27.08.2025 Справа №607/17129/25 Провадження №3/607/6549/2025
місто Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Герчаківська О. Я., розглянувши матеріали, які надійшли від 1 стрілецького батальйону з охорони та оборони об'єктів державного значення військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , українця, громадянина України, з середньою технічною освітою, неодруженого, на утриманні якого перебуває одна неповнолітня дитина, військовослужбовця ВЧ НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України (по стройовій частині) № 34 від 01 лютого 2023 року, рядовому ОСОБА_1 , який прибув для проходження військової служби під час мобілізації та військового стану з ІНФОРМАЦІЯ_3 , присвоєно в порядку переатестації військове звання «солдат» та він призначений на посаду кулеметника 3 відділення стрілецького взводу (з охорони об'єкту № 77) стрілецької роти (з охорони об'єктів: № 69, № 73, № 77) НОМЕР_2 стрілецького батальйону (з охорони та оборони об'єктів державного значення), ВОС-101627П, з 01 лютого 2023 року.
15 серпня 2025 року о 19 год. 45 хв. на територію розташування підрозділу після службового відрядження прибув солдат ОСОБА_1 з підозрою на наркотичне сп'яніння. Солдат ОСОБА_1 був доставлений для проведення медичного огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння до КНП «Тернопільський ОМЦСНЗ» ТОР, де солдат ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння. Факт відмови солдата ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння зареєстровано в Журналі реєстрації відмов від проведення медичних оглядів на стан сп'яніння КНП «Тернопільський ОМЦСНЗ» ТОР.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, відмова від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, в умовах особливого періоду, під час виконання обов'язків служби.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вину у вчиненому не визнав та суду пояснив, що він не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння. ОСОБА_1 повідомляв медичним працівникам, що має проблеми зі здоров'ям, про що є відповідні висновки лікарів, а тому він протягом тривалого періоду часу, більше трьох годин, не міг здати біологічний матеріал для проведення аналізу. Неодноразово ОСОБА_1 звертався до медичних працівників, лікаря, для надання сечогінних препаратів чи встановлення катетеру для відібрання біологічного матеріалу, однак йому в цьому відмовляли, мотивувавши, що медичні препарати можуть спотворити результати, а встановлення катетеру їм заборонено.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 суду пояснив, що ніс військову службу, коли його та психолога ОСОБА_3 направили разом з солдатом ОСОБА_1 до КНП «Тернопільський ОМЦСНЗ» ТОР для проведення медичного огляду з метою підтвердження стану наркотичного сп'яніння. В медичному закладі солдат пив багато води, пітнів, проте не міг задати біологічний матеріал для проведення аналізів. ОСОБА_1 неодноразово звертався до медичних працівників для надання сечогінних препаратів, просив встановити катетер для відібрання біологічного матеріалу, проте йому було відмовлено. Після трьох годин очікування була складена відмова від проходження огляду. Додатково свідок суду повідомив, що солдат ОСОБА_1 несе службу задовільно, свідок не помічав, щоб військовослужбовець вживав наркотичні препарати чи перебував у стані наркотичного сп'яніння.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що він є офіцером-психологом батальйону. 15 серпня 2025 року поступила команда від керівництва, щоб прослідувати разом із солдатом ОСОБА_1 до КНП «Тернопільський ОМЦСНЗ» ТОР для проведення медичного огляду з метою підтвердження стану наркотичного сп'яніння. В медичному закладі солдат пив багато води, пітнів, проте не міг задати біологічний матеріал для проведення аналізів. ОСОБА_1 просив встановити йому катетер чи дати сечогінні препарати, але в цьому лікар йому відмовив. Солдат ОСОБА_1 характеризує позитивно, проте останнім часом має сімейні труднощі, що і зумовлює його пригнічений стан та загострення проблем зі здоров'ям.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 суду пояснив, що є начальником медичного пункту ВЧ. Супроводжував солдата ОСОБА_1 до КНП «Тернопільський ОМЦСНЗ» ТОР для проведення медичного огляду з метою підтвердження стану наркотичного сп'яніння. В медичному закладі солдат пив багато води, проте не міг задати біологічний матеріал для проведення аналізів. Припускає, що це може бути через проблеми зі здоров'ям. Свідок повідомив медичним працівникам, що є лікарем та зможе виконати медичні маніпуляції (поставити катетер) для забору біологічного матеріалу, проте працівниками КНП «Тернопільський ОМЦСНЗ» ТОР було повідомлено, що їхнім керівництвом такі маніпуляції заборонені. В медичному закладі перебували більше трьох годин, після чого в журналі записали відмову ОСОБА_1 .
Отож, суд встановив, що на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, до матеріалів справи додані: протоколом серії НГУ №222623 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП від 16 серпня 2025 року; лист КНП «Тернопільський ОМЦСНЗ» ТОР з витягом із журналу відмов від 15 серпня 2025 року за № 57 в/с щодо ОСОБА_1 ; витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України (по стройовій частині) № 34 від 01 лютого 2023 року; письмові пояснення ОСОБА_1 від 19 серпня 2025 року; копію консультативного висновка лікаря-ендокринолога від 25 червня 2025 року.
За частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Верховний Суд однозначно сформулював правову позицію щодо тлумачення поняття «особливий період» у постанові від 25 квітня 2018 року у справі № 205/1993/17-ц (касаційне провадження № 61-1664св17). У постанові зазначено, що особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Відповідно до положень нормативно-правових актів, які регламентують порядок проходження військової служби, військовослужбовці виконують обов'язки військової служби цілодобово, окрім випадків, відповідно до яких військовослужбовці тимчасово звільняються від виконання обов'язків військової служби (відпустка, тощо).
Згідно ст. 11 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України провадять свою діяльність на засадах вірності конституційному обов'язку та військовій присязі; верховенства права, законності та гуманності, поваги до людини, її конституційних прав і свобод; виховання військовослужбовців на патріотичних, бойових традиціях Українського народу, додержання військової дисципліни.
Відповідно до статей 11, 241 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; піклуватися про збереження свого здоров'я, не приховувати хвороб, суворо додержуватися правил особистої, громадської гігієни та утримуватися від шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю).
Згідно статей 1, 5 Дисциплінарного статуту ЗСУ, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна зокрема зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Диспозиція ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачає відповідальність, зокрема, за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) як джерело права.
У відповідності до п. 4.1 Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23- рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Так, Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці» від 13.12.2022, який набрав чинності 27.01.2023, КУпАП було доповнено ст. 266-1, якою визначено порядок огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 266-1 КУпАП, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Згідно ч. 2 ст. 266-1 КУпАП, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Відповідно до ч. 3 ст. 266-1 КУпАП, огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Згідно ч. 6 ст. 266-1 КУпАП, під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 9 ст. 266-1 КУпАП, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Так, у пункті 3 підпункт 7 розділу VІІІ Інструкції № 515 про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 10.10.2016 № 515 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 22.06.2021 № 169) (далі Інструкція) визначено процедуру огляду військовослужбовця на стан сп'яніння.
За наявності ознак сп'яніння у затриманої особи, установлених Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1413/27858, направлення на огляд затриманого з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (додаток 16), здійснюється оперативним черговим органу управління Служби правопорядку (посадовою особою підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) на підставі письмового звернення начальника органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні).
З метою забезпечення достовірності результатів огляду затриманих посадова особа Служби правопорядку забезпечує доставлення таких осіб до закладів охорони здоров'я Збройних Сил України, або закладів охорони здоров'я, які підпорядковані Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним (військово-цивільним) адміністраціям, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Огляд у закладі охорони здоров'я та складання висновку за результатами огляду проводиться в присутності посадової особи Служби правопорядку.
Так, з матеріалів справи встановлено, що в якості доказу вчинення адміністративного правопорушення до матеріалів справи долучено лист КНП «Тернопільський ОМЦСНЗ» ТОР з витягом із журналу відмов від 15 серпня 2025 року за № 57 в/с щодо ОСОБА_1 .
При цьому, матеріали справи не містять направлення на огляд на стан наркотичного сп'яніння.
У протоколі серії НГУ № 222623 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП від 16 серпня 2025 року не зазначено, які саме ознаки наркотичного сп'яніння було виявлено у ОСОБА_1 .
Також показами свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 спростовується відмова ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, оскільки вони повідомили суду, що солдат ОСОБА_1 не відмовлявся проходити огляд на стан наркотичного сп'яніння, однак не зміг здати біологічний матеріал через проблеми зі здоров'ям. Водночас саме перебування особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в лікувальному закладі не перешкоджало уповноваженій особі цієї установи в інший спосіб з'ясувати, чи перебуває ОСОБА_1 в стані наркотичного сп'яніння. Так, суд не встановив, що безпосередньо незадовільний стан здоров'я особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що підтверджується копією консультативного висновка лікаря-ендокринолога від 25 червня 2025 року, перебуває у прямому причинно-наслідковому зв'язку із неможливістю здачі ним біологічного матеріалу для аналізу. Разом з тим відсутність у протоколі серії НГУ №222623 про військове адміністративне правопорушення ознак наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 , відсутність направлення останнього на огляд з приводу виявлення ознак наркотичного сп'яніння, перебування ОСОБА_1 в медичному закладі протягом тривалого часу, більше трьох годин, його прохання встановити катетер, щоб відібрати біологічний матеріал на аналіз, що підтверджено показами свідків, не може розцінюватись, як дотримання процедури та однозначна відмова від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Суддя звертає увагу, що склад правопорушення має бути чітко визначеним у відповідності до диспозиції кожної окремої норми, становить сукупність головних, визначальних ознак, які виділені законодавцем як типові, необхідні і водночас достатні для притягнення особи до юридичної, зокрема, адміністративної відповідальності. Відсутність хоча б одного з елементів складу виключає юридичну відповідальність.
Отож, суд виснує, що відсутність у протоколі про адміністративне правопорушення ознак наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 , його незадовільний стан здоров'я, поведінка у лікувальному закладі, яка однозначно не може свідчити про відмову особи пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, що також підтверджено допитом свідків, вказують про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення.
Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи події і складу адміністративного правопорушення (п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП).
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 8, 172-20, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв'язку з відсутністю в її діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя Герчаківська О.Я.