19 вересня 2025 року Чернігів Справа № 620/5714/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти та науки України про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства освіти та науки України, в якому просить:
- визнати протиправним рішення Міністерства освіти і науки України щодо відображення в довідці ЄДЕБО № 562410 від 20.01.2025 інформації про порушення послідовності здобуття освіти, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» щодо ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до ЄДЕБО і виготовити нову довідку, з відображенням у довідці інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» щодо ОСОБА_1 .
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що з метою отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації позивач отримав у навчальному закладі довідку здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО), в якій було зазначено про порушення послідовності здобуття освіти. Позивач зазначає, що оскільки рівень освіти «бакалавр» не був ним завершений, він вважає, що здобуває освіту в порядку та послідовності, визначеному, зокрема, частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а тому звертається до суду з даним позовом.
Відповідачем подано відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову, оскільки після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, позивачу, який приступив до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування на навчання на такий же самий освітній рівень означає, що позивач знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності, що в термінах визначення послідовності здобуття освіти свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно копії довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 562410, сформованої 20.01.2025 позивач є студентом Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка денної форми навчання 015 Професійна освіта (транспорт). СВО бакалавр. Дата початку здобуття освіти - 01.10.2022. Дата завершення здобуття освіти - 30.06.2026. Поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» (а.с. 18).
За наслідками розгляду звернення позивача щодо можливого порушення послідовності здобуття освіти, Міністерство освіти та науки України листом від 01.04.2025 № 3/22885-25 повідомило позивача, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 , 01.09.2013 був зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Чернігівського державного інституту економіки і управління та був відрахований з цього закладу освіти 01.04.2014; 01.09.2014 був переведений (з іншого закладу освіти) до Національного університету «Чернігівська політехніка» був відрахований з цього закладу освіти 15.11.2017; 29.09.2022 був повторно зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК6)до Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, що свідчить про здобуття вищої освіти в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує» (а.с. 25-26).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
У відповідності до абзацу першого пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
Пунктом 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають, зокрема: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
З аналізу викладених норм слідує, що у період проведення загальної мобілізації, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які є здобувачами, зокрема, вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти.
Вказані норми направлені на дотримання справедливого балансу між конституційним правом особи на освіту та її конституційним обов'язком щодо захисту незалежності та територіальної цілісності України. Задля цього законодавцем запроваджено певні умови здобуття освіти, як підстави для надання відстрочки від призову на військову службу, а саме те, що особою здобувається рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти та у послідовності визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
За приписами частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Згідно пункту 5 частини першої статті 1 Закону України «Про вищу освіту» вища освіта - це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.
Підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень (абзаци перший-п'ятий частини першої статті 5 Закону України «Про вищу освіту»).
За встановленими обставинами, позивач 01.09.2013 був зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Чернігівського державного інституту економіки і управління та був відрахований з цього закладу освіти 01.04.2014.
01.09.2014 був переведений (з іншого закладу освіти) до Національного університету «Чернігівська політехніка» був відрахований з цього закладу освіти 15.11.2017.
29.09.2022 був повторно зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка.
Тобто, позивач здобуває освіту на тому ж самому освітньому рівні, що й рівень попереднього навчання.
Суд зазначає, що після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня вищої освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні вищої освіти. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття вищої освіти в непослідовному порядку, що ніяким чином не пов'язано з реалізацією особою права на здобуття освіти.
Суд не приймає до уваги посилання позивача про те, що раніше здобутий рівень освіти слід вважати саме завершений процес, що підтверджується виданим дипломом про освіту, а тому зарахування та подальше відрахування з навчального закладу не можливо вважати здобутим рівнем освіти, оскільки за умови такого тлумачення пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» здобувач освіти, задля можливості отримання відстрочки від призову, може постійно перебувати в статусі «здобувача освіти» - зараховуючись (поступаючи) та відраховуючись з навчального закладу на той же самий (з того ж самого) рівень освіти. В такому випадку мета вступу до навчального закладу буде полягати не в здобутті освіти, а в отриманні відстрочки від призову, що буде суперечити вимогам вказаної статті.
Крім того, питання послідовності здобуття освіти є визначальним лише для вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації і жодним чином не впливає на конституційне право позивача на освіту, оскільки позивач не позбавлений права на навчання за тим же рівнем, що і попереднє.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач при визначенні послідовності здобуття освіти позивачем, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначених законом.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства освіти та науки України (просп. Берестейський, 10, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185), Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС» (вул. О. Довженка, 3, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37533381) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19.09.2025.
Суддя Василь НЕПОЧАТИХ