Справа №463/7765/25
Провадження №3/463/1550/25
19 вересня 2025 року суддя Личаківського районного суду м. Львова Боброва Ю.Ю., розглянувши об'єднані в одне провадження адміністративні матеріали, які надійшли з Львівського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 та ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 16 липня 2025 року о 11:20 за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство економічного та психологічного характеру щодо матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме виражався нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, забирав гроші та цінні речі, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Окрім цього, ОСОБА_1 16 липня 2025 року о 11:20 за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство економічного та психологічного характеру щодо доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме виражався нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, забирав гроші на проживання, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, в судове засідання за викликом суду не з'явився, про дату, час та місце слухання справи був належним чином повідомлений, причин неявки не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не подав.
Відповідно до положень ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі відсутності цієї особи справу можна розглянути на підставі матеріалів, які є у справі у відсутності правопорушника.
Згідно правової позиції Європейського суду з прав людини, що викладена у справі "Пономарьов проти України", сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. З урахуванням обмежених строків розгляду справи, повідомлення при складенні протоколу про розгляд справи в Личаківському районному суді м. Львова, а також того, що розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення може проводитися у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про можливість розгляду такої у відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних доказів.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення стверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №478569 від 7 серпня 2025 року, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №478566 від 7 серпня 2025 року, заявою та письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 , рапортом, формами оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, яким визначено високий рівень небезпеки, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , якими факт вчинення правопорушень та вину визнав.
В той же час, кваліфікуючи у проколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №478569 від 7 серпня 2025 року дії ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КпАП України як такі, що вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, до матеріалів протоколу не долучено жодних доказів на підтвердження цієї обставини.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 251 КпАП України обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, оскільки матеріали справи не містять підтвердження того, що ОСОБА_1 протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КпАП України, підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КпАП України відсутні, а тому його дії необхідно перекваліфікувати з ч. 2 ст. 173-2 КпАП України на ч. 1 ст. 173-2 КпАП України. Перекваліфікація дій не порушує права ОСОБА_1 , не погіршує його становище та відповідатиме завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Таким чином, враховуючи наведене, вважаю, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 173-2 КпАП України.
Відповідно до ст. 36 КпАП України при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи вищенаведене, характер вчинених правопорушень, наявних в суду даних про особу правопорушника, вважаю, що йому необхідно обрати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 173-2 КпАП України.
Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, 173-2, 283, 284, 294 КпАП України, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та з врахуванням положень ч. 2 ст. 36 КпАП України обрати йому покарання у виді адміністративного штрафу у розмірі в розмірі 20 (двадцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 грн (триста сорок гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в користь держави судовий збір в розмірі 605,6 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому даної постанови, а в разі її оскарження - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у визначений строк, постанова надсилається для примусового виконання, а штраф стягується у подвійному розмірі, тобто становитиме 680 (шістсот вісімдесят) гривень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через місцевий суд.
Суддя: Юлія БОБРОВА