19 вересня 2025 року м. Київ
Справа: № 755/5367/25
Провадження: №33/824/3061/2025
Суддя судової палати з розгляду цивільних справ Київського апеляційного суду Невідома Т. О.,
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 05 травня 2025 року, винесену під головуванням суддіСазонова М. Г.,
про притягнення до адміністративної ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виконуючий обов'язки директора Державного підприємства «УКРСПИРТ»,проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 41 КУпАП,
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 23 квітня 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи становить 510 грн, на користь держави.
Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн. 60 коп.
Не погодившись із таким судовим рішенням, ОСОБА_1 подав 05 травня 2025 року апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просив скасувати постанову Дніпровськогорайонного суду м. Києва від 23 квітня 2025 року та закрити провадження у справі на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що ним на виконання вимог норми ч.2 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» вживаються всі можливі заходи для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Крім того, вкаазує, що у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» щодо лібералізації діяльності у сфері виробництва і обігу спирту етилового №318-ІХ від 03 грудня 2019 року ДП «УКРСПИРТ» втратило статус спиртової монополії Через припинення виробничої діяльності та реалізаціїпродукції, сформувалась нестача обігових коштів та відкриття численних виконавчих проваджень контрагентами до ДП «УКРСПИРТ», які призвели до арешту розрахункових рахунків і спричинило нарощення заборгованості по розрахунках за зобов'язаннями, в тому числі із виплати заробітної плати. Також зазначив, що в даному випадку адміністративне правопорушення є триваючим, адже фактично заборгованість по виплаті заробітної плати правцівниками підприємства виникла ще з 01 січня 2024 року, тобто, до призначення його, ОСОБА_1 ,в. о. директора ДП «УКРСПИРТ».
В судовезасідання ОСОБА_1 не з'явився. Про судовезасіданняпризначене на 19 вересня2025 року ОСОБА_1 повідомлявся за зазначеною в матеріалахсправиадресою. Згіднозворотногоповідомлення «Укрпошти» поштовевідправлення повернулось до суду апеляційноїінстанції з відміткою «адресат відсутній за вказаноюадресою».Однак, в судовезасідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, будь-якихзаяв та клопотань не подавав, у зв'язку з чимвважаюможливимпроведенняапеляційногорозгляду за йоговідсутності на підставінаявнихматеріалів.
Згідно ч. 6 ст. 294 КУпАП, неявка в судовезасідання особи, яка подала скаргу, іншихосіб, якіберуть участь у провадженні у справі про адміністративнеправопорушення, не перешкоджаєрозглядусправи, крімвипадків, коли є поважні причини неявки або в суду відсутняінформація про належнеповідомленняцихосіб.
Ураховуючинаведеніобставини, вважаю за можливерозглянути справу за відсутності ОСОБА_1 відповідно до ч. 6 ст. 294 КУпАП.
Дослідивши письмові матеріали справи, відтворивши відеозаписи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, доходжу висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення.
Відповідно дост. 245 КУпАПзавданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно дост. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративнеправопорушення, є будь-якіфактичнідані, на основіяких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлюєнаявністьчивідсутністьадміністративногоправопорушення, винністьданої особи в йоговчиненні та іншіобставини, щомаютьзначення для правильного вирішеннясправи. Ціданівстановлюються протоколом про адміністративнеправопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративноївідповідальності, потерпілих, свідків, висновкомексперта, речовимидоказами, показаннямитехнічнихприладів та технічнихзасобів, щомаютьфункції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числітими, щовикористовуються особою, яка притягається до адміністративноївідповідальності, абосвідками, а такожпрацюючими в автоматичному режимі, чизасобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числітими, щовикористовуються особою, яка притягається до адміністративноївідповідальності, абосвідками, а такожпрацюючими в автоматичному режиміабо в режиміфотозйомки (відеозапису), яківикористовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, щостосуютьсязабезпеченнябезпекидорожньогоруху та паркуваннятранспортнихзасобів, актом огляду та тимчасовогозатримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а такожіншими документами.
Відповідно до ч. 2ст. 251 КУпАП, обов'язокщодозбираннядоказівпокладається на осіб, уповноважених на складанняпротоколів про адміністративніправопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінюєдокази за своїмвнутрішнімпереконанням, щоґрунтується на всебічному, повному і об'єктивномудослідженнівсіхобставинсправи в їхсукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративніправопорушенняздійснюється на основісуворогододержаннязаконності. Застосуванняуповноваженими на те органами і посадовими особами заходівадміністративноговпливупровадиться в межах їхкомпетенції, в точнійвідповідності з законом.
