адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/Код ЄДРПОУ 03500004
11.09.2025 Справа № 917/965/25
за позовною заявою Виконавчого комітету Глобинської міської ради, вул. Центральна, 285, м. Глобине, Кременчуцький район, Полтавська область, 39000
до відповідача Акціонерного товариства "Полтаваобленерго", вул. Старий Поділ, 5, м. Полтава, 36022
про визнання недійсним та скасування рішення комісії
Суддя Тимощенко О.М.
Секретар судового засідання Сьомкіна А. В.
Представники учасників справи:
від позивача: Гуйван П. Д,
від відповідача: не з'явився
Обставини справи: 14.05.2025 року до Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Виконавчого комітету Глобинської міської ради до відповідача Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" з розгляду акт про порушення, оформлене протоколом № 00011547 від 27.02.2024 року (вх. №997/25).
Вказаний позов обґрунтовано тим, що:
- Акт про порушення №00011547 від 27.02.2024 року було складено з порушенням вимог ПРРЕЕ;
- позивач є таким, що приєднався до публічного договору про розподіл електричної енергії відповідно до ПРРЕЕ, що спростовує вказане в акті порушення щодо самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи;
- електроенергія, що споживалася на місці виконання робіт, обліковувалася електролічильником, встановленим АТ "Полтаваобленерго", який в подальшому разом з пломбами, зразком дроту та автоматичним вимикачем на 50А був безпідставно вилучений працівниками відповідача, при цьому на експертизу (як це передбачено вимогами ПРРЕЕ) не направлявся;
- вилучений електролічильник NIK 2303 призначений для вимірювання активної електроенергії мережі змінного струму 380 В, номінальною потужністю 5 А, максимальною 120 А;
- представники відповідача прибули на технічну перевірку без попередження та завчасного ознайомлення з програмою перевірки та правами споживача, чим було порушено п. 6.5.11 ККО ЕЕ. При цьому, позивач як споживач не надавав жодної заявки на проведення позачергової технічної перевірки обладнання;
- акт про порушення №00011547 від 15.01.2024 року складений без присутності споживача; працівники оператора не запросили у Чемелюк Ю. В. документу, що посвідчує його особу, в акті про порушення не зафіксовано про відмову Чемелюк Ю. В. надати документи, що посвідчує його особу, що також не зафіксовано відеозаписом;
- відсутня відео зйомка, як доказ відмови представника споживача від підпису спірного акту про порушення, що передбачено п. 8.2.5 ПРРЕЕ;
- свідок, підпис якого міститься в акті про порушення №00011547 від 15.01.2024 року, не відповідає критеріям, вказаному в ПРРЕЕ (є працівником АТ "Полтаваобленерго" та його особа не посвідчена якимось документом);
- у п. 5 спірного акту про порушення не вказано переліку струмоприймачів, приєднаних до мережі, та режим їх роботи, що унеможливлює проведення законного розрахунку кількості спожитого товару;
- оператор системи неправильно та незаконно обрав формулу розрахунку, за якою нарахував нелегітимні санкції споживачу;
- з незаповнених рядків пункту 1 спірного протоколу №00011547 вбачається, що попередня технічна перевірка обліку та контрольне зняття показів лічильника на об'єкті взагалі ніколи оператором не проводилися, хоча в п. 2 протоколу чітко вказаний номер договору №20400852, за яким відбувався розподіл і технічна перевірка 15.01.2024 року, а також особовий рахунок споживача - 20400852;
- у графі протоколу "Розглянуті документи" вказано лише два документи - акт про порушення з додатками та фотоматеріали.
Також у позовній заяві позивач просив витребувати у відповідача і долучити до справи в якості речових доказів наступні предмети: лічильник електричної енергії NIK 2303 АКР3.1002. МС11. №10789612; пломби, якими було опломбовано вузол обліку С55370700, С55370699, С55370698; пломбу заводу-виробника №17-28/60; пломбу NIK 3030264, зразок дроту, автоматичний вимикач на 50А.
Ухвалою від 20.05.2025 року суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі, ухвалив справу розглядати у порядку загального позовного провадження та призначив підготовче судове засідання на 19.05.2025 року на 09:00 год. відносно витребування доказів, суд зазначив, що воно буде вирішено у підготовчому засіданні за участю представників сторін.
