Справа № 420/19893/21
22 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягають виконанню у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 року, позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задоволено частково.
Вказаним рішенням визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% на 70% грошового забезпечення при її перерахунку з 1 січня 2018 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, та здійснити виплату донарахованих сум.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови провести перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №ЮО108120 від 23.03.2021 року з 01.04.2019 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі довідки №ЮО108120 від 23.03.2021 року, виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, та здійснити виплату донарахованих сум.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії, після її перерахунку з 01.01.2018 року, з 5 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням лише 75% суми підвищення пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату нарахованих ОСОБА_1 з 5 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року сум пенсії з урахуванням 100% суми її підвищення.
У задоволенні решти позову - відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 грн. (дев'ятсот вісім гривень).
Рішення набрало законної сили 28.01.2022 року.
Ухвалою від 30.07.2025 року задоволено заяву Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду. Змінено спосіб і порядок виконання по виконавчим провадженням № 69615912, № 69614506, № 69614601 з примусового виконання виконавчих листів № 420/19893/21, виданих 28.03.2022 Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату нарахованих ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 31.12.2019 років сум пенсії з урахуванням 100% суми її підвищення; провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №ЮО108120 від 23.03.2021 року, виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, та здійснити виплату донарахованих сум та провести перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, та здійснити виплату донарахованих сум, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Шевченківським ВМ Приморського РВ ГУМВС України в Одеській області 24.12.2007 року) нарахованої доплати пенсії за період з 01.01.2018 по 30.04.2022 в сумі 333012,84 грн.
14.08.2025 року до суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому останнє просить: постановити ухвалу, якою визнати перший виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/19893/21, таким, що не підлягає виконанню.
Заява обґрунтована тим, що видача судами стягувачу двох виконавчих листів та подальше їх пред'явлення до органів Казначейства може призвести до подвійного виконання вищевказаних судових рішень та збитків Державного бюджету України
У судове засідання, призначене на 18.09.2025 року на 10:30 год., учасники процесу не з'явилися, повідомлялися у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.3 ст.374 КАС України, суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про можливість розгляду заяви за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду заяви, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.374 КАС України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Отже, наведені вище положення передбачають можливість визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, якщо він виданий компетентним судом і є належним виконавчим документом, однак наявні обставини, які виключають можливість його примусового виконання.
При цьому відповідно до правової позиції, викладеної у поставі Верховного Суду від 15 листопада 2020 року у справі № 752/2391/17, наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можливо поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:
- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);
- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;
- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;
- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;
- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;
- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.
Судом встановлено, що 28.03.2022 Одеським окружним адміністративним судом позивачу видані виконавчі листи у справі № 420/19893/21.
Ухвалою суду від 30.07.2025 змінено спосіб виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 у справі № 420/19893/21.
Надаючи оцінку доводам заявника стосовно того, що до органів Державної казначейської служби України від стягувачів почали надходити одночасно по одній справі такі документи, як виконавчий лист зобов'язального характеру разом з ухвалою суду про зміну способу і порядку виконання судового рішення та виконавчий лист про стягнення коштів, який виданий на дану ухвалу суду, а також що видача судами стягувачу двох виконавчих листів та подальше їх пред'явлення до органів Казначейства може призвести до подвійного виконання вищевказаних судових рішень та збитків Державного бюджету України, варто зазначити наступне.
Відповідно до положень КАС України виконавчий лист видається виключно на рішення суду. Так, ухвала суду про зміну способу і порядку виконання судового рішення є самостійним виконавчим документом, та не може бути підставою для видачі окремого виконавчого листа.
Більше того, Одеським окружним адміністративним судом виконавчий лист на виконання ухвали суду від 30.07.2025 у справі № 420/19893/21 не видавався, а чинні положення КАС України не містять правових підстав для його видачі в майбутньому.
Таким чином, в даному випадку можливість подвійного виконання рішення суду від 28.12.2021 у справі № 420/19893/21 виключається.
Визначаючись щодо наявності підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, у даній справі суд зазначає, що виконавчий лист по адміністративній справі № 420/19893/21 був виданий з метою забезпечення примусового виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду 28.12.2021, що набрало законної сили 28.01.2022.
Суд зауважує, що неможливість виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 у справі № 420/19893/21, у зв'язку з відсутністю відповідних бюджетних призначень на виплату нарахованої позивачу суми пенсійних виплат, не може бути самостійною та достатньою матеріально-правовою чи процесуально-правовою підставою для визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню.
Тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви ГУ ПФУ в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягають виконанню у справі № 420/19893/21.
Керуючись ч.9 ст.205, ч.4 ст.229, ст.ст. 248, 256, 293, 374 КАС України, суд,
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягають виконанню у справі № 420/19893/21 - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.В. Андрухів