Рішення від 19.09.2025 по справі 761/39607/25

Справа № 761/39607/25

Провадження № 2-о/761/488/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2025 року Шевченківський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Сіромашенко Н.В.,

при секретарі - Голуб О.А.,

розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення фактів смертей осіб на тимчасово окупованій території України, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва із вказаною заявою, в якій просив встановити факти, що мають юридичне значення, а саме факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: село Туголукове Туголуковського райому Тамбовської області, особи жіночої статі, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Лутугино Луганської області, Україна, та факт смерті громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: село Покровка Н. Оскольського району Курської області, особи чоловічої статі, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Лутугино Луганської області, Україна.

В обґрунтування заяви вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_5 у місті Лутугине Луганської області, померла його бабуся - громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_6 у місті Лутугине Луганської області, помер його дідусь - громадянин ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Померла, ОСОБА_2 , є бабусею заявника, а померлий ОСОБА_3 , є його дідусем.

Лікарські довідки про причину смерті, видані державним закладом «Лутугінська центральна районна багатопрофільна лікарня», не відповідає вимогам чинного законодавства України. Відсутність свідоцтва про смерть чоловіка перешкоджає в отриманні допомоги на поховання, передбаченої ст. 53 ЩУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та оформленні документів, необхідних для прийняття спадщини».

Однак, отримати свідоцтво про смерть померлої бабусі ОСОБА_2 та померлого дідуся ОСОБА_3 у відділі державної реєстрації актів цивільного стану заявник не має можливості, у зв'язку з тим, що факти смерті відбулися на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті. Оскільки підтвердження факту смерті є документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Заявник та заінтересована особа в судове засідання не з'явились, про день, час та місце засідання повідомлялась належним чином.

Дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши обставини, перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення заяви, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є бабусею заявника, ОСОБА_1 , а померлий ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є дідусем заявника.

ІНФОРМАЦІЯ_7 у місті Лутугино Луганської області померла громадянка України ОСОБА_2 , уродженка села Туголукове Туголуковського райому Тамбовської області.

ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Лутугино Луганської області помер громадянин України ОСОБА_3 , уродженець села Покровка Н. Оскольського району Курської області.

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть, виданого 12.08.2025, та довідки про причину смерті, ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Лутугино Луганської області. Причина смерті: набряк головного мозку. В свідоцтві про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 12.08.2025, зазначено, що ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть, виданого 02.09.2025, та довідки про причину смерті, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Лутугино Луганської області. Причина смерті: хронічна судинна енцефалопатії. В свідоцтві про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 02.09.2025, зазначено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

За змістом п.п. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Державна реєстрація смерті громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не була проведена на території України, оскільки документи, які є у заявника, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Оскільки реєстрація смерті громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт їх смерті, який встановлений судом.

Керуючись ст.ст. 258-259, 315-317, 319, 430 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення фактів смертей осіб на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме: факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: село Туголукове Туголуковського райому Тамбовської області, особи жіночої статі, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Лутугино Луганської області, Україна.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме: факт смерті громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: село Покровка Н. Оскольського району Курської області, особи чоловічої статі, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Лутугино Луганської області, Україна.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Оскарження не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: Н.В. Сіромашенко