Апеляційний суд вважає, що вищевказані вимоги закону під час розгляду матеріалів за протоколом про адміністративне правопорушення судом першої інстанції дотримані і висновок суду про визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, є правильним, а зміст постанови відповідає вимогам, передбаченими ст.283 КУпАП, оскільки в ній наведені докази, на яких ґрунтується висновок про ОСОБА_3 даного адміністративного правопорушення.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 , який виконує обов'язки директора Державного підприємства «Укрспирт» з 07.05.2024 року відповідно до наказу № 967 від 06.05.2024 року Фонду державного майна України, яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. ЄвгенаСерстюка, 23, порушив вимоги ч. 1 ст. 10 Закону України «Про організаціютрудовихвідносин в умовахвоєнного стану» (ч. 1 ст. 115 КЗпПУкраїни, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці»),а саме: заробітна плата працівникам не виплачується у відповідності до умов, визначенихтрудовим договором, у зв'язку з чимзаборгованість з виплатизаробітної плати в ДП «Укрспирт» за період з 01.01.2024 по 28.02.2025 перед 367 працівникамискладає 33 299 305,28 грн.; з них: перед працюючими на підприємстві (135 осіб) в сумі 17 502 351,00 грн. за період з 01.01.2024 по 28.02.2025, перед звільненими з підприємства (232 особи) в сумі 15 796 954,30 грн. за період з 01.01.2024 по 28.02.2025.З протоколу слідує, що такий складений за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , який своїми підписами підтвердив, що зі змістом протоколу ознайомлений. В графі "пояснення особи, яка притягається до адміністративноївідповідальності" вказав, що з протоколом не згідний, запереченнябудутьнаданідодатково (а.с. 1-3).
ВищевказаніобставинипідтверджуютьсяНаказом Фонду державного майна України № 967 від 06.05.2024 року виконуючимобов'язки директора ДП «Укрспирт» ОСОБА_1 з 07.05.2024 року.
21.03.2025 року виконуючийобов'язки директора ДУ «Укрспирт» ОСОБА_1 надавписьмовіпояснення, в якихпідтвердивнаявністьзаборгованості перед працюючими і звільненимипрацівниками звиплатизаробітної плати, в обґрунтуваннявиникненнязаборгованостіпослався на нестачуобіговихкоштів через втратуспиртовоїмонополії та відкриттячисленнихвиконавчихпроваджень контрагентами.
24.03.2025 року Державною службою з питаньпраці Центрального міжрегіональногоуправлінняДержпраці за результатами проведенняпозапланового заходу державного контролю щодододержаннявимогзаконодавства у сферіпраціскладено Акт № Ц/КВ/4226/363, згідноякогобуловстановленонаступне. ДП «Укрспирт» (код ЄДРПОУ 37199618) займаєтьсядистиляцією, ректифікацією та змішуваннямспиртнихнапоїв, підпорядковується Фонду державного майна. Попереднійпозаплановийзахід державного нагляду (контролю) проводився з 11.11.2024 по 22.11.2024 (Акт № Ц/КВ/26724/14), за результатами якоговидававприписщодоусуненняпорушень, якийбуловиконано.
Станом на день проведення контролю загальнакількістьпрацівників становить 135 осіб. Згіднозіштатнимрозписом на підприємстві 163 штатнихпрацівника, з них: 26 - мобілізованихпрацівників, за якимизберігаєтьсяробочемісце та 2 перебувають у відпустці для догляду за дитиною. Працює 135 осіб, з них: 64 - чоловіки, 56 - жінки, 15 - особи з інвалідністю (11 чоловіків та 4 жінки).
На момент перевіркизаборгованість по заробітнійплаті за період з 01.01.2024 по 28.02.2025 перед працівникамискладає 33 299 305,28 грн.
Перед працюючими на підприємстві (135 осіб) в сумі 17 502 351,00 грн., з них: перед жінками (56 осіб) в сумі 8 703 456,30 грн., перед особами з інвалідність (15 осіб) в сумі 1 668 723,64 грн.
Перед звільненими з підприємства (232 особи) в сумі 15 796 954,30 грн. за період з 01.01.2024 по 28.02.2025, з них: перед жінками (108 осіб) в сумі 7 075 668,08 грн., перед особами з інвалідністю (22 особи) - 996 984,56 грн.
24.03.2025 року інспекторомДержавноїслужби з питаньпраці ОСОБА_5 винесеноприпис про усуненнявиявленихпорушеньзаконодавства про працю № Ц/КВ/4226/363/П строком до 24.06.2025 року. Примірникприписуотримав 24.03.2025 виконуючийобов'язки директора ДУ «Укрспирт» ОСОБА_1 .
Вищенаведенідокази є належними й допустимими, зібранівідповідно до вимогКУпАП, порушень при їхзбиранніапеляційним судом не виявлено, у своїйсукупностіпідтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні ним передбаченого ч.1 ст.41 КУпАПадміністративногоправопорушення.
Диспозиція ч.1 ст.41 КУпАПпередбачаєвідповідальність за порушеннявстановленихтермініввиплатипенсій, стипендій, заробітної плати, виплатаїх не в повномуобсязі, термінунаданняпосадовими особами підприємств, установ, організаційнезалежновідформивласності та фізичними особами - підприємцямипрацівникам, у тому числіколишнім, на їхнювимогудокументівстосовноїхтрудовоїдіяльності на даномупідприємстві, в установі, організаціїчи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначенняпенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про зверненнягромадян", абонаданнязазначенихдокументів, щомістятьнедостовірнідані, порушеннятермінупроведенняатестаціїробочихмісць за умовамипраці та порядку їїпроведення, а такожіншіпорушеннявимогзаконодавства про працю.
Об'єктомданогоадміністративногоправопорушення є суспільнівідносини у сферіохорони права громадян на працю, на оплату праці, на охоронупраці та інших прав у трудовійсфері, визначених у Кодексізаконів про працюУкраїни, Законах України «Про охоронупраці», «Про оплату праці», «Про відпустки», «Про організаціютрудовихвідносин в умовахвоєнного стану» тощо).
Істотноюознакою складу адміністративногоправопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, є спеціальнийсуб'єкт,посадові особи підприємств, установ і організаційнезалежновід форм власності, громадяни - суб'єктипідприємницькоїдіяльності, яківикористовуютьнайманупрацю. Суб'єктивна сторона характеризуєтьсянаявністю вини, як у форміумислу, так і у формінеобережності.
Диспозиціянорми ч.1 ст.41 КУпАП є бланкетною, тобто,відсилає до інших нормативно-правових, якіпередбачаютьконкретні правила щодопраці.
Згідно ч.1 ст.10 Закону України «Про організаціютрудовихвідносин в умовахвоєнного стану» заробітна плата виплачуєтьсяпрацівнику на умовах, визначенихтрудовим договором. Відповідно до ч.2 ст.10 Закону України «Про організаціютрудовихвідносин в умовахвоєнного стану» роботодавець повинен вживативсіхможливихзаходів для забезпеченняреалізації права працівників на своєчаснеотриманнязаробітної плати.
При цьому,роботодавецьзвільняєтьсявідвідповідальності за порушеннязобов'язаннящодостроків оплати праці, якщодоведе, щоцепорушеннясталосявнаслідокведеннябойовихдійабодіїіншихобставиннепереборноїсили (частина 3 статті 10 Закону України «Про організаціютрудовихвідносин в умовахвоєнного стану»).
Частиною 1 статті 115 Кодексу законів про працюУкраїни передбачено, щозаробітна плата виплачуєтьсяпрацівникам регулярно в робочідні у строки, встановленіколективним договором абонормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинноїпрофспілковоїорганізаціїчиіншимуповноваженим на представництвотрудовимколективом органом (а в разівідсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженимитрудовимколективом), але не рідшедвохразів на місяць через проміжок часу, що не перевищуєшістнадцятикалендарнихднів, та не пізніше семи днівпіслязакінченняперіоду, за якийздійснюєтьсявиплата.
Статтею 116 Кодексу законів про працю України визначено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщопрацівник в день звільнення не працював, то зазначенісумимають бути виплачені не пізнішенаступного дня післяпред'явленнязвільненимпрацівникомвимоги про розрахунок. Про суми, нараховані та виплаченіпрацівникові при звільненні, іззазначеннямокремо кожного виду виплати (основна та додатковазаробітна плата, заохочувальні та компенсаційнівиплати, іншівиплати, на якіпрацівникмає право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у тому числі при звільненні) роботодавець повинен письмовоповідомитипрацівника в день їхвиплати
Відповідно до протоколу проадміністративнеправопорушення ОСОБА_1 ставиться у провинупорушеннязабезпеченняреалізації права працівників на своєчаснеотриманнязаробітної плати, а йогодіїкваліфіковано за ч.1 ст.41 КУпАП, щопідтверджуєтьсяматеріаламисправи в сукупності.
Доводи скаржника, що в даному випадку адміністративне правопорушення є триваючим, адже фактично заборгованість по виплаті заробітної плати правцівникампідприємства виникла ще з 01 січня 2024 року, тобто, до призначення його в. о. директора ДП «УКРСПИРТ» оцінюються критично, виходячи з наступного.
Частиною 2 статті 38 КУпАП встановлено, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій і четвертій цієї статті.
Слід зазначити, що в теорії адміністративного права під триваючим правопорушенням розуміють тривале невиконання вимог правової норми у вигляді дії або бездіяльності. Характер триваючого правопорушення оцінюється судом в кожному конкретному випадку індивідуально. Верховний Суд у постанові від 11 квітня 2018 року у справі №804/401/17 зазначив, що триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок.
Тобто, триваючі правопорушення припиняються, якщо факт цих правопорушень виявлено компетентним органом при проведенні перевірок.
Відповідно до акту від 24 березня 2025 року, який складений за результами проведеного планового(позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах праці правопорушення було виявлено 24 березня 2025 року. Отже,правопорушеннябуло виявлеенопід час проведенняпозаплановоїперевіркиз 21 березня 2025 року по 24 березня 2025 року, а отжезазначенеправопорушення не є триваючим.
Переконливих доводів, які б безумовно спростовували висновки суду, викладені в постанові, і могли б бути підставами для її скасування та закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 КУпАП у зв'язку із відсутністю складу правопорушення, скаржником не наведено і при розгляді апеляційної скарги не встановлено.
Враховуючи наведене, доходжу висновку, що постанова Дніпровського районного суду м. Києва від 23 квітня 2025 року є законною та обґрунтованою, а тому апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. 294 КУпАП,
Апеляційнускаргу ОСОБА_1 без задоволення.
Постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 23 квітня 2025 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набираєзаконноїсилинегайнопісляїївинесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Невідома