Рішення від 22.09.2025 по справі 280/5503/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22 вересня 2025 року о/об 10 год. 30 хв.Справа № 280/5503/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Військової частини НОМЕР_2 (зареєстроване у встановленому законом порядку місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; фактичне місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )

про визнання протиправною бездіяльність, стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (надалі - відповідач, ВЧ НОМЕР_2 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 08.07.2022 індексації грошового забезпечення в повному розмірі, відповідно до приписів абзаців 3, 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078 у фіксованій величині 3907,86 грн. помісячно; 2) стягнути з Військової частини НОМЕР_2 на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 08.07.2022 в повному розмірі, з урахуванням нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, відповідно до приписів абзаців 3, 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078 у фіксованій величині 3907,86 грн. помісячно, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 за №44, з урахуванням раніше виплачених сум; 3) зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 здійснити виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 08.07.2022.

У позовній заяві зазначено наступне: «… ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - Позивач), період з 18.02.2014 року по 15.06.2022 рік проходив військову службу у військовій частини НОМЕР_2 (що підтверджується довідкою із послужного списку). Наказом № 172 від 08.07.2022 рік майора ОСОБА_1 , старшого офіцера відділення морально-психологічного забезпечення військової частини, який наказом Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 15.06.2022 року № 753 призначений на посаду ОФІЦЕРА ВІДДІЛУ ПЛАНУВАННЯ МОРАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ МОРАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІНННЯ МОРАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ вважати таким, що справи та посаду здав і вибув для подальшого проходження служби до міста Києва. Однак у період з 01.01.2014 року по 08.07.2022 року індексація грошового забезпечення не здійснювалась у повному обсязі. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17.07.2024 року по справі № 280/5990/24 Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січень 2008 року, у розмірі 85 927,87 грн, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». При цьому за період з 01.03.2018 року по 08.07.2022 року, Відповідачем не вірно розраховано індексацію грошового забезпечення Позивача. 29.04.2025 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про виплату індексації різниці за період з березня 2018 року по 08.07.2022 року у фіксованому розмірі 3907,86 грн. помісячно. Листом № 6785 від 20.05.2025 року відмовлено у здійсненні такого перерахунку. Позивач вважає бездіяльність Відповідача неправомірною та такою, що порушує його гарантовані права та інтереси з наступних підстав: … Сума належної позивачу індексації у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а саме: 4463,15 грн. - 555,29 грн. = 3907,86 грн. Таким чином, починаючи з березня 2018 року сума індексації грошового забезпечення, з урахуванням абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку N 1078 має виплачуватися позивачу у розмірі 3907,86 грн. щомісячно до дня звільнення 19.05.2025 року. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2,5 пункт 4 Порядку №1078). Щодо «фіксованої» суми індексації, то слід зазначити, що Закон «Про індексацію грошових доходів населення» (надалі Закон № 1282-XII) і Постанова Кабінету Міністрів України № 1078 такого поняття не містить. Цей термін фігурував у Додатку № 4 до Постанови КМУ № 1078 у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року № 526, де були наведені приклади обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації. Проте постановою Уряду № 1013 від 9 грудня 2015 року цей Додаток був викладений у новій редакції і з 1 грудня 2015 року у цьому додатку, як і в цілому Постанові КМУ № 1078, поняття фіксованої суми індексації не згадується. З 1 грудня 2015 року в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Постанови КМУ № 1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці. Абзаци 3, 4 пункту 5 Постанови КМУ № 1078 у редакції, які застосовувалися з 1 грудня 2015 року передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не) нараховується, а саме: сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суми індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3); сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4). Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується , то абзац 6 пункту 5 Постанови КМУ №1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки. Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6, пункту 5 Постанови КМУ 1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає підстави зробити висновок, що нарахування та виплата суми індексації-різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників. З урахуванням того факту, що 1 березня 2018 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Постанови КМУ №1078, березень 2018 року став місяцем підвищення доходів за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення. З огляду на абзац 4 пункту 5 Постанови КМУ № 1078 Позивач має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу. … Підсумовуючи вищевикладене, слід дійти висновку, що будь-якої вини чи протиправних дій з боку командування військової частини НОМЕР_2 стосовно Позивача допущено не було. … Одночасно з цим просимо звернути увагу, що здійснення компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення Позивачу не може здійснитися на підставі виплати за рішенням суду від 10.04.2024 у справі 280/9496/23 оскільки дана виплата не має періодичного характеру і є одноразовою, як зазначено вище Законом не передбачено здійснення компенсації за виплати які носять одноразовий характер. Також зазначаємо, що вимоги Позивача щодо нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів за несвоєчасну виплату індексації грошового забезпечення можуть призвести до несправедливості та створюють реальні передумови нанесення економічних збитків державі в умовах дії воєнного стану та існуючого дефіциту бюджетних коштів, вкрай необхідних у цей час для потреб Збройних Сил України. Тобто вимоги позивача шодо нарахування компенсації втрати частини доходу у зв'язку із порушенням строку виплати є безпідставними. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.06.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 14.07.2025 по 03.08.2025 перебував у відпустці.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

За матеріалами справи, позивач у період з 18.02.2014 по 15.06.2022 проходив військову службу у ВЧ НОМЕР_2 .

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі №280/10439/24, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.05.2025, задоволено частково позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 - визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 01 лютого 2020 року по 15 червня 2022 року без урахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року; зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 лютого 2020 року по 31 грудня 2020 року з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" на 01 січня 2020 року, з урахуванням виплачених сум; зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" на 01 січня 2021 року, з урахуванням виплачених сум; зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2022 року по 15 червня 2022 року з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" на 01 січня 2022 року, з урахуванням виплачених сум. В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17.07.2024 у справі №280/5990/24, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.05.2025, задоволено частково позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 - визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо не здійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 з урахуванням базового місяця (січень 2008 року); зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січень 2008 року, у розмірі 85 927,87 грн, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Згідно з ч.3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

У ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено: «Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».

Як зазначено у п.1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженому 17.07.2003 постановою Кабінету Міністрів України №1078 (надалі - «Порядок проведення індексації грошових доходів населення»), цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, державних та приватних виконавців, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Судом вивчено норми «Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.

Дана постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» була чинною з 01.01.2008 по 01.03.2018.

Отже, відповідно до норм «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 є січень 2008 року.

За матеріалами справи, посадовий оклад позивача не змінювався з січня 2008 року. Він мав змінитися лише у березні 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців.

Учасниками справи не надано до суду інформацію про складові грошового забезпечення позивача у лютому та березні 2018 року.

З 01.02.2020 грошове забезпечення (зокрема - посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) позивача збільшується відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі №280/10439/24.

Тобто, позивачем не доведено не вірні обчислення та виплату індексації грошового забезпечення позивача з 01.02.2020 з урахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі №280/10439/24.

За Довідкою ВЧ НОМЕР_2 від 19.05.2025 за №3731 «Про суми грошового забезпечення та індексації нараховані та виплачені ОСОБА_1 (2919318717) за період з 01.01.2014 р. по 08.07.2022 р.» відповідачем позивачу періодично виплачувалась індексація грошового забезпечення.