04.06.2025 року до суду від відповідача через систему "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 7461, а. с. 63 - 70) із запереченнями проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначив, що:
- ним не заперечується факт укладення 31.07.2019 року між АТ "Полтаваобленерго" та Виконавчим комітетом Глобинської міської ради договору про стандартне приєднання до електричних мереж систем розподілу № 2435 від 31.07.2019 року. За цим договором відповідач надав позивачу послугу з приєднання електроустановки позивача, а саме: міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна) в м. Глобине, Полтавської області. Факт надання даної послуги підтверджується актом здачі-приймання наданих послуг з приєднання до електричних мереж від 31.12.2019 року;
- вузол обліку на об'єкті позивача не вводився в експлуатацію та не вводився в облік. Доказів, які можуть підтвердити введення вузла обліку в облік позивачем не надаються, а відтак лічильник, який був встановлений на об'єкті позивача не міг використовуватися в якості розрахунків. Вказані обставини виключають можливість надання послуг з розподілу електричної енергії, а відтак спростовують твердження позивача про наявність укладеного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії;
- Виконавчий комітет Глобинської міської ради здійснив оплату рахунку в рамках договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу № 2435 від 31.07.2019 року і стосуються оплати послуги з приєднання до електричних мереж. В той час, як п. 2.1.7. ПРРЕЕ, на який посилається позивач стосується приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідно має бути оплачено рахунок за послугу з розподілу електричної енергії;
- позивач за вказаним об'єктом не подавав звіти про обсяги спожитої електричної, що також свідчить про приховування позивачем факту споживання електричної енергії та розуміння, що договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії між позивачем та відповідачем укладений не був;
- 15.01.2024 року уповноваженими працівниками АТ "Полтаваобленерго" за адресою вул. Мічуріна, 19, м. Глобине, Кременчуцького району, Полтавської області виявлено порушення п.8.2.4, пп. п. 8.4.2 ПРРЕЕ, яке виявити при контрольному огляді можливості не було. За фактом виявленого порушення складено акт про порушення № 00011547 від 15.01.2024 року, представники позивача від підпису акту відмовився. Факт відмови зафіксовано на відео, крім того акт про порушення підписано незаінтересованою особою;
- акт про порушення № 000011547 від 15.01.2024 року складений працівниками АТ "Полтаваобленерго" в присутності особи, яка допустила на об'єкт, та свідка, Акт про порушення направлено позивачу листом № 04.34/2212 від 23.01.2024 року. Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт відмовилася від підпису акту, даний факт підтверджується відеозаписом, який є додатком до позову;
- нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснено за період з 15.01.2023 року по 14.01.2024 року. Оскільки останній огляд мережі до якої було здійснено самовільне підключення проведено 13.01.2022 року, то нарахування вартості і обсягу необлікованої електричної енергії слід проводити за кількість днів, які не перевищують загальну кількість днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення;
- зміст позовної заяви не спростовує факт виявлених на об'єкті, що належить Виконавчому комітету Глобинської міської ради, порушень ПРРЕЕ. Нарахування та розрахунок проведено правильно, фіксація порушення ПРРЕЕ, розгляд комісією акту про порушення проведено з дотриманням законодавства.
12.06.2025 року на електронну адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 7859, а. с. 105 - 108), а 18.06.2025 року до суду надійшов оригінал відповіді на позов, направлений через засоби поштового зв'язку (вх.№ 8168, а. с. 111 - 118), в якому зазначено, що:
- відповідачем порушено принцип заборони суперечливої поведінки та принцип добросовісності, адже АТ "Полтаваобленерго" завжди кваліфікувало самовільне підключення до електромережі як дію без укладення угоди про надання доступу до мереж розподілу. Лише таке недотримання законодавства може означати самовільне підключення всього об'єкта електроживлення. Крім того відповідач завжди категорично виступало проти необхідності введення приладу обліку в експлуатацію (адже в Полтавській області практично немає споживачів, чиї точки обліку були б за відповідним актом), адже усі технічні перевірки працівників обленерго, за якими складаються акти та нараховуються суми стягуваних коштів, були б незаконними (бо використовують дані, отримані з не введених в експлуатацію точок обліку);
- наявність договору про надання доступу до мережі в точці приєднання фактично виключає "самовільне приєднання";
- відповідно до п. 2.1.3 ПРРЕЕ саме АТ "Полтаваобленерго" як оператор системи зобов'язаний був запропонувати споживачу укласти публічний договір про розподіл шляхом приєднання до договору , направивши споживачеві оформлену заяву - приєднання;
- факт споживання електроенергії легко встановити, дослідивши покази лічильника, який був установлений самим оператором, опломбований та тривалий час обліковував обсяги спожитої електроенергії. Для того, щоб приховати рівень споживання електроенергії, відповідач незаконно вилучив електролічильник та інші речові докази, до якого у акті перевірки №00011547 від 15.01.2024 року претензій не було;
- електролічильник має на меті комерційний облік спожитої електричної енергії, тож нерозрахункових електролічильників, які не обраховують обсягу енергії не буває.
У зв'язку з перебуванням судді Тимощенко О.М. у відпустці засідання суду 19.06.2025 року не відбулося.
Ухвалою від 21.07.2025 року суд продовжив строки підготовчого провадження на 30 днів та призначив підготовче засідання по справі № 917/835/25 на 07.08.2025 року на 10:00 год.
В судове засідання 07.08.2025 року представник позивача не з'явився, надавши до суду заяву про проведення судового засідання у вказану дату без його участі, а також про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті (вх. № 10390, а. с. 126).
Відповідач також не направив свого повноважного представника в судове засідання 07.08.2025 року, будучи належним чином повідомленим про час, день та місце судового засідання, що підтверджується довідкою про доставку копії ухвали від 21.07.2025 року до його електронного кабінету (а. с. 125).
Ухвалою від 07.08.2025 року суд:
- відмовив позивачу у задоволенні клопотання про витребування у відповідача і долучення до справи доказів: лічильника електричної енергії NIK 2303 АКР3.1002. МС11. №10789612; пломб, якими було опломбовано вузол обліку С55370700, С55370699, С55370698; пломби заводу-виробника №17-28/60; пломби NIK 3030264, зразку дроту, автоматичного вимикача на 50А;
- закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті, розгляд справи призначив на 04.09.2025 року на 09 год. 00 хв.
04.09.2025 року до суду від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копії рішення сесії Глобинської міської ради від 13.07.2023 року "Про передачу міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна) в м. Глобине з балансу виконавчого комітету Глобинської міської ради в господарське відання комунального підприємства комунального підприємства "Глобинське" Глобинської міської ради" (вх. № 11365, а. с. 166, 167).
В судовому засіданні 04.09.2025 року позивач підтримав позовні вимоги, відповідач - заперечував проти їх задоволення.
Протокольною ухвалою від 04.09.2025 року суд відмовив у задоволенні клопотання позивача про долучення до матеріалів справи копії рішення сесії Глобинської міської ради від 13.07.2023 року, після судових дебатів суд оголосив про перехід в до стадії ухвалення судового рішення та в порядку ст. 219 ГПК України оголосив дату та час його проголошення - 11.09.2025 року о 10:00 год.
11.09.2025 року суд в присутності представника позивача оголосив вступну та резолютивну частини рішення, повідомив строк виготовлення повного судового рішення, роз'яснив порядок і строки оскарження рішення та набрання ним законної сили.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.
Як свідчать матеріали справи, 22.07.2019 року Виконавчий комітет Глобинської міської ради (далі - позивача, споживач, замовник) звернувся до Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (далі - відповідач, оператор системи, виконавець послуг) із заявою про приєднання електроустановки певної потужності (типова форма), де зазначено об'єкт замовника: будівництво міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна) у м. Глобине, Полтавської області, мета приєднання - нове приєднання, ступінь напруги в точці приєднання - 0,68 кВ, ІІІ категорія надійності електропостачання - 25 (а. с. 28).
Листом (вих. № 03-271 11677 від 31.07.2019 року) АТ "Полтаваобленерго" направило на адресу позивача відповідь на заяву від 22.07.2019 року про виготовлення та можливість отримання проекту договору про приєднання до електричних мереж та технічних умов електропостачання електроустановок об'єкту "Будівництво міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна, 19) у м. Глобине, Полтавської області" (а. с. 30).
31.07.2019 року між сторонами було підписано договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2435 (далі - договір про приєднання до електричних мереж, а. с. 32 - 35), відповідно до якого до електричних мереж системи розподілу виконавця послуг, який надає послуги з розподілу, приєднуються електроустановки об'єкта: "Будівництво міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна, 19) у м. Глобине, Полтавської області" (п. 1.1 договору про приєднання до електричних мереж).
Місце (точка) забезпечення потужності об'єкта замовника встановлюється на опорі №6 Пл-0,4 кВ Л-2 КТП-1210 (п. 1.2 договору про приєднання до електричних мереж).
Точка приєднання (межа балансової належності об'єкта замовника) встановлюється на відхідних клемах ввідного комутаційного апарату з апаратами захисту ввідного пристрою об'єкта замовника, встановленого виконавцем послуг (п. 1.3 договору про приєднання до електричних мереж).
Тип приєднання об'єкта замовника: стандартне. Величина потужності, замовленої до приєднання (у точці приєднання) - 25,0 кВт (пункти 1.4, 1.5 договору про приєднання до електричних мереж).
Відповідно до п. 2.1 договору про приєднання до електричних мереж виконавець послуг забезпечує приєднання електроустановок об'єкта замовника (будівництво, реконструкція, технічне переоснащення та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення об'єкта замовника від точки забезпечення потужності до точки приєднання) відповідно до схеми зовнішнього електрозабезпечення і проектної документації та здійснює підключення електроустановок об'єкта замовника до електричних мереж системи розподілу на умовах цього договору.
Додатком №1 до договору про приєднання до електричних мереж - Технічні умови стандартного приєднання №40/2435 до електричних мереж електроустановок (далі - додаток №1, а. с. 36 - 39) було визначено вимоги щодо улаштування вузла комерційного обліку:
- для комерційного обліку електричної енергії передбачити встановлення засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) (лічильники електричної енергії і вимірювальні трансформатори), які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі - ККО), ЗУ "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно - правовим актам, що містять вимоги до таких ЗВТ;
- клас точності, функціональність, умови використання ЗВТ для комерційного обліку електричної енергії визначаються відповідно до ПУЕ, ККО, технічних характеристик заводу виробника ЗВТ;
- місця встановлення вузлів обліку електроенергії (далі - ВОЕ) визначаються відповідно до ПУЕ, ККО та проектних рішень. ВОЕ необхідно розміщувати таким чином, щоб була забезпечена можливість доступу до нього з метою повірки ЗВТ, контрольного огляду та/або технічної перевірки. ВОЕ має бути захищеним від доступу сторонніх осіб, як правило, у шафах обліку, конструкція яких має окремі дверцята (або екран), що закривають електролічильник та повинні мати оглядове віконце (пункти 1.1.3 - 1.1.3.2., 1.1.3.4 додатку №1).
Додатковою угоди №1 до договору про приєднання до електричних мереж від 24.10.2019 року було внесено зміни реквізитів банку та продовжено термін приєднання до 31.12.2019 року (а. с. 81).
Актами здачі-приймання наданих послуг з приєднання до електричних мереж від 13.08.2025 року та від 31.12.2019 року, підписаних представниками сторін та скріплених печатками юридичних осіб, було зафіксовано, що АТ "Полтаваобленерго" забезпечило технічну можливість приєднання об'єкту "Будівництво міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна) у м. Глобине, Полтавської області" в точці приєднання до електричних мереж Ат "Полтаваобленерго" згідно договору №2435 від 31.07.2019 року. Замовником сплачено 36 120,00 грн за надані послуги. Послуги надані в повному обсязі. Сторони взаємних претензій не мають (а. с. 42, 49).
Відповідно до квитанції (7310(7) 3122) та платіжного доручення №7 від 19.08.2019 року позивачем було оплачено послугу з приєднання ел. установки згідно з договором №2435 від 31.07.2019 року, сума з ПДВ - 36 120,00 грн (а. с. 48, 50).
