Cправа № 127/21580/25
Провадження № 3/127/4547/25
15 вересня 2025 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Березовська О. А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП,
10.07.2025 до Вінницького міського суду Вінницької області надійшла вище зазначена справа.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 671502 26.06.2025 близько 11 год. 45 хв. громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у громадському місці, неподалік зупинки громадського транспорту у м. Вінниці по вул. С. Зулінського, курив цигарки, чим порушив громадську мораль та вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 175-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судові засідання, які були призначені на 29.07.2025 о 09-30, 19.08.2025 о 17-00 та 15.09.2025 о 09-30 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином. Судові повістки направлялися ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, що вказана у протоколі про адміністративне правопорушення. Рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення повернулись на адресу суду з відміткою відділення АТ «Укрпошта» - «адресат відсутній за вказаною адресою» ( а.с. 8-9, 11-12, 15-16).
Крім того, інформація щодо дати, часу та місця розгляду справи була розміщена на офіційному веб-сайті Вінницького міського суду Вінницької області, що дозволяло ОСОБА_1 самостійно її переглянути.
Практика Європейського Суду з прав людини (зокрема рішення "Пономарьов проти України" від 3 квітня 2008) наголошує, що "сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження", враховуючи наведені обставини, та те, що ОСОБА_1 був обізнаний про складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, клопотань про відкладення розгляду справи від ОСОБА_1 не надходило, в матеріалах справи містяться пояснення ОСОБА_1 , відповідно до яких він визнав обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та визнав вину, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи та, враховуючи положення п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу. Суд не наділений в справах про притягнення особи до адміністративної відповідальності повноваженнями збирати докази.
Будь-які докази на підтвердження вчинення ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, окрім протоколу про адміністративне правопорушення суду не надані.
Ч. 1 ст. 175-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, без наявних інших доказів, які б підтверджували обставини, викладені у ньому, не є беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні. Отже, з огляду на вказане сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є доказом вини ОСОБА_1 .
Суд критично оцінює пояснення неповнолітнього ОСОБА_1 ( а. с. 2), в яких він визнає вину у вчиненні адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).
Також, за частиною 2 статті 33 Закону України «Про Національну поліцію», проведення опитування неповнолітніх допускається тільки за участю батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога.
Оскільки неповнолітній давав пояснення поліцейським й ті складали протоколи без участі законного представника, захисника або педагога, то здобуті з порушенням юридичних гарантій захисту прав і законних інтересів неповнолітнього докази є недопустимими.
Згідно із ст. 252 КУпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З вище наведених підстав суд доходить висновку про недоведеність події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП в діях ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, керуючись п. 1 ст. 247, статтями 283, 284 КУпАП, суд
Провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП закрити за відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Олена БЕРЕЗОВСЬКА