Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 вересня 2025 року Справа№200/6587/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий засобами поштового зв'язку 22 серпня 2025 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у невиплаті ОСОБА_1 з 01 липня 2025 року щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист деяких категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713);
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 липня 2025 року установити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в сумі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
01 вересня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 14 липня 2025 року № 478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 січня 2025 року № 4524-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Позивач стверджував, що в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713) пенсійний орган припинив нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн з 01 липня 2022 року після перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/13511/21.
Вважаючи протиправною бездіяльність пенсійного органу, яка полягає у невиплаті з 01 липня 2025 року щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000,00 грн, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Зазначив, що Постановою КМУ № 713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Відповідач вказував на те, що з 01 липня 2021 року позивачу встановлена доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.
В червні 2022 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року у справі № 200/13511/21, яке набрало законної сили 30 травня 2022 року, ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної позивачу пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 25 серпня 2021 року № ФС-74594/09/01/1282.
Відповідач зазначив, що оскільки після перерахунку пенсії її розмір збільшився більше ніж на 2 000,00 грн, а тому підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови КМУ № 713 відсутні.
Як наслідок, з 01 липня 2022 року ГУ ПФУ в Донецькій області припинило нарахування та виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.
Доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01 березня 2018 року відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, відповідач вважав таким, що не заслуговує на увагу, оскільки перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 полягає у будь якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.
На переконання відповідача, у цьому контексті ключовим питанням, яке обумовлює можливість стверджувати про наявність або відсутність перерахунку пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 після 01 березня 2018 року є момент набуття права на відповідний перерахунок. Тобто, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою з 01 березня 2018 року, проте внаслідок протиправних дій пенсійного органу (пов'язаних, наприклад, із зменшенням відсотку грошового забезпечення тощо) пенсія не виплачувалась в повному обсязі, то перерахунок є відновленням порушеного права позивача та не є перерахунком у розумінні Постанови КМУ № 713. Водночас, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою після перерахунку з 01 березня 2018 року, і пов'язане із зміною складових грошового забезпечення, такий перерахунок може вважатися перерахунком пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713.
Крім того, абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01 березня 2018 року.
Таким чином, такий перегляд може відбуватися, як на підставі заяви особи, так і на виконання рішення суду, та в будь-якому випадку розмір пенсійних виплат є переглянутим, що унеможливлює встановлення доплати відповідно до Постанови КМУ № 713.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 01 липня 1982 року постійне місце проживання позивач зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджено довідкою від 03 вересня 2022 року № 3251-5002084185.
Фактичне місце проживання/перебування позивача після переміщення: АДРЕСА_2 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
З 22 серпня 1990 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № ФС-74594 (Міноборони).
Згідно з протоколом за пенсійною справою № ФС-74594 (Міноборони) від 14 червня 2007 року пенсія позивача була обчислена виходячи з такого:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 22 серпня 1990 року;
умови призначення - вислуга років - 29 (календарна - 26) у розмірі 70% грошового забезпечення;
військове звання - майор;
посада - начальник зв'язку мотострілкового полку;
дата і причина звільнення - 21 серпня 1990 року, ст. 59 п. «в», запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 162,00 грн;
- оклад за військове звання - 125,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 114,80 грн;
- секретність 10% - 16,20 грн;
- ОУС офіцерам МО (ПО+ВЗ+НАД-100) 100% - 401,80 грн;
- за безперервну службу 90% - 737,82 грн;
- премія 33,3% - 518,69 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 2 076,31 грн;
основний розмір пенсії: 77% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі - 1 598,76 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій (ст. 6) - 101,50 грн;
учасник бойових дій - 40,00 грн;
всього призначено - 1 740,26 грн;
загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі 1 740,26 грн з 14 червня 2007 року довічно.
Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС974594-Міноборони, з 01 травня 2018 року пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 4 930,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 135,00 грн;
всього - 9 405,00 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення у розмірі - 6 583,50 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій (ст. 6) - 363,00 грн;
учасник бойових дій - 40,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 6 986,50 грн;
з урахуванням попередньої суми пенсії 3 252,13 грн та підвищення 1 867,19 грн (50% від 3 734,37 грн) - 5 119,32 грн;
підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 704, Постанова КМУ № 103, п. 1, перерахунок з 01 січня 2018 року.
Внаслідок перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 713 з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 встановлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.
Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС74594-Міноборони, пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 серпня 2021 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 4 930,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 135,00 грн;
всього - 9 405,00 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 9 405,00 грн;
основний розмір пенсії: 77% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі - 7 241,85 грн;
з урахуванням доплати - 8 583,50 грн;
щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 6 583,50 грн на 01 березня 2018 року) - 1 341,65 грн;
вид підвищення або надбави до пенсії:
бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій (ст. 6) - 463,50 грн;
учасник бойових дій - 40,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 9 087,00 грн;
з урахуванням попередньої суми пенсії 3 252,13 грн та підвищення 4 392,72 грн (100% від 4 392,72 грн) - 9 087,00 грн;
підстава перерахунку: перерахунок на виконання Постанови КМУ № 713;
з 01 серпня 2021 року - 9 087,00 грн;
період перерахунку - з 01 липня 2021 року.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії позивача у зв'язку з індексацією з 01 березня 2022 року, що підтверджено відповідним розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС74594-Міноборони, при цьому зберігаючи щомісячну доплату до пенсії в розмірі 1 341,65 грн, передбачену Постановою КМУ № 713.
В жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.
06 грудня 2021 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/13511/21, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправним та скасувати рішення про відмову в перерахунку пенсії № 474, прийняте ГУ ПФУ в Донецькій області 16 вересня 2021 року;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № ФС-74594/09/01/1282 від 25 серпня 2021 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Під час розгляду справи № 200/13511/21 суд встановив такі фактичні обставини, що знайшло відображення в рішенні від 06 грудня 2021 року:
«[…]
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 , виданого 05 березня 2014 року, ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років.
25 серпня 2021 року ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № ФС-74594/09/01/1282.
26 серпня 2021 року ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивача про направлення оновленої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
16 вересня 2021 року ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії.
[…]».
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2022 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/13551/21 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.
Після цього перерахунку пенсійний орган припинив нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок за пенсійною справою № ФС74594-Міноборони пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 липня 2022 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 4 930,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 135,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 10%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 35% - 8 331,75 грн;
всього - 17 736,75 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 17 736,75 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі - 12 415,73 грн;
з урахуванням індексації - 14 153,93 грн;
індексація базового ОСНП (12 415,73*0,1400) - 1 738,20 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій (ст. 6) - 506,75 грн;
учасник бойових дій - 40,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 14 700,68 грн;
підстава перерахунку - рішення суду;
з 01 липня 2022 року - 14 700,68 грн;
з 01 грудня 2022 року - 14 717,18 грн.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії позивача у зв'язку з індексацією з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2024 року, з 01 березня 2025 року, що підтверджено відповідними розпорядженнями про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС74594-Міноборони, при цьому щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, позивачеві не нараховувалась і не виплачувалась.
У відповідь на звернення позивача від 15 липня 2025 року, яке реєстроване 21 липня 2025 року за № 27585/Х-0500-25, листом від 22 липня 2025 року № 25547-27585/Х-02/8-0500/25 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило про те, що з 01 липня 2021 року відповідно до Постанови КМУ № 713 позивачу була встановлена щомісячна доплата в розмірі 2 000,00 грн.
В червні 2022 року на виконання рішення суду у справі № 200/13511/21 проведений індивідуальний перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки від 25 серпня 2021 року № ФС-74594/09/01/1282, яка видана ІНФОРМАЦІЯ_3 , із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01 квітня 2019 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.
