Суддя Ритов Я. М.
Справа № 645/4383/25
Провадження № 2/644/3863/25
22.09.2025
Іменем України
(заочне)
22 вересня 2025 року м. Харків
Індустріальний районний суд міста Харкова у складі:
головуючого судді Ритова Я.М.,
за участю секретаря Швайка О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Харкова цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю,
установив:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 2996,77 грн., а також, судовий збір у розмірі 3028 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості (на теперішній час - Харківська філія Харківського обласного центру зайнятості), де згідно поданої заяви від 14.04.2022 року, поданої через чат-бот Державної служби зайнятості, йому було надано статус безробітного з відкриттям персональної картки № 203922041400008, та відповідно до ч. 2,4 ст. 22, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.04.2020 року № 624 (далі - Порядок № 624, який діяв на момент прийняття рішень по особі), призначено допомогу по безробіттю з 14.04.2022 року по 08.04.2023 року, у розмірі встановленому законодавством.
Під час подання вищевказаної електронної заяви відповідач підтвердив, що не відноситься до зайнятого населення та через відсутність роботи не має заробітку та інших доходів, самостійно себе роботою не забезпечує, останній був ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів. Також, в телефонному режимі був ознайомлений з Індивідуальним планом працевлаштування безробітного та зобов'язався повідомляти протягом трьох робочих днів про обставини, що впливають на припинення реєстрації безробітного.
Відповідач перебував на обліку в Харківському міському центрі зайнятості у статусі безробітного з 14.04.2022 року по 08.12.2022 року. Реєстрацію безробітного ОСОБА_1 припинено 08.12.2022 року у зв'язку з перебуванням безробітного за кордоном протягом 30 календарних днів.
Харківським міським центром зайнятості, за реквізитами ОСОБА_1 на його поточний рахунок перераховано допомогу по безробіттю за період з 14.04.2022 року по 08.12.2022 року у сумі 7466,66 грн.
У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, робота Харківського міського центру зайнятості, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75, була організована у дистанційному режимі. Тому, ОСОБА_1 підбір роботи, надання послуг служби зайнятості, підтвердження наміру шукати роботу та перебувати на обліку в службі зайнятості здійснювались дистанційно за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку, зокрема і телефонним зв'язком. Під час телефонного зв'язку з фахівцем служби зайнятості 14.04.2022, 20.04.2022, 26.04.2022, 20.05.2022, 17.06.2022, 14.07.2022, 09.08.2022, 23.08.2022, 21.09.2022, 14.10.2022 ОСОБА_1 дистанційно отримував консультації із працевлаштування, пропозиції роботи та підтверджував намір шукати роботу та перебувати на обліку у службі зайнятості, хоча з 30.07.2022 року відповідач вже перебував за кордоном. Засобами телефонного зв'язку щоразу починаючи з 20.05.2022 року фахівцем центру зайнятості надавалися роз'яснення щодо перетину кордону під час перебування у статусі безробітного та пов'язані з цим наслідками.
Враховуючи вищевикладене, на момент перетину кордону відповідачем чинне на той час законодавство передбачало, що перебування безробітної за кордоном понад 30 календарних днів тягне за собою припинення реєстрації безробітного та виплати допомоги по безробіттю з 31 календарного дня від дня перетину державного кордону України.
Згідно інформації, що отримана за результатами обміну з Державною прикордонною службою України, ОСОБА_1 під час реєстрації в центрі зайнятості як безробітна перебував за межами України понад 30 календарних днів, а саме з 30.07.2022 року по 28.10.2022 року, про що не повідомив позивача, таким чином незаконно отримав допомогу по безробіттю з 29.08.2022 року по 27.11.2022 року у розмірі 2996,77 грн., у зв'язку з чим, прийнято наказ № 325 від 15.12.2022 року про повернення вказаної суми.
21.12.2022 року відповідачу рекомендованим листом було направлено лист-претензію з пропозицією добровільно повернути незаконно отримані грошові кошти, який повернувся поштовою відміткою «за закінченням терміну зберігання».
