вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
про результати розгляду заяви поточного кредитора
про грошові вимоги до банкрута у справі про банкрутство
22.09.2025м. ДніпроСправа № 904/4937/22
за заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, м. Дніпро
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРАВДА", Дніпропетровська область, Криничанський район, с. Кудашівка
про визнання грошових вимог
Суддя Мартинюк С.В.
за участю секретаря судового засідання Рибалки Г.Д.
Представники:
Від ГУ ДПС у Дніпропетровській області: Олійник Д.С. (представник);
Від банкрута: не з'явився.
Постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2024 у задоволенні клопотання ТОВ "ПРАВДА" (вх.№734/24 від 05.01.2024) про закриття провадження у справі №904/4937/22 про банкрутство ТОВ "ПРАВДА" - відмовлено. Припинено процедуру розпорядження майном ТОВ "ПРАВДА". Припинено повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Штельманчука М.С. Визнано ТОВ "ПРАВДА" - банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру у справі. Ліквідатором ТОВ "ПРАВДА" призначено арбітражного керуючого Плесюка О.С.
12.08.2025 до суду через систему "Електронний суд" від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшла заява про визнання грошових вимог до боржника у розмірі 767 123, 02 грн. та судового збору у розмірі 4 844,80 грн.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 01.09.2025 прийнято заяву ГУ ДПС у Дніпропетровській області до банкрута ТОВ "ПРАВДА" про визнання грошових вимог у розмірі 767 123, 02 грн. та судового збору у розмірі 4 844,80 грн. по справі про банкрутство №904/4937/22 до розгляду в судовому засіданні на 22.09.2025.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши присутніх в судовому засіданні учасників справи, встановлено наступне.
У поданій заяві ГУ ДПС у Дніпропетровській області зазначає, що, з урахуванням уточнень, за платником податків ТОВ "ПРАВДА" обліковується податковий борг на загальну суму 767 123,02 грн. (основний платіж - 763 561,23 грн., штрафна санкція - 3 561,79 грн., пеня - 0 грн.) а саме:
1. Податковий борг з податку на прибуток виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов'язань у загальному розмірі 2 040,00 грн. (штрафна санкція).
Структура податкового боргу:
- ППР №0208900411 від 03.08.2023 на суму 1 020,00 грн;
- ППР №0264090411 від 18.09.2023 на суму 1 020,00 грн.
2. Податковий борг з податку на додану вартість виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов'язань у загальному розмірі 969,79 грн. (основний платіж 838,00, штрафна санкція - 131,79 грн).
Структура податкового боргу:
- податкова декларація №9298937124 від 16.01.2023 на суму 552,00 грн;
- податкова декларація №9027282923 від 17.02.2023 на суму 286,00 грн;
- ППР №0109130411 від 11.03.2024 на суму 131,79 грн.
3. Податковий борг з податку на нерухоме майно (житлова нерухомість) виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов'язань у загальному розмірі 25 583,02 грн. (основний платіж - 25 243,02, штрафна санкція - 340,00 грн).
Структура податкового боргу:
- податкова декларація №9069277908 від 08.06.2022 на суму 2 659,32 грн;
- податкова декларація №9042623865 від 07.03.2023 на суму 10 964,55 грн;
- ППР №00/7711/0411 від 18.04.2023 на суму 340,00 грн;
- податкова декларація №9033554920 від 19.02.2024 на суму 11 619,15 грн.
4. Податковий борг з податку на нерухоме майно (нежитлова нерухомість) виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов'язань у загальному розмірі 6 394, 19 грн. (основний платіж).
Структура податкового боргу:
- податкова декларація № №9034934314 від 18.02.2022 на суму 647,87 грн;
- податкова декларація №9042622633 від 07.03.2023 на суму 2 789,88 грн;
- податкова декларація №9033558888 від 19.02.2024 на суму 2 956,44 грн.
5. Податковий борг з орендної плати (Божедарівська т-г) виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов'язань у загальному розмірі 154 096,07 грн. (основний платіж - 153 756,07 грн, штрафна санкція - 340,00 грн).
Структура податкового боргу:
- податкова декларація № 9034937119 від 18.02.2022 на суму 6 227,52 грн;
- податкова декларація №9131992271 від 19.07.2022 на суму 53,61 грн;
- податкова декларація №9042624228 від 07.03.2023 на суму 75 695,00 грн;
- ППР №0086520411 від 27.04.2023 на суму 340,00 грн;
- податкова декларація №9033559975 від 19.02.2024 на суму 71 779,84 грн.
6. Податковий борг з орендної плати (Саксаганська т-г) виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов'язань у загальному розмірі 140 506,02 грн. (основний платіж 139 826,02 грн, штрафна санкція - 680,00 грн).
