Справа № 337/4320/25
Номер провадження 2/337/2362/2025
22 вересня 2025 рокум. Запоріжжя
Хортицький районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого судді - Салтан Л.Г.
за участю секретаря - Кабалюка Д. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно виплачених коштів,
20.08.2025 року представник Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся в Хортицький районний суд м. Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно виплаченої суми державної соціальної допомоги у розмірі 84826,75 грн.
25.08.2025 року ухвалою Хортицького районного суду м. Запоріжжя відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов просить задовольнити.
Відповідачка в судове засідання не з'явилась, з заявами про відкладення розгляду справи не зверталась, про розгляд справи сповіщена у встановленому порядку.
Відзив на позов у відповідності до ст. 178 п.8 ЦПК України не надано, представник позивача не заперечує проти розгляду справи у відсутності відповідача, на підставі документів наявних у матеріалах справи з ухваленням заочного рішення, тому суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів, відповідно з ч.1 п.2 ст.280 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , перебувала на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.
02.11.2018 ОСОБА_1 звернулась до Управління з «Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. В розділі ІV декларації «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності чи володінні членів сім'ї …» Відповідачем вказано відсутність транспортних засобів у володінні.
На підставі заяви від 02.11.2018 та доданих документів Відповідачу була призначена і виплачувалася державна соціальна допомога в розмірі 4636,83 грн. на місяць, а з 01.12.2018, у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму - 4814,99 грн. на місяць.
В подальшому 06.05.2019, 01.11.2019, 06.05.2020 ОСОБА_1 знову зверталась до Управління новими заявами та деклараціями і отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у наступні періоди. В розділі ІV декларацій «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності чи володінні членів сім'ї …» Відповідачем вказувалося наявність у володінні автомобілю марки «ДЕО» 2007 року, державний номерний знак НОМЕР_1 .
Своїм підписом у заявах та деклараціях, відповідач засвідчила, що ознайомлювалась з попередженням про відмову в призначені або припиненні виплати державної соціальної допомоги та повернення надміру нарахованих коштів в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан.
Згідно з актом від 05.02.2021 спеціалістами Управління проведена перевірка достовірності та повноти інформації, що надавалася заявниками для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Під час проведення перевірки з'ясовано, що відповідачем при зверненнях 02.11.2018, 06.05.2019, 01.11.2019 та 06.05.2020 надана недостовірна інформація про свій майновий стан, а саме не зазначено наявність другого автомобілю.
Згідно інформацією з Єдиного державного реєстру транспортних засобів за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) зареєстровано: з 07.12.2017 року автомобіль ЗАЗ-DAEWOO Т13110 ЗНГ, д.н.з. НОМЕР_3 (договір купівлі-продажу ТЗ №6982/17/000104 від 07.12.2017), з 26.09.2018 року автомобіль AUDI 100, д.н.з. НОМЕР_4 (договір купівлі-продажу ТЗ №7260/18/001178 від 26.09.2018).
Таким чином, будучи повідомленою під підпис про необхідність надання повної і достовірної інформації, як при зверненні 02.11.2018 так і при подальших зверненнях 06.05.2019, 01.11.2019 та 06.05.2020 Відповідач не задекларувала, що у її володінні перебуває більше одного автомобіля, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги, в наслідок чого були надміру виплачені бюджетні кошти.
Згідно з розрахунком обсяг надміру виплачених відповідачу коштів за період з 01.11.2018 по 31.07.2020 становить 96942,59 грн. За рахунок утримання боргу з нарахувань, що були призначені і виплачувалися відповідачу в наступні періоди до серпня 2024 року утримано 12115,84 грн. Залишок переплати на час подання повної заяви склав 84826,75 грн.
Департаментом на адресу місця проживання ОСОБА_1 направлялись листи з пропозицією повернути переплачену суму державної соціальної допомоги добровільно, але переплачені кошти відповідач у добровільному порядку станом на дату подання позову не повернув.
Таким чином Департамент намагався вирішити цей спір з відповідачем в досудовому порядку, шляхом звернення до відповідача, однак повідомлення повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги залишились без реагування, в добровільному порядку надмірно нараховані кошти відповідачем не повернуті, при цьому рішення Управління оскаржені не були.
Згідно п.10 Порядку 250 соціальна допомога не призначається у разі, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю автомобіля в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї, а також якщо у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Згідно із ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставне набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. При цьому, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб для існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зст..68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з ст.. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", цей Закон спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до ст. 1-2 зазначеного Закону України державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї;
сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Права члена сім'ї має одинока особа;
малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї;
прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" (966-14) для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення;
середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.
Законодавство про державну соціальну допомогу складається з Закону України "Про прожитковий мінімум", цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання державної соціальної допомоги.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", далі Закон України №1768-III, право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги (250-2003-п) встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.7 Закону України №1768-III, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р.№ 250затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, який визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", далі - Порядок 250.
Відповідно до п. 6 Порядку 250, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Відповідно до п. 8-9 Порядку 250, соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково. Рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів. У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім'ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.
Відповідно до п. 14 Порядку 250, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги ( z0112-02 ), що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.
Отже, з врахуванням вищенаведеного та беручи до уваги те, що наявність у власності особи або членів її сім'ї більше одного автомобіля є обставиною, яка безпосередньо впливає на призначення допомоги, а тому не повідомлення Відповідачем Управлінню повної достовірної інформації про майновий стан і отримання допомоги в період з 01.11.2018 по 31.07.2020, загальний розмір якої становить 84826,75 грн., свідчить про недобросовісність і вину відповідача у надмірній виплаті допомоги.
Таким чином, суд вважає заявлені вимоги законними та обґрунтованими, та приходить до висновку про стягнення з відповідача на користь позивача надміру сплачену суму бюджетних коштів.
Крім того, з відповідача підлягає стягненню судові витрати позивача у вигляді сплати судового збору в сумі 3028,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 89, 141, 279, 263, 264, 354 ЦПК України, суд,
Позов - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , що зареєстрована: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 37573438 м.Запоріжжя б.Марії Примаченко, 3 ) надміру виплачені кошти у розмірі 84826,75 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , що зареєстрована: АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 3028,00 грн на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 37573438 37573438 м.Запоріжжя б.Марії Примаченко, 3 ).
Копію рішення надіслати сторонам.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького Апеляційного суду через Хортицький районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі в 30-денний строк з дня виготовлення повного тексту рішення апеляційної скарги.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: Л.Г.Салтан