На теперішній грошові кошти відповідачем не повернуто.
Ухвалою судді Немишлянського районного суду міста Харкова від 03 липня 2025 р. матеріали дійсної справи направлено до Індустріального районного суду міста Харкова за підсудністю.
Ухвалою Індустріального районного суду міста Харкова від 31 липня 2025 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримав, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи відповідач, згідно вимог ч.8 ст.128 ЦПК України, у судове засідання не з'явився, в порушення ч.3 ст.131 ЦПК України про причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву не подав, у зв'язку з чим, на підставі ухвали Індустріального районного суду міста Харкова від 22 вересня 2025 року проведено заочний розгляд даної справи, згідно з вимогами ст.ст.280-282 ЦПК України, на підставі наявних у справі доказів.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу технічними засобами не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши факти та відповідні їм правовідносини, оцінивши кожний доказ окремо, у їх сукупності та взаємозв'язку, дійшов до наступного.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового та майнового права та інтересу.
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються.
Судом встановлено, що 14.04.2022 року ОСОБА_2 звернувся до Харківського міського центру зайнятості із електронною заявою про надання статусу безробітного, згідно з якою просив надати йому статус безробітного відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та підтвердив, що він ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів.
14.04.2022 року ОСОБА_2 звернувся до Харківського міського центру зайнятості з заявою, в якій просив призначити йому виплату допомоги по безробіттю в розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
14 квітня 2022 року представником Харківського міського центру зайнятості було відкрито ОСОБА_1 персональну картку № НОМЕР_1 , в якій міститься інформація про персональні дані заявника, професійний досвід та освіту, що є підставою пошуку роботи, додаткову інформацію для пошуку роботи, інформацію про останній вид зайнятості, тощо.
Під час телефонного зв'язку з фахівцем служби зайнятості 14.04.2022, 20.04.2022, 26.04.2022, 20.05.2022, 17.06.2022, 14.07.2022, 09.08.2022, 23.08.2022, 21.09.2022, 14.10.2022 ОСОБА_1 дистанційно отримував консультації із працевлаштування, пропозиції роботи та підтверджував намір шукати роботу та перебувати на обліку у службі зайнятості тощо, що підтверджується Додатком № 1 до персональної картки № 203922041400008.
Згідно з відомостями, які містяться в персональній картці № 203922041400008 безробітного ОСОБА_1 та додатків до неї, рішеннями Харківського міського центру зайнятості з 14.04.2022 йому надано статус безробітного на підставі ч. 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» (наказ НТ220420 від 20.04.2022 року), з 14.04.2022 року йому призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю, 29.11.2022 припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з тим, що на дату набуття чинності Закону № 2622 строк виплати допомоги по безхзробіттю перевищував 90 днів (наказ НТ221129 від 29.11.2022).
Харківським міським центром зайнятості на поточний рахунок ОСОБА_1 перераховано допомогу по безробіттю за період з 14.04.2022 по 01.11.2022 у сумі 7466,66 грн.
06 грудня 2022 року Державним центром зайнятості на адресу обласних та Київського міського центру зайнятості було скеровано лист № 33/101/5286-22, яким було надано інформацію щодо перебування зареєстрованих безробітних за кордоном станом на 28.10.2022. З огляду на викладене, просили терміново опрацювати надану інформацію та прийняти відповідне рішення.
Харківським обласним центром зайнятості листом № 09-2857/22 від 07.12.2022, адресованим директорам БЦЗ/філій Харківського обласного центру зайнятості, було направлено інформацію щодо перебування зареєстрованих безробітних за кордоном станом на 28.10.2022. З огляду на викладене, просили терміново до 08.12.2022 опрацювати надану інформацію та прийняти відповідне рішення.
Згідно з додатком до вказаного листа № 09-2857/22 від 07.12.2022, ОСОБА_1 30.07.2022 року перетнув кордон України, 28.10.2022 року повернулася на територію України, кількість днів перебування за кордоном 91, сума до повернення - 2996,77 грн.