Структура податкового боргу:
- податкова декларація №9034933407 від 18.02.2022 на суму 5 816,68 грн;
- податкова декларація №9042624744 від 07.03.2023 на суму 69 799,61 грн;
- ППР №00/7709/0411 від 18.04.2023 на суму 340,00 грн;
- податкова декларація №9042624744 від 07.03.2023 на суму 64 209,73 грн;
- ППР №00010570414 від 07.01.2025 на суму 340,00 грн.
7. Податковий борг з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників (Божедарівська т-г) виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов'язань у загальному розмірі 274 525,69 грн. (основний платіж).
Структура податкового боргу:
- податкова декларація №9034995330 від 18.02.2022 на сум у 274 525,69 грн.
8. Податковий борг з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників (Саксаганська т-г) виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов'язань у загальному розмірі 88 392,70 грн. (основний платіж).
Структура податкового боргу:
- податкова декларація №9034979785 від 18.02.2022 на суму 88 392,70 грн.
9. Податковий борг з надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов'язань у загальному розмірі 30,00 грн. (штрафна санкція).
Структура податкового боргу:
- ППР №0126060411 від 21.03.2024 на суму 30,00 грн.
10. Борг по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов'язань у загальному розмірі 74 123,02 грн. (основний платіж).
Згідно ст. 14.1.156-1 ПК України, податкове зобов'язання (для цілей розділу V цього Кодексу) - це загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом.
Відповідно до ст. 14.1.39. Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ст. 129.1.3. Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Положенням ст. 129.3. Податкового кодексу України передбачено що, нарахування пені закінчується у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України).
Відповідно до ст. 54.3.1. та ст. 57.3. Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за не подання в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених), платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно ст. 129.1. Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається:
1) при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;
2) при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
3) при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
4) при виявленні контролюючим органом за результатами перевірки заниження податковим агентом податкового зобов'язання при нарахуванні (виплаті) оподатковуваного доходу на користь нерезидентів або інших платників податків та/або несвоєчасної сплати, несплати (неперерахування) податковим агентом утриманих (нарахованих) податків до або під час виплати оподатковуваного доходу на користь нерезидента або іншого платника податків - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податковим агентом суми податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
5) у випадку несвоєчасного повернення надміру/помилково сплачених платежів, а також несвоєчасного відшкодування сум податку на додану вартість - починаючи з першого дня, наступного за останнім днем граничного строку повернення таких коштів.
Враховуючи викладене, господарський суд зазначає, що заявлені Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області вимоги підлягають визнанню.
Згідно із ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Крім того, відповідно до платіжного доручення, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснило перерахування у розмірі 4 844, 80 грн. судового збору за подання заяви про визнання кредитором у справі №904/4937/22.
Згідно абз.4 п.п.1 ч.1 ст.64 Кодексу з процедур банкрутства зазначено, що витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді задовольняються у першу чергу.
За змістом частини 1 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому:
1) у першу чергу задовольняються: вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України; вимоги кредиторів за договорами страхування; витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;
2) у другу чергу задовольняються: вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);
3) у третю чергу задовольняються: вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою;
5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства;
6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
Згідно ч. 4 ст.60 Кодексу України з процедур банкрутства, у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів. Вимоги поточних кредиторів погашаються в порядку черговості, визначеної статтею 64 цього Кодексу. Якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають.
Грошові вимоги ГУ ДПС у Дніпропетровській області до АТ “Науково-дослідний та проектор-конструкторський інститут гірничорудного машинобудування з дослідним заводом» залишаються повністю неоплаченими збоку Боржника.
Відповідно до абз.11 ч.1 ст.1 КУзПБ кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
З огляду на обґрунтованість вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, господарський суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання грошових вимог ГУ ДПС у Дніпропетровській області до ТОВ "ПРАВДА" на суму 767 123, 02 грн. та судовий збір в розмірі 4 844, 80 грн., з яких:
- 1 черга - 4 844, 80 грн. (судовий збір);
- 2 черга - 74 585, 54 грн. вимоги щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування);
- 3 черга - 688 975, 69 грн. (вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів);
- 6 черга - 3 561, 79 грн. (вимоги щодо сплати штрафних санкцій).
Керуючись ст.ст. 2, 73-74, 76-79, 86, 91, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, суд
Визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А; ідентифікаційний код юридичної особи ВП 44118658) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРАВДА" (52350, Дніпропетровська обл., Криничанський район, с. Кудашівка, вул. Виконкомівська, буд. 23; ідентифікаційний номер юридичної особи 32075323), а саме:
- 1 черга - 4 844, 80 грн. (судовий збір);
- 2 черга - 74 585, 54 грн. вимоги щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування);
- 3 черга - 688 975, 69 грн. (вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів);
- 6 черга - 3 561, 79 грн. (вимоги щодо сплати штрафних санкцій).
Зобов'язати ліквідатора включити визнані вимоги до реєстру вимог кредиторів.
Ухвала набирає законної сили 22.09.2025 та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, до Центрального апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Суддя С.В. Мартинюк