Постанова від 18.09.2025 по справі 461/6828/25

Справа №461/6828/25

Провадження №3/461/2459/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Кітов О.В., за участі представника митного органу Сліпенка С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Львівської митниці Держмитслужби України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 від 04.11.2020 виданий органом 6126, запис 19790206-00358,

за ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України,

встановив:

18.06.2025 в зону митного контролю пункту пропуску «Шегині - Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці у напрямку виїзд з України по смузі руху «зелений коридор» під керуванням громадянина України ОСОБА_1 в'їхав транспортний засіб марки «Mercedes-Benz», моделі «Sprinter», реєстраційний номерний НОМЕР_2 . Обравши формою проходження митного контролю смугу спрощеного митного контролю - «зелений коридор», ОСОБА_1 своїми діями заявив про відсутність у нього будь-яких товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню і оподаткуванню, або які належать до категорії товарів, на переміщення яких через митний кордон України встановлені заборони або обмеження.

Під час здійснення митного контролю автомобіля марки «Mercedes-Benz», моделі «Sprinter», реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 у вантажному відсіку транспортного засобу без ознак приховування було виявлено незаявлені за встановленою формою музичні інструменти, а саме акордеони, в кількості 5 (п'ять) штук, торгових марок «Parlando», «Migma», «Meinel & Herold», «Cantulia», «Weltmeister», з явними ознаками старовини.

Документів, які б підвереджували право власності, походження, а також вартість зазначених музичних інструментів, громадянин України ОСОБА_1 до митного контролю не надав. У своїх письмових поясненнях гр. ОСОБА_1 повідомив, що вказані музичні інструменти він придбав через Інтернет платформу для розміщення онлайн-оголошень «OLX» та переміщував до Республіки Польща своєму знайомому.

На виконання листа Львівської митниці від 03.07.2025 №20-04/20-06/17271, Територіальною службою контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України Департаменту з питань культури національностей та релігій Львівської ОВА проведено мистецтвознавчу експертизу. Відповідно до висновку державної експертизи від 17.07.2025, який скеровано до Львівської митниці листом від 23.07.2025 №06/03 (вх. митниці №26818/14/20 від 28.07.2025) надані на дослідження музичні інструменти (акордеони) не мають культурної та історичної цінності, не належить до Державної колекції музичних інструментів, а також не можуть бути занесені до Державного реєстру національного культурного надбання. Виявлені музичні інструменти (акордеони) виготовлені у період з 1920 року до 1950 року, а їх загальна вартість становить 38000,00 гривень.

Відповідно до вимог частини другої статті 366 Митного кодексу України, канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Частиною четвертою та п'ятою статті 366 Митного кодексу України передбачено, що громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою; обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Інструкцією про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженою наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 №258, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 09.07.2002 за № 571/6859 (далі - Інструкція 258), визначено порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України фізичними особами та юридичними особами.

Крім цього, Додатком 1 до пункту 1.5 Інструкції 258 визначено перелік предметів культурного і ужиткового призначення серійного і масового виробництва, на вивезення (тимчасове вивезення) яких дозвіл Державної служби контролю не потрібен.

Так, пунктом 8 Додатку 1 до пункту 1.5 Інструкції 258 передбачено, що дозвіл Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України на вивезення (тимчасове вивезення) музичних інструментів не потрібен на музичні інструменти за наявності одного з документів: фабричний паспорт, торгова квитанція, чек, ярлик на інструменті тощо, що виготовлені після 1950 року, у т.ч.: фабричні серійні музичні інструменти вітчизняного та зарубіжного виробництва; механічні та електромузичні інструменти фабричного виробництва.

Враховуючи, що відповідно до висновку державної експертизи від 17.07.2025 усі виявлені музичні інструменти (акордеони) виготовлені у період з 1920 року до 1950 року, а відтак, при переміщенні їх через митний кордон України необхідна наявність дозволу Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України на вивезення (тимчасове вивезення).

Листом Львівської митниці №20/20-01/10/19317 від 29.07.2025 викликався гр. ОСОБА_1 у зв'язку з вирішенням питання про складання протоколу про порушення митних правил. У визначений час останній не прибув та про причину неявки не повідомив.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 вчинив недекларування товарів, що підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо вивезення за межі митної території України.Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого частиною третьою статті 471 Митного кодексу України.

ОСОБА_1 на розгляд справи не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, наслідки неявки.

Відповідно до ст. 526 МК України, вважаю можливим провести розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та не з'явилася на розгляд справи, хоча належним чином повідомлялась про час і місце розгляду справи.

Представник Львівської митниці Держмитслужби Сліпенко С.В. протокол підтримав.

Заслухавши пояснення представника Львівської митниці Держмитслужби Сліпенка С.В., дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Частиною 3 статті 471 МК України передбачена відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.

Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України, канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Згідно ч. 4 ст. 366 МК України, громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.

Відповідно до п. 1 ст. 197 Митного кодексу України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій відповідних дозвільних документів.

На підставі ч. 6 ст. 372 Митного кодексу України, тимчасове вивезення (пересилання) громадянами-резидентами за межі митної території України культурних цінностей здійснюється з поданням відповідних документів, які підтверджують право вивезення за межі митної території України культурних цінностей та дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України щодо тимчасового вивезення таких товарів за межі митної території України.

Інструкцією про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженою наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 №258, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 09.07.2002 за № 571/6859 (далі - Інструкція 258), визначено порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України фізичними особами та юридичними особами.

Крім цього, Додатком 1 до пункту 1.5 Інструкції 258 визначено перелік предметів культурного і ужиткового призначення серійного і масового виробництва, на вивезення (тимчасове вивезення) яких дозвіл Державної служби контролю не потрібен.

Так, пунктом 8 Додатку 1 до пункту 1.5 Інструкції 258 передбачено, що дозвіл Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України на вивезення (тимчасове вивезення) музичних інструментів не потрібен на музичні інструменти за наявності одного з документів: фабричний паспорт, торгова квитанція, чек, ярлик на інструменті тощо, що виготовлені після 1950 року, у т.ч.: фабричні серійні музичні інструменти вітчизняного та зарубіжного виробництва; механічні та електромузичні інструменти фабричного виробництва.

Враховуючи, що відповідно до висновку державної експертизи від 17.07.2025 усі виявлені музичні інструменти (акордеони) виготовлені у період з 1920 року до 1950 року, а відтак, при переміщенні їх через митний кордон України необхідна наявність дозволу Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України на вивезення (тимчасове вивезення).

Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи про порушення митних правил, а саме: протоколом про порушення митних правил №1143/UA209000/2025 від 06.08.2025; актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 18.06.2025; контрольним талоном; доповідною та службовою записками; та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об?єктивному взаємозв?язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

З наведених доказів вбачається, що вони доводять факт, спосіб та порядок перетину митного кордону даною особою, обставини виявлення незадекларованого товару.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, приймаю до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у виді штрафу, в межах встановлених санкцією ч. 3 ст. 471 МК України, без конфіскації товару.

Згідно ст. 519 МКУ, витрати у справі про порушення митних правил складаються з видатків на інвентаризацію, зберігання, перевезення (пересилання) товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, а також з інших понесених митними органами витрат на провадження або розгляд справи. До витрат у справі про порушення митних правил належать також кошти, що виплачуються експерту за виконання його обов'язків та за роботу, виконану за дорученням митного органу, виплати добових, компенсації на проїзд до митного органу і назад та наймання приміщення, а також кошти, одержані свідком на відшкодування витрат, пов'язаних з викликом для дачі пояснень.

Відповідно до ст. 520 МКУ, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.

Таким чином, з особи, яка притягається до відповідальності, підлягають стягненню витрати, понесені митним органом за зберігання товарів, які стали предметом порушення митних правил.

Статтею ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом. Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.

Керуючись ст.ст.458, 459, 461, 471, 486, 527, 528 МК України, -

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень.

Вилучений, згідно протоколу №1143/UA209000/2025 від 06.08.2025 року, товар повернути ОСОБА_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 витрати за зберігання на складі митниці товарів, які є предметом порушення митних правил у розмірі 524,32 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 605,60 гривень судового збору.

Постанова може бути оскаржена упродовж десяти днів з дня її винесення.

Суддя Олександр КІТОВ