Постанова від 12.09.2025 по справі 205/13581/25

12.09.2025 Єдиний унікальний номер 205/13581/25

Номер провадження3/205/4317/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 року м. Дніпро

Суддя Новокодацького районного суду міста Дніпра Мовчан Д.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, про притягнення до адміністративної відповідальності, відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ,

військовий квиток НОМЕР_3 , громадянина України,

зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

місце служби: Військова частина НОМЕР_4 , посада: арматурник монтажного відділення

1 будівельного взводу 2 роти спеціальних будівельних робіт батальйону загально

будівельних робіт,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Новокодацького районного суду міста Дніпра надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП (розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів).

З протоколу Т0120 № 50 про військове адміністративне правопорушення від 11.08.2025 року, вбачається, що 11.08.2025 року о 14 год. 00 хв. солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцю особою, проходячи дійсну військову службу на посаді арматурник монтажного відділення 1 будівельного взводу 2 роти спеціальних будівельних робіт батальйону загально будівельних робіт, військової частини НОМЕР_1 , в умовах особливого періоду та умовах воєнного стану, діючи протиправно, з прямим умислом щодо порушення військової дисципліни та вчинення військово - адміністративного правопорушення, всупереч вимогам ст.ст. 11,13,120, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, знаходячись у АДРЕСА_1 в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком лікаря КП «Дніпропетровська багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги» Дніпропетровської обласної ради, щодо результатів медичного огляду від 11.08.2025 року, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП. Особа, що притягається до адміністративної відповідальності, в судове засідання не з'явився, в протоколі про військове адміністративне правопорушення зазначено, що від підпису про підтвердження ознайомлення зі змістом зазначених норм відмовився.

Суд враховує, що згідно вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справи про адміністративні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.

Таким чином, суд, беручи до уваги необхідність додержання принципу розумності тривалості судового провадження, вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності.

Дослідивши матеріали даної адміністративної справи, суд доходить до наступного висновку.

Так, диспозиція ч. 1 ст. 172-20 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення, по-перше, за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, по-друге, за появу таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, по-третє, за виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, по-четверте, за відмову таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП настає за умови вчинення цих дій, якщо вони вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Таким чином, згідно з вимогами ч. 3 ст. 172 20 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за відмову військовослужбовців від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, в умовах особливого періоду.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, зокрема у разі якщо вони перебувають на території військової частини.

Згідно ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Після чого такий воєнний стан неодноразово було продовжено, останній раз до 05.11.2025 року.

Статтею 16 Закону України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України" встановлено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями. Відповідно до статті 13 цього Статуту, військовослужбовець зобов'язаний додержуватися вимог безпеки, вживати заходів до запобігання захворюванню, травматизму, повсякденно підвищувати фізичну загартованість і тренованість, утримуватися від шкідливих для здоров'я звичок.

Згідно зі ст. 251 КУпАП на основі доказів встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків та ін.

При цьому норми КУПАП не передбачають необхідності доведення факту перебування особи у стані алкогольного сп'яніння або відмови від проходження огляду на стан такого сп'яніння якимось певним видом доказів. Зазначені обставини підлягають доказуванню й оцінці шляхом дослідження і оцінки всієї сукупності доказів, які містяться у матеріалах справи про адміністративне правопорушення.

В даному випадку факт перебування ОСОБА_1 у статусі військовослужбовця на території військової частини у час та за обставин вказаних у протоколі підтверджується військовим квитком НОМЕР_3 (а.с.8), витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01.02.2025 року за № 32 (а.с. 9).

Відмова ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння підтверджується у сукупності такими доказами як: даними протоколу Т0120 № 50 про військове адміністративне правопорушення від 11.08.2025 року (а.с.5-7), актом проведення службового розслідування від 15.08.2025 року (а.с. 1-4), рапортом тимчасово виконуючого обов'язки командира батальйону від 12.08.2025 року (а.с. 10), пояснювальною запискою тесляра - покрівельника 1 будівельного взводу 2 роти спеціальних будівельних робіт батальйону загально будівельних робіт військової частини НОМЕР_1 від 11.08.2025 року (а.с. 11), пояснювальною запискою електрозварника монтажного відділення 1 будівельного взводу 2 роти спеціальних будівельних робіт батальйону загально будівельних робіт військової частини НОМЕР_1 від 11.08.2025 року (а.с. 12), висновком КП «ДБКЛПД» ДОР від11.08.2025 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння (а.с. 12а), в якому зафіксована відмова названої особи від проходження огляду на стан сп'яніння.

Оцінка наведених доказів з точки зору їх достатності, допустимості та належності, дозволяє суду констатувати, що їх зміст у повній мірі узгоджуються між собою в частині підтвердження обставин щодо наявності ознак алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з роту, порушення координації рухів, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці) у ОСОБА_1 та відмови останнього від проходження медичного огляду у медичному закладі.

Таким чином, у діях ОСОБА_1 є наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Також в даному випадку підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно із ст. 17 КУпАП України у справі судом не встановлено. Строки притягнення до адміністративної відповідальності не порушено.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Санкція ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачає накладення штрафу від двохсот п'ятнадцяти до двохсот вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу порушника, відсутність обставин, що обтяжують його відповідальність, суд вважає за можливе притягнути ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн. 00 коп. оскільки на думку суду в даному випадку такий вид стягнення для правопорушника є достатнім і необхідним для його виховання та запобігання вчинення адміністративних правопорушень в майбутньому.

Щодо стягнення сум судового збору, суд зазначає про наступне.

Згідно із ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення сплачується у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено стягнення.

Разом з тим, відповідно до п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Отже, ОСОБА_1 , підлягає звільненню від сплати судового збору, оскільки він являється військовослужбовцем, що підтверджується матеріалами справи.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 172-20, 251, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ :

1. ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , військовий квиток НОМЕР_3 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , місце служби: Військова частина НОМЕР_4 , посада: арматурник монтажного відділення 1 будівельного взводу 2 роти спеціальних будівельних робіт батальйону загально будівельних робіт) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двохсот вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. 00 коп. в дохід держави.

2. Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA948999980313000106000004569, код за ЄДРПОУ отримувача - 37988155 , отримувач коштів - ГУК у Дніпропетровській області/м. Дніпро, 21081100, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи.

3. Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.

4. Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у розмірі 605 грн. 60 коп.

Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: Д. В. Мовчан

Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня вступу в законну силу.

Постанова вступила в законну силу «___» ________ 202__ року.

Секретар:

З оригіналом згідно:

Суддя: Секретар: