вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
"18" вересня 2025 р. Справа №918/1183/24
Господарський суд Рівненської області у складі судді Горплюка А.М., за участю секретаря судового засідання Оліфер С.М., розглянувши заяву Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання поточних кредиторських вимог у справі
за заявою Головного управління ДПС у Рівненській області
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісопереробна компанія"
про банкрутство
представники сторін в судове засідання не з'явились
Головне управління ДПС у Рівненській області звернулось до Господарського суду Рівненської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісопереробна компанія".
Подана заява обґрунтована наявністю у боржника податкового боргу в розмірі 1 234 387,27 грн, що включає в себе: основна заборгованість у сумі 680 741,21 грн, штрафні санкції у сумі 189 803,51 грн та пеня у сумі 363 842,55 грн.
Ухвалою суду від 31.12.2024 прийнято заяву Головного управління ДПС у Рівненській області про відкриття провадження у справі про банкрутство до розгляду та призначено підготовче засідання на 16.01.2025.
Ухвалою суду від 16.01.2025 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісопереробна компанія" (34000, Рівненська обл., смт. Зарічне, вул. Центральна, буд. 78, код ЄДРПОУ 37457112). Визнано грошові вимоги Головного управління ДПС у Рівненській області в розмірі 1 234 387, 27 грн, з яких: вимоги ІІІ черги - основний платіж 680 741, 21 грн, вимоги VІ черги - штрафні санкції та пеня - 553 646, 06 грн. Призначено розпорядником майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісопереробна компанія" арбітражного керуючого Сокотуна Віталія Аполлінарійовича. Зобов'язано розпорядника майна у строк до 07.03.2025 року провести інвентаризацію майна боржника та визначено дату проведення попереднього засідання суду 18.03.2025.
17.01.2025 оприлюднено на офіційному вебпорталі судової влади України повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісопереробна компанія".
Ухвалою суду від 18.03.2025 попереднє засідання відкладено на 03.04.2025.
Ухвалою суду від 03.04.2025 затверджено розмір та перелік визнаних господарським судом вимог кредиторів для внесення розпорядником майна боржника до реєстру вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісопереробна компанія" у розмірі: 30 280, 00 грн - перша черга; 72 000,00 грн - перша черга; 680 741, 21 грн - третя черга; 553 646, 06 грн - шоста черга. Призначено підсумкове засідання на 06.05.2025.
Ухвалою суду від 06.05.2025 відкладено підсумкове засідання на 27.05.2025.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 27.05.2025 задоволено клопотання про зобов'язання керівника боржника виконати вимоги розпорядника майна, зобов'язано керівника ТОВ "Лісопереробна компанія" Шатова Олександра Володимировича виконати вимоги арбітражного керуючого Сокотуна В.А. щодо надання відомостей та про проведення інвентаризації майна. Відкладено підсумкове засідання на 19.06.2025.
Постановою 19.06.2025 Господарського суду Рівненської області припинено процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісопереробна компанія". Визнано банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "Лісопереробна компанія" та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців по 20 червня 2026 року включно. Призначено ліквідатором арбітражного керуючого Сокотуна В.А. (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого від 02.04.2013 року №247).
26.08.2025 через підсистему "Електронний суд" від Головного управління ДПС у Рівненській області надійшла заява про визнання поточних кредиторських вимог відповідно до якої просить суд визнати поточні грошові вимоги Головного управління ДПС у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісопереробна компанія" у розмірі 418 679,37 грн та включити їх до реєстру вимог кредиторів.
Ухвалою суду від 29.08.2025 заяву Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання кредиторських вимог у справі № 918/1183/24 прийнято до розгляду, розгляд заяви призначено у судовому засіданні на 18.09.2025.
18.09.2025 через підсистему "Електронний суд" від представника кредитора надійшло клопотання про проведення судового засідання без її участі. Додатково зазначено, що заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
В судове засідання 18.09.2025 боржник, кредитори та ліквідатор не забезпечили явку уповноважених представників, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином у встановлений законом строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства (в подальшому - КУзПБ) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України (надалі - ГПК України), іншими законами України.
Згідно ч. 1 ст. 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Судом зазначається, що у даній справі судом не визнавалася необхідність обов'язкової участі учасників справи.
З огляду на належне повідомлення учасників справи про дату, час та місце проведення судового засідання, відповідно до ст. 202 ГПК, відсутні підстави для відкладення судового засідання, а неявка представників кредиторів, боржника та ліквідатора не перешкоджає розгляду в судовому засіданні поданої заяви кредитора.
Крім того, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного розгляду поданої заяви, внаслідок чого вона може бути розглянута за наявними документами.
Суд, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються подана кредитором заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для її розгляду і вирішення, прийшов до наступних висновків.
За змістом ст. 1 КУзПБ, грошове зобов'язання (борг) - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України.
Кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно ч. 2 ст. 45 КУзПБ кредитор, за заявою якого відкрито провадження у справі, має право заявити додаткові грошові вимоги до боржника у межах строку, встановленого частиною першою цієї статті.
Для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку (ч. 4 ст. 45 КУзПБ).
Згідно ч. 4 ст. 61 КУзПБ у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.
Як вбачається із матеріалів справи, заява кредитора про визнання поточних кредиторських вимог подана до суду 26.08.2025.
При цьому, як вбачається із розрахунку виникнення боргу та інтегрованих карток платника податків, зобов'язання зі сплати податкового боргу TOB "Лісопереробна компанія", про визнання якого заявлено кредитором, виникло 16.01.2025.
Повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісопереробна компанія" оприлюднено на офіційному вебпорталі судової влади України 17.01.2025.
Відтак, суд приходить до висновку, що заява кредитора про визнання грошових вимог подана до суду після визнання боржника банкрутом, податкові зобов'язання, які є предметом розгляду, утворилися в процесі розгляду заяви ініціюючого кредитора про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "Лісопереробна компанія" та відповідно виникли до постановления ухвали про відкриття справи про банкрутство.
За принципами Кодексу України з процедур банкрутства, заявлені Головним управлінням ДПС у Рівненській області вимоги носять характер конкурсних, однак є такими, що заявлені поза межами строку встановленого ч. 1 ст. 45 КУзПБ.
Отже, в розумінні ст. 45 КУзПБ, ініціюючим кредитором заявлено додаткові грошові вимоги до боржника ТОВ "Лісопереробна компанія" загальним розміром 418 679,37 грн.
ТОВ "Лісопереробна компанія" в силу положень Податкового кодексу України, є платником податків.
Відповідно п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення - рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу, (пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Згідно п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України, податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Абзацем 3 п. 102.1 ст. 102 ПК України встановлено, що у разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов'язаних з декларуванням податкових зобов'язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення.
Підпункт 102.3.4 п. 102.3 ст. 102 визначив, що відлік строку давності зупиняється на будь-який період, протягом якого: контролюючий орган не може провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у зв'язку із: оскарженням платником податків у судовому порядку рішення контролюючого органу про проведення перевірки (крім випадків визнання протиправним та/або скасування такого рішення).
Згідно пп. 102.3.5 п.102.3 ст.102 ПК України відлік строку давності зупиняється на будь - який період, в тому числі протягом якого здійснюється адміністративне або судове оскарження платником податків рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання.
Пунктом 102.4 ст.102 ПК України встановлено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Згідно пп. 129.1.2 п.129.1 ст. 129 ПК України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
Відповідно до абзацу перший пункту 129.3 статті 129 ПК України нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті): у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;
На суми заниження податкового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.2 та 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті, нараховується пеня за кожний календарний день заниження податкового зобов'язання, включаючи день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день ( п.129.4 ст.129 ПК України).
У відповідності до інтегрованих карток платника податків та розрахунку виникнення боргу, за ТОВ "Лісопереробна компанія" рахується податковий борг зі сплати пені в загальному розмірі 418 679,37 грн, а саме: пеня по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податків у вигляді заробітної плати на суму 19 906,04 грн; пеня з податку на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства (код платежу 11021000) на суму 363 289,73 грн; пеня по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код платежу 14010100) на суму 26 616,32 грн; пеня по адміністративним штрафам та іншим санкціям (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплений за ГУ ДПС у Рівненській області) (код платежу 21081103) на суму 8 867,28 грн.
На обґрунтування та на підтвердження наявності заборгованості боржника по сплаті податкових зобов'язань у вигляді пені, Головним управлінням ДПС у Рівненській області долучено до матеріалів справи розрахунок виникнення податкового боргу та копії інтегрованих карток платника податків.
Здійснивши аналіз законності виникнення заявлених податкових зобов'язань, а також здійснивши перерахунок заявленого розміру згідно інтегрованих карток суд встановив відповідність та належність заявленого розміру податкового зобов'язання.
За результатом аналізу законодавства яке зазначалося вище, а також матеріалів справи, вбачається, що кредиторські вимоги у розмірі 418 679,37 грн пені є конкурсними вимогами, що заявлені додатково до основного зобов'язання.
Також, суд звертає увагу на те, що боржником не надано суду доказів щодо неправомірності нарахування ГУ ДПС у Рівненській області заявлених кредиторських вимог в загальному розмірі 418 679,37 грн, а також не надано доказів щодо оскарження вказаного вище податкового повідомлення - рішення.
Крім того, судом встановлено, що станом на момент розгляду поданої кредиторської заяви, доказів щодо погашення боржником нарахованих заявником штрафних санкцій в загальній сумі 418 679,37 грн не надано.
Оскільки, грошові зобов'язання боржника перед ГУ ДПС у Рівненській області виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство, то вони є конкурсними і підлягають погашенню у порядку черговості, встановленої ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства, однак такі вимоги заявлені із порушенням встановленого строку, а відтак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів відповідно до ч. 4 ст. 45 Кодексу.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що заява Головного управлінням ДПС у Рівненській області підлягає частковому задоволенню, а саме, грошові вимоги Головного управління ДПС у Рівненській області (ЄДРПОУ 44070166) до TOB "Лісопереробна компанія" визнаються конкурсними вимогами, а не поточними, та включаються до реєстру вимог кредиторів у сумі 418 679,37 грн до шостої черги задоволення вимог, без права вирішального голосу на засіданнях зборів та комітету кредиторів.
Крім того, визнанню підлягають вимоги в розмірі 4 844,80 грн - судового збору за подання кредиторської заяви до першої черги задоволення вимог кредиторів.
Відтак, суд дійшов висновку про задоволення заяви Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання поточних кредиторських вимог до боржника.
Керуючись статтями 2, 45, 61 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 12, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Заяву Головного управлінням ДПС у Рівненській області про визнання кредиторських вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісопереробна компанія" - задоволити частково.
2. Визнати конкурсні кредиторські вимоги Головного управління ДПС у Рівненській області (33023, м. Рівне, вул. Відінська, 12, м. Рівне, код ЄДРПОУ 44070166) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісопереробна компанія" (34000, Рівненська обл., Вараський район, с-ще Зарічне, вул. Центральна, буд. 78, код ЄДРПОУ 37457112) у розмірі 418 679,37 грн до шостої черги задоволення вимог кредиторів та 4 844,80 грн витрат на сплату судового збору за подання кредиторської заяви до першої черги задоволення вимог кредиторів у справі № 918/1183/24.
3. Арбітражному керуючому (ліквідатору) Сокотуну В.А. внести відповідні кредиторські вимоги до реєстру вимог кредиторів боржника по справі № 918/1183/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття 18.09.2025 та може бути оскаржена до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 254 - 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя А.М. Горплюк