Справа № 451/1582/25
Провадження № 3/451/746/25
іменем України
22 вересня 2025 року місто Радехів
Суддя Радехівського районного суду Львівської області Патинок О.П. розглянувши об'єднані матеріали, які надійшли з ВП №1 Шептицького РВП ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, із середньою освітою, одруженого, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, ч. 2 ст. 173-2 КУпАП,
встановив:
Обставини справи, які встановив суд.
ОСОБА_1 - 24.07.2025 близько о 12 год. 30 хв. в АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї неповнолітньої доньки гр. ОСОБА_2 , а саме ображав нецензурними словами, тягнув за волосся, чим завдав шкоди психологічному здоров'ю неповнолітній.
Такими діями, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 - 24.07.2025 близько о 12 год. 30 х.в АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно дружини гр. ОСОБА_3 , а саме ображав її нецензурними словами, вдарив табуреткою, в результаті чого завдав шкоди психічному здоров'ю.
Такими діями, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
На розгляд матеріалів справи про адміністративні правопорушення в суді правопорушник не з'явився. Разом із матеріалами справи надійшла заява про розгляд справи без його участі, вину у вчиненому правопорушенні визнає та просить суд суворо не карати (а.с.22). Частиною 3 статті 268 КУпАП передбачений виключний перелік статтей при розгляді справ, за якими присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Категорія справ за ст. 173-2 КУпАП до вказаного переліку не входить, а тому присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, за даними статтями у судовому засіданні не є обов'язковою.
Позиція потерпілих.
Потерпілі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилися.
Докази, подані особою, уповноваженою на складання протоколів про адміністративне правопорушення:
- протокол про адміністративне правопорушення, серії ВАД №480613 від 17.09.2025, з якого видно, що ОСОБА_1 - 24.07.2025 близько о 12 год 30 хв в АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї неповнолітньої доньки гр. ОСОБА_2 , а саме ображав нецензурними словами, тягнув за волосся, чим завдав шкоди психологічному здоров'ю неповнолітній. Такими діями, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП;
- протокол про адміністративне правопорушення, серії ВАД №480612 від 17.09.2025, з якого видно, що ОСОБА_1 - 24.07.2025 близько о 12 год 30 хв в АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно дружини гр. ОСОБА_3 , а саме ображав її нецензурними словами, вдарив табуреткою, в результаті чого завдав шкоди психічному здоров'ю. Такими діями, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП;
- рапорт старшого інспектора ВП №1 Шептицького РВП у Львівській області Припутницької З.Б. від 24.07.2025, яким повідомлено про встановлення обставин, які свідчать про вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства стосовно своєї неповнолітньої доньки ОСОБА_2 та дружини ОСОБА_3 ;
- письмова заява ОСОБА_3 від 24.07.2025 згідно з якої видно, що ОСОБА_3 просить притягнути свого чоловіка ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності;
- письмові пояснення ОСОБА_3 від 24.07.2025 по суті правопорушення, які підтверджують обставини, викладені у протоколі про адміністративні правопорушення;
- письмові пояснення ОСОБА_2 від 24.07.2025 по суті правопорушення, які підтверджують обставини, викладені у протоколі про адміністративні правопорушення;
- форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 24.07.2025 щодо постраждалої особи ОСОБА_3 , якою поліцейським визначено низький рівень небезпеки;
- форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 24.07.2025 щодо постраждалої особи ОСОБА_2 , якою поліцейським визначено низький рівень небезпеки;
- визнавальні письмові пояснення ОСОБА_1 від 17.09.2025 по суті правопорушення, які підтверджують обставини, викладені у протоколі про адміністративні правопорушення.
Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував відповідно до встановлених обставин у справі.
З'ясувавши дійсні обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суддя встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частина 1 статті 173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Частина 2 статті 173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
На підставі фактичних даних, які встановлені дослідженими та перевіреними в ході розгляду справи доказами, суд встановив наявність адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, та винуватість ОСОБА_1 в їх вчиненні.
Відтак, всебічно, повно та об'єктивно з'ясувавши обставини справи в їх сукупності, дослідивши та оцінивши зібрані докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склади адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно із ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Санкцією ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачено накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Санкцією ч. 2 ст. 173-2 КУпАП передбачено накладення штрафу від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до п'ятдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від двох до десяти діб.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Ураховуючи характер та обставини вчинених правопорушень, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, щире розкаяння винного, як обставину, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд вважає, що ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, з врахуванням вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП необхідно піддати адміністративному стягненню у виді штрафу.
Щодо застосування заходів, передбачених ст. 39-1 КУпАП, то суд враховує, що це право суду, оскільки вказана норма передбачає, що у разі вчинення домашнього насильства суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Враховуючи обставини справи, характер вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, суд вважає за необхідне застосувати відносно нього лише адміністративне стягнення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, ч. 2 ст. 173 КУпАП, а положення ст. 39-1 КУпАП про проходження програми, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», - не застосовувати.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи стягується судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму.
Керуючись ст. 36, 283 КУпАП, суддя,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення:
- за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - у виді штрафу в розмірі 20 (двадцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 340 (триста сорок) гривень,
- за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП - у виді штрафу в розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 510 (п'ятсот десять) гривень.
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП остаточно застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 510 (п'ятсот десять) гривень, які необхідно сплатити за реквізитами: Одержувач: УКуРадех.р/Радехівський р-н/21081100, Код отримувача: (ЄДРПОУ): 38008294, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку (IBAN): UA888999980313030106000013847, КПН: 21081100, МФО: 899998, Призначення платежу: Штраф про адміністративне правопорушення в Радехівській ОТГ.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок, який необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача ЄДРПОУ - 37993783; Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) - 899998; Рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; Код класифікації доході бюджету - 22030106), Призначення платежу - Судовий збір.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом та відповідно до вимог ст. 308 цього Кодексу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Радехівський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч.5ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.
СуддяО. Патинок