31.12.2019 року відповідачем було здійснено подачу напруги в тестовому режимі на об'єкт, що належить Виконавчому комітету Глобинської міської ради, а саме: "Міська каналізаційна система "Центр"".
Відповідно до висновку акту подачі напруги в тестовому режимі на об'єкт від 31.12.2019 року (а. с. 43) встановлено, що: виміри якості напруги відповідають нормам електроустановки. Виконавчий комітет Глобинської міської ради від'єднало від мережі оператора системи розподілу шляхом переведення ввідного автоматичного вимикача в положення "вимкнено", що розташований у шафі обліку.
Як встановлено судом, 15.01.2024 року уповноваженими представниками АТ "Полтаваобленерго" інженером ГТА Матвійчуком С. Ю. та контролером ГТА Скібчиком О. С. на об'єкті позивача Міська каналізаційна система "Центр" (№ договору 20400852, ЕІС-код відсутній), що розташований за адресою: вул. Мічуріна, 19, м. Глобине, було виявлено порушення п. 8.2.4, підпункт 6 підпункту 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи. Самовільне підключення виконане кабелем AS*3к 4*50 від ТП-1210 Л.4 до (огорожена територія міська каналізаційна система «Центр») на автоматичний вимикач 50А від автоматичного вимикача дротом 6 мм на лічильник NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612 (що не є розрахунковим). Виявити порушення при контрольному огляді можливості не було.
За фактом виявленого порушення у присутності Чемелюк Ю. В. був складений Акт про порушення № 00011547 (далі - акт про порушення) з додатками (а. с. 20 - 24).
В пункті 1 акту про порушення зазначено відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта про порушення: заводський номер - 10789612, типNIK2303 ARР3.1002.МС.11, покази R+ 002141,52, R+ 000293,66, R- 000189,62, дата повірки - лютий 2019 р., номінальний струм, А - 5 (120), місце встановлення - фасад, позначення на схемі місця встановлення - 3. Лічильник не є розрахунковим
Відповідно до п. 2 акту про порушення було зафіксовано в наявності пломби оператора системи: шафа - С55370700, клемна кришка - С55370699, оптопорт пломба - С55370698.
Згідно з п. 4 акту про порушення було здійснено вимірів параметрів схеми електроживлення при неповністю включеному навантаженні.
В пункті 5 акту про порушення зазначено, що споживач відмовився від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність. Паспортні дані всіх струмоприймачів - не надані. Споживач не допустив представників ОСР на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної потужності струмоприймачів.
Самовільне підключення виявлено при проведенні рейдових заходів (п. 6 акту про порушення).
В пункті 10 акту про порушення вказано, що було вилучено та укладено в пакет лічильник NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612, пломби ОСР С55370700, С55370699, С55370698, зразок дроту, АВ 50А. Пакет опломбовано пломбою №СП0370198, №СП0370199, №СП 0370204 та вилучений представниками оператора системи.
Акт про порушення підписаний представниками оператора системи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Також в акті зазначено, що відмова від підпису споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача) зафіксована свідком та відеофіксацією (свідок Онищенко В. Г., посвідчення водія НОМЕР_1 від 10.07.2001 року Семенвським МРЕВ).
До акту про порушення додано: 1. Схема електроживлення споживача, 2. Акт пломбування реч. доказу, 3. Акт технічної перевірки, 4. Фото, відео з телефону "Росо".
В якості додатків до акту про порушення представниками АТ "Полтаваобленерго" було складено додатки: схема електроживлення споживача, 2 акти про пломбування речового доказу від 15.01.2024 року.
АТ "Полтаваобленерго" здійснило направлення на адресу позивача запрошення на комісію по розгляду акту про порушення №00011547 від 15.01.2024 року, що відбудеться 27.02.2024 року о 10 год. 30 хв. (а. с. 90). В якості до датку до якого додано акт про порушення №00011547 від 15.01.2024 року, копію схеми електроживлення споживача від 15.01.2024 року та копії актів про пломбування речового доказу від 15.01.2024 року (вих. № 04.34/2212 від 23.01.2024 року).
Вказане запрошення Виконавчий комітет Глобинської міської ради отримав 31.01.2024 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (№060081379243) (а. с. 91).
27.02.2024 року відбулося засідання комісії АТ "Полтаваобленерго" по розгляду акта про порушення споживачем ПРРЕЕ, в якому прийняли також участь представники Виконавчого комітету Глобинської міської ради - Недосік О. С. та Пономарьов С. Б.
За результатами вказаного засідання комісії було прийнято рішення, оформлене протоколом №00011547 від 27.02.2024 року (далі - протокол №00011547, а. с. 92), відповідно до якого було встановлено, що споживач на об'єкті вул. Матросова, 19, м. Глобине, Кременчуцький район, Полтавська область, 39000 було здійснено безоблікове споживання електроенергії, чим порушив ПРРЕЕ шляхом порушення п. 8.2.4, підпункт 6 підпункту 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи. Самовільне підключення виконане кабелем AS*3к 4*50 від ТП-1210 Л.4 до (огорожена територія міська каналізаційна система «Центр») на автоматичний вимикач 50А від автоматичного вимикача дротом 6 мм на лічильник NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612 (що не є розрахунковим). Виявити порушення при контрольному огляді можливості не було.
В протоколі також вказано наступні дані для розрахунку:
ЕІС-код відсутній; потужність самовільного підключення кВт - 29,7 час роботи струмоприймачів протягом доби, год. - 12, сила струму з Акту ПРРЕЕ, А - 50, лічильник - 10789612, тип - НІК 2303. ARР3.1002.МС.11, покази при останньому КО/ТП - 1, розрахунковий коефіцієнт - 1.
В протоколі №00011547 відсутня інформація відносно останньої дати контрольного огляду точки обліку, дати останньої технічної перевірки точки обліку, а також відносно показів лічильника при складанні акта.
Також в протоколі відсутні інформація відносно схеми самовільного підключення (заповнюється при самовільному підключенні), відносно матеріалу проводу (кабелю), перерізу проводу (кабелю) та допустимого тривалого струму.
У протоколі №00011547 зазначено, що комісією розглянуто наступні документи: договір №20400852, укладений з Виконавчим комітетом Глобинської міської ради (особовий рахунок 20400852), акт про порушення з додатками, фотоматеріали.
За результатами вказаного засідання комісії АТ "Полтаваобленерго" було прийнято рішення про донарахування за період з 15.01.2023 р. по 14.01.2024 р. (режим роботи - 12 годин на добу, без вихідних) згідно з п. 8.4.12 ПРРЕЕ обсяг та вартість необлікованої електроенергії (130 084 кВт*год. на суму 902 085,16 грн).
Копію протоколу №00011547 була вручена представнику споживача Поньомарьову С. під підпис.
Не погоджуючись з протоколом №00011547 від 27.02.2024 року Виконавчий комітет Глобинської міської ради вирішив звернутися до суду з вимогою про скасування рішення комісії АТ "Полтаваобленерго" від 27.02.2024 року, оформленого протоколом №00011547 від 27.02.2024 року з розгляду акта про порушення споживачем ПРРЕЕ.
При прийнятті рішення у справі суд керувався наступним.
За приписами статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За змістом ч. 2 ст. 275 Господарського кодексу України відпуск електричної енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначаються Законом України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ, які затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
У п. 1.1.2 ПРРЕЕ надані визначення, зокрема, таких термінів:
акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил;
договір про постачання електричної енергії споживачу - домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами;
засіб вимірювальної техніки - технічні засоби, які використовуються для вимірювання обсягів та/або якості електричної енергії в точці вимірювання відповідної точки комерційного обліку і мають нормовані метрологічні характеристики;
необлікована електрична енергія це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно;
паспорт точки розподілу/передачі - акт (документ), складений оператором системи, в якому зазначаються технічні параметри точки підключення споживача;
самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення;
самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи;
споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання;
учасники роздрібного ринку електричної енергії (учасники роздрібного ринку) - електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу, з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Підпунктом 20 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ передбачено, що споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил (п. 8.2.5. ПРРЕЕ).
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу:
меж балансової належності;
перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;
номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;
фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Відповідно до пп. 3 п. 8.4.2 глави 8.4 розділу VІІІ ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення такого порушення, як пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо).
Відповідно до п. 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акту про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу (абз. 9 вказаного Пункту).
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків (абз. 10 вказаного Пункту).
Судом встановлено, що 15.01.2024 року уповноваженими представниками АТ "Полтаваобленерго" інженером ГТА Матвійчуком С. Ю. та контролером ГТА Скібчиком О. С. на об'єкті позивача Міська каналізаційна система "Центр", що розташований за адресою: вул. Мічуріна, 19, м. Глобине, було виявлено порушення п. 8.2.4, підпункт 6 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи. Самовільне підключення виконане кабелем AS*3к 4*50 від ТП-1210 Л.4 до (огорожена територія міська каналізаційна система «Центр») на автоматичний вимикач 50А від автоматичного вимикача дротом 6 мм на лічильник NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612 (що не є розрахунковим). Виявити порушення при контрольному огляді можливості не було.
За фактом виявленого порушення у присутності Чемелюк Ю. В. був складений Акт про порушення № 00011547 (далі - акт про порушення) з додатками (а. с. 20 - 24).
Відповідно до п. 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Отже, суду потрібно встановити, чи дійсно позивачем було порушено правило ПРРЕЕ - самовільно підключено електроустановку, струмоприймачі або електропроводку до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку, та чи складено акт про порушення в порядку, визначеному ПРРЕЕ.
Як зазначалось вище, самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Судом встановлено та сторонами підтверджено, що 31.07.2019 року між сторонами було підписано договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2435 (а. с. 32 - 35), відповідно до якого до електричних мереж системи розподілу виконавця послуг, який надає послуги з розподілу, приєднуються електроустановки об'єкта: "Будівництво міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна, 19) у м. Глобине, Полтавської області" (п. 1.1 договору про приєднання до електричних мереж).
Відповідно до умов договору про стандартне приєднання електричних мереж, місце (точка) забезпечення потужності об'єкта замовника встановлюється на опорі №6 Пл-0,4 кВ Л-2 КТП-1210 (п. 1.2 договору про приєднання до електричних мереж).
Точка приєднання (межа балансової належності об'єкта замовника) встановлюється на відхідних клемах ввідного комутаційного апарату з апаратами захисту ввідного пристрою об'єкта замовника, встановленого виконавцем послуг (п. 1.3 договору про приєднання до електричних мереж).
Тип приєднання об'єкта замовника: стандартне. Величина потужності, замовленої до приєднання (у точці приєднання) - 25,0 кВт (пункти 1.4, 1.5 договору про приєднання до електричних мереж).
Відповідно до п. 2.1 договору про приєднання до електричних мереж виконавець послуг забезпечує приєднання електроустановок об'єкта замовника (будівництво, реконструкція, технічне переоснащення та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення об'єкта замовника від точки забезпечення потужності до точки приєднання) відповідно до схеми зовнішнього електрозабезпечення і проектної документації та здійснює підключення електроустановок об'єкта замовника до електричних мереж системи розподілу на умовах цього договору.
Додатком №1 до договору про приєднання до електричних мереж - Технічні умови стандартного приєднання №40/2435 до електричних мереж електроустановок (далі - додаток №1, а. с. 36 - 39) було визначено джерело електропостачання - ПС 150/35/10 кВ "Глобино", номер комірка №23, точка забезпечення потужності: ПЛ-0,4 кВ Л-2 КТП-1210, номер опора №6; точка приєднання: на вхідних клемах ввідного комунітаційного апарату з апаратами захисту ввідного пристрою об'єкта замовника, встановленого виконавцем послуг. Напруга в точці приєднання - 0,38 кВ. Також додатком №1 визначено вимоги щодо улаштування вузла комерційного обліку:
Актом здачі-приймання наданих послуг з приєднання до електричних мереж від 31.12.2019 року, підписаним представниками сторін та скріпленим печатками юридичних осіб, було зафіксовано, що АТ "Полтаваобленерго" забезпечило технічну можливість приєднання об'єкту "Будівництво міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна) у м. Глобине, Полтавської області" в точці приєднання до електричних мереж Ат "Полтаваобленерго" згідно договору №2435 від 31.07.2019 року. Замовником сплачено 36 120,00 грн за надані послуги. Послуги надані в повному обсязі. Сторони взаємних претензій не мають (а. с. 42, 49).
31.12.2019 року відповідачем було здійснено подачу напруги в тестовому режимі на об'єкт, що належить Виконавчому комітету Глобинської міської ради, а саме: "Міська каналізаційна система "Центр".
Відповідно до висновку акту подачі напруги в тестовому режимі на об'єкт від 31.12.2019 року (а. с. 43) встановлено, що: виміри якості напруги відповідають нормам електроустановки. Виконавчий комітет Глобинської міської ради від'єднало від мережі оператора системи розподілу шляхом переведення ввідного автоматичного вимикача в положення "вимкнено", що розташований у шафі обліку.
Також суд звертає увагу, що в пункті 1 акту про порушення №00011547 від 15.01.2024 року зазначено відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта про порушення: заводський номер - 10789612, типNIK2303 ARР3.1002.МС.11, покази R+ 002141,52, R+ 000293,66, R- 000189,62, дата повірки - лютий 2019 р., номінальний струм, А - 5 (120), місце встановлення - фасад, позначення на схемі місця встановлення - 3. Лічильник не є розрахунковим
Відповідно до п. 2 акту про порушення було зафіксовано в наявності пломби оператора системи: шафа - С55370700, клемна кришка - С55370699, оптопорт пломба - С55370698.
В пункті 10 акту про порушення вказано, що було вилучено та укладено в пакет лічильник NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612, пломби ОСР С55370700, С55370699, С55370698, зразок дроту, АВ 50А. Пакет опломбовано пломбою №СП0370198, №СП0370199, №СП 0370204 та вилучений представниками оператора системи.
Суд зазначає, що в акті порушення було зафіксовано, що самовільне підключення виконане кабелем AS*3к 4*50 від ТП-1210 Л.4 до (огорожена територія міська каналізаційна система "Центр") на автоматичний вимикач 50А від автоматичного вимикача дротом 6 мм на лічильник NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612 (що не є розрахунковим).
Відповідно до пояснень свідка ОСОБА_3 , зафіксованих у заяві свідка від 24.01.2025 року (а. с. 95), - на території споживача об'єкта був улаштований вузол обліку електричної енергії, який складається з автоматичного вимикача та лічильника електричної енергії, розміщених в шафі обліку. Ввідний автоматичний вимикач, що розташований в шафі обліку на території споживача, знаходився у відключеному положенні. Також свідок ОСОБА_1 зазначив (а. с. 96), що самовільне підключення виконане кабелем на огороженій території міської каналізаційної системи "Центр" шляхом включення автоматичного вимикача 50А, який розміщений в шафі обліку разом з лічильником NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612
При цьому, в акті подачі напруги в тестовому режимі на об'єкт від 31.12.2019 року (а. с. 43) вказано, що ввідний автоматичний вимикач, що розташований у шафі обліку, переведено в положення "вимкнено".
Суд відмічає, що відповідно до акту про порушення вказана шафа обліку була опломбована оператором системи. Зауваження щодо наявності, цілісності пломб, пломбувального матеріалу, щодо пошкодження або відсутність засобів вимірювальної техніки в акті порушення №00011547 працівниками оператора системи не зафіксовано.
Отже, доказами, наявними в матеріалах справи підтверджено, що саме АТ "Полтаваобленерго" здійснило підключення електроустановок об'єкта замовника до електричних мереж системи розподілу на умовах договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2435 від 31.07.2019 року.
З огляду на зазначене, матеріалами справи спростовуються доводи відповідача відносно того, що позивачем було порушено п.п. 6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Відсутність доступу до автоматичного вимикача 50А та лічильника NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612, що були розташовані в шафі обліку та опломбовані пломбами оператора системи (за відсутності зауважень їх наявності та цілісності, як зазначено в акті про порушення), також спростовують твердження відповідача, щодо самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
До того ж матеріали справи не містять ані схеми приєднання електроустановок об'єкта замовника станом на 31.12.2019 року для порівняння з додатком до акту про порушення - схемою електроживлення споживача, ані акта про пломбування шафи (пломба С55370700), клемної кришки (С55370699) та оптопорту (С55370698) з підписом споживача, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобу вимірювальної техніки та установлених пломб саме ВК Глобинської міської ради.