Враховуючи, що розмір пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року переглядався та різниця між розмірами становила більше ніж 2 000,00 грн, виплату щомісячної доплати відповідно до Постанови КМУ № 713 припинено з 01 липня 2022 року.
Докази, які б свідчили, що на час розгляду цієї справи по суті позивач отримує доплату, передбачену Постановою КМУ № 713, суду не надані.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії.
П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713).
П. 1 Постанови КМУ № 713 встановлена з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячна доплата в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення визначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття Постанови № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70%. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2 000,00 грн - 2 700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Саме таких висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22, від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/342/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/4078/22, від 08 серпня 2023 року у справі № 580/245/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 580/4853/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 560/9947/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справах № 280/3420/22, № 280/6072/22, № 580/1149/23, № 160/14149/22, № 580/5126/22, від 31 жовтня 2023 року у справі № 580/303/23 та інших.
Суд зазначає, що перерахунок пенсії позивача в червні 2022 року був зумовлений набранням законної сили рішенням суду у справі № 200/13511/21, яким, зокрема, ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № ФС-74594/09/01/1282 від 25 серпня 2021 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Суд зауважує, що проведений на виконання судового рішення у справі № 200/13511/21 перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років відбувся з метою відновлення його порушеного права на належне пенсійне забезпечення.
Виходячи з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Донецькій області в червні 2022 року на виконання судового рішення у справі № 200/13511/21 з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови, а саме поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
Суд встановив, що з 01 липня 2021 року позивачу була встановлена щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, в розмірі 1 341,65 грн, що підтверджено розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС74594-Міноборони з 01 серпня 2021 року, і ця доплата була припинена після перерахунку на виконання рішення суду у справі № 200/13511/21, який проведений в червні 2022 року, тобто з 01 липня 2022 року.
Відтак, ГУ ПФУ в Донецькій області допускає бездіяльність, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті позивачеві щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, і ця бездіяльність має триваючий характер.
З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, підлягає визнанню протиправною.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 1 341,65 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 липня 2025 року.
Покладання на ГУ ПФУ в Донецькій області обов'язку виплатити позивачеві щомісячну доплату до пенсії в розмірі 1 341,65 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 липня 2025 року також включає обов'язок пенсійного органу виплатити позивачеві заборгованість, яка виникла з моменту припинення згаданої доплати, (тобто з 01 липня 2025 року), до місяця відновлення її виплати.
Разом з цим суд відзначає, що наявні у справі письмові докази, зокрема, матеріали пенсійної справи № ФС74594, свідчать про те, що щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, була установлена, нараховувалась і виплачувалась позивачеві до 01 липня 2022 року в розмірі 1 341,65 грн. Належні докази, які б свідчили про те, що щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, була установлена позивачеві в розмірі 2 000,00 грн, суду не надані, (лист ГУ ПФУ в Донецькій області від 22 липня 2025 року № 25547-27585/Х-02/8-0500/25 не є належним доказом на підтвердження розміру щомісячної доплати до пенсії). Так само, суду не надані докази, які б свідчили, що позивач був незгодний з розміром встановленої йому щомісячної доплати до пенсії та оскаржував відповідні рішення (дії) пенсійного органу в адміністративному або судовому порядку. Правомірність рішення (дій) ГУ ПФУ в Донецькій області щодо встановлення позивачеві щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, в розмірі, меншому ніж 2 000,00 грн, також не є предметом спору у справі, що розглядається.
З огляду на предмет і підстави цього позову, беручи до уваги, що ОСОБА_1 не отримував щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постановою КМУ № 713, в розмірі 2 000,00 грн, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у невиплаті з 01 липня 2025 року щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000,00 грн, а також в частині покладання на пенсійний орган обов'язку з 01 липня 2025 року установити та виплатити позивачеві щомісячну доплату до пенсії в сумі 2 000,00 грн, не підлягають задоволенню.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн (квитанція від 22 серпня 2025 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 1 341,65 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01 липня 2025 року.
4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
8. Повне судове рішення складено 18 вересня 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко