Рішення від 19.09.2025 по справі 580/8347/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2025 року справа № 580/8347/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши правилами спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

23.07.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (18000, м.Черкаси вул.М.Залізняка, будинок 10; код ЄДРПОУ 03195719) (далі - відповідач) про:

визнання протиправною відмову від 25.04.2025 №148/09 їй, як дружині загиблого ОСОБА_2 , в отриманні одноразової грошової допомоги членам сімей осіб, загибель (смерть) яких пов'язана з проведенням АТО/ООС та зі здійсненням заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;

зобов'язання повторно розглянути питання вказаної виплати.

Обґрунтовуючи зазначено, що чоловік отримав під час військової служби травму, пов'язану з виконанням службових обов'язків. Відповідач прийняв рішення всупереч законодавству, безпідставно не урахувавши вказаного факту.

Ухвалою від 28.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідач подав відзив з проханням відмовити у задоволенні позовних вимог, та просив замінити неналежного відповідача на Виконавчий комітет Слобідської сільської ради (код ЄДРПОУ 0440878). Зауважив, щодо його діям передує прийняття рішення вказаним суб'єктом владних повноважень. Таке рішення йому не надходило. Місце смерті чоловіка позивачки не віднесене до зони бойових дій та вона не належить до категорії осіб, які мають право отримати спірну допомогу.

Позивачка правом подати відповідь не скористалася.

Ухвалою від 19.09.2025 суд відмовив у задоволенні клопотання про заміну неналежного відповідача.

Усі подані документи суд долучив до матеріалів адміністративної справи.

Оскільки обґрунтовані заяви про розгляд справи з викликом сторін у судове засідання суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити в справі експертизу або викликати для допиту свідків, суд вирішив справу розглянути правилами спрощеного провадження без такого виклику (у письмовому провадженні) на підставі письмових доказів.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Згідно зі свідоцтвом від 10.08.2010 позивачка мала укладений шлюб з ОСОБА_2 . Свідоцтвом від 18.12.2024 підтверджено його смерть. Витягом з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювання, поранень та травм від 21.02.2025 №123 підтверджено, що його захворювання, що призвело до смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , пов'язане з проходженням військової служби, позаяк він ніс службу в ДПСУ з 19.10.2024.

Відповідач, розглянувши лист від 17.04.2025 №1037/11-09 щодо виплати позивачці одноразової грошової допомоги, як дружині загиблого ОСОБА_2 , повідомила Слобідській сільській раді, що Порядок такої виплати, затверджений розпорядженням Черкаської обласної військової адміністрації від 01.07.2022 №11, передбачена для членів сімей, смерть (загибель) яких пов'язана з захистом Батьківщини. Тому позивачці відсутні підстави для її призначення та виплати.

Тому позивачка звернулася в суд позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII “Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, та осіб, звільнених з військової служби (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) регулює Порядок №975.

Відповідно до підп.4 п.4 вказаного Порядку одноразова грошова допомога призначається у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин.

Згідно з п.22 Порядку №975 призначення одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, призваним на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюються Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, розвідувальним органом Міноборони, Службою зовнішньої розвідки та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу, відповідно до п.23 вказаного Порядку, після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Водночас одноразову грошову допомогу позивачка мала намір отримати з місцевого бюджету, передбачену розпорядженням Черкаської обласної військової адміністрації від 01.07.2022 №11, що затвердило Порядок надання і виплати одноразової грошової допомоги членам сімей осіб загибель (смерть) яких пов'язана з проведенням ЛТО/ООС та із здійсненням заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - Порядок), зареєстроване Міністерством юстиції України, як підзаконний нормативно-правовий акт.

Дослідивши приписи Порядку суд урахував, що він регулює порядок надання і виплати одноразової грошової допомоги членам сімей осіб, загибель (смерть) яких пов'язана з проведенням АТО/ООС та із здійсненням заходів, необхідних для забезпечення оборони України захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - Порядок) визначає механізм призначення та виплати одноразової грошової допомоги членам сімей зазначеної категорії осіб (далі - грошова допомога) та розроблений відповідно до Бюджетного кодексу України, рішення Черкаської обласної ради від 24 грудня 2020 року №4-5/УІІ «Про обласну комплексну програму «Турбота» на 2021 -2027 роки“ (зі змінами).

Згідно з п.2 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів є Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (відповідач у цій справі). Розпорядники субвенції за місцевими бюджетами визначаються рішеннями про такі бюджети відповідно до законодавства.

Підпункт 5 п.8 Порядку приписує обов'язок заявника подати копію документа, шо підтверджує факт загибелі особи (сповіщення сім'ї, витяг з наказу про виключення військовослужбовця зі списків особового складу Збройних Сил України у зв'язку з загибеллю, повідомлення ТЦКС) і про загибель, донесення військової частини про загибель, витяг з іменного списку безповоротних втрат, інші документи (з пред'явленням оригіналу)). Такого документа не у спірних правовідносинах не встановлено.

Відповідно до п.9 Порядку місцевий розпорядник протягом десяти робочих днів після подання та відповідних документів, зазначених у пункті 8 цього Порядку, здійснює призначення грошової допомоги та надсилає заявку на виділення Департаментом необхідної суми коштів.

Згідно з п.10 - після надходження коштів місцевий розпорядник протягом п'яти робочих днів перераховує грошову допомогу на банківський рахунок заявника.

Рішення про Відмову у призначенні грошової допомоги відповідно до п.12 Порядку може бути оскаржено в установленому порядку. Такого рішення у спірних обставинах не встановлено. Лист відповідача, вказаний вище, свідчить про отримання звернення в потребі виділення коштів.

Водночас суд урахував обґрунтованість посилань відповідача на те, що позивачка не має права на вказану допомогу, оскільки відсутні докази смерті чоловіка позивачки внаслідок здійснення безпосередніх заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. У цьому контексті суд акцентує, що поняття виконання військового обов'язку є ширшим за поняття виконання безпосередніх заходів захисту Батьківщини, надання відсічі ворогу тощо.

Оскільки відсутні докази причинно-наслідкового зв'язку факту смерті чоловіка позивачки із проведенням АТО/ООС та із здійсненням заходів, необхідних для забезпечення оборони України захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, безпосередньої участі у воєнних (бойових) діях, в межах встановлених обставин спору відповідач не допустив порушення заявленого права позивачки в межах його владних повноважень.

Тому суд дійшов висновку, що оскаржувана бездіяльність відповідача правомірна.

Оскільки позовні вимоги задоволенню не підлягають, судові витрати згідно зі ст.ст.132-139 КАС України розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 138-139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (18000, м.Черкаси вул.М.Залізняка, будинок 10; код ЄДРПОУ 03195719) про визнання протиправною відмову від 25.04.2025 №148/09 їй, як дружині загиблого ОСОБА_2 , в отриманні одноразової грошової допомоги членам сімей осіб, загибель (смерть) яких пов'язана з проведенням АТО/ООС та зі здійсненням заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, зобов'язання повторно розглянути питання вказаної виплати.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 19.09.2025.