Протоколом №00011547 від 27.02.2024 року комісія прийняла рішення донарахувати не обліковану електроенергію за період з 15.01.2023 року по 14.01.2024 року, режим роботи - 12 годин на добу без вихідних згідно з п. 8.4.12 ПРРЕЕ, де було використано потужність самовільного підключення - 29,7 кВт.
При цьому, в пункті 5 акту про порушення зазначено, що споживач відмовився від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність. Паспортні дані всіх струмоприймачів - не надані. Споживач не допустив представників ОСР на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної потужності струмоприймачів.
Тоді як, перелік струмоприймачів є вагомим показником, який має бути покладений у розрахунок обсягу спожитої не облікованої електроенергії
Суд приймає до уваги, що згідно положень п.5.1.1. ПРРЕЕ, Оператор системи має право:
-на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи;
-на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору;
-на отримання доступу до засобів вимірювальної техніки, систем автоматизованого вимірювання та баз даних результатів такого вимірювання (з метою отримання інформації) для контролю обсягів розподілу електричної енергії та величини потужності.
Споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень (положення п.5.5.5. ПРРЕЕ).
Відмова в доступі до об'єкта споживача - дії та/або бездіяльність споживача (власника або користувача об'єкта споживача) та/або власника, користувача земельної ділянки, на якій розташований/розміщений об'єкт споживача, внаслідок яких створюються перешкоди представникам електропостачальника, оператора системи розподілу (передачі) щодо виконання своїх функцій, передбачених цими Правилами, що засвідчується відповідним актом про недопуск (п.1.1.2. ПРРЕЕ).
Актом про недопуск суду не надано.
За даних обставин, суд зазначає про відсутність підстав для ствердження щодо створення перешкод представникам АТ "Полтаваобленерго" у вимірюванні струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність та щодо не допуску представників ОСР на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної потужності струмоприймачів, а отже були забезпечені усі необхідні умови для реалізації підпункту 2 пункту 8.4.12 ПРРЕЕ.
Як вбачається з матеріалів справи, питання визначення потужності, виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, на час складення акта про порушення перед представником споживача електричної енергії не порушувалося, що спростовує твердження АТ "Полтаваобленерго" про те, що представник Виконавчого комітету Глобинської міської ради відмовлено від вимірювання відповідачем струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність.
Також при розрахунку добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснено самовільне підключення, потужність самовільного підключення (Рс.п.) було вирахувано з урахуванням підключення до 3 фаз, тоді як матеріали справи не містять доказу встановлення на спірному об'єкті лічильника NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612, дати такого встановлення, технічних характеристик вказаного лічильника тощо.
Зазначивши в акті про порушення про вилучення та укладення в опломбований пакет лічильника NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612, при цьому відповідач у акті №00011547 від 15.01.2024 року та у відзиві на позовну заяву стверджує, що даний лічильник є не розрахунковим.
При цьому, суд звертає увагу на невідповідність даних в акті про порушення від 15.01.2024 року та в протоколі засідання комісії від 27.02.2024 року, оскільки в пункті 1 акту про порушення зазначено відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта про порушення: заводський номер - 10789612, тип NIK2303 ARР3.1002.МС.11, покази R+ 002141,52, R+ 000293,66, R- 000189,62, дата повірки - лютий 2019 р., номінальний струм, А - 5 (120), місце встановлення - фасад, позначення на схемі місця встановлення - 3. Лічильник не є розрахунковим, а в протоколі зазначено, що покази вищезазначеного лічильника при останньому КО/ТП - 1, інформація відносно показів лічильника при складанні акта відсутня.
Також судом зафіксовано, що комісією було розглянуто такий документ як договір "№20400852 ВК Глобинської МР, особовий рахунок НОМЕР_2 ", що суперечить позиції відповідача відносно відсутності укладеного договору зі споживачем щодо розподілу електричної енергії.
Також суд звертає увагу, що пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ визначено коло осіб, у присутності яких оформлюється відповідний акт про порушення та коло осіб, якими такий акт про порушення підписується.
Зокрема, такими особами, згідно з підпунктами 1, 8 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, є представник (представники) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживач (представник споживача) або інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
Аналогічні вимоги містить і пункт 6.5.13 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, згідно якого у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки порушень цього Кодексу або Правил роздрібного ринку електричної енергії, зокрема фактів безоблікового споживання електричної енергії, пошкодження чи зриву пломб тощо, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення відповідно до ПРРЕЕ.
У підпункті 66 пункту 1.1.2 ПРРЕЕ міститься визначення споживача, зокрема, споживач електричної енергії - це фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Поряд з тим, ні ПРРЕЕ, ні Кодекс комерційного обліку електричної енергії не надають визначення (вимог) щодо представника споживача та іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У той же час у підпункті 11 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ лише визначено, що представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Аналіз наведених вище положень ПРРЕЕ та Кодексу комерційного обліку електричної енергії дає підстави дійти висновку, що представник споживача повинен бути наділений такими ж правами як і споживач. Тобто представником споживача слід вважати особу, яку споживачем, у передбаченому чинним законодавством порядку, уповноважено, крім участі в процесі контрольного огляду або технічної перевірки, вносити пояснення та зауваження до акта про порушення, викладати мотиви своєї відмови від підписання акта про порушення, підписувати акт про порушення без зауважень.
Так, у розгляді даної справи суд звертається до Висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 03.08.2021 у справі №910/5998/20 та зазначає, що за відсутності визначення, зокрема, ПРРЕЕ, поняття "інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи)", наведене у підпунктах 1, 8 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, такою особою слід вважати особу,яка: 1) має доступ до електрифікованої споруди, частини електрифікованої споруди, сукупності електрифікованих споруд на одній території, що належить на праві власності або користування споживачу, або має доступ до території, на якій розміщено електрифікована споруда, частина електрифікованої споруди, сукупність електрифікованих споруд, що належить на праві власності або користування споживачу; 2) має можливість допуску представників оператора системи до електрифікованої споруди, частини електрифікованої споруди, сукупності електрифікованих споруд на одній території, що належить на праві власності або користування споживачу, або до території, на якій розміщено електрифікована споруда, частина електрифікованої споруди, сукупність електрифікованих споруд, що належить на праві власності або користування споживачу, для проведення перевірки; 3) таку особу встановлено за документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо цієї особи.
При цьому п. 8.2.5 ПРРЕЕ (в редакції на дату складання акту про порушення) передбачено, що особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
Судом встановлено, що під час складання акту про порушення був присутній не споживач, а інша особа - Чемелюк Ю. В., дані, що посвідчують особу Чемелюк Ю. В. в спірному акті про порушення не зазначені; в матеріалах справи відсутній доказ - відеозйомка з фіксацією відмови вказаної особи пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу.
Долучені відповідачем як докази відео не підтверджують жодних обставин, на які посилається відповідач, не є інформативним, не містить обставин виявлення порушення та складання відповідного акту.
Отже спірний акт про порушення складений з порушенням ПРРЕЕ,
Також, в абзаці 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ закріплені положення, що визначають правила дійсності акту про порушення у випадку відмови споживача від його підписання.
Враховуючи те, що в акті про порушення вказано, що Чемелюк Ю. В. відмовився від підписання акта про порушення, суд зазначає про те, що у спірних правовідносинах, що склалися між сторонами у цій справі, мають місце обставини, які підпадають під урегулювання саме абзацу 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ.
Відповідно до абзацу 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ акт про порушення у разі відмови споживача від його підписання може вважатися дійсним у двох випадках:
1) якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи
або
2) якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
У постанові від 03 квітня 2025 року у справі № 912/2011/23 Верховний Суд дійшов висновку, що зазначена норма не передбачає необхідності підписання акту про порушення усіма представниками оператора системи, які брали участь у перевірці. Натомість містить застереження про обов'язкову наявність підписів більше одного уповноваженого представника оператора системи, за умови наявності додатково: або підпису іншої незаінтересованої особи або ж відеозйомки з фіксацією на ній факту відмови споживача від підписання акту про порушення.
Суд встановив, що акт про порушення не підписаний зі сторони споживача. В акті міститься відмітка про відмову споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію споживача) від підписання акту про порушення.
При цьому, під час розгляду цієї справи, судом установлено, що з наданого відповідачем відеозапису не вдається можливим встановити обставини відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення.
Водночас акт про порушення підписали два представники АТ "Полтаваобленерго" та свідок ОСОБА_4 (в акті зафіксовані дані документу, що посвідчує особу - посвідчення водія НОМЕР_1 від 10.07.2001 року, виданого Семенівським МРЕВ).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 № 5492-VI (зі змінами та доповненнями) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на:
1) документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України:
а) паспорт громадянина України;
б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
в) дипломатичний паспорт України;
г) службовий паспорт України;
ґ) посвідчення особи моряка;
д) посвідчення члена екіпажу;
е) посвідчення особи на повернення в Україну;
є) тимчасове посвідчення громадянина України;
2) документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус:
а) посвідчення водія;
б) посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон;
в) посвідка на постійне проживання;
г) посвідка на тимчасове проживання;
ґ) картка мігранта;
д) посвідчення біженця;
е) проїзний документ біженця;
є) посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
ж) проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.
Отже свідка ОСОБА_4 встановлено на підставі посвідчення водія та можливо ідентифікувати, що відповідає вимогам п. 8.2.5. ПРРЕЕ. Позивач не підтвердив, що ОСОБА_4 був заінтересованою особою (працівником АТ "Полтаваобленерго").
Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом досліджено подані учасниками справи докази. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї (частина восьма статті 80 ГПК України).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України" від 28.10.2010р. №4241/03 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.
Відповідно до ч.23 рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України" за заявою №63566/00 суд нагадує, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.
З огляду на вищевикладене, всі інші доводи позивача щодо порушень при складення Акта про порушення до уваги не беруться, оскільки не спростовують висновку суду про неможливість притягнення ВК Глобинської міської ради до відповідальності за порушення підпункту 6 підпункту 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Отже, за результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що визначення обсягу і вартості необлікованої електричної енергії за рішенням відповідача по розгляду акта про порушення від 15.01.2024 року №00011547, оформленим протоколом від 27.02.2024 №00011547, здійснене відповідачем з порушенням вимог ПРРЕЕ, тому позовну заяву належить задовольнити, скасувавши таке рішення відповідача.
У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 129, 232-233, 237-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним та скасувати рішення комісії Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" по розгляду акта про порушення споживачем правил користування електричною енергією (ПРРЕЕ), оформлене протоколом № 00011547 від 27.02.2024 року.
3.Стягнути з Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (вул. Старий Поділ, буд. 5, м. Полтава, Полтавська область, 36022; ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00131819) на користь Виконавчого комітету Глобинської міської ради (вул. Центральна, 285, м. Глобине, Кременчуцький район, Полтавська область, 39000, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 04382056) 3 028,00 грн відшкодування витрат з оплати судового збору.
Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 22.09.2025 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя О. М. Тимощенко