Провадження № 3/742/1339/25
Єдиний унікальний № 742/4695/25
22 вересня 2025 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
в складі: головуючого судді Павлова В.Г.,
при секретарі Сірій І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли із Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, посада - депутат Сухополов'янської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 -
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП -
за участі:
прокурора Панченко Ю.В.,
особи, яка притягається
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
ОСОБА_2 , будучи депутатом 8-го скликання Сухополов?янської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, тобто у відповідності до пп. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» N? 1700-VII від 14.10.2014 року є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч.1 ст.45 та п.2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2021 р., за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 05.08.2025 р., хоча зобов'язаний був подати не пізніше 31 січня 2024 р., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_2 , будучи депутатом 8-го скликання Сухополов?янської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, тобто у відповідності до пп. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» N? 1700-VII від 14.10.2014 р. є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч.1 ст.45 та п.2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2022 р., за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 31.07.2025 р., хоча зобов'язаний був подати не пізніше 31 січня 2024 р., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_2 , будучи депутатом 8-го скликання Сухополов?янської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, тобто у відповідності до пп.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» N? 1700-VII від 14.10.2014 р. є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч.1 ст.45 та п.2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 р., за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 31.07.2025 р., хоча зобов'язаний був подати не пізніше 31 березня 2024 р., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_2 , будучи депутатом 8-го скликання Сухополов?янської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, тобто у відповідності до пп.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» N? 1700-VII від 14.10.2014 р. є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч.1 ст.45 та п.2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 31.07.2025 р., хоча зобов'язаний був подати не пізніше 31 березня 2025 р., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_2 в судовому засіданні факт вчинення адміністративного правопорушення визнав частково та пояснив, що він щорічно намагався подавати декларацію за 2021,2022,2023,2024 р.р., проте через технічну несправність системи вони не були відображені в реєстрі. Надати будь-які докази того, що ним вчинялися дії по своєчасній подачі декларації не може.
Прокурор Панченко Ю.В. в судовому засіданні просила притягнути ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти штраф в максимальній межі санкції статті.
Диспозицією ч.1 ст.172-6 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При цьому, характеризуючою ознакою вчинення особою такого проступку є саме відсутність поважних причин несвоєчасного подання нею декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення підтверджується, окрім визнавальних показів ОСОБА_1 в суді, матеріалами справи, зокрема: протоколами про адміністративне правопорушення №325/2025 від 22.08.2025 року; №324/2025 від 22.08.2025 року; №323/2025 від 22.08.2025 року; №322/2025 від 22.08.2025 року; листом № 04-14/2552 від 05.08.2025 р.; листом НАЗК № 47-06/69129-25 від 13.08.2025 р.; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; витягом з веб-сайту НАЗК; положеннями про УСР.
Згідно зі ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно п.9 ст.1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20.09.2023 N? 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким передбачено відновлення декларування.
Пунктом 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до примітки ст.172-6 КУпАП «Порушення вимог фінансового контролю», суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно рішення першої сесії восьмого скликання Сухополов?янської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області від 09 грудня 2020 року, визнано повноваження депутата 8-го скликання вказаної ради ОСОБА_1 який обирався по територіальному виборчому округу N? 4 - Чернігівська обласна партійна організація Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Сухополов?янської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області у відповідності до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону N? 1700-VII року є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, яку подав ОСОБА_1 , зареєстровано в Реєстрі лише 05.08.2025 р. о 12 год. 08 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua);
Також, за даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, яку подав ОСОБА_1 , зареєстровано в Реєстрі лише 31.07.2025 р. о 10 год. 05 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua).
Крім того, за даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, яку подав ОСОБА_1 , зареєстровано в Реєстрі лише 31.07.2025 р. о 11 год. 47 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua).
До того ж, за даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, яку подав ОСОБА_1 , зареєстровано в Реєстрі лише 31.07.2025 р. о 15 год. 44 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua).
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто всупереч вимогам Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно без поважних причин подав щорічні декларації за особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 2021, 2022, 2023 та 2024 роки.
Доводи ОСОБА_1 про збої в роботі системного програмного забезпечення реєстру декларантів не підтверджується матеріалами справи та оцінюються судом як захисною версією, спрямованою на уникнення від адміністративної відповідальності.
В ході судового розгляду не були встановлені обставини, які б свідчили про поважність причин невчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до положень ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особи порушника, дані про якого встановлені матеріалами справи, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за доцільне застосувати адміністративне стягнення щодо нього у виді штрафу в максимальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до положень ст.40-1 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.
Керуючись ст.ст.23,33,40-1,172-6КУпАП, суд -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (тисяча сімсот) грн.00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч.1 ст.308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ст.291 КУпАП постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.Г. Павлов