19 вересня 2025 року справа № 580/8034/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Землероб» про стягнення коштів,
15.07.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (18002, м.Черкаси, вул. Благовісна, 269/105; код ЄДРПОУ 21368023) (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанії Землероб» (18000, м.Черкаси, вул.Байди Вишневецького, буд.36/1; код ЄДРПОУ 42790885) (далі - відповідач) про стягнення на його користь 118892,54грн адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця особами з інвалідністю у 2024 році та 5172,15грн пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій на рахунок позивача за такими реквізитами: код ЄДРПОУ 37930566, МФО 899998 р/р НОМЕР_1 .
Додатково просив: про день та час слухання справи повідомити зацікавлені сторони; судові витрати покласти на відповідача.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач у 2024 році не вжив заходів щодо створення належної кількості робочих місць та працевлаштування на них осіб з інвалідністю. Отже, обов'язок виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідачем не виконано, що має наслідком сплату адміністративно-господарських санкцій, які відповідач у добровільному порядку не сплатив.
Ухвалою суду від 21.07.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного позовного провадження.
13.08.2025 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вказує, що створив відповідно до законодавства 1 робоче місце для особи з інвалідністю - агрохіміка, що підтверджується наказом №59 від 12.05.2022. 16.05.2022 подав первинний звіт за формою №3-ПН (копія додається), до якого подані уточнюючі звіти - 01.09.2022 в зв'язку зі зміною форми звіту 3-ПН, 19.12.2022 (уточнюючий звіт) та 3-ПН від 06.08.2024 (уточнюючий звіт) в зв'язку зі збільшенням окладу агрохіміка. Отже, вжив у межах власних повноважень належні та достатні дії задля забезпечення працевлаштування на відкриту вакансію особи з інвалідністю відповідно до вимог закону.
19.08.2025 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій просив продовжити розгляд справи з урахуванням невиконання відповідачем нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.
Оскільки обґрунтованих клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходило, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами (у письмовому провадженні).
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
12.05.2022 наказом №18 відповідач створив робоче місце для особи з інвалідністю.
Звітом форми №3-ПН від 16.05.2022 підтверджується факт наявності попиту на вакансію агрохіміка, що була створена у відповідача.
Листом від 18.03.2025 №227/02-12 позивач повідомив відповідачу про невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 та обов'язок провести оплату Розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій.
Відповідач листом від 218 від 27.03.2025 повідомив, що відповідно до нормативу місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, створив 1 робоче місце для особи з інвалідністю - агрохіміка, що підтверджується наказом №59 від 12.05.2022 року. 16.05.2022 подав звіт за формою №3-ПН. Листом Черкаської філії Черкаського обласного центру зайнятості від 25.05.2023 №18.03-02/812 підтверджено факт пошуку Товариством особи з інвалідністю та що для укомплектування вказаних вакансій було направлено 15 осіб, у тому числі 2 особи з інвалідністю, які відмовилися від працевлаштування на запропоновані вакантні посади. Також подавані уточнюючі звіти №3-ПН від 01.09.2022 та 16.12.2022 (копії даних звітів та наказу є у розпорядженні Фонду з матеріалами відзиву на останні 3 судові позиви, які Фонд програв). 06.08.2024 подав уточнюючий звіт №3-ПН у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати. Виконав усі вимоги, установлені законодавством, щодо виділення, створення робочого місця для працевлаштування інвалідів та інформування про створене робоче місце центр зайнятості.
Листом від 14.04.2025 №507/02-12 позивач повідомив відповідачу про те, що єдиною підставою для звільнення від адміністративно-господарських санкцій, яку визначає законодавець, є повне утримання за рахунок коштів державного бюджету або місцевих бюджетів. Відповідач не надав доказів щодо такого утримання. Тому нарахування адміністративно-грошових санкцій щодо нього є повністю обґрунтованим та законним.
10.04.2025 на запит позивача Черкаська філія Черкаського обласного центру зайнятості повідомила про те, що протягом 2024 відповідач подавало до Черкаської філії Черкаського обласного центру зайнятості звіт за формою № 3-ПН з відміткою про необхідність працевлаштування осіб з інвалідністю від 07.08.2024. Особи з інвалідністю не направлялись.
Оскільки відповідач добровільно не сплатив адміністративно-господарські санкції, позивач звернувся в суд із зазначеним вище позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам суд врахував, що спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість їм вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-ХІІ (далі - Закон № 875-ХІІ).
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону №875-ХІІ з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Згідно з ч.1 ст.19 Закону №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Отже, на законодавчому рівні імперативно визначено єдиний норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів та порядок його обчислення.
Оскільки середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2021 році становила 9 осіб, нормативом робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю для відповідача є 1 штатна одиниця.
Частиною 3 ст.18 Закону №875-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з висновком Верховного Суду (далі - ВС) у постанові від 31.07.2019 №817/724/17 у подібних правовідносинах, що відповідно до ч.5 ст.245 КАС України обов'язковий для врахування, суд має перевірити, чи вжив відповідач залежних від нього заходів для недопущення порушення правил здійснення господарської діяльності, яке полягає у необхідності забезпечення середньооблікової чисельності працюючих інвалідів відповідно до установленого нормативу.
Абзацом 2 п.4 ч.3 ст.50 Закону України від 05.07.2012 №5067-VI “Про зайнятість населення» (далі - Закон №5067-VI) встановлено обов'язок роботодавця своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
Відповідно до п.3 Розділу 1 Порядку подання форми звітності № 3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 №316 (далі - Порядок №316) (в редакції від 07.02.2017 чинній на дату виникнення спору), форма № 3-ПН заповнюється роботодавцями та подається до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця.
На підставі п.5 Розділу Порядку №316 форма № 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
07.07.2022 вказаний вище наказ втратив чинність на підставі наказу Міністерства економіки України від 12.04.2022 № 827-22.
Суд встановив, що на виконання зазначеного у Порядку №316 обов'язку відповідач подав 06.08.2024 Черкаському міському центру зайнятості звіт форми №3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» про наявність вакансії агрохіміка, у коментарях до вказаної вакансії зазначено про можливість працевлаштування осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України “про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Отже, відповідач виконав установлений наведеними нормами закону обов'язок щодо повідомлення відповідного територіального органу державної влади про наявність вакантних посад для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Тому доводи позивача про невжиття відповідачем заходів щодо працевлаштування таких осіб не обґрунтовані. Крім того посилання на відсутність інформації про актуалізацю даних вакансій не обґрунтовані, оскільки обов'язок з її здійснення Порядком №316 покладена саме на базовий центр зайнятості. Тож у випадку неналежного виконання ними покладених нормативно-правовими актами завдань і функцій негативні ризики не можуть покладатися на суб'єктів господарювання з огляду на принцип необхідності належного врядування органу державної влади.
Відмови відповідачем у працевлаштуванні осіб з інвалідністю не підтверджені жодним доказом.
Наказом від 12.05.2022 №18 про створення робочого місця для особи з інвалідністю підтверджується, що відповідач створив робоче місце для особи з інвалідністю, забронював штатну одиницю менеджера з продажу з посадовим окладом відповідно до штатного розкладу.
ВС у постанові від 31.07.2019 №817/724/17 зауважив, що періодичності подачі звітності за формою № 3-ПН законодавством не встановлено, а передбачено, що така звітність подається не пізніше 3 робочих днів з дати відкриття вакансії, тобто передбачено одноразове інформування про кожну вакансію. Тому, якщо роботодавець одноразово подав звітність форми № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", він виконав обов'язок своєчасно та в повному обсязі у встановленому порядку подати інформацію про попит на робочу силу (вакансії). Це означає, що в такому випадку учасник господарських відносин вжив залежних від нього передбачених законодавством заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.
Суд врахував, що відповідач подавав звіт форми №3-ПН протягом 2024 з відміткою про необхідність працевлаштування осіб з інвалідністю. Отже, вживав в межах власних повноважень достатні дії задля забезпечення працевлаштування на відкриту вакансію особи з інвалідністю відповідно до вимог закону.
Відповідно до ч.1 ст.238 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-ІV (далі - ГК України) адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків, можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання.
Частини 1-2 ст.218 ГК України передбачають, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Згідно з висновком ВС у постанові від 31.07.2019 №817/724/17 у подібних правовідносинах суб'єкт звільняється від відповідальності, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності (тобто від адміністративно-господарських санкцій), якщо доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення правопорушення.
Частинами 1-2 ст.20 Закону №875-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Тому ВС у постанові від 31.07.2019 №817/724/17 дійшов висновку, що законодавець чітко визначив, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані:
виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця,
створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;
забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством;
надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів;
звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість і працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
в разі не виконання такого нормативу - щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.
Відповідно до ч.3 ст.18-1 Закону №875-ХІІ пошук належної роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань здійснює Державна служба зайнятості. Відтак, підприємство має обов'язок працевлаштування інвалідів шляхом створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та інформування про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів, в тому числі і центри зайнятості. У свою чергу, Закон №875-ХІІ не покладає обов'язок на підприємство здійснювати самостійний пошук працівників - інвалідів. Аналогічна позиція викладена в постановах ВС від 07 лютого 2018 року у справі П/811/693/17, від 02 травня 2018 року у справі № 804/8007/16, від 13 червня у справі №819/639/17.
Доводи позивача не спростовують вказаних висновків.
Оскільки суд не встановив, а позивач не довів належними та допустимими доказами відмову відповідача у працевлаштуванні осіб з інвалідністю на вакантні робочі місця у 2024 році, суд дійшов висновку, що застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій та стягнення пені не є обґрунтованим. Отже, позов не обґрунтований.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Зважаючи на результат вирішеного спору та статус позивача, як органу державної влади, та відсутність доказів понесення ним вказаного виду судових витрат, останні розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 6, 9, 14, 138-139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні позову Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (18002, м.Черкаси, вул.Благовісна, 269/105; код ЄДРПОУ 21368023) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія Землероб» (18000, м.Черкаси, вулиця Б.Вишневецького, будинок 36/1; код ЄДРПОУ 42790885).
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