Начальником відділу з розслідування страхових випадків ХМЦЗ та провідним інспектором з розслідування страхових випадків відділу розслідування страхових випадків ХМЦЗ 08.12.2022 складено акт № 234/2022, згідно з яким, на підставі даних Державної прикордонної служби України виявлені особи, які на час перебування на обліку в статусі зареєстрованого безробітного перебували понад 30 днів, серед яких ОСОБА_1 , безпідставно отримана допомога по безробіттю належить до повернення.
Згідно з наказом директора Харківського міського центру зайнятості № 325 від 15.12.2022 року про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 в сумі 2996,77 грн. за період з 29 серпня 2022 року по 27 листопада 2022 року.
21 грудня 2022 року ОСОБА_1 було направлено лист-претензію про повернення коштів, який повернувся з поштовою відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Згідно з наказом Міністерства економіки України від 24.10.2022 № 4132 реорганізовано Харківський міський центр зайнятості шляхом приєднання до Харківського обласного центру зайнятості. Установлено, що Харківський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових та немайнових прав Харківського міського центру зайнятості.
Наказом Харківського обласного центру зайнятості № 863 від 15.12.2022 створено Харківську філію Харківського обласного центру зайнятості.
Згідно з п. 2, 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи. Зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи.
Законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
За правилами ч.2 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» в редакції, чинній на момент на дату набуття відповідачкою статусу безробітного, статус безробітного надається, зокрема особам працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи, за їх особистою заявою (у тому числі поданою засобами електронної ідентифікації) у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» в редакції, чинній на момент на дату набуття відповідачкою статусу безробітного, передбачений обов'язок зареєстрованого безробітного інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі невідвідування без поважних причин територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування (крім періоду дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб). Наявність поважних причин підтверджується відповідними документами.
21 квітня 2022 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану», який набрав чинності 07 травня 2022 року.
Пунктом 5-2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про зайнятість населення» (в редакції станом на 07.05.2022 року) реєстрація безробітного у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється з підстав, визначених частиною першою статті 45 цього Закону, а також у разі перебування безробітного за кордоном понад 30 календарних днів.
21 вересня 2022 року було прийнято Закон України № 2622-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці», який набрав чинності 29 жовтня 2022 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (в редакції зі змінами, внесеними згідно із Законом № 2622-IX від 21.09.2022) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України така особа зобов'язана повідомити про це територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому особа зареєстрована як безробітна.
Відповідно до п. 3-3 розділу VIII Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (в редакції Закону № 2622-IX від 21.09.2022) виплата допомоги по безробіттю припиняється з підстав, визначених статтею 31 цього Закону, а також з 31 календарного дня від дня перетину зареєстрованим безробітним державного кордону України у разі безперервного перебування ним за кордоном понад 30 календарних днів.
Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_1 перебував за кордоном з 30.07.2022 року по 28.10.2022 року, що становить 91 день.
Частиною 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
З огляду на викладене, судом установлено, що відповідач ОСОБА_1 , маючи статус безробітної особи, своєчасно не повідомив центр зайнятості про виїзд за кордон, що призвело до незаконного отримання ним допомоги по безробіттю у період з 29.08.2022 по 27.11.2022 у сумі 2996,77 грн, тому позовні вимоги Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в сумі 3028,00 гривень.
Європейський суд з прав людини зазначав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення у справі «Проніна проти України», від 18 липня 2006 року № 63566/00, § 23).
Керуючись ст.ст.12, 13, 259, 263-265, 268, 280-283 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості суму виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 2996 (дві тисячі дев'ятсот дев'яносто шість) грн. 77 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості судовий збір у розмірі 3028 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Відповідно ч.3 ст.354 ЦПК України строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Сторони:
позивач: Харківський обласний центр зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості, ЄДРПОУ 45149645, м. Харків, вул. Шевченка, буд.137А;
відповідач: ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .
Суддя Я.М. Ритов