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом (абз. 3 п.73.3 ст.73 ПК України).

Згідно з абз. 15, 16 п. 73.3 ст. 73 ПК України, запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).

Абзацом 18 п. 73.3 ст. 73 ПК України визначено, що у разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим п'ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

З аналізу наведених норм, суд дійшов висновку, що контролюючі органи мають право звернутися до платників податків із письмовим запитом про подання інформації, який підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та повинен містити підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує, перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати, а також печатку контролюючого органу. Платники податків зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту, проте у разі якщо запит складено з порушенням вимог ПК України, то платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Відповідно до абз. 20 п. 73.3 ст. 73 ПК України, порядок отримання інформації контролюючими органами за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 121.2 ст. 121. ПКУ, ненадання відповіді на запит, неподання або подання не в повному обсязі платником податків, фінансовим агентом або іншою особою документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу, надісланий відповідно до підстав, передбачених підпунктами 6-8підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу у 5 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт

Неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу в інших випадках, передбачених статтею 73Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.

Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє особу від обов'язку подання інформації.

Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12 2010 № 1245 (далі - Порядок № 1245).

Порядок № 1245 визначає процедуру періодичного подання органам державної податкової служби суб'єктами інформаційних відносин або подання за письмовим запитом таких органів податкової інформації.

Податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі діяльності і необхідні для реалізації покладених на органи державної податкової служби завдань і функцій (п. 1 Порядку № 1245).

Відповідно до п. 10 Порядку № 1245 запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.

Згідно з п. 16 Порядку № 1245 у разі коли запит складено з порушенням вимог, визначених у п. 9 і 10 цього Порядку, суб'єкт інформаційних відносин звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Таким чином, єдиним правовим наслідком складання та направлення контролюючим органом на адресу позивача письмового запиту про подання інформації є виникнення обов'язку в останнього подати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження, при цьому у випадку, якщо запит складено з порушенням вимог чинного законодавства відповідний обов'язок у платника податків не виникає.

В оскаржуваному запиті, у якості підстави його складання ГУ ДПС в Одеській області зазначило: «з метою дослідження джерела походження товарів (робіт/послуг) ланцюгу постачання», що не відповідає вимогам ст. 73 ПК України.

Таким чином, ТОВ «СКОРПІОН МАРІН» звільнене від обов'язку надавати інформацію на запит ГУ ДПС в Одеській області № 1439/КПР/15-32-07-08-06 від 29.01.2025 року, як такий, що складений з порушенням вимог ПКУ.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 02.06.2025 року № 27067/15-32-07-08-24 є протиправним та належить до скасування.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд робить висновок, що адміністративний позов не належить до задоволення.

За звернення до суду із вказаним позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 3028, 00 грн., які мають бути стягнуті з відповідача на його користь.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов Товариства з додатковою відповідальністю «СКОРПІОН МАРІН» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.06.2025 року № 27067/15-32-07-08-24.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 02.06.2025 року № 27067/15-32-07-08-24.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з додатковою відповідальністю «СКОРПІОН МАРІН» сплачений судовий збір у сумі 3028,00 грн.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «СКОРПІОН МАРІН» (вул. Транспортна, буд. 3, оф. 32, м. Чорноморськ, 68001, код ЄДРПОУ: 41886969).

Відповідач - Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, Одеська обл.,65044, код ЄДРПОУ: 44069166).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 22 вересня 2025 року, з урахуванням терміну перебування судді Бжассо Н.В. у відпустці.

Суддя Н.В. Бжассо