Згідно з п.3 «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» зупинено на 2023 рік дію, зокрема, Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Судом враховано обставини, встановлені у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 09.05.2025 у справі №280/5990/24 - «… Згідно розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 08.07.2018 року з урахуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - березень 2018 року позивачу підлягала нарахуванню індексація у таких розмірах (період розрахунку, коефіцієнт індексації, прожитковий мінімум (грн), сума індексації, (грн): 03.2018 - ; 04.2018 - ; 05.2018 - ; 06.2018 - ; 07.2018 - ; 08.2018 - ; 09.2018 - ; 10.2018 - ; 11.2018 - ; 12.2018 - 3,70 - 1921,00 - 71,08; 01.2019 - 3,70 - 1921,00 - 71,08; 02.2019 - 3,70 - 1921,00 - 71,08; 03.2019 - 7,00 - 1921,00 - 134,47; 04.2019 - 7,00 - 1921,00 - 134,47; 05.2019 - 7,00 - 1921,00 - 134,47; 06.2019 - 7,00 - 1921,00 - 134,47; 07.2019 - 10,30 - 2007,00 - 206,72; 08.2019 - 10,30 - 2007,00 - 206,72; 09.2019 - 10,30 - 2007,00 - 206,72; 10.2019 - 10,30 - 2007,00 - 206,72; 11.2019 - 10,30 - 2007,00 - 206,72; 12.2019 - 10,30 - 2102,00 - 216,51; 01.2020 - 10,30 - 2102,00 - 216,51; 02.2020 - 10,30 - 2102,00 - 216,51; 03.2020 - 10,30 - 2102,00 - 216,51; 04.2020 - 10,30 - 2102,00 - 216,51; 05.2020 - 10,30 - 2102,00 - 216,51; 06.2020 - 10,30 - 2102,00 - 216,51; 07.2020 - 10,30 - 2197,00 - 226,29; 08.2020 - 10,30 - 2197,00 - 226,29; 09.2020 - 10,30 - 2197,00 - 226,29; 10.2020 - 10,30 - 2197,00 - 226,29;11.2020 - 10,30 - 2197,00 - 226,29; 12.2020 - 10,30 - 2270,00 - 233,81; 01.2021 - 14,60 - 2270,00 - 331,42;02.2021 - 14,60 - 2270,00 - 331,42;03.2021 - 14,60 - 2270,00 - 331,42; 04.2021 - 18,30 - 2270,00 - 415,41; 05.2021 - 18,30 - 2270,00 - 415,41; 06.2021 - 18,30 - 2270,00 - 415,41; 07.2021 - 22,70 - 2379,00 - 540,03; 08.2021 - 22,70 - 2379,00 - 540,03; 09.2021 - 22,70 - 2379,00 - 540,03;10.2021 - 22,70 - 2379,00 - 540,03; 11.2021 - 22,70 - 2379,00 - 540,03; 12.2021 - 22,70 - 2481,00 - 563,19; 01.2022 - 22,70 - 2481,00 - 563,19; 02.2022 - 27,10 - 2481,00 - 672,35; 03.2022 - 27,10 - 2481,00 - 672,35;04.2022 - 27,10 - 2481,00 - 672,35; 05.2022 - 36,80 - 2481,00 - 913,01; 06.2022 - 41,00 - 2481,00 - 1017,21; 07.2022 - 41,00 - 2600,00 - 1017,21 (за 8 днів 275,10). Відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної службі статистики України, розмір індексів споживчих цін становив: у квітні 2018 року 100,8; у травні 2018 року - 100,0; у червні 2018 року - 100,0; у липні 2018 року - 99,3; у серпні 2018 року - 100,0; у вересні 2018 року - 101,9; у жовтні 2018 року - 101,7; у листопаді 2018 року - 101,4%. З огляду на зазначене, у грудні 2018 року для індексації грошового забезпечення застосовується індекс 3,7% (103,7% - 100%), а до цього часу індексація не нараховувалась, оскільки індекс споживчих цін не перевищував поріг індексації 103%. Враховуючи вищевикладене та з огляду на встановлені обставини справи, у відповідача були відсутні підстави для виплати позивачу індексації грошового забезпечення у період березень-грудень 2018 року, а за періоди з грудня 2018 року по 08.07.2022 року відповідно до довідки №3701 від 03.07.2024 року відповідачем здійснена нарахування та виплата позивачу індексації у належних розмірах, які наведені судом вище. З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині. …».

З огляду на викладене та враховуючи на відсутність у суду повноважень самостійно здійснювати розрахунки суми індексації, що є дискреційними повноваженнями відповідача, в задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за спірні періоди у конкретній сумі слід відмовити.

За п.2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу», затвердженого 15.01.2004 постановою Кабінету Міністрів України №44 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.01.2005 за №17) (надалі - «Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу»), грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби. (…).

Згідно з п.3 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу» виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".

Відповідно до п.4 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу» виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

Як зазначено у п.5 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу», грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Доказів того, що між ОСОБА_1 та ВЧ НОМЕР_2 існує спір з приводу виплати ОСОБА_1 грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення (індексації), суду у даній справі не надано.

При цьому, захисту підлягають лише порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.

Таким чином, суд вважає не обгрунтованою позовну вимогу позивача стосовно компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п.2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу».

Відтак, ця вимога задоволенню не підлягає.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (зареєстроване у встановленому законом порядку місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; фактичне місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльність, стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 22.09.2025.

Суддя О.О. Прасов